Vikingové: Valhalla

(seriál)
  • USA Vikings: Valhalla
Trailer

Epizody(8)

Po sto letech povstane nová generace legendárních hrdinů, aby vzala osud do svých rukou a vešla do dějin. (Netflix)

Trailer

mm13

Už to asi vyznie, že na ňom sedím, ale prisahám že nie. Tu som ostatne pri prvej epizóde netušil, až kým nenabehli záverečné titulky, kto ju režíroval a vravel si iba, že je to teda pekná amatérčina, prečo sa Netflix púšťa do niečoho, čomu potom pri výrobe nevenuje dostatočnú pozornosť. Ale prd, prvú epizódu tu režíroval Niels Arden Oplev a je to fakt katastrofa. NEDAJTE SA VŠAK ODRADIŤ! Druhá epizóda síce dojem nestíha napraviť úplne, po tretej som sa už ale v moci seriálu ocitol naplno a zvyšok zhltol na jeden záťah a maximálne spokojný s takouto nenáročnou formou TV zábavy sa už iba modlil, aby sa nám vo finále nevrátil na režisérsku stoličku ten zúfalo neschopný tupec. Našťastie sa tak nestalo a tak môžem s radosťou skonštatovať, že Valhalla dopadla lepšie, než posledné dve série pôvodných Vikingov, že aj menej výrazné postavy nakoniec stihli dostať svoj priestor a že pokiaľ si to podrží rovnakú úroveň pútavosti - tie bitky, tie stratégie a politické kľučky a zvraty a s tým súvisiaca miera napätia - aj do ďalších (dajme tomu pokojne ešte takých troch) sérií, tak sa veru máme na čo tešiť. Nie je to Ragnar, ale ani žiaden impotentný odvar, vážení! ()

Happens

Je to docela zajímavě a poutavě epické, ale někdo měl potřebu udělat to co nejvíce politicky korektní, takže typickou vladařkou Kategatu je samozřejmě žena a ještě k tomu černoška, protože to dává nejvíce smyslu pro severskou vikingskou krajinu, plus 1/3 filmu se věnuje spolku padlých holek. Takže mínus dvě hvězdy. ()

Helo

Přistupoval jsem k tomu s dost silnýma předsudkama z části způsobenýma nesmyslným blackwashingem, z části nepřesvědčivýma ukázkama a v neposlední řadě i... poslední sérií původních vikingů. Kterou to s jistotou a sebevědomím zdejšího hašašinskýho jarla Köreho překonává! Díky skromnýmu počtu epizod to hezky odsejpá, je to docela dobře natočený, takže se to může chlubit i doopravdy napínavýma momentama a nový postavy jsou ve většině nečekaně sympatický. Navíc to zatím má minimum doopravdických nelogičností, takže pokud k tomu člověk nepřistupuje jako k něčemu vyloženě historickýmu, tak se tady může i dobře bavit a lze tvrdit, že se to tady historických událostí drží zatím o mnoho víc než původní seriál, jakkoli je tu spousta věcí ohnutá, vynechaná nebo naopak přidaná a tvůrci si dějepisnou učebnici vzali jen jako určitou osnovu na níž nabalili svoje příběhy (ne, Cornwell to pořád není a LHfašisti se trápit při sledování budou dost, stejně jako historici). Já se trápím jen tím, že je to přivíraní očí nad plněním kvót pro mě čím dál těžší a hůř a hůř to odpouštím, třebaže tady se aspoň pořád snažili dát tomu nějakou smysluplnost. ()

Morholt

Jasně, i ve Vikings dostávala historie na frak, mnozí zúčastnění tu vyváděli neskutečné blbosti a nad řadou provinění proti logice zůstával rozum stát. Nicméně to první se dalo tak nějak přejít, protože se přeci jen vesměs jednalo o legendární nebo pololegendární události. To druhé nevadilo, protože postavy byly ztvárněné charismatickými herci a nebyly špatně napsané. No a to třetí bylo jedno, protože to prostě byla zábava. Oproti tomu Valhalla se nemůže pochlubit prakticky ničím. Narozdíl od Vikings jsou dějinné události známé a relativně dobře zdokumentované a když už nic, známe alespoň letopočty. A proto je jasné, že některé z postav se nemohly reálně potkat. Navíc jarl Haakon v podení černošské herečky je fakt průser. Neobstáli ani herci hrající ploché charaktery. Jediná zajímavější postava je snad jen Emma Normandská v podání Laury Berlin a to především proto, že je krásná. V posledních dvou dílech mě bavil i Sven Vidlí vous, který sice vypadal jak trpaslík z LOTRu, ale s tím bych zase neměl takový problém. největší průšvih ale je fakt, že to byla nuda. Bitky a rvačky měly až na výjimky mizernou úroveň a nevylepšila to ani závěrečná bitva. Snad jen berserkrovský konec za něco stál. Děj, i přes slušný nástřel s pomstou za vyvraždění Dánů, nakonec stagnoval do tupého plkání a až absurdního souboje mezi křesťanstvím a pohanstvím. Celkově velké zklamání, ale přesto případné druhé řadě šanci dám. Alespoň prvním dílům. 30% ()

Kothy

Vikingové se vrací se svým spin-offem. Děj se posouvá o 100 let dopředu. Po vyvraždění Vikingů v Anglii se v Norsku buduje nová armáda za účelem pomsty. Z původních postav tu samozřejmě žádná není, ale jsou časti zmiňované a dostáváme se do známých lokací. Krom této velké msty zde sledujeme i rovinu osobní msty malé skupinky Gróňanů. Hodně je tu znát rozpor mezi Vikingy, kteří přijali křesťanství a mezi těmi, co uznávají starou víru. Akce je tu méně než v minulém seriálu, ale je dost slušná. Bohužel tu nejsou žádné známé osobnosti. Dost děje se koncentruje na Anglii, kde se usadí Vikingové. Zbytek se soustřeďuje na Norsko, kde probíhá občanská válka. Něco tomu ale chybí. Uvidíme, jestli bude pokračování. "Je to naše krev!" ()

• Podle islandských ság byl Canute (Bradley Freegard) pra-pra-pravnukem Ragnara Lothbroka prostřednictvím svého otce Sweyna. (LUKICKK)
  • Skutečný historický Jarl Haakon (Caroline Henderson) byl ve skutečnosti běloch a v seriálu ho hraje černoška. (LUKICKK)
  • Oficiální zdroje uvádí, že se seriál odehrává 100 let po událostech původních Vikingů (od r. 2013). Původní Vikingové se však odehrávají na přelomu let 790 a 800, což naznačuje několik titulků v 1. a 2. sérii. Invaze Kanuta Velikého do Anglie (potvrzená několika prameny z první ruky) se odehrála v roce 1010, takže se blíží 200 letům. (LUKICKK)

Související novinky

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj…