Výborný režijní počin Jiřího Stracha vzhledem k tomu, že jde o televizní film. Děj je poměrně strhující, na diváka dýchá atmosféra válečných Pardubic. Za zmínku jistě stojí herecké obsazení a jejich výkony, nade všemi však ční Tatiana Vilhelmová. Ve druhém díle zcela dominuje herecký výkon Kláry Issové. Děsivá atmosféra zatýkání a poprav po atentátu na Heydricha z filmu přímo čiší. Pokud jsem byl po prvním díle na vážkách zda 4* nebo 5*, pak po zhlédnutí druhé části je to jasných 5*. Víc takových filmů. Musím zde zmínit knihu Zdeňka Jelínka Silver A, která osudy parašutistů tohoto výsadku popisuje a které se autoři filmu pevně drželi, aby byl film co nejvíc historicky věrohodný.(8.5.2009)

Celé mi to přišlo takové ploché, po většinou nudné a místy i trapné. Herci neměli moc možnost něco pořádného předvést a to, jak hrála Vilhelmová, bylo dost tragické (nezaměňovat s výrazem pro roli v tragédii). Jinak ale řemeslně dobré, jenže co s tím, když tomu jaksi chybí kvalitní obsah.(22.6.2009)

Zaujalo mě přirovnání ke Casablance (viz Operace Silver A, česká televizní Casablanca), protože její úrovně toto rozhodně nedosáhlo, i když společné rysy by se asi (kdyby se chtělo) najít daly. Kdysi před mnoha lety, ne dlouho po premiéře tohoto tv filmu, účastníci odboje dokonce zvažovali žalobu na tento film a Historik Šustek k tomu tenkrát podotkl: "Snad si nemyslíte, že lidé, kteří parašutisty ukrývali, by riskovali život kvůli arogantním a poživačným floutkům?" (Viz: Odbojáři chtějí žalovat ČT kvůli filmu o Silver A ) Naprosto souhlasím s tím, že vykreslení jednání velitele parašutistů Bartoše i náhled na celou akci atentátu na Heydricha bylo v naprostém souladu s komunistickou propagandou, neboť přesně tak, jak to popsali ve filmu, nám to kdysi vysvětlili i ve škole (podotýkám, že v té době mě už školní podání dějin hodně nezajímalo). Jistě se i mezi účastníky odboje našli lidé, kteří nebyli absolutně čestní, odvážní, stateční, etc. ale těžko by takovému člověku svěřili vedení celé akce atentátu. Takže z hlediska historického za mě velká nespokojenost, scénáristé sice spolupracovali s historiky, ale jak to dopadlo viz zmiňovaný článek. Z hlediska ostatního - dobrá práce režiséra, dobrá práce herců (a dobrá práce vzájemně - asi proto si Strach stále dokola do filmů vybírá Dvořáka, Trojana a Švehlíka) - Dvořák má dostatečné charisma (když ho měl dost na Přemysla Otakara, tak ho má pro mě pro všechno), Švehlík se mi (více než) dostatečně líbí a umí i působit jako poslední spravedlivý, Trojan má zase správný nadhled. Vilhelmové naivita je celkem uvěřitelná a Issová dokázala, že nejen Hrubešová umí ukázat kozy... (Sorry, ale ani v případě válečného dramatu si tento komentář nemohu nechat ujít, byť její jednání jako Hanky zcela chápu, když viděla, co viděla, taky bych na jejím místě udělala leccos). Jak film dopadne je zcela zřejmé už od začátku, ale i když spěje k nevyhnutelnému, je dějem zajímavý.(29.7.2015)

I tento snímek zůstal poměrně dobře věrný kvalitám jiných televizních filmů. Trochu méně obvyklá byla pouze práce kameramana. Herecké výkony byly standardní, nekteré lepší některé horší. Docela mi vadila záplava dialogů, které byly někdy vyloženě zbytečné. Také mi připadalo velmi zvláštní, že se některé postavy bavily na ulici o velmi citlivých věcech. Zarážející byla lehkovážnost a neskrývaná spokojenost některých lidí, jakoby za protektorátu zažívali nejlepší chvíle svého života, ještě ke všemu s odbojem. Spíše bych očekával, že by si lidé navzájem dělali malé radosti, aby to celé lépe přežili. Takhle to bohužel ale ztvárněno nebylo. Tvůrci evidentně nevyužili potenciál, který v sobě námět skrýval.(23.4.2007)

• Blofeld

Řemeslně (hudba, kamera a obzvlášť parádní režie) výjimečně udělaný snímek kazí zcela šílené charakterizace postav. Když je z celého filmu nejsympatičtější postava protektorátního kriminálního rady Schultzeho, je zřejmé, že autoři ve své snaze demytizovat československý odboj zašli nepochopitelně daleko...(12.1.2009)