Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

cinemaboy7

Povedený námět, bohužel nedotažený nebo spíš nezvládnutý svým zpracováním. Celý film čekáte, až se něco stane a ono se to na konci opravdu stane. Je to brutální a šokující, ale je to jaksi pozdě. Snad by to fungovalo jako jedna z povídek Němé barikády od pana Drdy, anebo to měl točit někdo jiný. Film to ale rozhodně není špatný a stojí zato ho vidět. ()

Bludicka.Julie

Začátek zdlouhavý, celkově ten film takový studený, čímž nechci říct, že by měl hrát pestrými barvami s takovýmto tématem, ale myslím si, že by se dal udělat líp, jinak myšlenka dobrá - člověka zamrazí...Otřesný čeký dabing...3,5* ()

mudvayner

Nakonec tomu těch pět dám, protože WOW efekt se objevil, ale měnil jsem to asi 4x :) Nejdříve zápory:1) vlažné tempo filmu, až posledních 15 minut bralo dech. 2) Angličtina mi sem nesedí, poslední dobou zastávám názor, že Němci mají mluvit ve filmech z WW2 německy. Mělo by to hned mnohem větší atmosféru. Teď přejdu ke kladům. Válka dětskýma očima, jako jsem to dnes už viděl v "Život je krásný", má své kouzlo naivnosti, které provází celým filmem. Kdybych měl film charakterizovat jednou větou, bude to 'čím kdo zachází, tím také schází'. Ten závěr byl nekompromisně strhující, do poslední chvíle jsem netušil, jak to dopadne a navíc, dopadlo to tak, jak jsem tajně doufal. Nečekejte Happy End, pro ten tu není místo. Pro válečné filmy mám slabost a tento snímek mne dostal tak, že jsem si musel jít ven zakouřit a rozdýchat to. A to je přesně to, co po filmu takového žánru vyžaduji. Pět hvězd si to tedy asi nezaslouží, ale čtyři jsou málo, ten film má hloubku a získal si mne. Škoda jen té angličtiny tam no.. ()

psychoza

Tento príbeh je smutný od začiatku... no v závere, keď sa navždy končí expedícia malého chlapca a jeho priateľstvo s "nepriateľom", som sa neubránila slzám. Žiadny film s touto tematikou nemôže byť veselý, no vždy v človeku niečo zanechajú, a tento za žiadnym z nich nezaostáva. Scéna, keď Bruno zradí svojho nového kamaráta Shmuela, na mňa silno zapôsobila, viac však záverečná, kedy si naposledy opäť podali ruky... ()

Chosef76

Pohledem osmiletého chlapce, syna německého důstojníka, je "farma" plná lidí v pruhovaných pyžamech skvělou příležitostí na průzkum.....Naivita dítěte a zlo války v komorním příběhu, který chytí za srdce. ()

markotter

Film má 90 minut. Asi tak 83 minut si říkáte, jak je možné, že Evropan natočil tak "politicky korektní" až přiblblý film. Rodina sice bydlí u koncentráku, ale asi tak 1 km od něj, takže kluk vidí sotva nějaké "farmáře" na dálku. Kluk v pruhovaném pyžamu je vypasenější než náš hrdina, jakoby dostával jídlo 5 x denně a pěkně tučné. Celou dobu si může hrát u plotu, a i když je sice v dálce vidět strážní věž, tak esesáky nikdy nenapadne koukat, jak si dva u plotu povídají, natož aby na ně snad křičeli. Celý tábor vypadá, že je tam asi tak 50 vězňů a jejich chajdy (kterých vidíte tak 5) vypadaj docela obstojně. K tomu celou dobu svítí sluníčko a celé je to přefiltrováno do takové té pohodové zlatohnědé, takže si říkáte, že ten "režizér" snad o holocaustu slyšel někde v kavárně a rozhodl se to přiblížit naivním američanům, aby se taky něco dověděli o té naší Evropě. No něco tak asi na 2 hvězdičky. Pokud vydržíte až do 84 minuty, tak zažijete jeden z nejdrsnějších obratů ve filmu, který jsem viděl a to, jak se film šíleným tempem téměř beze slova žene k hrozivému a krutému závěru. To vše za VYTRVALÉHO deště. Teprve tehdy jsem pochopil, že to bylo celé součástí režisérova plánu, jak nás dostat. A to, jak se mu to povedlo, považuju za geniální. Takže vydržte a uvidíte. ()

Highwayking

Podle mě docela špatně zpracovaný dobrý námět. Předvídatelně servírované emoce, neautentické scény. Navíc herecké výkony obou chlapců pro mě byly nepřesvědčivé. Kvalita a síla přiběhu je jedna věc ale film jako takový byl pro mě zklamání. ()

milhouse333

Po dlouhé době válečné drama bez válčení a i přesto výborné. Příběh je podáván očima chlapce a jak už to tak bývá, děti vidí vše jinak. I když jde třeba o přátelství, které by v době války mezi lidmi na opačných stranách ostnatých drátú nemělo vzniknout. Velice citlivé drama, které i přes určité klišé zaútočí přímo na vaše city! ()

deLaFere

Před vchodem do plynové komory nějak nelze rozeznat kdo je Žid a kdo Árijec. Skvělá role milujícího rodiče a zároveň nacistické zrůdy. Německá matka i otec asi pláčou stejně jako židovští rodiče, akorát na to Němci ve válečných letech tak nějak zapomněli. Jeden z filmů, který bych neonacistům v kriminále, kam všichni patří, pořád pouštěl dokola a dokola. ()

kukkik

Tenhle film je dokonalý emoťák. Srdce se mi při tom stáhlo na velikost zrnka pepře. Ukázali zde i tu druhou, jinou a méně oblíbenou stránku 2.světové války, na kterou dnešní ,,fandové´´ této doby zapomínají. Nemusí to být film pro každého a také to není jeho účelem. Není co dodat a tak jen doporučuji, doporučuji doporučuji +++++ PS: Jakákoli záporná reakce která se tu objevila či objeví je naprosto mimo mísu ()

GodKnows

Dlho som odkladal kym si pozriem tento film. 4hodinova cesta vo vlaku znamena kopec volneho casu a kedze vsetko ostatne co som mal na kompe som uz videl volba bola jasna. Cely film je skor priemerny.. Cely cas nicim nevinika, je taky trosku naivny, rezisersky a scenaristicky sedy priemer. Diera tu diera tam, sceny neposobive. Snad len detski herci a hudobny doprovod stoji za zmienku. Otazke je: "Preco 4* pre priemerny film?". Preto lebo pri zaverecnych scenach mi behal mraz po chrbte ako uz dlho nie + ta vyexponovana hudba, ufffff, nebol to zrovna prijemny pocit. Tak preto 4*. ()

Ruffy

V životě se mě žádný film ze druhé světové války nedotkl tolik jako tento! Naprosto vynikající film, který vysvětluje opravdu mnohé! Malí kluci byli opravdu úžasní! ()

josieaddms odpad!

Za začátku jsem si myslela že by to mohlo být docela dobré, ale čím více filmu ubíhalo, tím to bylo horší. Samotnou knihu autor napsal za dva a půl dne, a scénárista to asi "zpracoval" za zbylou polovinu dne. Film byl nechutně prvoplánový, kýčovitý, a byl přeplněné válečným filmovým klišé. Chudák Thewlis to schytává, a hrává samé nesympatické postavy. Tady dostal postavu jednoho z těch zlých Němců napěchovaných v kožených kabátech. Hrozná ostuda tenhle film. Někdo kdo trochu něco ví o tom jak to bylo doopravdy, má chuť se tvůrcům smát. Nepravděpodobné situace, pokusy vymlátit z toho tématu co se dá, a samozřejmě - neopomenutelnou nutnost - nacpat tam spoustu propagandy. Sranda je, že se na to všichni zase nachytali. Mě se to nelíbilo, protože je tolik šílených věcí co se tenkrát událi, tolik skutečných děsivých situací o kterých by se dali točit filmy, že vyhmátnout takovouhle slátaninu, a tvářit se že je to velké drama, je podle mě hloupý trapas. ()

Scharra

Tenhle film lehce připomíná La Vita è bella. Zde se ale nesetkáme s odlehčujícím humorem jinak děsivého tématu. Přátelství chlapců a jejich nevinnost je kontrastem zvěrstvům, co se děla za plotem. SPOILER: Konec (jakkoliv je děsivý) dokazuje, že karma existuje ()

vygamba

Nevím proč, ale ta maminka mi přišla naivní nebo tak pitomá? Když si jí tedy odmyslím, tak to bylo opravdu pěkné. ()

nathaniel 29

Nemám slov. Absolut, brutal príbeh. Od začiatku totálna pičovina, ktorá sa zmenila postupne v niečo neuveritelné...plus najkrajšia žena súčasného filmu Vera Farmiga. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)