panjan

Docela nechutný a surový film, který se Vás celou dobu snaží vtáhnou do děje a soucítit s postavami, ale bohužel nic takového se nekoná. Od filmu jsem nic nečekal, ale také nic jsem nezískal. ()

MickeyStuma

Dnes už málokdo ví, co to bylo za 2. světové války za lidi z tzv. Sonderkommanders. Tento snímek se to snaží názorně přiblížit za použití skutečných historických výpovědí přeživších. Drsné realistické scény z koncentračního vyhlazovacího tábora neskonale vyobrazují onu hrůzu a hlavně práci onoho komanda. Plynová komora, krematorium s několika rozžhavenými peci, jeden transport za druhým. Práce komanda byla plná hnusu a nevděku a aby se ta hrůza přeci jen krapet umírnila, vsadili tvůrci tak trochu na poetiku. Nic naplat. Závěrečný posmrtný monolog dívky, kolem které se to dějově točí, vytváří doslova husí kůži. Silný film se silným příběhem o nejčernějších událostech období 20. století. ()

Petrushka5

Šedý začátek. Nevíme o jaký druh vzpory se jedná, nevyznáme se v podivné organizaci plánu, nerozumíme a tedy plyneme v nudě. Přijde odhalení, nyní už chápeme. Ale k čemu nám to je? Nic se nezměnilo, jede se dál ve stejné tempu. Ony rádoby utrápené a zoufalé věžně považuji za výsměch, nostalgicky jsem vzpomínala na kompars ve Schindlerově seznamu. "Hlavní" postavy jsou přesvědčivé, některé okamžiky měly i celkem slušnou atmosféru, ale takovéhle filmy jsou postaveny na zděšení, na citech, ale já to jen chladně pozorovala. Nezapůsobilo to, ale dějový potenciál to rozhodně mělo. ()

Kaučuk03

Velmi kontroverzní téma, tudíž citlivé na zfilmování. Nelsonův počin se mi líbil, oceňuji nejednostranost pohledu na věc. Co snímku vytýkám je ta věc, že přes veškerou hrůznost koncentračních táborů film nepůsobí nějak přesvědčivě stísněně ani depresivně. Jen takový lehký závan nepříjemného pocitu a to je u takhle laděného snímku trochu málo. ()

Ygnor

Emocionální rovina snímku se může jevit netknutá, až na srdcervoucí výkřiky právě ovdovělé manželky, před jejímaž očima byl v šatně před sprchami umlácen její partner mladým členem Sonderkommanda, jelikož se ten nebožák dožadoval pravdy-zda stojí na prahu smrti. Stejně byla umlčena naprosto unylou kulkou službu konajícího esesáka, jako statisíce dalších (nejen) v konglomerátu Auschvwitz-Birkenau to ať za pomocí Zyklonu B či zpočátku výfukových plynů, nebo jakkoliv jinak. Žádná hudba, téměř žádné slzy, žádné hlubší rozpitvání osudů, možná jen to zjištění dvou hlavních hrdinů před nevyhnutelnou popravou, že byli sousedi. Jen strojová přesnost, zapomnění a odevzdáni bezmoci. Tak vypadá peklo. Ta dívka, ten anděl, co jí na chvíli vytáhli ze spárů smrti, se nemohla ani jinak projevit. Jen tím, že je sama připomenutím života v té čisté krystalické podobě, tou jiskrou naděje smysluplnosti a také našim svědomím. Ve filmu není hrdinů žádných, jen masa předurčených kousků šedi, ze kterých lze postavit monument ohavnosti našich dějin. Nějaké technické aspekty by se daly určitě vytknout, ale nebudu zbytečný hnidopich. Po druhém zhlédnutí ( v r. 2010) určitě za čtyři. ()

mi-ib

"Jak můžeš vědět, co uděláš pro to, aby jsi přežil, dokud se tě opravdu nezeptají?" Film se snaží vytěžit hlavně z prostředí, ve kterém se odehrává a na tom, že by se mělo jednat o pravdivý příběh. Ta těžba však skončila někde na půli cesty. Snímek svou výpravou a obsazením působí hrozně lacině až televizně. Příběh vzpoury na krematoriích by si zasloužil lepší zpracování. Klidně si dokážu představit, že by příběh Sonderkommand začal více ze široka, klidně i za cenu delší stopáže. A taky mohl více přiblížit život ve vyhlazovacích táborech a neukazovat jen faktory, které jsou notoricky známé. ()

cerbygerby

Filmy s touto tématikou jsou velice dojemné a člověk jen zírá na to jak to vše probíhalo, i když už jsem několik podobných zpracování viděl, zde šlo zase o trochu něco jiného... taková vzpoura se připravuje dlouho a stačí jen maličkost a dopadne to jak to dopadlo... už jen že to je vše tak skutečné nemohu hodnotit níž než 4* a 75% ()

tranquill

"Prostě se jen snažíme přežít další den..." Silný válečný příběh, ale režijní zpracování nadstandardní nebylo. ()

siloalampa

Kto nemá zmapovaný Osvienčim, alebo prečítanú knihu, podľa ktorej bol film natočený, ten sa do centra diania dostáva podstatne ťažšie. Zažil som to sám cca 15 rokov dozadu. Po návšteve tábora a zopár preštudovaných publikáciách bol zážitok z filmu naozaj intenzívny. Síce aj v ňom sa nájdu chyby, ale pravdepodobne sa jedná o film, ktorý najvernejšie vystihuje život sonderkommanda a organizáciu v koncentračnom tábore Osvienčim. Potom už len dokumenty... ()

ecis

Film dusny, ponurny, husty a sivy ako dym vychadzajuci z kominov Osvietimu. Neosobny snimok, bez snahy rezisera ponuknut nam hlavnu postavu. Aj napriek tomu krute zabery a okamihy vyvolavaju hnev, sucit a strach. Je opat bolestne si predstavit, co dokazal jeden clovek s osudom celej Europy. Jedine velke negativum filmu prinasa vsade znejuca anglictina (ci Madar, Poliak, Nemec); pricom u komparzistov a v niektorych zaberov postrehnete aj ine jazyky, co mi pripadalo neprofesionalne. ()

Arequipa

Holocaust je memento a proto vítám každý film na toto téma. Jenže dojíždí na to, co by mělo být největší devízou - atmosféru. Několik silných scén tu je, ale celkový dojem je takový nemastný neslaný. Podobné pocity jsem měl při sledování Černé knihy. Šedá zóna = šedý průměr. ()

Petulka88

Možná, že tvůrci trošku vsadili na jistotu. Na druhou stranu je třeba dodat, že se jim to povedlo. Depresivnější místo, než je osvětimská továrna na smrt, totiž neexistuje. ()

DENIROSIS

Depresivní film o jedné části holokaustu,s dusnou atmosférou kladu na stejnou úroveň jako Pianista.Stojí za zhlédnutí. ()

Dantte..

V některých pasážích hodně zdlouhavé, ale film vám to "vynahradí" některými brutálními scénami, které vás chytnou za srdce a nad kterými vám zůstane rozum stát nad lidskostí nacistů. 60 % ()

Polcas

Odporúčam vám,prečítať si knihu Byl jsem Mengeleho asistentem.Je to svedectvo patológa Miklósa Nyiszliho a garantujem vám,že sa na film budete pozerať úplne inak.Väčšina vecí z filmu je natočená podľa tohto svedectva,jednotlivé dejové línie pekne zapadajú do seba a divák ich ľahšie pochopí. ()

DeaconMoss

Začátek trošilinku slabší, ale od takové 30 - 40té minuty jsem už snad ani nemrkl. Když teda nepočítám ty mučící a střílecí scény, z těch dodnes běhá mráz po zádech, zvlášť, když člověk ví, že se to skutečně stalo (-.-) Bohu žel se to dělo no, ale zase Bohu dík za tyto skvělé filmy na toto téma. 90% ()