Agentura Jasno

• USA Psych (více)
Komedie / Krimi / Mysteriózní
USA, (2006–2014), 86 h 32 min (Minutáž: 41–87 min)

Tvůrci:

Steve Franks

James Roday Rodriguez, Dulé Hill, Corbin Bernsen, Maggie Lawson, Sage Brocklebank, Timothy Omundson, Steve Bacic, Robin Mossley, Kirsten Nelson (více)

Série(8) / Epizody(120)

Hlavní hrdina seriálu Shawn Spencer je člověk s neobyčejnou pozorovací schopností, bystrým úsudkem a neuvěřitelnou pamětí. Tento jeho talent v něm po celé dětství podporoval a rozvíjel jeho otec Henry Spencer, který od něj očekával, že si zvolí povolání policisty jako on. Tím se však Shawn nestal, po škole vystřídal několik desítek zaměstnání, ale u žádného z nich nevydržel dost dlouho. Vše se změní, když jednou poněkolikáté pouze na základě televizní reportáže odhalí a oznámí pachatele loupeže a stane se tak v tomto případě hlavním podezřelým. Díky svému nenahraditelnému talentu a neuvěřitelné dávce štěstí se mu však podaří přesvědčit některé policisty, že je sensibil. To však má dokázat pomocí při vyšetřování případu. Na pomoc si téměř proti jeho vůli pozve svého kamaráda Guse, se kterým po nečekaně rychlém úspěšném vyřešení případu zakládají detektivní agenturu... (oficiální text distributora)

kkomtu

Výborný seriál, který přinesl něco co nikde jinde není možné najít. Prvních několik sérií bylo takřka bezchybných, pak ale bohužel přišel nevyhnutelný problém ve formě repetitivního děje. Autoři seriálu se to snažili zachránit tím, že každá další série hnala děj do čím dál většího absurdna. U poslední série se to už bohužel skoro nedalo vydržet. Já ale rozhodně i přes tento obrovský nedostatek dávám 5* a to zejména kvůli nezapomenutelným prvním sériím. Chtěl bych i podtrhnout něco co se seriálu povedlo a na první pohled nemusí být zřejmé a to je zejména skvěle vymyšlené "odreagování" ve formě vážných dílů s Yin-Yangem a výborně udělaný vývoj vztahu Lassiter-Shawn skrz celý seriál. ()

togaf

Shawn a jeho parapsychologické "schopnosti" mě vždycky rozesmějou. Je to jeden ze seriálů, který má každý díl natočený podle šablony - zážitek z minulosti-současnost, ve které se děje něco odkazující na zobrazenou vzpomínku-řešení-chyba v řešení-vyřešení díky parapsychologii.Konec. Ale je to zábava. ()

Oskar

Hlavní hrdina Shawn byl od svého svérázného otce od dětství veden k pozorování důležitých detailů, rozkrývání psychologických triků, rozvíjení analytického myšlení atd., čehož využívá k řešení detektivních případů. Na tom by ještě nebylo nic moc, co by "Psych" výrazně odlišovalo od tuctů jiných seriálů. Jenže Shawn není - jak by se dalo čekat - žádný nafrněný narcis, opájející se svou neklamnou racionalitou. Je to rozverný dandy a recesista. Čistě z hecu se vydává za psychotronika a zmatenou policii vodí k dávno rozumem objeveným stopám na základě svých tajemných "vidění". Tím se jednak královsky baví, druhak postrkuje spravedlnost tam, kam by se poslepu nikdy nedoklopýtala. Dáte-li tomuto milému seriálu šanci a přečkáte malinko těžkopádný pilot, bohatě se vám odmění. Kombinuje detektivku, jemný humor a opar nadpřirozena v tak vyvážené míře, s jakou jsem se nesetkal od starého Randalla a Hopkirka. 80% ()

maty39

V případě tohoto seriálu jsem málem naletěl csfd. Podle všeho to vypadá, že Psych je pouze tuctová výplňová ptákovina, což je ale podle mě totální omyl. Psych je především komediální seriál, který si utahuje z kriminálního žánru. Tento seriál mě pohltil okamžitě od první epizody. Slovní přestřelky mezi Gusem a Shawnem jsou kořením, které dodává Psychu neopakovatelnou příchuť (neznám český dabing, ale dle místních hodnocení to zřejmě bude neskutečné nekoukatelné peklo). Shawn s Gusem jsou dva nejlepší přátelé už od dětství a jednoho dne se rozhodnou předstírat (pod tlakem okolností), že Shavn je psychicky nadaný jedinec a začnou řešit vraždy. Problém je, že oba se chovají jak puberťáci, nic neberou vážně, zbožňujou jídlo, filmy (zlatá osmdesátá), Vala Kilmera, Emilia Esteveze,chrlí tuny filmových a seriálových referencí, jezdí v Gusově služebním autě - k oběma postavám geniálně pasující Toyota Echo, denně vytáčejí k nepříčetnosti detektiva Lassitera (nejvtipnější reinkarnace drsného Harryho, co se na obrazovkách objevila), mají neuvěřitelný talent na to dostat se do průseru (dá se to nazvat i nedostatkem pudu sebezáchovy) a jsou totální poserové. Napadá mě, že Psych by se dal přirovnat k hrané verzi Scoby Doo, kde Gus se Shawnem jsou Shaggy a Scooby Doo. Mimo již zmíněných postav zde najdeme řadu dalších vedlejších nebo epizodních postav. Např. pološílený patog Woody, Shawnův otec, mírně trhlá paťačka Carltona Lassitera Juliet O'Hara a mnoho a mnoho dalších (opravdu dlouhý seznam). Tvůrci si dali práci a napsali spousty zábavných epizodních rolí, které hrála spousta více či méně slavných herců (spousta jich chybí i ve zdejším výčtu herců - třeba William Shatner, Mira Sorvino, Val Kilmer a další). Některé epizodní postavy jsou napsány a zahrány téměř geniálně (škoda se rozepisovat, lepší a zábavnější je to vidět). Tím se dostávám k dalšímu velkému kladu Psychu. Tvůrci jsou evidentně filmoví fandové a do každého dílu narvou tuny filmých narážek a velmi často vezmou nějakou filmovou šablonu a protáhnou jí své hrdiny (velmi zábavným způsobem). Takže se můžeme podívat na verzi třeba Městečka Twin Peaks (včetně hudby, tempa, vedení kamery, střhu, postav, zápletky ... GENIÁLNÍ), Shining (geniální je parafráze scény, kdy se Jack Nicholson dobývá do koupelny), found footage filmů, zombie filmů, Texaského masakru, mimozemských únosů, filmů o vlkodlacích, upírech, mumiích, kriminálek ze 70. let, klasických filmů s vraždou u večeře, filmu Hangover, muzikálů, heist filmů, superhrdinských filmů, kung fu filmů, Indiana Jonese a mraky dalších. To by samozřejmě nebylo nic platné, kdyby Psych nebyl neskutčně vtipný. Popravdě, u Psychu jsem se nasmál více než u většiny letošních sitcomů (včetně Big Bang Theory). Spousta hlášek u mě zkultověla, třeba Gusova balící hláška, kterou zkouší na každou sukni: Slyšela jsi to o Plutu? a slovní přestřelky jako třeba: - Pane Spencere, víte něco o cti? - Samozřejmě že vím. Mám doma pirátskou kopii Zachraňte vojína Ryana. Nebo třeba: - Pane Spencere musím vám udělit formální napomenutí. - A za co? - Co třeba zneužití federální databáze, informování usvědčeného zločince, že muž, co ho usvědčil už není v programu na ochranu svědků, nepovolený vstup, pomáhání uvězněnému vrahovi. - To jsou zločiny? Kde to jsme, v Severní Koreii? () (méně) (více)

Hulkee

Zajímavý seriál, který pohodlně splňuje moje předpoklady pro nenáročnou zábavu, kterou si pustím jako podkres v obýváku k domácím pracem. Trochu omílá to, co se dá vidět všude jinde - hlavní hrdina je puberťácký mentalista, stejně jako Sherlock i on má svého Watsona a spolu řeší zločiny. Jediné co mi opravdu vadilo, byl způsob jakým předváděl svá "vidění". ()

• Jedná se o stou epizodu seriálu. (kkomtu)
  • Některé výjimečné epizody mají upravené titulky nebo i znělku. Jsou jimi 13. díl 2. série se španělskou znělkou, 9. epizoda 3 série s vánočními titulky, 6. epizoda 4. série se znělkou i titulky v hindštině a 1. epizoda 5. série s čínskými titulky. (six_seven)
  • V druhé epizodě druhé série přijde ústřední dvojice k poli plnému děr. Shawn (James Roday) zmíní, že mu to připomíná snímek se Sigourney Weaver, načež Gus (Dulé Hill) vyjmenuje celou řadu špatných titulů. Shawn ve skutečnosti myslel film Díry (2003), ve kterém hrál právě představitel Guse Dulé Hill. (T-pack)