Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (222)

Marsik 

všechny recenze uživatele

Tohle byl opravdu velmi dobrý český válečný film. Velké množství známých herců a všichni hráli na výbornou, tady není co vytknout. Pro mě, coby mladého člověka, který tuto dobu zná pouze z vyprávění, to bylo velice zajímavé. Celý film byl napínavý, sice závěr krutý a drsný, ale bohužel skutečný. Škoda jen, že se jednalo pouze o TV film, protože podle mého tento výborný výtvor Jiřího Stracha mohl jít klidně do kin. 80% ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Pri opakovanom sledovaní som bez problémov ubral jednu hviezdičku, problém mám s napísaním komentára. Mojim problémom je, ako vyjadriť, že Jiří Strach dobre zrežíroval, časť hercov dobre zahrala to, čo Konášovci spackali. Je prirodzené, že krátko po nejakej dejinnej udalosti sa nakrúcajú filmy heroizujúce víťazov a tupiace porazených. Po istej dobe sa kyvadlo vydá opačným smerom a tvorcovia (spravidla o generáciu mladší) cítia neodolateľnú potrebu napísať a nakrútiť to "novo", rozumej výrazne inak. Ak si nedajú pozor (čo je pomerne častý prípad) dopustia sa deformácie, ktorá je neodpustiteľná najmä u tém, ktoré patria k tragickým úsekom existencie národa. Preto je pre mňa u romantických i historických filmov hlavným kritériom uveriteľnosť, že takto nejako sa to mohlo udiať. A tento pocit som napriek všetkým kladom, ktorými Operace Silver A disponuje, nenadobudol. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

No úplně bez chyb to zas nebylo, co se týče některých historických faktů, kostýmů, podání a ztvárnění jednotlivých rolích (především jak už tu někdo chytře poznamenal to gestapo mi zde skutečně hrůzu nenahánělo, přišlo mi fakticky ploché), některých českých monologů, které vzápětí vystřídali ty německé a posléze i ty doprovodné titulkové a jiných možných souvislostí nad tím vším jsem tak trochu ještě přimhouřil oko. Na to si však tvůrci filmu, při konečné podobě filmu měli dát přeci jenom trochu víc pozor, a vyvarovat se tak zbytečného případného chaosu, který některý divák prostě nepobere. Co je však důležité, a co mě oslovilo a vedlo ke konečnému hodnocení..? Tak určitě zajímavý scénář, obrazová a zvuková stopa, a víceméně i ta dynamicky pohyblivá kamera bylo asi to nejlepší na celém tomto filmu který se zřejmě líbil... Herecké výkony, nijak oslnivé povětšinou standardní. Někde však výborné a překvapující jako například ten v podání Kláry Issovové, která hrála troufám si říct ve své nejlepší formě. Jinak stále stejní a určitě v dnešní době žádaní herci, některým jsem však to jejich herectví prostě nevěřil. Ještě mě překvapil většinou na dobré a slušné úrovni hrající Miroslav Táborský. Atmosféra strachu, násilí a teroru, byla zobrazována s pečlivou přesností, bohužel bylo tomu tak. Samozřejmě atmosféra tak vypilovaná téměř do toho nejmenšího možného detailu (hodně dělá třeba i černobílý podklad), třeba jako ve starých dobrých filmech jako byli Atentát, Daleká cesta, Vyšší princip nebo Romeo, Julie a tma určitě nebyla, to zas bylo především ovlivněno dobou a v té době ještě nedávnou minulostí. Nicméně na české poměry určitě velmi zručně a kvalitně natočený tv-film od čím dál tím více zrajícího režiséra Jiřího Stracha. Po delší době určitě milé překvapení, byli chvíle kdy mi zkutečně bušilo srdce naplno (zejména při závěrečné scéně, za doprovodu známé skladby Slunečnice), i když jsem čekal nebo tušil co bude dál. PS: Kláře Issové to opravdu sluší i bez těch šatů -:DDD. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

S jistou dávkou jízlivosti myslím, že tohle mohl být pěkný >pilot< k nějaké té další (ne)konečné tuzemské telenovele - protentokrát ze života parašutistů a jiných dobrodruhů - přátel i nepřátel Říše za protektorátu BuM, zejména v době tzv. Heydrichiády. Doba přece skýtala tolik možností, jak si zašukat, zastřílet, nebo být aspoň těžce konspirativní. Ovšem zneužívat tyhle tragické a pro český národ těžce prožívané historické reálie k výrobě podobných pseudodramat a vypocených story, se zjevným záměrem jen aby bylo co (vy)dělat, je docela svinstvo. Scénář téhle srajdy je totiž opravdu roven jiným dnešním televizáckým pitomostem - a nebýt onoho historického rámce - nepochybně by skončil někde v odpadu současné >čstv< tvorby. O režijní úrovni a hereckých kreacích těch našich sockulturních >hvězd< ani nemluvě. Ony (oni) už ani chudáci nerozlišují, o čem točí, v čem to hrají, všechno jedno jest, hlavně že zase bude nějaká krupica, že... A tak poučený divák nevěřícně zírá, co je možno s naprosto vážnou tváří v téhle naší televizní zemi vyrobit a ještě nakonec prodat jako >umělecký pohled< na "...příběh lásky, hrdinství i slabosti, odehrávající se ve dnech, kdy ŠLO NAŠEMU NÁRODU OPRAVDU O VŠE..." Z jiného pohledu JDE však jen o neuvěřitelnou drzost jisté pseudo >elity< české popkultury, která je si již tak jistá svým postavením, že se bez uzardění nezastaví před ničím. Takže čudlákům jednoznačně odpad. Ta jedna hvězdička nakonec tedy patří jen jisté kvalitě práce kameramana, přece jen značně převyšující dnešní televizácky univerzální rutinní blivajz. - - - P.S. Zajímavé je, že spousta pětihvězdičkových hodnocení téhle ubohosti se zde na čsfd objevila ještě před skončením prvního z obou dílů. Předpokládám proto, že celkové nepochopitelné vysoké hodnocení je dílem nějaké pofiderní marketingově-mulťácké operace. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Jiří Strach to se mnou umí od dob Vůně vanilky, což je dost dlouhá doba na to, aby mě měl omotanou kolem prstu.. Příběh z let 1941-1942 pojali tvůrci netradiční formou a nabídli divákovi jiný úhel pohledu, no a mně se právě ty jiné oči zamlouvaly.. Vnímala jsem zejména to, že i vlastenci a hrdinové mohou mít své vlastní slabé stránky, že být odbojářem a pomáhat paragánům není jen o příjemném dobrodružství, ale i o nasazení života svého i svých blízkých.. A po pravdě Ivan Trojan se mi líbil ze všech nejvíc, v těsném závěsu pánové David Švehlík, Miroslav Táborský, no a samozřejmě výborný Viktor Preiss.. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (10)

  • Na dvoře gestapa je v jedné scéně možné v pozadí na zdi zahlédnout bezpečnostní kamera. V další scéně je již zakrytá. (Reyak)

Reklama

Reklama