Nejslavnější muzikál všech dob, oceněný deseti Oscary, s hudbou Leonarda Bernsteina. Příběh Romea a Julie přenesený do ulic New Yorku. Strhující filmová verze slavného muzikálu skladatele, dirigenta a klavíristy Leonarda Bernsteina vznikla v roce 1961, zatímco divadelní inscenace muzikálu měla premiéru už v roce 1957. Autoři scénáře čerpali svůj námět ze Shakespearova dramatu Romeo a Julie a vytvořili parafrázi na nejslavnější milostný příběh světa. Původní Montekové a Kapuleti zde byli nahrazeni bělošskými a portorikánskými partami, žijícími v západní části New Yorku poblíž Harlemu. Výjimečné filmové dílo získalo celkem 10 Oscarů: za nejlepší film, režii (Robert Wise) vedlejší role (tanečníci George Chakiris a Rita Morenoová), výpravu, střih, hudbu, Jerome Robbins, který je zároveň spolurežisérem filmu, získal speciálního Oscara za choreografii. U nás byl film poprvé promítán v roce 1973, mezitím už slavil obrovský úspěch u diváků celého světa. V hlavní roli Marii, k níž se váže nejslavnější píseň z muzikálu, uvidíme Natalii Woodovou, v postavě Tonyho Richarda Beymera. (Česká televize)

ABLABLABLA

Důkaz toho, že i staré filmy můžou v člověku vyvolat pocity, které by očekával od novodobých. Předlohou pro muzikál byla kniha Romeo a Julie, příběh tam můžeme najít. Ale zasazený do úplně jiného prostředí s jinými charaktery. K tomu řada vynikajících písní. Nejvíce se mi teda líbila, tak která se zpívala na střeše mezi Portorikánci "Amerika je Amerika". Můžu jen tleskat. Pět hvězdiček, a zasloužených. ()

Tony.cs

Opravdu krásná atmosféra a chytlavý příběh. Hudba, barvy, charaktery...je to prostě hodně fajn. Až do konce, který pro mě osobně už tolik fajn není. ()

kaylin

Jako muzikál je to výborné, jsou zde skvělá taneční čísla a Russ Tamblyn navíc předvádí i výborné akrobatické kousky, které mě opravdu dostaly. Jako variace na Romea a Julii je to celkem unylé a zbytečně zdlouhavé, kdy jsem měl pocit, že by se klidně hodina mohla odstranit. Stejně vám ale nějaké písně budou v hlavě znít i dlouho po skončení. ()

René.girl

Pro mě bohužel velké zklamání. Myslela jsem,že tohle má být jeden z nejlepších muzikálů všech dob. Místo toho se jedná o průměrný film s několika chytlavými songy. Nejhorší na tom celém, ale byl herecký výkon Richarda Beymera (Tony) - ani mi ho na konci nemohlo být líto, protože mi svým přehráváním neskutečně lezl na nervy. Natalie Wood (Maria) byla mnohem lepší, ale moment...ona v tom filmu vlastně nezazpívala ani jedinou notu takže opět velké zklamání. Čekala jsem něco mnohem mnohem lepšího. 50% ()

Skip

Prostý příběh, bylo to kýčovité prakticky v každém záběru. Když se parta drsňáků dala do pohybu, byla z nich najednou banda zženštilých sissy boys. Přesto to ale byla krásná podívaná, a to především díky skvělé hudbě a písním. ()

Vědma

Bernsteinova hudba je nádherná. To beze sporu, píseň Maria považuju za jednu z nejkrásnějších písní, které byly kdy složeny. Ale hudbu hodnotit nebudu, když mám hodnotit film, i když je jeho nedílnou součástí, ale nebyla pro film složená. Ale i z hlediska filmového u mě West Side Story zabodovala. Vynikající choreografie, v které je stále přítomné napětí, i když vyjádřené pouhým lusknutím prsty nebo pohozením hlavy, prostředí, kamera. Jediné k čemu mám výhrady jsou herci, ale při nárocích na pohybový a pěvecký výraz to lze prominout. Vy všichni, co kritizujete prostoduchý scénář, byste měli vědět, že příběh, který se může stát v kterékoli době, aniž by se vlastně nějak výrazně měnil, je ve své podstatě geniální a není potřeba ho nějak komplikovat. ()

Aleee89

Klasika. Tohle prostě musíte vidět, pokud se chcete považovat za pravého filmového fandu (a nejenom kvůli těm Oscarům). Další z muzikálů, u kterých jsem si (potupně) uvědomila, že písničky vlastně znám a jenom nevím, že patří k takovéhle klasice. Hudba se mi líbila moc. Herecké výkony taky. To už ostatně ocenila i sama akademie... Je tu i příběh, není to jen film, kde se lidé natřásají a hloupě poskakují do rytmu. Má to myšlenku, inspirace klasikou, klasika, která je podána v novém, to je prostě děsně zajímavé. WSS je každopádně kvalitní film, který stojí za to vidět. ()

kajas

Klasický muzikál, který mě dlouhá léta míjel, se bohužel mým oblíbeným nestal. Hudební stránka je samozřejmě skvělá, choreografie a výprava na svou dobu vzniku také. Ale co je to platné, když mi byly postavy totálně ukradené, a to zřejmě kvůli jejich nevýrazným hereckým představitelům. Padla mi ovšem do oka jistá Rita, a to jsem ještě netušila, jak mě uchvátí v o padesát let (!!!) mladším remaku. ()

Fanucci

Asi budu za primitova, ignoranta a já nevím co všechno, ale já muzikály nemůžu. Ani tento. West Side Story nemá úplně špatný děj, ale to mu v mých očích moc nepomohlo. Taková záplava písniček je na mě prostě moc:-) Ale zvládl jsem to dokoukat, což je až neuvěřitelné, takže 3 hvězdy si to zaslouží. ()

kagemush

Jedna z mála pro mě snesitelných variací Romea a Julie.Obrovský podíl na té víc než snesitelnosti má pan Bernstein. ()

Beagle

O originalitě námětu tu nemůže být řeč, ale když dva dělají totéž, není to totéž. Za plný počet hvězd. "Hold my hand and we are halfway there, hold my hand and I'll take you there. Somehow! Someday! Some..." ()

(mOnkey)

Robert Wise byl člověk, jemuž žádný žánr nebyl cizí. Patrně největší slávu mu ale přinesly muzikály Za zvuků hudby a West Side Story, které oba získaly Oscara za nejlepší režii. Zatímco na prvním jsem si smlsnul s velkou chutí, o druhém příliš slávy šířit nemůžu. Jistě sami uznáte, že hudba je u muzikálu minimálně polovina úspěchu. Tady ať jsem napínal uši sebevíc, žádný pořádný šlágr ne a ne zaslechnout. Srdcebolné skladby nevyhledávám, ale rozhodně mi nevadí (jinak bych ostatně nemohl mít zalíbení v tomhle žánru), ovšem tady mi většina písní přišla spíš jen na parádu, aby řeč nestála. Doslova. Což je škoda o to víc, že choreografie je jedním slovem senzační a dokonale vystihuje svobodného ducha mladistvých obyvatel West Sidu. 65%. ()

Martin741

Prazaklad vsetkych muzikalov, z ktoreho cerpaju Moulin Rouge, Hair atd atd. Natalka Wood bola skvela, ale prilis poznat lacne kulisy a muzikal ma dost prazdny pribeh. 60 % ()

LaRhette

Romeo a Julie si už prošli různými zpracováními od Luhrmannovy verze zasazené do 90. let po animák zpodobněný dvěma tuleni ze znepřátelených rodů. V desetioscarovém a tříglóbovém muzikálu se přesouváme do drsných ulic New Yorku, které jsou prý doopravdy ulicemi L.A. V nich řádí nejen tancem a zpěvem gangy Žraloků a Tryskáčů. V češtině to bohužel nezní tak cool. Pro gangsterství jsem měla vždycky slabost, ale když se k tomu přidá ještě kontrastní lovestory klasické literatury, zahrnující tentokrát hlavní postavu deanovského Portorikánce v červené bundičce, nemůžu se než radovat, že roli nakonec nepřijal ani Presley ani Hepburnová, ale zůstalo to v rukách neokoukaných. (Filmové listy 2018) ()

vydumnica

Originál je originál. Úplne nechápem Spielbergovu potrebu robiť z West Side Story remake. Aj keď som jeho verziu videla ako prvú a dokonca na veľkom plátne, musím povedať, že tento originál z roku 1961 má väčšie čaro a je to jednoducho lepšie. Natalie Wood nie je síce až taká kúzelná ako Rachel Zegler a na rolu mladučkej Marie vyzerá už trošku staršie, ale inak vo všetkom vedie originál. Spielberg asi chcel natočiť ešte jedno West Side Story s Ritou Moreno :-). Krásny soundtrack, skvelé herecké výkony, choreografia a tragický príbeh jednej veľkej lásky (aj keď sa prakticky nepoznali - na takom veľkom priestore vývoj vzťahu Marie a Tonyho dostáva dosť málo miesta). Muzikály milujem, ale tento má aj zopár nudnejších momentiek, takže krásne 4*, čo je o jednu viac ako dostal remake. Maria: "Tonight is the real beginning of my life as a young lady of America". ()

Tsukikage

Bylo to docela dobrý, příběh sice nebyl příliš originální, ale co hudba se mi líbila a zpracování nebylo špatné. ()

carlos 2010

Na tú dobu špičkový muzikál, aj keď to bolo silné obdobie tohto žánru. Súčasné muzikály nesiahajú tým minulým ani po päty. HOWGH ()

joker.george

Pokud bych měl říci žánr, u kterého nejvíce trpím, pokud se nepovede, byl by to kromě hororu muzikál. Protože když se pokazí, není zrovna příjemné přetrpět uvřeštěné písničky, nesympatické postavy nebo plytký děj, to jen tak na okraj. West Side Story žádnými podobnými neduhy netrpí, nabízí zajímavou variaci na známý příběh, který přetváří s citem a k tomu dodává známé písně, živelné postavy i dobrou choreografii. A přestože nechává scény vždy plynout a maximálně vyznít, nikdy se mi je nechtělo přetáčet. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Pátý Indiana Jones se zpozdí

Pátý Indiana Jones se zpozdí

29.06.2018

Dlouho to vypadalo, že pátý Indiana Jones bude skutečně Spielbergovým (Most špiónů, Ready Player One: Hra začíná) příštím filmem. To se teď ale mění, snímek čerstvě nabral nového scenáristu, Jonathan… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Spielberg chystá Indyho a West Side Story

Spielberg chystá Indyho a West Side Story

27.01.2018

Už skoro rok víme, že pátý Indiana Jones dorazí 9. července 2020. Harrison Ford pár dní po premiéře oslaví 78. narozeniny, moc tedy nepočítejte s tím, že by se s filmem ještě nějak hýbalo. Podle… (více)