Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

Alementina

Tenhle film jsem si setrila jako posledni filmovou tecku za rokem 2012... A byl to skvelej vyber... celej film jsem si rikala, jo dobry, ale neni to perfektni, ja snad budu muset dat 4*... a pak prisel zaver... a tech 5* je zaslouzenych... v lesčems se to hodně podobá filmu Dare a ma to to stejne, co se mi libilo na Dare... Mladi je strasne zranitelne... pamatuji si sebe, ne ze by se mi ted nestavali horsi veci nez tehdy, ale clovek dostane casem hroší kůži.... ()

Tony.cs

Vynikající film, který na svých bedrech táhne kvalitní scénář, jednoduchý příběh a skvělý Logan Lerman. Do toho přidáme krásnou hudbu, kvanta romantiky a jemný vtip, krásnou Emmu Watson... no a máme tu milou pohodičku na sobotní večer. Mimochodem Tunel song? ...David Bowie - Heroes ()

ABLABLABLA

Wau. Tu závěrečnou scénu jsem si pustila snad 3x a pokaždé mi při tom kanuly slzy po tváři. Jeden z nejlepších monologů na konci filmu (i když v The breakfast clubu taky stojí za to). Každý film se snaží mít konec vynikající, ale mnohdy je z toho trapný happyend, tady ne..sice "happyend" ale ne v pravém slova smyslu. Jinak poslední dobou mám pocit, že jsem viděla samé výborné filmy se skvělými konci, u kterých jsem brečela (jsem nějak moc přecitlivělá asi:D). Jinak prostě další z těch snímků, co se zamýšlí nad životem a tak, ale jeden z těch neskutečně dobrých. A Emma Watson je prostě kočka i s krátkými vlasy, i když hraje normální roli, kde nemáchá hůlkou. ()

kaylin

Emma Watson je herečka, která je jednou z těch, co se snaží vymanit ze škatulky. Myslím si, že právě snímek "Charlieho malá tajemství" je tím, co by mohlo znamenat tento předěl. Na dívčinu, který si pro jistotu změnila i účes, už se nebude pohlížet jenom jako na Hermionu, ale také jako na tu, která je docela dobrou herečkou. V roli Sam to rozhodně dokazuje. Jenže on za to hodně může film, který si vybrala. Je jen dobře, že si ho vybrala, protože tohle není jen nějaký další teen romance, kterých je kolem strašně moc. Tohle je pořádně promyšlená teen romance, která je navíc natočená způsobem, který vás zasáhne na těch správných místech. Ne, pánové, mám samozřejmě na mysli ten orgán, kde se skrývají nějaké vaše emoce. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/charlieho-mala-tajemstvi-2012-80.html ()

SarumanKo

„Nesmrteľná klasika, ktorá vystihuje esenciu mladosti“ podľa väčšiny civilizácie. Podľa mňa pseudointeligentný a pseudooriginálny film, ktorý svojou sladkou falošnosťou zrejme opantal zdravý rozum väčšiny divákov. The Perks of Being Wallflower by som asi najlepšie vedel charakterizovať ako manifest hipsterstva. Pózerské správanie neznesiteľných hipsterov, ktorí sú v lepšom prípade iba americkými teenagermi ako zo šablóny, ma vytáčalo do nepríčetnosti. Hipsterov, ktorí sa považujú za hudobných fajnšmekrov, ale nepoznajú Heroes od Davida Bowieho. A herecké obsadenie to veľmi nezlepšuje – Watsonka je šikovná, ale hrá postavu, na ktorej nám nemá prečo záležať, neznesiteľne slizký Miller naopak vyfasoval pomerne zaujímavo napísaný charakter. Nuž a vyblednutý protagonista Charlie, ktorý celým príbehom prepláva bez jediného zásahu do neho, bez jediného prejavu ako ľudskej bytosti, je pol na pol dielom otrasnej scenáristiky a príšerného Lermanovho herectva. Navyše je to mdlo zrežírované, čo výborný soundtrack nezachráni, bez nápadov a pri chcenom zvrate s pedofilnou tetou som sa ako divák cítil už vyslovene trápne. Kdesi v hĺbke, najmä počas celkom podarenej záverečnej scény, som skutočne počul tichučko hučať posolstvo tohto filmu o esencii mladosti vystihnutej vo svojej zmyselnej, radostnej i smutnej, „nekonečnej“ podobe. V hĺbke, ktorú prekrývajú hrubé nánosy filmárskeho bahna. (4/10) ()

slunicko2

Inteligentní teenagerovský film aneb Lets go be psychos together! 1) Americký film ze střední školy, který není ani vulgární, ani hloupý, ba dokonce ani šedě průměrný, se vyskytuje asi stejně často jako inteligentní empatický koment od teenagerovského přispěvovatele na ČSFD. Je vzácný, ale o to více potěší._____ 2) 42letý poněkud obtloustlý Stephen Chbosky napsal na americké poměry lehce kontroverzní knížku, podle ní posléze vytvořil scénář, který si zrežíroval a film i spoluprodukoval._____ 3) 20letý herec a hudebník (klavír, kytara) Logan Lerman (hlavní role Charlie) konečně (po mušketýrech, Percy Jacksonovi a Gamerovi) ukázal, že umí hrát. 20letý herec, hudebník (zpěvák a bubeník), kuřák marihuany a gay Ezra Miller (homosexuál Patrick) oplývá velkým přebytkem šarmu. Ještě se zmíním o 26letém Johnny Simmonsovi (Patrickův milenec Brad). ()

Makky

Predostrieť všetky klišé romantickej teen dramédie a napriek tomu tak zapôsobiť, Chbosky je frajer. Naservíroval tri absolútne zamilovania-hodné postavy, v ktorých sa nájde z cieľovky hádam každý. Heroes od Bowieho by mala byť titulková pieseň každého feel-good filmu. ()

..Lucas..

Na film jsem se těšil už od prvního traileru a musím říct, že oprávněně. Perfektně natočený film s dokonalou ústřední trojkou. Hezčí film jsem dlouho neviděl a zařazuju ho tak mezi mé nejoblíbenější. " You're a wallflower." "I didn't think anyone noticed me." ()

Mikita

Neumím vysvětlit proč, ale ani minutu jsem se nenudila. Pestrý mix všech chutí mě potěšil, rozesmutnil a donutil hledat písničku, kterou už jsem dávno znala, jen v trochu jiném kabátě. I tady je všechno, co už dávno znáte, jen byste to nečekali u filmu o teenagerech, převlečeno do nových šatů. Kdo je na poetiku, bude nadšen a kdo chce vidět Emmu v trochu jiném světle ... i ta se trochu poodhalí. ()

Kaluž

Hořkosladká teenage weirdo vztahovka jako ze škatulky. Skvělé obsazení, ležérní zápletka, bulvy protáčející závěrečný twist a atmošková hudba dělají z tohoto snímku chuťovku dle mého gusta. Holt, když si autor předlohy sepíše scénář a rovnou se ujme i režie, dějí se občas zázraky. A zase jsem se platonicky zamiloval (po kolikáté už?), tentokrát do nakrátko střižené Emmy Watsonové. /// A Bluntmane, ani ten sáhodlouhý rozbor á la Tarkovskij, analyzující "vyprávění, styl, zpracování tématu, práci s žánrovými konvencemi, vyjímečnost v rámci poetické tradice" a podobné bláboly ti z toho nakonec objektivní hodnocení neudělá. ()

suicide

A další vtipná teenagerovská komedie. Až na to, že já už nejsem úplně teenager a ten film taky nebyl úplná komedie, ale i přesto pobavil a hlavně zabavil. Velkým lákadlem filmu je určitě Emma Watson (Hermiona), která konečně z toho malého ošklivého káčátka vyrostla do krásy a je z ní dospělá kačena (nebo tak nějak). Ale určitě stojí film vidět i z jiných důvodů, dokonce i kvůli hlavní postavě, jejíž narušenost bych ovšem osekal na polovinu a pak by snímek byl ještě krapánek více stravitelnější bez jakékoli újmy na uvěřitelnosti. To je asi moje jediná větší výtka. Vůbec mi totiž nevadilo, že se scénáristé nemohou rozhodnout, co je stěžejním tématem - přátelství, homosexualita, láska, drogy, zneužívání, narušenost? - protože po zkouknutí tohoto guláše jsem měl prostě docela dobrý pocit, takže se svým nerozhodnutím asi rozhodli správně. ()

Remedy

Romantický film o teenagerech, navíc převážně z prostředí americké střední školy? Právem byste už dopředu mohli namítat, že půjde o x-tou variaci na ten strašně provařený koncept, kde pokud nejste kapitán fotbalového týmu nebo vedoucí roztleskávaček, neznamenáte prakticky nic. U tohohle filmu jde ale o něco trošku jiného. Především tu nejsou v popředí podobné avantýry (ať už fotbal nebo cheerleading), samotný příběh se zaměřuje hlavně na pocity hlavního hrdiny a nutno říci, že má i svou psychologickou hloubku. Charlie není tak uzavřený, zdrženlivý a opatrný, protože by byl divný, ale protože se mu v minulosti opravdu něco stalo a nikdy se s tím úplně nevyrovnal. Mám rád tvůrce, kteří dokáží pracovat citlivě s charaktery, aniž by se museli uchylovat k emocionálnímu loudění. V tomto případě jde opravdu o maximálně civilní příběh, jehož kvality jsou podpořeny nádherně přirozenými hereckými výkony. Nezávislák, na kterém si člověk snadno závislost vypěstuje :-) ()

Philcze

Oceňuju scenáristické i herecké kvality, dokonce i to, že to není jen ubrečená kompilace indie písniček a hrdých prohlášení o lásce, ale za srdce mě to zkrátka nechytlo. Postavy jsou odehraný vesměs dobře, ale neskutečně plytký a nepoutavý vyprávění tomu zbytečně hází klacky pod nohy. Schází osudovost jako v případě 500 Days of Summer, neporovnatelně lepší romantický dramedii, která k výběru toho nejlepšího z repertoárů The Smiths přidala romantickou jiskru, která zde absentuje. Osud Lermana mi byl ukradenej už od začátku a celé se to tváří strašně ledabyle. Jedna pěkná scéna v tunelu na závěr pro mě nezachrání předchozích devadesát minut nezávislé hlušiny s charaktery, které mě nezajímali a s vyprávěním, které mě nudilo. Samozřejmě je to furt několik levelů nad běžnými teenagerskými dramaty, o tom žádná, ale neodpustím tomu to, jak strašlivě povýšeně (a hipster-like) se to tváří, aniž by to vlastně fungovalo. 50% P.S. Nebýt Ezry Millera asi bych to nedokoukal. Emma je tentokrát šíleně nezajímavá a dobře hrající Lerman nezachrání všechno. ()

Vampireman

POBAW je pouze další líbivý shit oslavující pozérskou a povrchní alternativu (hipstery). Kdyby k tématu přistoupil z druhé strany, hodnotil bych také jinak, ale jen kdyby vše nebylo tak hloupé, samozřejmé a natočené použitím nejvíce ohraných prvků aneb jak se Chboskyho režie násilně snaží lákat diváky na formu ("Batmanovská" nebo spíš "Twilightovská" temnota je vyloženě k smíchu) aby nebyla patrná slabost a povrchnost scénáře (ultratučné mínus zejména pro neuvěřitelně napsané postavy, se kterými se málokdo bude pevně ztozožňovat). Kdo ale viděl WNTTAK tak uzná, že Ezra Miller je dobrej. 0,5*. ()

runner85

Charlie Charlie, držal som ti palce, predsa len byť troška iný a nezapadať do hodnotového rebríčka mladých ľudí nie je moc fajn. Ale zmenil si to a našiel si si partiu a i keď už vyzeralo, že si to všetko posral, i keď sa ti nečudujem, ja by som tiež pobozkal radšej tú druhú ... ()

Lucjen

...dajte mi chvíľku na nadýchnutie. Obsah som nečítala, takže som vôbec nevedela čo ma čaká. A to, čo prišlo, ma maximálne pohltilo. Herci, hudba, dialógy, strih, komentár...jednoducho všetko. A najviac Charlie. Keď už som si myslela, že mu do konca filmu neporozumiem, ponoril ma do toho celého. Môj prvý film s Lermanom a Millerom a neviem sa dočkať ďalších ich filmov. Emma ma presvedčila, že vie zahrať oveľa viac ako malú čarodejníčku :) ()

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie