made1

Začátek filmu na mě pusobil dost zmateně, ale jak děj pokračoval, připouštím, že se mě ty hrůzy dotkly snad ještě víc než v jiných podobně zaměřených filmech. To ta těla. ()

Testament

Válečný film, trpící nedostatkem citu a dostatečného zapálení jak hlavních, tak i všech ostatních herců. Tento film je opravdu"šedý" a závěrečný proslov dívenky k smíchu. ()

LEATHERFAC

A pro změnu zase ta Osvětim. Si tak říkám, co tak asi vede člověka k tomu, zvolit si jako téma svého režijního skorodebutu zrovna tohle? Majstro Špílberk si dal se svým holokaustovým opusem celkem na čas až nazbíral "trochu" těch zkušeností. Co je ještě míň pochopitelné, že takovému režisérovi bez zkušeností na to někdo odsype prachy. No stalo se - výsledek je velmi překvapivě... SLABÝ. Divné že? Problematický je už způsob vtažení do děje a samotné vyprávění. Režisér nás prostě hodí do vody. Žádný úvod, seznámení s postavami, jejich příběhem, nic. Začátek mi přišel, jako když přijdete do kina o třetinu filmu pozdějc. Příběh už jede a vy se logicky nechytáte vůbec. Zhruba po půlce filmu už se trochu chytnete, ale odtažité postavy vám v tom moc nepomáhají. Buscemiho člověk vidí dycky rád, ale bohužel je to herec vedlejších rolí, sice slavný, ale jako hlavní hvězda vám film neutáhne. Keitela mám moc rád, ale na roli esesáka se vůbec nehodí. Navíc mi přijde, že jednání jeho postavy je dost nereálné, náckové se takhle s židama v lágru nebavili myslím. Blbeček z Vřískotu Arquette opravdu mile překvapil, ale stejně mi do takového filmu moc nepasuje. Doktor je podivín a nemluva a jeho postava je vám v podstatě lhostejná. Holky jsou statečný a je škoda, že se jim film nevěnuje trochu víc. O Mengelem se tu celou dobu kecá, ale ve filmu se kdoví proč ani neukáže - místo toho se díváme půlku filmu na nezajímavého doktora nemluvu. Hlavní příběh přeživší dívenky je silný, herečka to dává dost dobře. Finální monolog to ovšem celé pitomoučce shazuje, což je škoda. Celkově: silné téma, ale režisér si zjevně ukousnul mnohem větší sousto, než je velikost jeho úst (nebo režijní schopnosti a zkušenosti - chcete-li. Na druhou stranu oproti totálně nekoukatelnému Saulovi viděnému den poté, se tohle dá alespoň trochu považovat za film a dá se říct, že je to škoda, protože to mělo na víc. ()

Theraphosa

Nelson natočil pro mne velice těžko hodnocení hodný film. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že prostředí, ve kterém se snímek odehrává je perfektně zvládnuté a měl jsem z něho onen depresivní pocit, který na mne v Osvětimi a Auschwitz II působil. Neuvěřitelné množství lidí proměněných v prach a špínu. Zacházení s lidskými těly jako s kusem masa, které zbaví jeho "cenností" a poté spálí. V tomto má grey zone svoji silou stránku. Nelson nám zde totiž nezobrazuje to, co se dělo v plynových komorách, ale mimo ně. Řev a neustálý hukot krematorií spolu s brutalitou nacistických vojáků. Snaha o alespoň slabý, leč alespoň nějaký odpor a snad i malá naděje na přežití. Nelsonův film rozhodně stojí za shlédnutí, protože podle mě má co říci a také hlavně proto, že se dost liší od ostatních válečných snímků z prostředí koncentračních táborů. Závěr srdcervoucí. 89% ()

HonzysKISS

Tenhle film o koncentráku má největší problémy v tom, že je strašně slabý a nízkorozpočtový. Kdyby to mělo víc krutosti, tak by to bylo to pravé. Ještě k tomu mi přišlo, že chování postav bylo strašně nelogické. Jinak na jedno zkouknutí je to celkem fajn. Jsou v tom scénky s krematoriem, což je dobře protože to moc v jich filmech neuvidíme. ()

Radim

Tenhle film se mi nelíbil. Té brutality tam bylo až moc a naprosto přehlušila příběh, který sám o sobě byl trochu nepřehledný. ()

blues

no, nesdílím nadšení většiny, tento film je jen náhražkou. Pro někoho, kdo v Osvětimi byl a zná její historii a exteriéry musí být jasné, že tento film je buď strašně idealistický nebo neměl producent dost peněz. Exteriéry byly otřesné, záběry, jak před krematoriem roste zelená tráva kropená podzemními ostřikovači a židé sedící v klidu na křeslech je něco, co tehdy neexistovalo! a ještě ty infantilní kecy nakonci, to si mohl režisér klidně odpustit a skončit film zastřelením té holky. Tento film je chabárna a nechápu tedy nadšení POMO a jiných, kteří mu dají 4 nebo dokonce 5*. Tento film se nedá rovnat s jím uváděným Schindlerovým seznamem a Pianistou-sorry, to fakt ne... ()

Greny

film postrádal emoce a i přestože by se našlo pár silných okamžiků, tak i přesto tam chyběla jakási surovost. Ovšem na druhou stranu mě tento film velice zaujal... ()

efko

Druhá svetová vojna je najväčšou tragédiou 20-teho storočia, holokaust najväčším zločinom a Osvienčim jeho najsmutnejším pamätníkom. Filmov o týchto ukrutnostiach nikdy nebude dosť, hlavne ak budú také kvalitné ako je tento. Natočený je podľa skutočných udalostí v tábore smrti, Osvienčim - Brezinka. Je sondou do myslenia členov židovského komanda, ktorého hlavnou úlohou bolo spaľovať mŕtvoly a separovať osobné veci. Ľudí, ktorí sa snažili prežiť čo najdlhšie za akúkoľvek cenu. A je strašné, čo všetko je človek ochotný urobiť, aby čo i len o jeden deň predĺžil svoj život, hoci plný utrpenia a bolesti. Smutný, ale pekný príbeh. ()

sona123

Hrozně nerada dávám nízké hodnocení, jak jde o filmy zobrazující třeba kus dějin, a to ještě tak hrůzných, jako je holocaust. Navíc, hrál tu Buscemi, můj miláček! Ale ani to nestačilo. Bojovala jsem už od prvních minut - pořád se tu mluví a plká a tlachá, o ničem, ale neustále. Celé to vlastně stojí na dialozích, které jsou neskutečně ubohé a nudné. Jediný záchvěv síly příběhu je v poslední minutě. Je mi fakt líto, ale celé to je ztráta času a snaha dodívat se vyšla vniveč, nezlomilo se to ani v půlce, ani ke konci. ()

mira007

Story z prostředí spalovacích pecí zplynovaných lidí s obrysy skutečných událostí ( vzpoura sonderkomanda v Osvětimi ). Vcelku originální, ale nevěrohodně popsané. Moc se mi nelíbilo mudrcování a vyjednávání mezi hlavním esesákem a vězněm - to se mi zdá mimo. ()

laepus

Tak drsné? Ano, tak drsné. Žádné zlidšťování, žádná dojemnost, prostě jen realita, jaká byla. V Osvětimi už jsem byl třikrát a pokaždé mě to místo dostane a pokaždé si tam vzpomenu na Šedou zónu a vidím to přesně, jak to bylo. Stačí, už víc nechci a nemůžu dodávat. ()

Kroupa

Film postrádá nějaký zajímavý nosný děj, svou kompozicí tak trochu připomíná Jeden den Ivana Děnisoviče v osvětimské verzi. Řada scén, obzvlášť s doktorem, je velmi jímavá, ale jako celek film funguje jako expresivní vyjádření reality holocaustu, takže přesto, že se pokouší odhalit i lidský rozměr postav (a zčásti se mu to daří), celkově vyvolává spíš edukativní dojem. ()

bolan

Samozřejmě to nebyla Osvětim ale Březinka, ale to je asi jedno, to je hned vedle. Slušných filmů z vyhlazovacích táborů není příliš, tak jsem si přišel na své. ()

xxxvodnikxxx

Film se zaobírá zpracováním kontroverzního tématu v dějinách- zachycuje nejen všeobecně známá fakta, ale dívá se i trochu pod povrch samotných událostí- tak, jak skutečně mohly být a pravděpodobně i byly... Sice všichni v táboře byli vězni, ale i tak si nebyli rovnými, nebo alespoň někteří měli možnost jistých privilégií. První část filmu je poměrně nudná, ale pomůže pochopit myšlení a postavení postav ve filmu, ukazuje jejich plánování, druhá část potom znázorňuje realizaci těchto plánů a bleskové přizpůsobení vzbouřenců vzhledem k aktuálním změnám v situaci a jejich obětování pro své přátele. Na jedné straně jsou zachyceny až absurdní okamžiky- jak židé z komanda posílají jiné na smrt- i když všichni vědí oč jde- a na druhé straně síla lidskosti při záchraně přátel a "Svých lidí". Až na pár nedomyšlených okamžiků, a komentářů tak nějak nehodících se do situace jde, myslím, o velice zajímavý snímek, který stojí za podívání se. ()

deathka

Film o lidech v nelidských podmínkách snažících se zachovat si lidství i přes nelidskosti které musejí dělat. ()

peetrejr

Veľmi zaujímavý príbeh z najznámejšieho koncentračného tábora na svete. Keďže film bol súčasťou vyučovania o druhej svetovej vojne, veľa udalostí sú mi nie cudzie. Herecké výkony by sme asi nemohli zrovnávať s oscarovými hercami, ale nebolo to až tak na zahodenie. Pre mňa isteže dominoval Steve Buscemi, ktorý vniesol do filmu to jeho čaro. Smutný záver bol v pohode. Akože nič brutálne umelecké ale pre tento film to bohate stačí. Nádych z obdobia vojny je skvelý, človek sa cíti ako by bol súčasťou príbehu. Presne to je dobrý pocit pri filme, alebo je to niečo ako signalizačné znamenie, že sa mi film páči. Je však smutné, že aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí budú tieto udalosti vyvracať. ()

Fawkes

Už několikrát opakuju, že mě filmy s tématikou holocaustu a druhé světové války zajímají, tento bych však zařadil někde ke spodní hranici. Sice ukazuje veškeré hrůzy této doby, charaktery postav uvnitř koncentračního tábora a bezcitné nacistické důstojníky, ale jako celek je to podle mě film bez příběhu, zkrátka spíš jen takový dokument o minulosti, takže za mě průměr, čekal jsem mnohem víc. (55%) ()