Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

ROBOTER

Velice zajímavý námět s vygradovaným koncem, nicméně děj je poměrně naivní a nereálný. Osvětim byl střežený jako oko v hlavě - už vidím, jak si tam dva klučinové u plotu hodiny hrají šachy (zatímco maminka si celou tu dobu myslí, že je chlapec před domem na houpačce) a jednoho dne se rozhodnou "prokopat" k sobě, když přitom měli v plotě díry tři krát tři metry a mohli se v pohodě protáhnout :o) Ne, děj je opravdu poněkud hloupě zjednodušený, ale jinak by to asi natočit ani nešlo. Slabé 4*. ()

Pekisan

Ako to carovne zacina tak to hrozne konci. Kazdou minutou sa nam, tak isto ako chlapcovi, odkryva kusok so skladacky, ktora sa mala skladat z 1000 kuskov a volat sa Tretia Risa. Kazdou minutou sa stupnuje napatie az do konca, ktory sice nie je prekvapenim ale o to horsie sa preziva. Zaujmalo by ma na kolko sa na mojom hodnoteni ako aj na ostnych hodnoteniach podpisala tema koncetracneho tabora v kombinacii s malym chlapcom. Silny tlak. ()

foundation

Hlupučké, nechcene smiešne, zle zahraté, technicky podpriemerné. Po tých chválach z každej strany to je pre mňa sklamanie ako hrom. ,,Objektívneho,, hodnotenia sa tentoraz zdržujem. Za seba iba hovorím : Klasická ukážka prvoplánového ( a nie že nie ) filmu o ničom pre citlivé dušičky a s niekoľkými absolútne WTF momentami. ()

katmandzoo

je to jeden z mála filmov, pri ktorom som plakal..veľmi smutné, no pravdivo poukázané na zverstvá Hitlerovej politiky oslobodiť Zem od toho najväčšieho nepriateľa, teda od židov..mám veľmi rád filmy, ktoré majú hlbokú ideu a človeka pohltia tak, že ich má ešte mesiace v hlave, toto je určite jeden z nich a spolu s Pianistom a Denníkom Anny Frankovej sú to podľa môjho gusta najlepšie filmy o židovskej tématike.. ()

Deb

Tento film krásně ukazuje zvědavost, naivitu a nerozdílnost dětí, která se střetává s opravdu krutou realitou. Z filmu jsem měla dost silnej zážitek. Ukazuje pohled na koncentrační tábory zase z jiného úhlu. Z docela normálního začátku filmu postupně graduje a vyvrcholí tragickým koncem. ()

glumka

Stačí vidět plakát k filmu a je vám jasný o co půjde. Do 10 minut na konci filmu, jsem netušila, jak toto skončí. Avšak sotva řekl jednu větu, tak mi bylo jasný jaký konec bude mít film. Nebo spíš jak skončí hlavní představitelé. Avšak byl to dobrej film. David hral nacistu prostě výborně, a ten malý Asa byl taky výborný. Jen ta poslední scéna s "pyžamama" byla až moc dlouhá. To mohli zkrátit, i když mi je jasný, že to tam bylo pro ten dozvuk z filmu. ()

Biopler

Slabý snímok vo svojom spracovaní, od nepresvedčivých výkonov malých chlapcov až k pre mňa netrafenému soundtracku Hornera. Chýbajuca zápletka a nedostatok tempa, slabou náplasťou je posledných 7 minút, mi indikujú proste podpriemer. Neviem či to bol režisérov zámer, no nápad s pruhmi, napríklad zo slnečných lúčov, a následnou symbolikou som si vo filme viackrát všimol a tento detail stojí za zmienku. ()

HappyDeath

Ano, bylo to dost americké, jednoduché a decánko naivní, zřejmě asi neslyšeli o strážních věžích. Ale jinak velmi silný příběh který opravdu zamává s kde kým... ()

Alice02

Takovéhle filmy se nevidí často. Na konci se ve mě něco krutě vzpříčilo, cítila jsem nechutný odpor a zhnusení... Jak se může podařit natočit takovouhle hrůzu tím krásným naivním dětským pohledem na svět? Povedlo se a mě to v hlavě zůstane hodně dlouho. Za Bruna a Shmuela. ()

Bird_house

Dost silný filmový zážitek s neuvěřitelným závěrem.. Já sice německy neumím ani slovo, ale pokud film s válečnou tématikou, tak rozhodně německy (jestliže se děj v Německu odehrává).. Připadá mi to více autentické - škoda toho.. Podobně jako ve film "Hitler: vzestup zla" - chybí tomu němčina.. ()

GlamourCat odpad!

Tenhle ufňukaný a nelogický film se ze začátku zdá, že by mohl být zajímavý, potom se to rozjede a přestane to dávat jakýkoliv smysl. Zklamání. Z psychologického hlediska: Rozhovory dětí naprosto nereálné, nevystihující. Postava matky se chová, jak když je manželkou zlého nacisty dva dny, a vůbec nechápe co se kolem děje. Typické pro filmy o "Hiltlerovcích" (něco jako obratlovci, prostě jistý živočišný druh?) je přesně to, že zlý nacista v uniformě (co se nikdy neusměje), má za manželku nějakou fňuknu, co s tím nesouhlasí a hrozivě ji ten systém ničí. Copak nacismus dělali chlapi? Každý režim dělali chlapi? A ženy byly doma a trpěly? Ale kdeže... Buď bez zájmu (dělej jak myslíš), a nebo (často) podpora: "Jen jdi a zab ho, hajzla, zaslouží si." Potom...co je to za tábor, co nikdo nehlídá? Kdyby to tam fungovalo tímhle stylem, že je možné se prokopat tam i zpět, po dvou dnech už by tam nikdo nebyl... ()

dandy11

Závěr je jedním slovem dechberoucí...knížka mě paralyzovala, film dorazil. Aneb když osmileté dítě je synem SS důstojníka a velitele tábora. Zapírání pravdy, propaganda...to vše může s osmiletou duší zamávat natolik, že dokáže uvěřit i tomu, že Osvětim ( v knížce Oušic) je pohou farmou a lidé tam obhospodařují půdu a hrají si. Pamatuji si, že když jsem četl poslední dvě kapitoly, bylo mi asi tři dny na blití. Jó holt když Hauptsturmführer ochutná svojí vlastní medicínu no.... ()

Mandalorian

David Thewlis dostal konečně roli odpovídající jeho kvalitám. A to myslím jenom pochvalně. Chtělo to nějakej originální film z války. Ty shity jsou dneska všechny na jedno brdo. Tohle je ale nemalej přelom, kterej bych se nebál přirovnat třeba k filmu - Schindlerův seznam. 110% ()

redwik

Zaujímavá téma, realistické zobrazenie vtedajších časov, skvelý záver. Človek by hneď povedal, že sa to nedá pokaziť. Ale predsa len dá. Na môj vkus mi to prišlo až príliš rozvláčnené. Hodina a pol filmu, kde sa vskutku nič nestane. Možno keby z tohto spravili krátkometrážny snímok na 15-20 minút, bolo by to ideálne, ale takto som mal problém dopozerať, pretože viackrát som sa pri filme nudil. Ale veľmi sa mi páčila myšlienka celého diela, dobrá správa je, že je to natočené podľa knihy a tá predpokladám, že bude stáť za to. ()

Orina

Hanebně přiznávám, že nečíst knihu, solila bych plný počet bez jediného mrknutí...jenže knihu jsem bohužel(dík) četla. Film vsadil především na zvučná jména dospělých herců a dal jim až příliš prostoru, místo aby přenechal místo dětem. Kniha byla zajména o vtipu, o vnímání okolí dětskýma očima a z toho plynoucích komických situacích dohánějící čtenáře až k pláči v kombinaci se smíchem. Ve filmu bylo vždy vše polopaticky vysvětleno dospělými, aby pochopili zřejmě i slabomyslní. Navíc ty nejlepší vtipy byly úplně zazděny a občas se o ně ani nepokusili ... Fíra prostě chyběl! Navíc teda, Šmuel, ač relativně roztomilý, s těmi svými naducanými tvářičkami nevypadal zrovna jako douhodobý obyvatel tábora! Ovšem před naprosto úžasně vygradovaným finále smekám a stejně tak před špičkovým soundtrackem. Stále váhám. Ráda bych přidala i tu třetí hvězdu, ale při nejlepší vůli a se znalostí knižní předlohy prostě nemohu! ()

myxomatoza

To hlavní dítě bylo celkem na pěst a příběh je kapku sci-fi. Skvělá byla Vera Farmiga i David Thewlis. Jako válečný bych tento film opravdu nezařazovala, je to film o dětech, o naivitě, o ideálech a snech, k realitě má trochu dál. Stejně tak vyobrazení tábora, s tím, že si jen tak dítě podhrabe díru v ostnáči.. ok, přitažený za vlasy, ale dá se. Každopádně fakt, že si malý židovský vězeň na více než hodinu každý den odskočí a nikdo si toho ani nevšimne? Jestli něco, tak disciplína se koncentračním táborům upřít rozhodně nemůže. .. Jak říkám, do skutečnosti to není co by kamenem dohodil, ale i tak je film zajímavý. Pokud pominu to, že je příběh nepravdivý, vystavěn není úplně špatně. Průměr, lehký nadprůměr. ()

cartwheel

Ten film má jeden dokonalý záběr, který mě nutil mít dlouho vysoké hodnocení, protože jsem ho vnímala jako artový film o holocaustu. Taky jsem byla mladá a blbá a měla před sebou leta výzkumu holocaustu a židovských i německých dějin. Dnes zůstal jeden záběr a 90 minut neuvěřitelných výmyslů. Kýč, naivita, stupidita, výmysly. A samozřejmě ta americká nutnost mít na konci něco, co vás donutí si myslet, že dobře jim tak, Němcům. A pak se ani nedivím, že jsou lidé, co zlehčují koncentrační tábory, když se produkují takové filmy. ()

tranquill

Na jednu stranu je to fakt husté, až mne z toho mrazí a o protiválečnosti není pochyb. Ale na druhou stranu ten příběh opravdu není uvěřitelný. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)