Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Alden_Larson

Velmi povedený historický snímek o oboustranosti druhé světové války. Hlavní postavy byly všechny krásně rozvinuté a velmi působivé. Herecké výkony byly skvělé, i když mi dabing německých herců přišel místy trochu slabý. Prezentace byla výborná, ale přišlo mi, že několik scén mohlo být kratších, pár se jich tam zbytečně roztahuje, což pak má špatný vliv na tempo děje. Také jsem nějak nepochopil rozhodnutí o začnutí filmu in medias res, tady si to podle mě mohli odpustit. Jinak to byl ale skvělý film. 8/10 ()

Fin_429

Ze začátku to byla nuda, ale na konci se to rozjelo a vypadalo "Herzovsky" a dobře. Ale jinak ta 1. polovina a dabing němců ničí celkový feeling z filmu 6/10 ()

Mozenrat

Civilizace je jen tenká slupka. Stačí rozbuška v podobě pána s knírkem a z lidí, kteří si dosud žili v provorepublikové vesnické idilce, chodili společně do kostela a klábosili u piva, se stanou lidské bestie nenávidící do krve, třesoucí se o svůj život, využívající každé příležitosti k obohacení se. Jakmile se prolomí stavidla, doposud neškodné osobní závisti, klevety a spory nabydou obludných krvavých konců. Film o tom, že nejsou žásní hodní češi a zlí němci, že v každém z nás se schovává krvelačná zrůda čekající jen na vhodnou situaci. Film o tom, že "oni si začali" je jen stupidní výmluva, protože žádní "oni" nejsou, jsou jen konkrétní lidé. Režie i herci jsou kvalitní, neseděl mi jen (nevím proč) Kaiser. Vadilo mi i pár věcí na scénáři: například příliš kladný hlavní hrdina, který se poslední část filmu skoro jakoby mermomocí snaží být zabit, až moc časté používání češtiny i v komunikaci mezi čistě německými postavami (více titulků by rozhodně přidalo na realističnosti). Tenhle film jsme potřebovali jako sůl aby nám trochu naboural naší sebe-iluzi o holubičích povahách. ()

Sonome

Byla jsem trochu na vážkách – tři nebo čtyři hvězdičky? Čtyři bych dala určitě za výběr dříve velmi úmyslně opomíjeného tématu a za výkon Karla Rodena, ale za co ještě? Viděla jsem na jedné straně herecky trochu prkenné Němce, na druhé straně zase naše furianty, dále jednu „nejkrásnější holku v okolí“ (no, jako žena opravdu nemohu posoudit její přitažlivost pro muže, takže tuto oblast velmi rychle opustím) a zároveň se mi dostalo jasného připomenutí, že ne všichni Němci jsou zlí a ne všichni Češi hodní. Připadala jsem si trochu jako kdysi dávno ve škole, kdy jsem přišla za tátou, aby mi vysvětlil, co se odehrálo např. v roce 1968. Dostala jsem nejprve verzi „do školy“, a nato mi táta povídá: „A teď ti řeknu, jak to bylo doopravdy.“ Tak i my jsme se teď dozvěděli, jak to bylo „doopravdy“ v Sudetech. Ale ať to rozebírám, jak chci, a snažím se kvůli tématu najít důvod dát ty 4*, nějak mi to nejde: asi proto, že celkově na mě film působil opravdu nepřirozeně (promiň, Marigold, že Tě cituji, ale jinak to říct nejde), místy až křečovitě, takže přece jen zůstanu u 3*. Mimochodem: historických témat, která nám byla podávána zkresleně, byla celá řada: kdo si třeba vezme na paškál naši slavnou dobu husitskou??? ()

brodži

Když se točí film o válce v produkci čechů a slováku jde ve většině případů za poslední dobu o velice dobrou podívanou. Tento snímek není jen hloupých milion výbuchů, stovky letadel a tisíce mrtvých vojáků. Film ukazuje život v malé vesnici za války a osud německého mlynáře, který se pouze snaží přežít. Na takovýto příběh a stvoření díla nepotřebuje nikdo Hollywood! Tento kousek se opravdu povedl a hlavní postavy byli opravdu dobře vybrané. 5* ()

Klariska

Juraj Herz opět předvedl perfektní režisérské vedení. Podařilo se mu dokonale vykreslit lidské charaktery, které byly ve většině případů, bez ohledu na národnost, značně pokřivené. Důkazem jsou skvělé výkony herců, především Karla Rodena a Marka Waschkeho. Syrovou atmosféru Herz dokreslil dokonalými a precizně vystavěnými záběry. Kamera (Alexander Šurkala) zaměřená na detaily umocnila celkový dojem z filmu. Třešničkou na dortu byla samozřejmě citlivě vybraná hudba (Ilja Cmíral), která vše výstižně podbarvila. Habermannův mlýn je velice emocionálně silný a realisticky vylíčený film, který čerpá z naší nedávné minulosti a ukazuje nám, že nic není jen černobílé. Nic jako dobří Češi a zlí Němci neexistuje. Existují jen lidé, a to dobří a zlý. Film je, podle mého názoru, hereckým a režisérským koncertem, který si nemůžete nechat ujít. Proto hned příští pátek vyrazte do kina a vychutnejte si nevšední filmový zážitek v pohodlí vašeho oblíbeného kina. ()

rigby

Po řemeslné stránce se jedná o kvalitně natočený film. Nic nového však nepřináší, všechno jsme už viděli v řadě jiných filmů. Příběh působí dost roztříštěně, spíše jako sestřih náhodných šotů z průběhu válečných let. Jednotlivé postavy nejsou vykresleny, působí spíše jako papírové loutky bez minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Prostě tam jsou jenom do počtu a to se bohužel týká i představitelů hlavních rolí. Dramatická hudba působí občas rušivě, protože je použita i v nedramatických scénách. I když se jedná na české poměry o výborný film, jako celek nezanechá žádný dojem. ()

glaedrr

Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem se v kině tolikrát podíval na hodinky. "Velký" závěr mi naservírovali v prvních dvou minutách a potom už nezbývalo než sledovat, jak k onomu grandióznímu finále příběh doklopýtá. Zajímavé téma hold není všechno, přesto je to spolu s Rodenem, jediné pozitivum. Ostatní herci byli příliš nevýrazní a často jsem si je pletl, možná i proto, že mi jejich osudy byly zcela ukradené. Všechny ty vraždy, popravy, srdcervné obrázky židovských transportů, amputovaných končetin, dokonce i ta typická sadistická, německá svině mě nechaly úplně chladným. Celková psychologie většiny postav byla krajně nedotažená a postavy tak dostaly jednoznačný ráz, čímž se omezila možnost diváka nějak překvapit. Osobně jsem čekal, že film bude trochu víc obecnější a zaměří se na pocity a názory lidí v reakci na dobové události. Nemohl jsem se zbavit dojmu, ze Herz natočil špatné drama pro nás v zajímavém prostředí. A za to u mě žádné ovace nezíská. ()

Simir79

Jsem Čech a vše co sráží smýšlení o Češích, mi je proti srsti. Nicméně, co by si poté měli normální a slušní němci, myslet o filmech z 2. světové války, nebo Američané o filmech mapující jejich rasistickou minulost..... Prostě všude je něco... žádný národ nezůstane bez poskvrny a "hoď kamenem ten co je bez viny". Říkám si, jak bych se v dané situaci asi choval já... asi ne jinak... síla davu, pohlcuje lidský rozum. Proto filmu odpouštím vyobrazení Čechů jako méněcenných loutek, kteří se dokáží stmelit jen pod dojmem vlastní převahy a jistoty. Přece jenom se film odehrává na bezvýznamné obci a hrdinové se potýkají v osobních krizích, které řeší převážně jen životy jich samých. Důležité je přeci přežít... a to za jakoukoli šanci... kolik z nás by se chovalo jinak??? Trochu se mi ve filmu vytrácí herectví Karla Rodena, ale přeci jen není zde v hlavní roly. Očekával jsem trochu ztěžklou atmosféru v psychologickém drama, ale film překvapil svižností, jednoduchou a zároveň zábavnou stavbou děje. Předpokládám, v kvalitní námět, který stojí za přečtení. ()

brasek

Nemám rád filmy, kde sa skáče z roka na rok bez hlbšej zápletky alebo pointy... Nečítal som knihu Josefa Urbana Habermannův mlýn a nemôžem porovnávať s filmom, či autori filmu stratili niť príbehu, alebo nie. Myslím si, že po stránke hereckej a práce režiséra je to vcelku zvládnuté veľmi pekne, ale po stránke samotného príbehu je to slabé... a s pribúdajúcim časom aj nudné. Po necelej hodinke sa dej rozbehne, ale to znudene som očakával už len koniec. ()

jopal

Takto hodnotim z ucty k nevinnym obetiam zobrazovanej doby. Z ucty k poctivo zahranych postav. Ale som bol sklamany, cakajuc na zaklade hodnotenia ovela viac....11.2010 ()

david666

Konečně (český) film o něčem. Přitom po shlédnutí moc na Čechy pyšní být nemůžeme. Jasně, nic není černobílé ale přiznejme si, že ty odsuny asi tak nějak vypadaly. Do filmu bylo vybráno mezinárodní obsazení, takže vše působí reálným dojmem. Zde by ani nevadilo prodloužení o cca půl hodiny. Protože látky ke zpracování je určitě dost. Myslím, že seriál na toto téma by byl skvělý ale kdo by se dneska v době Růžových zahrad a podobných skvostů na tohle díval, že? ()

Callie

Obsazením Rodena a Wachkeho film dostal o několik stupňů větší grády. Atmosféra syrová, nelítostná, kdy i můj syn prohlásil,že tehdy by žít teda nechtěl. O odsunech Němců z pohraničí se nikde moc nemluví a ani kinematografie se tím nezabívá. Jasně, není čím se chlubit. Doba byla taková a pomstychtivost ale celkem pochopitelná. Možná ted se k tomu ještě někdo vrátí. Jako téma je to zajímavé a chování stáda lidí pořád aktuální. Kamera super, obrazově nádhera. Jo a ještě Jan Hrušínský - excelentní a paní Kronerová neskutečně syrová, dokonale odporná figura. ()

P76B

Je jistě dobře, že tento film vznikl a musím pochválit herecké výkony i režii. Jediné, co mi na filmu vadilo, byl nepovedený dabing, jako daň za koprodukci. ()

superzurda

Do jaké míry byl Herr Habermann vinen či nevinen nechme historikům a pojďme k filmu. Ten totiž otvírá jednu temnou kapitolu českých dějin. Nesmyslný lynč od lidí, kteří sedm let poslouchali a udávali. Snímek má velice silnou atmosférou a i když první polovina mi přišla jaksi strojová a bez šťávy, ve druhé vše vygradovalo. Jeden veleodkaz filmu: za člověka nemluví jeho národnost či politická příslušnost, ale to jak se chová ()

HennessyVSOP

Asi nejlepší český film posledí doby. Velm dobře natočený a zahraný a odtabuizovává téma odsunu Němců, i když jen v závěru. Jedinou moji velikou výhradou je to, že zpracování skutečného příběhu z historie by se mělo provádět citlivěji a neměnit chování osob a jejich motivy, může je to totiž v určitých případech značně poškodit. Uvítal bych tedy v tomto případě zcela smyšlenou story zasazenou do skutečných reálií. Proto 80% ()

pan_ponozka

Souhlasím s většinou diskutujících, že největší slabinou bylo špatné vyobrazení vztahů. Válka začala a než jsem se nadál bylo po. Oukej, řekl jsem si. Ona asi ta dějová linka začne pozděj. Začala, ale onen příslovečný tah na branku se změnil na džusy popíjející hráče. Hezký snímek, co opravdu rýpe do živého (svědomí) našich dějin. 7/10 ()

Akyno

Kedy koncne prestane byt kazdy 2 film z ceskej al. slovenskej produkcie o vojne alebo o socializme? Prestava ma to bavit...a tento film je len priemerny snimkom.....nic vynimocne ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc