• Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 5/10/// +na český poměry "zlej film", je zde několik slušně dramatických scén -nezáživní herci a zvláštně se chovájící postavy, děj se převážně soustředí na vztahy mezi postavami/// Ty ženský jsou fakt děsný krávy a Ti pánové z odboje jsou opravdu ale opravdu idioti. Pak se nemůžou divit, že dopadnou tak špatně. Vlastně tak špatně jak si zaslouží. Jestli-že tohle byly hrdinové, tak byly pěkně slizcí a úlisní. Málokterý z nich mi byl alespoň trošku sympatický. Stejně takový je i tento film. Navíc ve své dlouhé stopáži docela začne nudit. Tohle není vyjímečný film. Vyjímečný je snad jen tím že je český. Být třebas německý, tak mi ani nestojí se na něj dívat./// Celkem 48%///(16.2.2008)

Tohle byl opravdu velmi dobrý český válečný film. Velké množství známých herců a všichni hráli na výbornou, tady není co vytknout. Pro mě, coby mladého člověka, který tuto dobu zná pouze z vyprávění, to bylo velice zajímavé. Celý film byl napínavý, sice závěr krutý a drsný, ale bohužel skutečný. Škoda jen, že se jednalo pouze o TV film, protože podle mého tento výborný výtvor Jiřího Stracha mohl jít klidně do kin. 80%(23.10.2011)

• argenson

Tak takhle ne. Námět výborný, podání povrchní. Docela slušné herecké obsazení, dobrá Tatiana Vilhelmová jako rozmazlená panička s heslem „chci víc, nemám nic“ nebo rozkošnický seladon Jiřího Dvořáka. O to víc mě mrzí nikam nevedoucí epizodky Jany Hlaváčové a Taťány Medvecké. Ovšem pokus o zlidštění příběhu řadových občanů v těžké době mě tady nepřesvědčil (na rozdíl od Habermannova mlýnu nebo s přimhouřením oka Protektora). Nemůžu se prostě ztotožnit s tím, že parašutisti z Anglie si tady do celkem pohodového protektorátu přilítli zachlastat a zasouložit (jen s minimálním náznakem, že jsme okupovaní nebo že nedejbože někde je válka). Nemluvě o celkem volném pojetí stanného práva (v jedné scéně hysterie z nezakrytých oken, v jiné scéně pohodově hlučná manželská hádka na noční ulici). Asi by mě na kolena měl dostat emocema naflákanej závěr, ale ani to neproběhlo. Gestapácké razie a výslechy na mě působily dojmem parodie. Takže znovu a nikoli poprvé píšu, že skutečnou atmosféru a napětí mi poskytnou o půl století starší filmy Vyšší princip nebo Romeo, Julie a tma. Což možná bude tím, že to dělali lidi, co protektorát skutečně zažili. Pro mě Operace Silver A bohužel na jedno podívání.(10.11.2012)

Zdá se mi to trošku jako paradox, ale většina herců zde v tomhle televizním filmu hrála líp jak v jakýhkoli svých jiných (byť třeba filmových) rolích. A zásluha? Tu největší bych přikládala Jirkovi Strachovi, kterého já osobně bezmezně obdivuji .. Klára Issová byla skvělá, její velké tmavé oči vždy krásně vystihly danou situaci a nemusela ani mluvit. Dokonce se mi i hrozně líbilo jak hrála Táňa Vilhelmová, protože v posl. letech jsem z jejich (ne)výkonů byla spíše zklamaná. Co se týče Ivana Trojana a mužského osazenstva, tak si myslím, že ani tak není potřeba něco psát, pánové hráli výborně. Ať už role kladné či záporné. Děj se mi líbil hodně, hodně moc, protože mám pro filmy situované do druhé světové války poměrně velikou slabost. Příběh krásný, smutný, realistický, nijak nevymazlený a surový. Krásný filmový zážitek, který jsem smlsla na jeden hlt. Na film jsem se chystala kouknout opravdu dlouho a jsem ráda, že jsem počkala přímo na to, až se na nic jiného nebudu cítit. Po skončení prvního dílu mi hrozně tlouklo srdce a nemohla jsem jinak než pustit si hned pokračování ..(18.9.2008)

ČT se svou vlastní tvorbou se nebojí probírat českou historii a už dávno pohrdavě shlíží z nebes kvality dolů do stok na české filmy v kinech, připomínající blábolající opilce v pozvraceném kabátů, kteří už ani neví, čí jsou ty zvratky. Pokud zrovna netočí pohádky, Jiří Strach točí zajímavé scénáře s luxusním obsazením a daří se mu bavit, napínat a v případě Operace i vzbudit zájem o míň probíranou část historie. Herci válí v čele se špičkovým Jiřím Dvořákem a své si uhrají i malé roličky jako klasicky kvalitní Viktor Preiss. Nevím už co bych ještě zmínil, jen je opravdu osvěžující shlédnout napínavý český film s dobře napsanýma postavama, dialogy, příběhem, atd. a nemít pocit promarněného času se zmuchlanou vstupenkou do kina v ruce. ČT si svoje koncesionářské poplatky zaslouží, pokud produkuje televizní filmy jako je tenhle.(25.10.2009)