Pod vedením talentovaného Williama Wylera (Nejlepší léta našeho života, Prázdniny v Říme, Ben-Hur) se z námětu brodwayského šlágru Detektivní příběh stalo drsné a působivé drama jako stvořené pro velká plátna. Děj se odehrává v hektickém prostředí newyorské policejní stanice, kde v roli zásadového a nesmlouvavého detektiva září Kirk Douglas. Principy, které tento policista uznává, se ale vinou každodenního kontaktu se zástupy zločinců deformují. Jeho ženu, kterou ztvárnila Eleanor Parker (Caged, Za zvuků hudby), zase trýzní utajovaná vina. Na pozadí běžného života na stanici, kde se ocitne třeba vyděšená zlodějka (Lee Grant) nebo veselý lupič (Joseph Wiseman), spěje osobní manželský konflikt k nezapomenutelně výbušnému finále. Film byl nominován na Cenu Akademie, a to hned v několika kategoriích: nejlepší režie (Wyler), nejlepší herečka (Parker), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Grant) a nejlepší scénář (Robert Wyler a Philips Yordan). (oficiální text distributora)

Mol

I WANNA PUT HIM IN THE ELECTRIC CHAIR WHERE HE BELONGS AND PULL THE SWITCH MYSELF!!! Kde můžu dát 6. hvězdu? Protože tohle byla panečku podívaná. Miluji tyhle ty staré černobílé filmy, které se odehrávají na minimalistickém prostoru (samozřejmě díky tomu, že se jedná o divadelní přepis). Kirk hraje jako kdyby to mělo být naposledy a ostatní mu skvěle sekundují. Všichni detektivové na stanici mi byli strašně sympatičtí. Ta neskutečná atmosféra padesátých let: noční šichta, místnost provoněné tabákem a cinkot psacích strojů.. to vás vtáhne a vykopne roztrhané na kusy, jako motor Boingu 747. Já se přiznávám, že jsem při poslední scéně měl slzy v očích. Film, který se mnou dokáže takhle emočně zamávat, si vždy ukládám do jedné z mých komor v srdci. Už jen ty dialogy, vyhrocené situace a poslední žijící legenda Hollywoodu pan Kirk Douglas. ()

Reverse01

Film-noir ktorý splnil asi všetky znaky tohto žánru. Hlavná postava ktorá koná bezhlavo, neskôr však stráca svoju suverenitu a musí si usporiadať vlastný život. Keď sa príbeh neskôr začal rozvrstvovať, a na scénu prišla postava Mary McLeod (Eleanor Parker) bolo mi jasné že sa tu rysuje ďalší znak žánru film-noir, tzv. femme fatale, žena ktorá niečo skrýva a je nositeľkou blížiacej sa hrozby. Príbeh sa zrazu otočil a hlavná postava si musela prejsť psychickým rozhodovaním a hľadať tie správne odpovede na dôležité otázky- I built my whole life on hating my father and all the time he was inside of me, laughing- maybe crying. Film sa odohráva na malom priestore kde musel zapracovať scenár, ktorý bol dokonale napísaný. Rozhovory postáv sa niekedy prekrývali, divákovi bolo ponúknutých viacero prípadov zadržaných osôb, od malej lúpeže až po vraždu. William Wyler zvolil skvelé tempo kde sa divák nenudí, keďže nám približne každých 10 min film priblíži jeden z prípadov a zvolí prirodzený prechod bez strihu. Komediálna stránka filmu vôbec nezaostáva, prirodzený humor ktorý vám vyčarí úsmev na tvári 95% ()

hanagi

Tak má vypadat správné konverzační drama - chytrý příběh, promyšlená režie a skvělé herecké výkony. Všichni herci hrají skvěle, ale kromě Kirka Douglase (od kterého se to prostě čeká) mě nesmírně pobavila Lee Grant v roli malé zlodějky, toho Oscara by si podle mě rozhodně zasloužila. ()

mkubalikova

Jak kdybych viděla mladého Michaela! Tady se geny nezapřou. Skvělý scénář a atmosféra, která by se dala krájet, dělají z filmu skvělou noirovku. 80% ()

vitekpe

Pod spolehlivym vedenim Wylera zde muzeme videt nejen klasicky najezeneho Kirka Douglase, nebo dokonalou Eleanor Parker, ale tez nenapadnou kralovnu tohoto dilka (alespon pro me), tichou a prekrasnou blaznivku Lee Grant... Potesila tez ucast me stale oblibenkyne Gladys George, nebo moji milovane "anti-femmefatale", nedherne Cathy O'Donnell. Uplne typicky film noir to v mych ocich vsak urcite neni... ()

Han22

Nečekaných pět hvězdiček. Detektivní příběh je předchůdce všech policajtských filmů, něco jako Pevnost Apačů v Bronxu bez akce, pouliční špíny a vůbec exteriérů. Vystačí si jednou policejní stanicí, pár výborně vymyšlenými případy a neskutečný hlavním hrdinou. Detektiv McLeod se zdá být skvělým poldou, milujícím manželem, jenže v průběhu se ukazuje že to není taková idylka - to když vyplouvá na povrch jeho cynismus, srdce z kamene a ve finále i naprostá ubohost co se týče vztahu k jeho ženě. Je to v podstatě konverzačka, ale vynikající, člověk má pocit, že je nováčkem na stanici a kouká na to, co se děje, obyčejné vyšetřování i rutinu střídají dramata mezi otevřenými i zavřenými dveřmi. A samozřejmě bez vynikajícího Kirka Douglase by to bylo poloviční. Jen ten zbytečně tragický konec si tvůrci mohli odpustit. Krimi/thriler roku 1951. ()

Zagros

Detektivní příběh je výtečná ukázka skvěle převedené divadelní hry na filmové plátno. Minimalistické prostředí, kdy kamera téměř neopustí policejní stanici, je využito bravurně. Celý příběh se odehrává prakticky v reálném čase před kamerou. To mu dodává na uvěřitelnosti a mě i díky tomu dokonale vtáhl. Parádně jsou napsány, obsazeny i zahrány také všechny postavy. Jejich směs charakterů vytváří prostředí pro silné interakce a dialogy, které ve mně rezonovaly ještě dlouho po skončení filmu. Kirk Douglas v roli zásadového poldy opravdu exceluje. Jeho nezlomná morálka však nemůže v reálném světě obstát, protože ten jednoduše není černobílý. Jeho nekompromisní postoj tak neodvratně musí narazit na neřešitelný problém, kdy se bude muset rozhodnout... Já se jen podivuji, proč Detektivní příběh neproměnil ani jednu svoji nominaci na Oscara. Budiž mu alespoň chabou útěchou mé čtyři hvězdy. ()

klukluka

Vyjma posledních pěti minut, kdy se Jim sesypal, se mi to bezvýhradně ohromně líbilo. Působilo to autenticky, mělo to úžasnej spád, bylo to vtipný i dojemný, dokonale sesynchronizovaný. Smekám v hluboké úkloně. ()

Kovaja

K.Douglas jako detektiv drsného ražení,se zločinci neměl naprosto žádné slitování a tak to má být:-))Jeho charisma je neoddiskutovatelnéééé!!!! ()

dopita

a půl. Velmi dobře vystavěný příběh (Oscarová nominace za scénář) odehrávající se v podstatě v jedné místnosti, je ozdoben výbornými hereckými výkony a orámován skvělou prací režiséra. ()

Hanys_

Taková klasická šichta policejního detektiva v NY, která v závěru dost nečekaně vygraduje a boduje celkem překvapivou pointou a uhrančivým Douglasem (ikdyž mi jeho postava byla celkem nesympatická). 6/10 ()

Mikino00

Velmi dobrý komorní film se skvělým Douglasem v hlavní roli, během filmu jsem měl chuť několikrát mu jednu vrazit. V tomto drsném světě je místo pro všechno - romantický příběh, chronické zloděje a osobní účty. Wyler prostě umí. ()

aLPaC

Zfilmování divadelních her se u mě povětšinou setkává s úspěchem. Hlavním důvodem je určitě důraz na charaktery postav a jejich vývoj a též výborný scénář. Nejinak je tomu i zde. Všemu pak vévodí vynikající Kirk Douglas, který byl na začátku padesátých let ve skvělé formě a během jednoho roku si vyzkoušel roli arogantního a všeho schopného novináře, šerifa z divokého západu, slavného trumpetisty a teď neústupného policisty ctícího zásady a zkroušeného svými démony. Opravdu vynikající výkon a takhle za mlada je krásné pozorovat, jak jsou si s Michaelem podobní. ()

Petrus1

Drsný polda (v tomto případě ne Harry) Kirk Douglas je hlavní postavou tohoto příběhu, který se odehrává během pár hodin skoro celý na policejní stanici (další prostor dostal pouze policejní anton a plac před policejní stanicí a taky taxík). K hlavní linii se nabaluje několik dalších příběhů lidí, kteří se na stanici objevují. Některé příběhy se propojí a vzájemně ovlivní, jiné proplují dál. Celkově na mě film udělal výborný dojem a dokonce jsem Kirkovi věřila, že chce město vyčistit od všech zločinců. No jo, je vidět, že pan Douglas (s nezapomenutelným důlkem na bradě) opravdu umí… ()