Televize netelevize, nejlepší český film posledních let. 85% Zajímavé komentáře: kOCOUR, Gemini, Karlos80, sportovec, Krysa SPK(23.4.2007)

ČT se svou vlastní tvorbou se nebojí probírat českou historii a už dávno pohrdavě shlíží z nebes kvality dolů do stok na české filmy v kinech, připomínající blábolající opilce v pozvraceném kabátů, kteří už ani neví, čí jsou ty zvratky. Pokud zrovna netočí pohádky, Jiří Strach točí zajímavé scénáře s luxusním obsazením a daří se mu bavit, napínat a v případě Operace i vzbudit zájem o míň probíranou část historie. Herci válí v čele se špičkovým Jiřím Dvořákem a své si uhrají i malé roličky jako klasicky kvalitní Viktor Preiss. Nevím už co bych ještě zmínil, jen je opravdu osvěžující shlédnout napínavý český film s dobře napsanýma postavama, dialogy, příběhem, atd. a nemít pocit promarněného času se zmuchlanou vstupenkou do kina v ruce. ČT si svoje koncesionářské poplatky zaslouží, pokud produkuje televizní filmy jako je tenhle.(25.10.2009)

První část: 80% ; Druhá část: 100% Profesionální práce ze všech úhlů pohledu - režie, scénář, herci, kamera, hudba, zvuk, střih. Až se člověku posteskne, že tu nemáme tolik talentovaných lidí jako je Jiří Strach. P.S.: Strach v mládí Igimu zbořil hrad na pískovišti.(14.6.2009)

• argenson

Tak takhle ne. Námět výborný, podání povrchní. Docela slušné herecké obsazení, dobrá Tatiana Vilhelmová jako rozmazlená panička s heslem „chci víc, nemám nic“ nebo rozkošnický seladon Jiřího Dvořáka. O to víc mě mrzí nikam nevedoucí epizodky Jany Hlaváčové a Taťány Medvecké. Ovšem pokus o zlidštění příběhu řadových občanů v těžké době mě tady nepřesvědčil (na rozdíl od Habermannova mlýnu nebo s přimhouřením oka Protektora). Nemůžu se prostě ztotožnit s tím, že parašutisti z Anglie si tady do celkem pohodového protektorátu přilítli zachlastat a zasouložit (jen s minimálním náznakem, že jsme okupovaní nebo že nedejbože někde je válka). Nemluvě o celkem volném pojetí stanného práva (v jedné scéně hysterie z nezakrytých oken, v jiné scéně pohodově hlučná manželská hádka na noční ulici). Asi by mě na kolena měl dostat emocema naflákanej závěr, ale ani to neproběhlo. Gestapácké razie a výslechy na mě působily dojmem parodie. Takže znovu a nikoli poprvé píšu, že skutečnou atmosféru a napětí mi poskytnou o půl století starší filmy Vyšší princip nebo Romeo, Julie a tma. Což možná bude tím, že to dělali lidi, co protektorát skutečně zažili. Pro mě Operace Silver A bohužel na jedno podívání.(10.11.2012)

Fakt nevím, jak k tomuto filmu přistupovat, z hlediska filmařiny dobře odvedené řemeslo, velmi dobré herecké výkony, zejména Klára Issová a Jiří Dvořák, jenže na druhou stranu mám problém s tím uvěřit, že odboj fungoval takovým amatérským způsobem. Ten film mě nechal morálně rozpolceného, zda se dá jít na ruku motivaci jednání hlavních hrdinů, nebo je prostě odsuzovat. To je vskutku problém. Nevadí mi to, že film nic neheroizuje a nestaví na piedestal, snaží se působit realisticky, ale přece jen se musím ptát, je to dobře pojmout téma takovou cestou? Vzhledem k tomu jaké hrozné filmy do českých kin chodí za posledních deset let, tohle je na české poměry vysoký nadprůměr.(29.8.2010)