Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

radecacek

Cynický pohled na Holywood v nadčasovém zpracování. Platí dnes, co platilo před šedesáti lety. Tenhle film zestárl jen maličko. ()

Han22

Hodnocení na ČSFD výjimečně nelhalo a já se dočkal fantastického filmu. Zestárlá a zapomenutá Norma Desmondová přežívá v luxusním sídle jako relikvie zapomenutého němého Hollywoodu, plného hvězd, kterým zvukový film zničil kariéru. Osud k ní přivede relativně mladého, průměrného a chudého scénáristu Gillise a Norma se vzepne a začne doufat - nejen v lásku mnohem mladšího muže, kterého drží ve zlaté kleci, ale i ve svůj návrat k hvězdné slávě. Nevyrovnaná herečka, nesmířená se svým stářím i ústupem ze slávy je naprosto strhujícím výkonem Glorie Swansonové. A při čtení její biografie mě napadlo, jestli to není vlastně autobiografický film. A v Sunset Blvd. je toho mnohem více - výborný Holden jako Gillis, který se cítí ve zlaté kleci, citově vydírající Norma ho spíše odpuzuje, ale nedokáže ji opustit ani přinutit čelit realitě. Mladá scénáristka, které Gillis málem rozvrátí fungující vztah. A překvapivá postava komorníka Maxe, která je nejspíše rovněž alter egem Ericha von Stroheima. Krásná hudba, náhled do psaní scénářů, filmové režie 50. let i toho jak fungují producenti (stále stejně). Noirové vyprávění. Zajímavé cameo role. A především úžasně vygradované dvojité finále spolu se zajímavým odhalením, kdo je vlastně vypravěč. Zkrátka opravdový majstrštyk a nechápu že Gloria Swanson nedostala Oskara. Drama roku 1950. ()

Zagros

Billy Wilder je výtečný a známý režisér, jeho nejznámější filmy jsou především komedie. Zvládl ovšem i pár silných a zdařilých dramat. Sunset Boulevard je jedním z nich. Hned na začátku nám ukáže mrtvolu v bazénu, která zpětně vypráví svůj příběh a divák vlastně ví, jak to celé skončí. Mně se stalo, že jsem během sledování filmu na úvodní scénu úplně zapomněl a byl jsem pak překvapený smrtí hlavního hrdiny. To je sama o sobě ukázka mistrovského vyprávění. Přesto, že příběh není nijak struhující a vypráví o podivném setkání nepříliš úspěšného scénáristy a přestárlé ženské hvězdy za zenitem, dokáže vtáhnout a napnout. Obě hlavní postavy se snaží dostat opět na vrchol a dělají pro to mnohé. Celý snímek má tajemnou atmosféru, ze které občas probleskují silné narážky na hvězdné manýry již vyhasínajících hvězd a celého toho divadla kolem nich. Gloria Swanson roli Normy Desmond zvládla taktéž parádně, už po pár scénách s ní, mi její afektovaný projev lezl na nervy. Sunset Boulevard asi není filmem úplně po všechny, ale divákům, kteří mají rádi „starý“ Hollywood, se líbit bude. ()

Davej

Opravdu herecký koncert Holdena a Swansonové. To, že se tu objevil Cecil B. de Mille bylo velice příjemné překvapení (teď se dívám, že tu hraje i Buster Keaton- jasně už si ho vybavuji), jenže očekávání, ač jsem se snažil jim čelit, byla příliš velká. Příběh, a to je to, na co já dávám u filmu většinou největší důraz, byl vynikající ale nebyl nikterak překvapivý. To lze přičíst tomu, že tento film je pojmem a jistě z něj námět čerpaly další generace filmařů. Ani poselství, které jsem ve filmu odhalil, nebylo nikterak překvapivé a troufnu si říct, že se mu určitě věnovaly již i jiní autoři před rokem 1950, ale zpracování Billy Wildera ho zvýraznilo a udělalo za ním vykřičník. Tedy je to vskutku dobrý film, ale ten pětihvězdičkový zážitek, mrazení ve mě nevyvolal a proto dávám o stupeň méně. ()

Hopper

Naozaj, pokiaľ sa robia rebríčky nesmrteľnosti medzi filmami, tak Sunset Blvd. bude kdesi úplne na špici. Ako sa podarilo Wilderovi dosiahnúť jeho realizáciu mi je záhadou, pretože tak nemilosrdné bitie do vlastných radov vidieť málokedy. Herecké trio, ktoré vo filme dominuje je úžasné a najmä Gloria Swanson priam démonická. Ani veľmi nechcem vedieť ako musel tento film zapôsobiť vo svojej dobe, kedy ešte žili priami aktéri prerodu filmu a ako im pritom muselo byť. Fikcia a skutočnosť tu leží tak blízko, až sa pomyselná hranica stráca. Geniálne dielo, ktoré si vychutná každý kto sa svetom filmu aspoň trochu nechal polapiť. ()

loydd

Zapomenutý vybroušený diamant. Ostrý (satira), chladný (Norma Desmond) a přesto dokonalý (díky Billy). ()

Revolver

Geniální noir od legendy Wildera, ukazující nemilosrdné zákulisí Hollywoodu. Co bych vyzdvihl nejvíc je režie která je po všech stránkách naprosto dokonalá a je pro mě naprosto nepochopitelná neproměněná nominace na oscara. Na celkovém výsledku se nemalou váhou podepsala Gloria Swanson, která i když nehorázně přehrávala, podala dechberoucí výkon. Sunset Boulevard bylo mé první setkání s filmem noir a i přes nespočet dalších noirů, které sem od té doby viděl, pro mě osobně stále zůstává nejlepším noirem všech dob. ()

wosho

Sunset Blvd. ukazuje továrnu na sny opravdu bez příkrás. Wilder překonal sám sebe (a to už něco znamená) a dal nám světu tuto cinickou komedii (tak vidím film já) o světě, který dobře znal. Samotný konec, kdy Gloria Swanson se totálně pomátla a von Stroheim jí "točí" je děsivě hrůzná a přitom i neskonale cinicky humorná. Opravdu neskutečný film o neskutečně skutečném světě hvězd za velkou louží. ()

Milan25

Hollywoodská klasika, která se v podstatě vysmívá hollywoodskému filmovému průmyslu a ukazuje divákovi, jak to v tomto světě chodí. Škoda, že tento film dávají v televizi zpravidla hluboko v noci. ()

Sgt.Pepper

Na tenhle film jsem se hodně těšil, ale je pro mě zklamáním..možná nemůžu naplno ocenit rok vzniku..Gloria Swanson mi byla herecky vyloženě protivná..řekl bych, že už v roce 1950, především díky K. Hepburn, L. Bacall a I. Bergman, se dalo hrát přirozeně a s elegancí..ale tohle ne..William Holden byl v pořádku..stejně jako režie a hudba.. ()

Hanys_

Je to už dávno, co jsem Sunset Blvd. viděl poprvé, ale v té době mi ta jeho nadčasovost vyrazila dech. V podstatě i teď při druhém zhlédnutí nemám moc co vytknout. Na dobu vzniku je tohle to dílko prostě něco neskutečného. 9/10 ()

F.W.Colqhoun

Dřív než se toho chytí Hollywood, poslyšte pravdu. Fridrich Georg Jünger: Není nic smutnějšího než herec bez role. (Vztaženo ovšem na každého z nás.) I am big. It's the pictures that got small. S tím nelze než souhlasit a jeden by neřekl, že to zmenšování dojde až k miniaturizaci; nenechme se zmást rozpočty. Je vždy na pováženou, když se Hollywood dívá do zrcadla. Je v tom většinou pramálo snahy o reflexi na úkor narcistního potvrzení, a to i v případech, kdy se odraz nezdá lichotivý. Pokus jít na dřeň nemůže být doceněn, protože se v temném pozadí může ve své pravdě zahlédnout i samo publikum. (Mapy je hvězdám) Málokdo je zvědavý a ready for close-up. Storka o zneuznaném scénáristovi, který se pomalu zamotává do osidel kdysi-slavné-ježibaby, jež není tak němá, jak by se z jejích filmů mohlo zdát, se odvažuje hluboko, ale na sklo naráží v okamžiku, kdy naznačuje, že se pod pozlátkem povrchnosti, kýče, sebeklamu, paranoie skrývá cosi jako zlaté dno - nevinní nadšení umělci, kteří mohou mít při vypětí pracovitosti stvořit něco hodnotného, mít kliku. (Přestože tenhle ji neměl.) Přitom je nad slunce jasné, že nic takového v Hollywoodu * alespoň dnes * není: There's nothing more. Just us, cameras and the people in the dark. Billy Wilder však uspěl, jak jen se za daných podmínek uspět dá. Film neskutečně baví, tanečky tří hlavních protagonistů (Swanson, Holden, von Stronheim) jsou senzační, choreografie zvládnutá do puntíku. Wilder jako v jiných svých noir příspěvcích ředí tragiku nejen konverzační legrací, obraz a zvuk mají výhradně 24 karátů. Ve své době mělo i tak nevinné nahlédnutí pod pokličku jistě revoluční závažnost a věrohodnost, zaručenou angažmá figur jako Buster Keaton, Cecil B. DeMille a Erich von Stronheim, Glorií Swanson v první řadě. Jako každý skvělý film má i Blvd. své legendární scény - z té schodišťové se skutečně tají dech a to ona může za tu pátou hvězdičku. Vděčný jsem též za objasnění, odkud se vzalo jméno Lynchovy postavy v Twin Peaks: Get Gordon Cole! ()

Cassandra

Výborně vystavěný a zahraný film, ale zase nemůžu říct, že by mě to úplně pohltilo. Ale to je jen můj problém, moc ho všem doporučuji. ()

Bouřňák

Trochu mě z těch oslavných komentářů mrazí v zádech, ale pravdou je, že jde skutečně o vyjímečný film. Osobně mi tam ale jistá věc trochu neseděla, proto nemohu hodnotit lépe než za ****. ()

Ještěřák

Mimořádně nadčasový film. Billy Wilder musel být pro své průměrnější souputníky v křesle režisérském příjemnej asi jako rodina filcek v klíně. ()

ClimbVibe

Viděno někdy v odpoledním programu čt2... Od prvních minut mi bylo jasné, že tenhle film musel předběhnout dobu, působí totiž ohromně svěže i po těch dlouhých letech. ()

Itar

Tak tenhle film mě... nějak minul. Technické a herecké kvality se jistě upřít nedají, o to bych se ani nesnažil. Ovšem jisté zkrácení by určitě nebylo nemístné. Za přepálený konec jsem chvíli měl nutkání dát hvězdy tři, ale právě ony herecké výkony a nadčasovost snímku mi to nedovolí. Přesto, zklamání. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014