Mistickzz

Dlhšiu dobu sa mi do tohto filmu nechcelo, ani neviem prečo, ale nakoniec som si ho pustil a musím uznať, že sa jedná o jeden z najlepších filmov z poza mreží. Čo viac dodať, skvelí herci, skvelí príbeh, túžba po slobode bola citeľná. 86% ()

KoRner

Ťažký život večného utečenca z väzenia dáva otázku, že ako bolo také čosi možné ešte v dvadsiatom storočí. Napriek všetkým Henriho útrap som si však nakoniec uvedomil, že lepšie byť väznený niekde v tropickom raji, než niekde na Sibíri. ()

Zagros

Henri Charriéri alias Motýlek mě uhranul už ve své autobiografické knize, kdy jsem vzhlížel k jeho nezdolnému charakteru a touze žít. Nikdy se nevzdal navzdory bezvýchodné situaci v doživotním vězení na Ďábelských ostrovech. Na filmové zpracování jsem byl zvědavý a mírně jsem se jej obával. Naštěstí se mé obavy nevyplnily a stejně jako kniha je i filmový Motýlek skvělý. Příběh je vyprávěn bez příkras a dramatizace je v únosné míře. Život už to sám napsal dostatečně dramaticky, tak není potřeba se to snažit ještě vylepšovat. Navíc dvojice Steve McQueen a Dustin Hoffman podala excelentní výkon. ()

Han22

Věžeňské filmy mám moc rád, ale těch slavných a kvalitních je minimum. A Motýlek je jedna z největších klasik žánru a také jeden z nejslavnějších filmů roku 1973. Kdysi dávno jsem ho viděl, nepamatoval si ani scénu, takže jsem si to mohl znovu užít na 100%. Je to výjimečný film už tím, kde a kdy se odehrává - na počátku 20. století a někde uprostřed džungle. Vězni nemají prakticky žádná práva, sadističtí dozorci je v klidu popraví na gilotině nebo aspoň pošlou chytat holýma rukama aligátora. A kdo má opravdu smůlu, skončí na 2 roky v díře, z toho půl roku bez světla. Je to brutální, krvavý film, plný nechutností (pojídání brouků, malomocní!) a podrazů, který se kupodivu v druhé půlce mění na plnohodnotný dobrodružný film s mořem, džunglí a domorodci. K tomu výborná výprava, krásná Goldsmithova hudba a ti herci! I Dustin Hoffman jako slabošský podvodníček je fyzicky k nepoznání a samozřejmě válí. Ale filmu kraje Steve McQueen, jehož tisíckrát zlomený vězeň s nekonečnou touhou po svobodě je jeho životní rolí. A to nemluvím o fyzické proměně jakou projde - na začátku drsňák na konci stařeček nad hrobem. Skončí to dobře a já jsem na 100% spokojen. Takhle vypadá skutečná klasika na 5*. ()

cab

Nehostinne prostredi veznice ve Francouzske Guayane + autenticky pusobici jednani a chovani postav + nekonecne pokusy o utek + promeny dvojice veznu s tvaremi (Steve McQueen a Dustin Hoffman) = neopakovatelny filmovy zazitek a jeden z nejlepe natocenych snimku na tema - nesvobodny zivot trestance. 100% ()

MareT.

Podle skutečné události....to je jediné vábidlo na tomhle protahovaném filmu, který mě udržel až do konce! Jinak vynikající herecký koncert McQueena! ()

Slimak

PAPILLON...největší zfilmovaný útěk...tak tímto heslem se pyšní tento proslulý vězeňský snímek a myslím že si ho zaslouží...Shawshank je sice možná příběh lepší ale Motýlek o to drsnější...špína,horko,pot,smrad a malárie...jepice cejtíte až za krkem.Svou syrovostí předčí Darabonta v mnohém.Vskutku bych na tento nechutný exotický výlet jet nechtěl...můžu říct že bych radši bručel všade jinde ale v kraji Francouzké Guayany je to z kraje na tropickou horečku.Zvláště je třeba vyzvednout hudbu která přímo evokuje nesmrtelnou naději a touhu po svobodě a domovu od kterých se Motýlek dostal tak daleko. ()

Peiper2

Hodně povedený snímek o pobytu ve vězení. Film je hodně realistický a myslím, že takhle nějak to mohlo ve Francouzské Guayaně vypadat. Výborné výkony jak Steve McQueena,tak Dustina Hoffmana. Jen škoda, že se jim ten útěk nepovedlo dotáhnout do konce, moc jsem jim to přál... 85% ()

B4TM4N

Tady se měl Frank Darabont podívat, jak se dělá film z vězení plný naděje na útěk a ne aby se tam někde po 2 hodinách jaksi ex machina zjevovala a na závěr se všichni objímali v Mexiku na pláži. Z Motýlka (filmu i postavy Steva mcQueena) ta touha po svobodě a nezlomnost ducha přímo čiší. Na druhé straně Dega (Dustin Hoffman) nikdy takovou vnitřní sílu v sobě neměl a na konci filmu dokonce i v porovnání s dlouhými lety samotky poznamenaným a značně zešedivělým Motýlkem působí již naprosto zlomeně. Samotně guayanské vězení je vykresleno velmi realisticky, a největší hrůza tady není jako pro američany knihovna, ale nelidští dozorci, tropické vedro a fyzická práce. Pro mě rozhodně z vězeňských filmů ten nejlidštější a nejpůsobivější. ()

Stružák

Drama v té nejsyrovější podobě s hereckým sólokoncertem Steva McQueena, kterému zdatně sekunduje Dustin Hoffman. Film je skvěle vyvážený – akce střídají pomalejší a přemýšlivější pasáže, dlouhé střihy střídají krátké. Přesto je první polovina filmu mnohem akčnější a pro většinu diváků zřejmě také zajímavější. Nicméně teprve ve druhé polovině začně film rozkvétat do jednoho z nejlepších vězeňských dramat, co kdy svět spatřil. ()

Junglista

Nechci nijak shazovat hodnotu tohohle filmu, je kvalitní, to bezpochyby. Ale tentokrát budu krutě subjektivní. Motýlek po fantastický první hodině ztratí dech a to takovym způsobem, že sem u toho málem usnul. Do konce už sem víceméně spíš zíval a čekal na závěrečný titulky, jestli mě eště něco nepřekvapí. A nepřekvapilo. I přes výborný obsazení a skvělý herecký výkony si mě Motýlek díky hluchotě v druhý polovině nezískal. Podobnej film Velký Útěk je u mě o 2 třídy vejš. ()

Dixiee

Tak nevím, zase tak moc mě to nenadchlo. Je sice úžasné sledovat Motýlkovo touhu po svobodě a neustálou snahu ji získat,ale jinak se mi to jeví jako obyčejné drama z vězeňského prostředí. Nedá se ale upřít, že i přes to, že je filmu už skoro čtyřicet let je i v dnešní době velice dobře koukatelný. ()

Paity

Sakra, je to ale smutné.... šílené, kam se člověk může dostat a do konce života tam přežívat v humusu. Příroda ovšem byla krásná. Jen východisko žádné. Film je proto hlavně psychologický, za to ho hodnotím vysoko. ()

Litvicek

Když se někdy zmiňuji o skutečném kinematografickém mistrovském díle, tak myslím právě tento skvost. Ptáte se proč ? Příběhově vynikající, akční drama, které dokáže člověka dojmout až k slzám ale i k radostnému úsměvu. Právě po tomhle filmu jsem si tolik oblíbil starší filmy a hlavně S. McQueena. To je pane herec ! Nevím co bych víc dodal, snad jen to, že se na tenhle film vždycky za každých okolností rád podívám a navždy se mi vryje do paměti. Prostě 100 procent. ()

Miller

Ten McQueen měl takové charizma, že ikdyby točil filmy, kde mu mafie unese rodinu a on pozabíjí celou mafii granátem, přičemž to celá rodina přežije, tak by to byly skvělé filmy. Hoffman obvyklá kvalita, velké plus filmu. I ostatní herci byli skvělí a film byl velmi originální. Dojemný konec. 90% ()

Ještěřák

Na svou dobu značně kvalitní, tvrdý a SYROVÝ zážitek. Když má Steve v díře "bycikle pod očama", tahá zuby a baští kokorouče, jde všechna sranda bokem. (Také, ale jiným způsobem) vynikající THE GREAT ESCAPE vypadá vedle PAPILLONA jako srdečný a veselý pozdrav z docela príma lágru. ()

Ondis

Úžasnej dobrodružnej film, ve kterém excelují Dustin a Steve. Pro mě film patřící možná i do první desítky! Film, při kterém držíte pěsti sympaťákovi "Motýlkovi" v jeho snahách dostat se z podmanění francouzkým vojákům v guyanském vězení. Nádherná příroda, nádherný zážitek... ()