Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko

• angličtina The Magic Receiver (více)
Komedie / Rodinný / Fantasy
Česko, 2001, 94 min (Alternativní 101 min)

Mach a Šebestová, kreslené postavičky Adolfa Borna ze seriálů, které si oblíbilo už několik generací, se rozhodnou poznat svět lidí. Kouzelné sluchátko splní i toto přání a tak se ti dva, i se psem Jonatánem, ocitnou znenadání ve vilce malého města, kde žije babička s vnukem Jakubem. Docela sami, protože Jakubovi rodiče jsou služebně v Číně. Sluchátko umí hotové zázraky, jenže to, co je v seriálu docela běžné, může mezi lidmi natropit hotový zmatek. Do školy nelze jen tak přijít, nové žáky musí někdo z dospělých přihlásit a už vůbec ji nelze nechat zmizet. Savojská královna musí opustit trůn jen proto, že si Šebestová chtěla sáhnout na její korunu a proměna lidí ve zvířata či neandrtálce budí hotové pozdvižení. Dokud je sluchátko v rukou obrýleného kluka a děvčátka s červenou mašlí, lze všechny omyly do jisté míry rychle napravit. Horší je, když se dostane do nepovolaných rukou... (oficiální text distributora)

flanker.27 odpad!

Vyhlašuji pátrání. Od natáčení tohoto filmu se pohřešuje chlapec s brýlemi, naposledy oblečený v červeném svetru a modrých kalhotech a dívka v modrých džínových šatech oba ve věku žáků 3.B. Spolu s nimi se ztratil pes Jonatán, paní Kadrnošková a třída i se soudružkou učitelkou. Místo nich zde kdosi zanechal ubohé napodobeniny bez kapky vtipu a nápadu, kteréžto se snaží zakrýt stylem naházejme toho tam co nejvíc bratři v triku. Fuj, vraťe nám starou dobrou Šebestovou a starýho dobrýho Macha. ()

Oskar

Jednou, zrovna když se Mach a Šebestová vraceli ze školy, povídá Šebestová, ty, Machu, nezdá se ti divný, že jsme ve škole už zase brali člověka neandrtálského, to už tu přece bylo, načež se Mach zamyslí a řekne, no jo, Kropáček má angínu, ve školní jídelně jsme měli mamuta s koprovou omáčkou a zítra jede celá třída i s paní učitelkou na výlet k rybníku Krajáči, to už jsme všechno jednou zažili, ale Šebestová se ťukne do čela, od čeho máme sluchátko, vytáhne sluchátko z kapsy a řekne, prosímvás, my bysme chtěli zažít něco novýho, šlo by to zařídit, a ze sluchátka se ozvalo, ale prosím, beze všeho a Mach a Šebestová se ocitají někde, kde to vůbec neznají, není to ani doba ledová, ani planeta Ťap Ťap, dokonce ani Kropáčkův krk, je to nějaký byt, kde je spousta knih a cigaretového dýmu, za kterým skoro není vidět starého pána, jak sedí za stolem a datluje do stroje. Člověče, Šebestová, kde to jsme, povídá Mach a jak to řekne, pán vstane, představuje se jako pan Macourek a říká, to jsem rád, že to vyšlo, už jsem si nevěděl rady, tak abyste věděli, teď jste ve skutečném světě a budete točit film, načež se zmocní sluchátka a řekne, prosímvás, můžeme se přesunout na plac, a ze sluchátka se ozve, proísm, jak si přejete. Šebestová se raduje, Machu, to bude senzace, budeme hrát v opravdickým filmu opravdickýho režiséra, a skutečně, než bys řekl mamut, už jsou všichni ve studiu plném kamer a světel, Mach a Šebestová čtou scénář, který je velmi vtipný, obsahuje třeba únos ministra školství nebo proměnu Petra Nárožného v předložku k posteli, Šebestová se ptá, a kdo je to ten pan Nárožný, režisér Vorlíček ukáže na plešatého pána s knírkem a jak se představují, Mach vydechne, člověče, Šebestová, ten chlap mluví úplně jako my, to si nemůžeme nechat pro sebe, vytáhne sluchátko, cosi do něj řekne a v tu ránu je ve studiu celá třída i s paní učitelkou, všichni se tomu diví hlasem Petra Nárožného a Šebestová říká, tohle je lepší než výlet k rybníku Krajáči. Jenže všichni zapomněli na Horáčka, toho darebáka, co nesnese, že není chvíli středem pozornosti, ukradne Machovi sluchátko a řekne, pošlete Macha a Šebestovou někam hodně daleko, třeba do Číny, Mach s Šebestovou jsou najednou ti tam, paní učitelka spráskne ruce a volá, Horáčku, Horáčku, co z tebe jen vyroste, jenže to volá úplně zbytečně, protože tentam je i Horáček se sluchátkem a klade nálož pod nejbližší školu, studiem vládne zmatek, všichni říkají, takhle ten film přece nedotočíme, Mach s Šebestovou jsou v Číně, krindy pindy, co budeme dělat, ale Vorlíček se ťukne do čela, od čeho máme Macourka, ten to přece nějak zařídí. A tak Macourek poslušně usedá ke stroji a píše, píše až se z něj kouří, co píše, to se děje, vymýšlí velmi komplikovanou fabuli, kvůli níž se postavy občas chovají nelogicky a kvůli které bohužel vypadne celý ten únos ministra školství a fůra dalších vtipných věcí, ale to se nedá nic dělat, skutečný svět je skutečný svět, ten nezná slitování, zvlášť ne ten filmový. Vorlíček se štábem se stěhují z místa na místo, aby to všechno zachytili, a když je na světě i poslední obraz, Mach a Šebestová jsou zpátky a sluchátko je ve správných rukou, řekne Macourek zklamaně, takhl jsem si ten film původně nepředstavoval, mělo to být všechno jinak, Šebestové je ho líto a než ji stačí někdo zarazit, zašeptá něco do sluchátka a celá třída is Macourkem je v kresleném filmu, kde je to lepší než ve skutečném světě, kde můžete mít mamuta s koprovou omáčkou, vzít kýbl a rejžák a bacit pár bacilů nebo si od paní Kadrnožkové půjčit psa Jonatána, ve světě, kde nikdy nikdo nezestárne, který se nemění podle pokynů čínských koproducentů, který si Macourek sám vymyslel a který je pro něj ideálním exilem, když už mu skutečný svět přestal rozumět. 60% ()

igi B.

Chudák Lanďák, nebo Jandák? No ten snad ani nee... °-[ . . . Čudlárna má zas ráda vyděláno a komu není shůry dáno, volat není kam... . . . Ano, je to ujetý blbunký filmek pro hloupé dětičky - a na to se napijem. Haló??? - - - P.S. P.s.ycho je, že i tuhle veskrze komerční koprodukční sračku >podpořil< takzvaný "Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie"! Darebácká sebranka... - - - - - (Poprvé jen tak bokem nahlédnuto /jo a to mám už leta to trafikové dvd/ a nedohleděno 23.12.2011 na >hluché jebničce< , hodnocení 5550., komentář zde v tísňovém volání jako stopadesátýdevátý - 23.12.2011) ()

gudaulin odpad!

Nejsem cílová skupina, takže mi v době premiéry film naštěstí unikl, ale co čert nechtěl, objevil jsem ho nahraný na kazetě, a tak jsem mohl posléze konstatovat, že jsem opět zmařil kousek svého života. Už pokračování Arabely ukázalo, že Václav Vorlíček ztratil pořádný kus dobré pověsti ve prospěch laciného vydělávání peněz, ale seriál je proti tomuhle snímku oskarová záležitost. Tak zoufale křečovité, odbyté, podbízivé a v obou smyslech slova laciné, že nemá smysl s tímhle Machem a Šebestovou ztrácet čas. Rozumnější je vrátit se k osvědčené animované klasice. Pro mě je to samotné dno Vorlíčkovy tvorby a důkaz, že na stará kolena ztrácí soudnost. Celkový dojem: 10 %. ()

Marigold

Neuvěřitelná slátanina, která ostudným způsobem przní kouzlo kresleného seriálu. Už zpráskaná titulní píseň mi zvýšila krevní tlak a dál bylo jen a jen hůř. Takhle bohužel vypadá režijní senilita, narychlo uplácaný příběh, mizerné dialogy, nevýrazné postavy, naprosto sterilní pojetí... Jen díky některým gagům a slušným dospělým hercům je to jakž takž koukatelné. O dětských představitelích se dá říci jen to, že Jára Cimrman, coby vynálezce oživlého dřeva, by zaplesal. Nemám tušení, jestli film u dětí uspěl, možná už prostě nemám ten dostatečně naivní pohled, abych ho docenil... Dobrý ale rozhodně není, za to vám ručím. ()

• Filmovalo se na Mělníku, v Praze - Radotíně a v Číně u Velké čínské zdi. (M.B)
  • Jonatán, hnědobíle flekatý blackhound baset, byl vybrán konzurzem. Musel mít však ten správný odstín, a tak na něj filmaři nastříkali speciální barvu na vlasy. Stačilo, aby se jedenkrát proběh křovím, a vše se mohlo dělat nanovo. (HappySmile)
  • Zvukovou stránku filmu tvoří variace známé písničky „My jsme žáci z 3.B“ a dokonce jsou k ní přidané i další čínské sloky. (ERTik)