Ve hře je těžký hrdelní zločin, proto obžalovaný zaslouží tu nejlepší obhajobu... Napínavé drama ze soudní síně Svědek obžaloby bývá divadelními kritiky označováno za nejlepší divadelní hru legendární anglické spisovatelky Agathy Christie (1890–1976). V divadelní hře rozvedla zápletku stejnojmenné krátké povídky. Premiéra proběhla v roce 1953 na prknech londýnského divadla Winter Garden Theatre, o rok později se hra dočkala uvedení na Broadwayi. Tam slavila ještě větší divácký úspěch, proto o námět rychle projevili zájem filmoví producenti. Zakázku na zfilmování divadelní hry přijal jeden z nejvýznamnějších režisérů tehdejší doby Billy Wilder. Ten se poměrně věrně držel divadelní předlohy, zásadní rozdíl ale představuje ztvárnění postavy respektovaného právníka Sira Wilfrida Robartse. Slavný britský herec Charles Laughton ve filmu oproti seriózní podobě v předloze představuje osobitého lišáka, který srší hláškami a sarkasmem. Nejzkušenější soudní obhájce v Londýně se ujímá komplikovaného případu mladého muže, který byl obviněn z brutální vraždy starší zámožné vdovy. V roli obžalovaného naposledy zazářil na stříbrném plátně populární herec zlaté éry Hollywoodu Tyrone Power, který později tragicky zesnul při natáčení filmu Šalamoun a královna ze Sáby (1959). Obžalovaný Leonard Vole trvá na své nevině a díky svému osobnímu kouzlu dokáže přesvědčit mistra beznadějných případů, aby mu u soudu pomohl dokázat, že představuje spíš oběť než chladnokrevného vraha. Sir Robarts vymyslí důmyslný plán obhajoby, který ale fatálně závisí na výpovědi Leonardovy německé manželky Christine. V typické roli osudové ženy se zde představila Marlene Dietrichová. Její výpověď pod přísahou v soudní síni zcela změní průběh šetření a vede k mnoha šokujícím zvratům. Rameno spravedlnosti se totiž může načas vychýlit, pravda ale nakonec stejně vyjde najevo. (Česká televize)

Vesecký

Kdysi i v Hollywoodu vznikaly kvalitní filmy založené na dobře napsaných reálných příbězích. A Agatha Christie byla zárukou napínavé a vzrušující podívané, která nemohla nudit, ty dvě hodiny uběhly jako by nic. A to přesto, že je filmu vytýkáno, že vypadá jako divadelní představení. Vlastně bylo natočeno ve třech interiérech - v domě právníka Wilfrida, v místnosti návštěv ve vězení a v soudní síni (pomineme-li krátkou epizodu na nádraží). Jak málo znám Agáthu, že se vždycky nechám překvapit ve chvíli, kdy si myslím, že už jej všechno jasné - a náhle se ukáže, že ta pseudomanželská dvojice sehrála před obhájcem neskutečné divadlo. Charles Laughton byl skvělý, druzí další, až... Nikdy mi nesedělo skopčácké herectví M. Dietrichové. Rozhodně ji nemohu považovat za žádnou krasavici (včetně jejích "krásných" nohou), spíš to byla klasická Germánka, která by se více hodila do rolí vězeňských dozorkyň v koncentrácích. Ohromně nesympatická... Ale asi byla svá... Ano, líbilo se. ()

Pawlisman

Perfektní soudní skvost se špetkou kvalitního humoru, zasmál jsem se více, než u většiny stupidních amerických komedií. Krimi zápletka je výborná, stejně jako herecké obsazení. Ty staré černobílé USA filmy mají skutečně mnoho do sebe - svojí elegancí, šarmem a inteligencí, stejně jako filmařskou poctivostí, atmosférou a kvalitními náměty. Dříve šlo o standardn, dnes obrovskou vzácností. Toto je masterpiece a všichni, kteří hodnotí 3 a méně, nejsou moje krev. ()

Klajnik

Charles Laughton v roli skvělého ač poněkud morbidního advokáta Wilfreda Robatse je dokonalý. Okamžitě se stal mou novou oblíbenou filmovou postavou. Film začíná krátce po jeho infarktu, který si přivodil svým nezdravím životním stylem. Proto také vypadá jak žabák. Proto kolem něj neustále běhá sestřička a peskuje ho za jeho doutníčky a brandy. Prý také nemá brát žádné velké případy. Jeden takový se však ukáže a jak se situace rozplétá, Wilfred se nakonec případu ujímá. Jednotlivé scény, dialogy i herectví bývají bravůrní. Scény jsou skvěle vypointované, často poněkud humorně odlehčené, ale velmi funkčně, řekl bych. První půlka mě ale bavila více. Samotný soud se pak věnoval spíše případu, který mě toliko nezajímal. Mě zajímal hlavně Wilfred, Závěr filmu mě sice emocionálně nepoložil, nenadchnul, ale ani neurazil. Napsané je to dobře, případ je zašmodrchaný, ale já něco podobného jako oklamaného obhájce čekal. Už jsem to dříve viděl u novějších filmů... Každopádně finále, ve kterém si všichni řeknou, jak to vlastně je, aby se divák nestačil divit a zvrat střídá zvrat, zkrátka nefunguje tak dobře. ()

Chudobka

Napínavé soudní drama, kterému vévodí Charles Laughton. Tyrone Power mě však bohužel nijak neoslnil. Nedávno jsem viděla novější zpracování této divadelní hry A. Christie - z roku 2016, rovněž zajímavé, ale s jiným koncem. Takže dnes na mě čekalo překvapení. Možná je toto starší zpracování lepší. Váhám. Kdybych tento film viděla jako první, asi bych dala o hvězdičku víc. Ale trochu mi vadila Elsa Lanchester (manželka Ch. Laughtona) v roli ošetřovatelky. Nelíbil se mi ani její herecký projev, ani její dabing. ()

ddf76

Tak to je skvela cerna britska detektivka jak ma být :). Charles Laughton sype cerne hlasky behem filmu s lehkosti (prvnich 45 minut sype hlasky s kadenci rotacniho kulometu :))) ). Skvela je i Marlen Dietrich, pro kterou to byl jeden z poslednich skvelych flmu ( po tomhle filmu epizodni role v Doteku zla a vetsi role v Norimberskem procesu). Do tohoto obsazeni vyborne zapada Elsa Lanchester v roli prisne sestricky, ktera se stara o Charlese Laughtona, aby dbal a bral leky podle narizeni lekaru :). Byl jsem tak zabrany do tohoto detektivniho thrilleru (uzasny herecky koncert a i snimani kamery), ze jsem zapletku odhalil 5 minut pred tim, nez zaznela na konci filmu. A jak jsem byl na konci filmu upozornen, ze nesmim prozrazovat zapletku, abych neochudil dalsi divaky, kteri se budou na tuto povedenou cernou britskou detektivku natocenou v USA Billy Wilderem divat :). ()

grerar

Člověk se chtě nechtě musí bavit tím krásným britským humorem elegantních gentlemanů. A když k tomu ještě přidáme Agathu a její detektiuky, máme neuvěřitelně dobrý výsledek. Komorní drama, nezadá si s těmi nejlepšími v oboru. Srovnatelné s Dvanácti rozhněvanými muži. Naprosté překvapení, a možná to Wildera posune na mém žebříčku oblíbenosti režisérů. Skvělé. 5* ()

RedDuck

Toto rozhodně není tíživé drama ani detektivka, kde sbíráte detaily a spojujete nitky k sobě. Ne, je to něco, co sem vůbec nečekal. Za vyzdvihnutí stojí řemeslné dialogy, často ostré jako břitva. Neuvěřitelná postava obhájce, který vzhledem, zvyky a povahou jako by z oka vypadnul W.Churchillovi. K opravdovému rozmachu své postavy ovšem potřebuje protivníky. Mimo soud je to starostlivá ošetřovatelka, se kterou neustále zápasí, v soudní síni poté strhující M.Dietrich. Z ostatních mě dostala v epizodní rolí hospodyně obětí. To všechno by dělalo vynikající film, ovšem absolutním trumfem je samotná zápletka a překvapivý závěr. Něco takového se prostě musí vidět, i když v 7 minutách se toho stane tolik že to nutně musí vypadat teatrálně. ()

lemonova

No ja neviem.... s charakterom predlohy to má málo spoločné. (Hoci dejovo je to porovnateľné) A keď si už idem s predlohou robiť, čo chcem, mal by som pridať nejakú hodnotu, ktorou tento svoj počin obhájim. Žiaľ, nijakú zvlášť zmysluplnú pridanú hodnotu som nezaregistrovala. Možno, keby som nečítala knihu, bola by som veľkorysejšia... ()

guri

Klasicka sudna drama, v ktorej si divak mysli, ze vie, ako to je, no pravda je v skutocnosti kdesi uplne inde. Obrovskym plusom celej snimky je suchy humor Charlesa Laughtona a Marlene Dietrich. ()

siloalampa

Ak vás bavia vtipné krimitelenovely s kvalitnou zápletkou a dobrými hercami, (to asi neexistuje, že?) kľudne si vychutnajte túto dynamickú ftákovinu, na ktorej konci (v posledných troch minútach) sa dozviete, že on je jej stará mama z tretieho kolena a ona sestrinho švagra nevlastného synov bratranec... ()

Stíba

Vždycky si říkám, jestli plným hodnocením ocenit film, který mě sice v závěru téměř rozložil na atomy ale v jehož průběhu jsem cítil určité výkyvy. A jestli ano, tak těžko hledat vhodnějšího kandidáta než je Svědek obžaloby, na Wildera v průběhu trochu strnulé drama, což je ale způsobeno především snahou o pečlivé dodržení předlohy, protože po shlédnutí filmu si nejen v hlavě začnete krásně skládat celou tu mozaiku, ale i užívat jednotlivé postavy, především pak skvěle zahraného obhájce Wilfrida. Na závěr se chci pochválit za to, že nějakou dobu před samotným převratem celé situace mi to vše, tedy skoro vše, krásně seplo. :-) Bravo. ()

truby

To, že posledních pár minut naprosto převrátí celý děj, z tohoto filmu nedělá převratný snímek, je to opravdu pár minut. Až do toho konce se film celkem vleče, a za podobnými snímky ze soudního prostředí své doby trochu pokulhává. Ovšem nedá se mu upřít vtip, který je schovaný v poněkud pitoreskní postavičce pana advokáta. ()

rainman93

Pochybuji, že bych tu mohl napsat něco, co zde nenapsal kdokoli jiný. Nicméně musím vyslovit svůj velký obdiv k excelentním hereckým výkonům a výborně vybudovanému napětí se strhujícím závěrem. ()

Biopler

V jednom médiu som čítal, aby diváci po zhliadnutí filmu neprezrádzali záver. A tak to nebudem ani ja robiť. Tento snímok je vo Wilderovej kinematografii málo známy, možno i vďaka tomu, že sa jedná o inscenáciu divadelnej hry. Neprávom, lebo po filmovej stránke či už zoberiem do úvahy herecké výkony, réžiu, scenár, tak je to kúsok veľmi zaujímavý. Iste, základ je položený v nepriestrelnom príbehu z pera Agathy Christie. Wilder si už "len" vybral správnych hercov, hlavne ústredných v Laughtonovi a Dietrich. Čítal som, že Billy po svojom ozvláštnil postavu sira Wilfrida. A musím uznať, že táto postava bola fakt skvele napísaná a zároveň zahraná Laughtonom. Dietrich v určitých scénách, prevažne odohrávajúcich sa na súde, predvádza paletu hereckých možností zo svojho talentu a mňa okúzlil i jej šarm. Poteší i suchý britský humor a tak toto dielo môžem len doporučiť. ()

tranquill

"Doktoři! Připravili mne o všechno, alkohol, tabák, ženy... kdyby mne aspoň nechali dělat mou práci, něco užitečného..." - "Překvapuje mě, že ty dámské klobouky nevyprovokují další vraždy..." - "Zabila? Vykonala rozsudek!" ()

arkie

Napínavá súdna dráma, brilantne zahrané postavy (v danom žánre a dobe) a vzhľadom na to, že som nepoznal záver, tak aj celkom napínavé. Oplatí sa pozrieť, ale hlavne - rovnako ako je napísané v poslednom zábere filmu - neprezradiť koniec pre ostaných! :) ()

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby