Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko

The Magic Receiver

Mach, Šebestová a čarovné slúchadlo

Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko, 2001, 94 min

Robert Hájek, Kristýna Michálek Květová, Petr Nárožný, Stella Zázvorková, Pavel Landovský, Jiří Lábus, Iva Janžurová, Jitka Molavcová, Jana Švandová, Vítězslav Jandák, Josef Somr, Jaroslav Kepka, Gabriela Wilhelmová, Jan Kraus, Zita Kabátová, Vladimír Hrabánek, Vanda Hybnerová, Eva Klepáčová, Sabina Remundová, Bohumil Klepl, Milan Šimáček, Tomáš Lipský, Martina Hudečková, Petr Varga, Petr Mikeska, Jan Hanžlík, Jarmila Švehlová, Pavel Tesař, Michaela Tomešová, Miroslav Moravec, Zdeněk Maryška, Radka Stupková, Dalimil Klapka, Jiří Sedláček, Vladimír Javorský, Jitka Sedláčková, Pavel Nový, Štefan Capko, Josef Šebek, Jakub Žáček, Martin Učík, Petr Ratimec, Jan Kuželka, Michaela Mišková, Milo Kráľ, Jiří Kocman, Zdeněk Charvát, Jan Bochňák, Jiří Rédr, Wang Zhao, Jin Dazhong, Chi Peng, Dana Lutovská, Richard Trsťan, Martin Pachovský, Richard Bergman ml., Daniel Hrbek, Zdeněk Loníček, Jan Fuchs, Miluše Matoušová, Jan Horák, Gabriela Přibilová, Ladislav Balous, Jiří Děd, Pavel Dostál, Jiří Sedláček
  • Nancy

Mach a Šebestová, tradiční postavičky kreslených večerníčků, které provázely dětství snad každého z nás. Takhle to ale dopadne, když se je snaží (za účelem komerce) převést na filmové plátno, ještě ke všemu v hrané podobě. Tragédie, nuda, nenápaditost, kýč. Ani ty děti to snad nemůže bavit. Nic proti hereckým výkonům ústředních hrdinů, na to že to je jejich první film, je to docela přijatelné, ale scénář je opravdu blbost. Jako by byl děj jednoho 7-mi minutového dílu natažen na hodinu a půl. Děkuji, nikdy více! Už žádné hrané celovečerní večerníčky, ať už v nich hrál kdokoli a dohromady je dával třeba sám autor.(27.2.2005)

• Adam Bernau

K pláči. Na pěst. Bezmocný vztek. Večerníčkova noční můra. Jestli to viděl, musel si to házet. Sice si vůbec nedovedu představit dobrou "adaptaci" Macha a Šebestové, ale v tomto případě jde o zbytečné starosti. Srovnávat tuto trapnou tupou břečku s originálem naprosto nelze. Demence obsahová i zpracovatelská je zde do nebe volající. Porno. Lobotomie. Urážka. Loupežná vražda. Už název je zlověstný ("kouzelné sluchátko" místo utržené). Angllický titul "Max, Sally and Magic Phone" vhodně ilustruje nivelizaci charakteru původního díla (resp. jakéhokoli charakteru). Pokud jde o herce, nikdy nezapomenu na představitele Macha - ten klučina byl naprosto zoufalý, prostě jen prováděl úkony. Něco takového jsem před tím ani potom neviděl. Otřesný zážitek. (Marigold správně poukazuje na Cimrmanovo "oživlé dřevo" - bez nadsázky.) Ale nehaňme děti bez talentu. To režisér Vorlíček by se měl oběsit. A Macourek? Prznitel a vrah vlastních dětí. Nejvíc zamrzela účast Nárožného, který svým géniem kdysi dal život věčným žákům 3.B a spol. Pět hvězdiček ovšem dávám Oskarovu spásnému referátu.(22.4.2011)

Bolo to podpriemerné, no ked to porovnám s českými filmami posledných rokov (česť výnimkám), tak to nebolo až také hrozné.A efekty boli (na český film) vynikajúce (Mach a Sebestová vyliezajú z televízora...).No musím povedať, že som sa v deji trochu strácal.Kopa zbytočných dejových línii, ktoré nakoniec "vyvrcholia" v príliš unáhlenom závere. Ale ako rozprávka to vôbec nie je také hrozné.70%...(17.11.2008)

• lubospoti

To co skvěle fungovalo před několika desetiletími jako animovaná záležitost, absolutně nefunguje jako hraný film na přelomu tisíciletí. Naprosto se vytratila poetika světa dětské fantazie, příběh je nezáživný a působí křečovitě. Jeden z mála snímků, který se panu režiséru Vorlíčkovi opravdu nepovedl.(28.12.2017)

• flanker.27

Vyhlašuji pátrání. Od natáčení tohoto filmu se pohřešuje chlapec s brýlemi, naposledy oblečený v červeném svetru a modrých kalhotech a dívka v modrých džínových šatech oba ve věku žáků 3.B. Spolu s nimi se ztratil pes Jonatán, paní Kadrnošková a třída i se soudružkou učitelkou. Místo nich zde kdosi zanechal ubohé napodobeniny bez kapky vtipu a nápadu, kteréžto se snaží zakrýt stylem naházejme toho tam co nejvíc bratři v triku. Fuj, vraťe nám starou dobrou Šebestovou a starýho dobrýho Macha.(19.12.2007)

• - Film, na který se Ludvík, Horáček a Pažout dívají, je film Adéla ještě nevečeřela (1977). (mnaucz)

• - Jedinou úpravu, kterou musela absolvovat Kristýna Květová (Šebestová), byl příčesek, který prodloužil její zrzavé vlasy až po zadek. Robertovi Hájkovi (Mach) stačilo pouze nasadit brýle. (HappySmile)

• - Ve filmu uvidíte na padesát triků. (HappySmile)