Sinister

Ellison, autor detektivních románů, objeví na půdě svého domu staré filmové pásy, související se záhadnými vraždami, jež se tu kdysi staly. Pátráním po vrahovi však zkříží cestu celé své rodiny s neznámou nadpřirozenou bytostí a uvrhne ji tak do obrovského nebezpečí. (oficiální text distributora)

Xmilden

Dostavilo se velice příjemné mrazení. Derricksonova režie mě v minulosti zrovna neseděla, ale tentokáte jsem spokojený. Celá ta mylotologie s Bughuulem byla zajímavá. Několikrát jsem se solidně leknul. Naštěstí tento horor přichází i s něčím mnohem víc než jsou jen laciné lekačky. Má to napětí, nápad a spád. Za velké plus považuji obsazení hlavní role známým hercem. Díky tomu vytasil Sinister podstatný trumf z rukávu, Ethan totiž film bezproblému utáhne i z velké části sám. 75% ()

Tom_Lachtan

Tak jsem se zase nechal ukecat na jeden "skvělý" (chja cha cha ha), "děsivý" (mu hi hi hi) a hróózně hrůůzný horor... No co, jednou za čas se na nějaký ten nový horor podívat musím, abych na ně mohl nadávat a co já vím, třebas se zas zjeví něco dobrého, ačkoliv vyšší pravděpodobnost je, že přiletí mimozemské veveřice a začnou tu pěstovat kyberoříšky. A jelikož je tenhle film de facto rozdělen na dvě odlišné půlky.. První polovina: I hle, že by to nebylo tak špatné? Kdyby byl celý film jako začátek, pak by to byl docela slušný mysteriózní krimi thriller (samozřejmě v případě, že by hlavní postava nebyl bezkrevný pisálek s katalogovou rodinkou, tentokráte beze psa a že by rodince bylo věnováno asi tak promile z prostoru, který dostává v sinistru), dokonce se zjeví i nějaká atmosféra a pořádné záběry, které by za příhodných okolností mohly být alespoň trochu děsivé (nalezené nahrávky za doprovodu krásně ambivalentní hudby), ale bohužel, pak přijde polovina druhá... Je hrůzná a děsívá, ale jen proto, že ji někdo hrozně brutálně zprznil! To co bylo dobrého (vyšetřování) je upozaděno a místo toho dostávají prostor hrozně debilní nelekající lekačky (to se vážně někomu líbila etuda "Bubák v monitoru"?! Já chci ty drogy co berete taky!), které fungují asi jako podmořská chobotnice v úloze účetního nadnárodní farmaceutické firmy. Zjednodušeně řečeno atmosféra nula, napětí nula, vlastně všechno nula. Ohyzdně průměrná záležitost plná pitomých postav, byť dobře natočená se zábavným námětem, který je ale beztak jenom kombinací Insidious a Kruhu. Howgh. škorpióni mají nohy... Ale neslyšel byste je jako veverky..." ()

Arbiter

Sinister není originální. Rozhodně ne námětem. Je tu ale několik věcí, které jeho tvůrci nezanedbali a já jim za to děkuju: na to, že směle zapadá do mainstreamu současného mysteriózního hororu, netrpí většinou dementních a nepochopitelně se znova a znova opakujících lapsů většiny jeho kolegů. V prvé řadě je přímočarý, (překvapivě) docela syrový a příjemně originální alespoň co se využívání zaběhnutých klišé týče. Chování postav je poměrně pečlivě vyargumentováno a dává většinou smysl (ani nevíte, jak dlouho jsem toto o hororu nenapsal!). Zkrátka, hloupost postavy vychází z jejího charakteru, (nejen) afektové jednání uvěřitelně reflektuje tu kterou situaci, ze které vychází a vůbec ve scénáři rozehrané dějové pochody nevytváří dojem od reality odtrženého divadla s loutkami, kde každá žije ve svém soukromém vesmíru bez kontaktu s těmi ostatními a lidským naturelem vůbec. Někdy si říkám, že scénář píšou mimozemské bytosti nebo geekové, kteří celý život marně tápou, co to ten člověk, který se vyskytuje v jejich veledílech, vlastně je (filosofové mají zakázáno tuto větu napadat, ještě lépe vůbec vnímat). ___ Není to terno. Kdybych se nesetkal v poslední době s tolika braky, asi bych šel na tři hvězdičky, protože, znovu opakuji, o nic objevného tu nejde. Na druhou stranu, když všechno šlape, znamená to často víc, než když jde o nálož alternativy. ()

-bad-mad-wolf-

Soundtrack válcuje všechny ostatní složky filmu a je to hlavně on, kdo se podepisuje na krásně tíživé atmosféře. Ta je neodiskutovatelně výborná ve chvílích, kdy Ellison studuje staré nahrávky a tvůrci udělali jen dobře, když tyhle momenty roztrousili po celé stopáži. Průšvih přijde zhruba v poslední třetině, kdy se na scéně objeví namaskovaná děcka a bubák přestane býti pouhou děsivou skvrnou na pozadí nahrávek. Tam, kde si přímočarý příběh říká o zvrat, na nás čekají pouze laciné lekačky (něco se objeví v pozadí/těsně před kamerou) a poněkud rychlý konec, jehož náhlost je v prudkém kontrastu s téměř dvouhodinovou stopáží a pomalu budovanou atmosférou i napětím. Bughuul, jak se nazývá ústřední původce všeho zla, v závěru díky zbytečným lekačkám téměř přichází o svou démonickou auru děsivého zla, což je škoda - dlouho držel šanci na jedno z nejlepších strašidel, co se za poslední léta na plátně objevila. Když se ještě vrátím k lekačkám, obvykle jsou stejně předvídatelné, jako celý příběh, nicméně ta se sekačkou mě málem prohodila stropem. Inteligenci jednání postav je lepší ignorovat, jelikož hlavní mužská postava je sobecký kariéristický fracek a předvádí zhruba následovné: "Víš miláčku, tady v tom baráku se nedávno oběsili čtyři lidi a já o tom chci napsat knížku. Vím že jsem ti to měl asi říct, ale bál jsem se, že se budeš zlobit a ne, opravdu mě nenapadlo, že se to stejně dozvíš od sousedů, policie či dětí, který ty naše ve škole nenechají na pokoji, jo a taky mě nenapadlo, že je to špatný i pro našeho synka, kterej trpí nočním děsem. No tak promiň, já už to neudělám... a taky slibuju, že až si začnu příště myslet, že mám v domě nebezpečnýho psychopata, případně dokonce prastarýho démona, kterej žere děti, nebudu sám lozit po půdě, dvorku a tak podobně... a taky nebudu na oko pořád kliďas, když se kolem mě budou odehrávat pěkně pošahaný a sakra děsivý věci.") Plusové body každopádně za hezkou mytologii a absenci příběhových logických lapsusů. Závěrečná scéna je špička ve svém oboru. 7/10 ()

Phobia

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY A SPROSTÁ SLOVA, NENÍ VHODNÝ PRO DĚTI, MLADISTVÉ A VLASTNĚ PRO NIKOHO! Když jsem o víkendu pocítila nutkání zklidnit si po zprávách rozjitřené nervy, vykázala jsem svého drahého z místnosti (aby se nebál, kuřátko moje) a pustila si horor. Hned v úvodu mi neudělalo kdovíjakou radost zjevení Ethana Sokola, já tohohle typa nějak nemám v oblibě, ale mohla jsem hlavnímu hrdinovi po celou stopáž o to upřímněji nadávat: "Kam jsi to přivezl svou rodinu, ty dobytku?!" "Nepokládej ten telefon! Nepokládej... No ty jsi DEBIL!!" "Rozsviť si, mamlase, nevidím!" "Nechoď tam, vole... nebo jdi, třeba od tebe bude pokoj." "Tak ty si prostě nerozsvítíš, kokote, ty máš voperovaný noktovizor?!" "A máš to, cype, celou dobu sis koledoval!" Při závěrečných titulcích jsem pocítila nesmírnou úlevu, že jsem stále ještě bezdětná, jinak bych pod dojmem filmu musela své potomky dodatečně potratit. Víc než bubák a jeho pomocníčci s mými nervy náležitě pracovaly ošklivé obrazy, nepatřičné zvuky a ponurá hudba. Když mi pak do pokoje nakoukla z parapetu kočka, málem jsem si musela jít přeprat gaťky. Příjemně promrazených 110 minut si ode mě zaslouží přinejmenším velmi spokojených 80-85%. Nebýt výpadků v logice, šla bych s hodnocením i na zřídka udělované maximum. ()

darkrobyk

Pan Bubák a jeho rodiny! Úvod filmu s oběšenci je vskutku hrůzný a slibuje něco děsivého. Zajímavé napínavé krimi, kdy si děláte obrázek o sadistickém vrahovi, se však nakonec zvrtne v průměrnou duchařinu, což je opravdu škoda. Bohužel, ztracené děti vypadají v určitých momentech spíše komicky a po několikáté lekačce čekáte další i tam, kde není. Pohanská symbolika, temné kulty, černý škorpion a had (neškodná, ale efektní korálovka) mají dodat filmu na hrůzostrašnosti. Nakonec nejvíce funguje minimalistická až dadaistická hudba - což jsou spíše všelijaké zvuky, připomínající vzdálenou cirkulárku, vzlykot dětí, praskání starého stromu či rozvrzaný klavír - a hledání neznámého návštěvníka v nočním domě. Jako u řady jiných snímků si musíte povzdechnout, kde se bere mírná debilita scénáristů, když vysílají postavu do tmy za vetřelcem s baterkou v ruce. Až na několik chluchých prostojů se film vcelku statečně šine ke kýženému a potěšitelnému finále. Žádná megabomba, jak by se podle hodnocení zdálo, ale velmi slušný mystery, který je na současné podzimní dny s dlouhými večery a všudypřítomnou mlhou jako stvořený. ()

Hrabka

Co se atmosféry týče, tak můžu říct jediné: bravo! Takto napínavý film se vidí jen málokdy. Atmosféricky je to teda úplně na špici, kam se hrabe nějaký Insidious. Dějově mě to ovšem zas tolik nevzalo a to hlavně vzhledem k závěrečnýmu dění. Kromě toho, že konec byl mírně urychlený a odfláklý, tak u mě kvůli závěrečnýmu vysvětlení mírně klesl i předchozí děj. Každopádně čtyři hvězdy si to rozhodně zaslouží, protože se jedná o výborný horor, který dokáže skutečně vyděsit (samozřejmě pokud máte u sledování ideální podmínky). 80% ()

cheyene

Horory nejsou právě mojí parketou, ovšem čas od času se na doporučení na některý podívám. Sinister mě potěšil svoji mysteriózní atmosférou, rozplétáním vražd a absencí laciných lekaček, což bývá doménou 95% produkce tohoto žánru. Ethan Hawke, kterého příliš nemusím, mi tu nevadil a spolu se zdařilou hudbou a solidním závěrem utvořil můj čtyř hvězdičkový dojem. ()

juta

Tak rozhodně jsem čekal víc, je to tak na hranici třech a čtyřech hvězd. Atmosféra je celkem povedená, párkrát ve mě zamrazilo, ale přeci jen ten konec mohl být grandióznější. Naštěstí jsem se dočkal rozuzlení, které je v některých hororech dost špatně čitelné, nebo vůbec a to právě nesnáším, takže tohle dopadlo dobře. Ta lekačka s ženskou, která má poněkud rozmazaný make-up by bez strašícího zvuku vypadala dost směšně a vyznělo by to rozhodně dost amatérsky. Zkuste si to pustit bez zvuku a uvidíte. Navíc se tam nemusela opakovat tolikrát v té samé poloze, ale mohlo to být aspoň obměněno. ()

MISSha

Moje hororové srdéčko po nedávném a neskutečném Conjuring (V zajetí démonů) znovu zaplesalo. Sinister, je luxusní mix hororu (Kruh) a thrilleru (Se7en + Mlčení jehňátek) s vcelku originálním scénářem, a neskutečně působící mrazivou hudbou. Nelze nic jiného než doporučit, všem hororovým fanouškům. 82 % ()

Fiftis

Sinister je po zvukovej stránke naozaj špičkový. Je to jednoznačný dôvod, prečo doň ísť, pretože každý krok, zašuchotanie či mix s hudbou vyniká a tlačí na vás niekedy viac ako iba to, čo vidíte alebo je to schválne schované v tme, aby vás zvuk dostal. A Ethana Hawka, ktorý predvádza jeden z najlepších výkonov v kariére. Je civilný, presvedčivý, ťahá celý film na pleciach a veríte mu každý krok. Sinister je dobrý horor. Nemá síce najoriginálnejší scenár a aj tie nahrávky z kamery sa tam nájdu, no k látke pristupuje poctivo. Neobsahuje prázdne scény, kde sa nič nedeje a nevybafne na vás iba raz za 30 minút. Hrá v ňom do 10 postáv, no vystačí si s nimi celých 110 minút. A na prvý pohľad dostal len tuctový dej, na ktorý dokáže pripraviť veľmi dobrú variáciu. Pretože na konci je podstatné iba to, čo si dokáže splniť svoj primárny účel - držať vás v napätí a párkrát riadne vyľakať. V tomto smere uspel. ()

Shakers

Tento námet s videom, tu už bol snáď milión krát, no našťastie platí pravidlo, že keď dvaja robia to isté nie je to to isté. Scott Derrickson postavil príbeh trošku zaujímavejšie ako dnešné horory a primiešal tam viac policajných vyšetrovaní, čo robí film ešte lepší a v prvom rade zaujímavejší. Ethan Hawke v hlavnej roli bola skvelá voľba a vďaka nemu som rád, že to nie je obyčajný teen horor. Derricksonová réžia ma skutočne gule, atmosféra je miestami fakt neskutočne hutná, ale ten záver filmu mi prišiel po tak dobrom začiatku a prostriedku dosť slabý. Síce tam bol moment prekvapenie, no napriek tomu mi to prišlo slabé. 85% - 4* ()

lamps

Sinister rozhodně není žádné O(o)svícení, ať už mám na mysli to tvůrčí, nebo geniální a dosud nepřekonaný Kubrickovo horor, a Scott Derrickson čerpá pracovní látku snad ze všech významných hororových titulů, zmíněným Osvícením počínaje a třeba amatérským Blair Witch konče, ale přesto se jedná o jeden z nejlepších a příběhově nejcelistvějších hororů posledních let. Počáteční nuda mě sice uvrhla do velkých obav, ale s postupným rozplétáním vražedné záhady snímek nabral tempo, atmosféra houstla s každou další minutkou a při nočním bloudění temnými chodbami už jsem si musel stírat pot z čela. Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, Derrickson vlastně s ničím novým nepřijde a jeho snaha kombinovat klasický duchovní horor s temným thrillerem o brutálním sériovém vrahovi jednak nemusí každému sednout a jednak i chvílemi dost skřípe, ale zároveň stále drží nad scénářem pečlivý dozor, nenechává ho utopit ve smrtících vodách klišé a s pomocí velice přesvedčivého Ethana Hawka a skvěle zvolených interiérů(další pozdrav mistru Kubrickovi) si umně pohrává s divákovými nervy. A jestli je rozuzlení z toho slabšího soudku, tak zbytek snímku mi to tentokráte bohatě vynahradil a k plnému hodnocení schází opravdu málo.. Pro mě horor roku, bez debat. ()

Pepinec

Dík, táto, že nejsi spisovatel! Několikrát ve mně hrklo, jako když do vás vrazí rozběhnutý kůň, párkrát jsem zařval, asi třikrát se přemlouval, abych rozsvítil aspoň baterku a nechtějte vědět, co se mně pak v noci zdálo... Ještě pár takovejch kousků a budu zralej na novou pumpu. ()

Big Bear

Ne, tohle ne. A také - ne, takhle ne. Další pádný důvod proč bych neměl koukat na ,,horory'¨. Zvláště na takové, kde s povytaženým obočím a cukajícími koutky koukáte na obrazovku a říkáte si, to si mně dělají srandu? Tohle má být děsivé? Uznávám, že nejsem skalní fanoušek tohoto žánru, sem tam na horor kouknu a občas jsem i mile překvapen. Samozřejmě nesmí tam běhat stará Kadrnožková v prostěradle a dělat bu bu bu. Mám rád ty, kde je strach z neznámého... Ale toto? Špatně zmalované děti, které by možná vypadaly strašidelněji kdyby je kostyméři nechali v maskérně na chvilku samotné, přiblblý příběh o božstvu z Babylonu a pisálkovi, který píše romány o nevyřešených vraždách co se staly... Eh.. Závěr? Asi 20 lekaček, které povětšinou divák tuší a u těch, které nečekal se lekl jen díky tomu, že se najednou ozval velmi hlasitý zvukový doprovod. A jestli ta ,,bytost'' o které se píše v úvodu a která se sem tam mihne ve filmu je mysteriózní, tak já jsem čínský bůh srandy. Nejvíce mně baví, jak Ethan Hawke, kterej se od půlky filmu už ve svém novém baráku regulérně bojí, všude chodí po tmě :-). Sice má u sebe bejzbolku, ale že by si rozsvítil na chodbě či v hale, to ho jaksi nenapadá. Snad aby nevystrašil ducha, který ovšem straší jeho... No nic, jak říkám, tohle asi nebylo úplně pro mne. Takže za sebe dávám za dva kotouče 8 mm home videa a vztyčený ukazovák před ústa se zasyčením pssssst! (nebo to byl prostředník?) * * ()

JohnnyD

Hlavný hrdina je krásne autobiografický, podobne jeho žena je veľmi dobre napísaná. Znepokojivá atmosféra panuje od prvých minút a využitie found-footage bolo skvelé. No to je asi tak všetko. Vymyslieť zamotaný príbeh nie je ťažké. Rozmotať ho, to je umenie. Sinister je jeden z tých filmov, kde je koniec známy cca od 15 minúty a to vrátane poslednej ľakačky. Všetky ambície urobiť hocičo inak (a to ani nehovorím že novátorsky) idú bokom a nastupuje čistá remeselná rutina. V sedemdesiatych rokoch by to zapadlo prachom druhý deň po premiére. ()

Boogeyman

Ti Američani jsou stejně podivná rasa. Jako nastěhovat rodinu do baráku po vyvražděné rodině....budiž....najít na půdě škorpióna, hada a na zahradě nasranýho rotvailera a ani o tom neříct děckám, aby si teda dávaly trochu majzla....budiž....ale načapat svýho syna jak se pavoučí za řevu z krabice, najít na půdě bednu s hromadou videí kde se masakruje jedna báseň, jasně si natočit jak mě z půdy stahujou na zem nějaký průhledný ruce, každou noc vypínat promítačku, která si sama zakládá kotouče a zapíná se, a vůbec řešit spoustu fakt děsivejch nevysvětlitelnejch jevů, a PŘESTO se nikomu nesvěřit a v noci chrnět jak batole, na to musí mít člověk opravdu koule. ()

playboxguest

V jednu ráno jsem si film pro samou únavu zhruba v půlce stopla, abych se pak ve tři ráno vzbudila posraná až za ušima kvůli snům, které mi atmosféra tohohle filmu vyprodukovala. Hodinu jsem musela čumět na nějaký nesmysly v bedně, abych vůbec znova zabrala. To je krásný, takhle se mnou pohne málokterej horůrek, to snad bude za čtyři, říkám si. Ráno zapnu bednu, pustím si ministra sinistra, tam kde jsem ho dokoukala, další půlhodinku si užívám příjemně mrazivou atmosféru a najednou bum, pointa, kterou psal zase scénárista pohádek alá Hrátky s čertem, stejně jako to bylo v případě závěreček u Insidious třeba, no tak to ne. Znáte ty filmy, kdy vám konec zkazí celý ten doposud výtečný dojem, ne? Tak Sinister se vítá do rodiny. 70% ()

Madsbender

Priemerný, ničím výnimočný, zato však celkom šikovne natočený a zahraný horor klasického štýlu vôd tajomných vrážd a únosov, duchariny a okultizmu, ktorý tak úplne nevsádza na neoriginálnu zápletku, ale skôr budovanie hutnej atmosféry a napätia v až takmer hitchcockovskom štýle, bez bezprostrednej prítomnosti onoho zla či akejkoľvek explicitnosti až do samotného záveru. Mimochodom, nápad s filmami Super 8 celkom dobrý a odhalenie v závere filmu skvelé, len škoda, že inteligentnejšiemu divákovi to dôjde asi o štvrťhodinu skôr. Celkovo sa jedná o pomerne slušný horor, avšak bez akýchkoľvek inovácií či originality v medziach žánru, len s Ethanom Hawkom v klasickej roli spisovateľa, ktorý navštevuje miesta úmrtí. Tento bod trochu lepšie zvláda napr. Izba 1404 s Johnom Cusackom. ()

Černý telefon, ideální hororové mrazení

Černý telefon, ideální hororové mrazení