Hunger Games: Vražedná pomsta

• USA The Hunger Games: Catching Fire (více)
Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 146 min

Katniss Everdeen a Peeta Mellark se po šokujícím vítězství v 74. ročníku Hunger Games vrací domů. Jako vítězové musí ale brzy domov a své rodiny znovu opustit a vydat se na okružní jízdu po všech krajích Panemu. Jejich úkolem je bavit lidi, oproti očekávání Kapitolu ale Katniss a její příběh inspiruje ke vzpouře. Během turné po krajích Panemu Katniss vycítí, že se neodvratně schyluje k revoluci. Hlavní město ale stále drží moc pevně ve svých rukou a prezident Snow není člověk, se kterým je dobré si zahrávat. Ve vhodný čas, ve vhodný moment, Katniss Everdeen musí být zlikvidována. Sílu Kapitolu mají symbolizovat přípravy na 75. Hry, které skrývají překvapení a rozhodnou o budoucnosti celého Panemu. Katniss a Peeta musí zpět do arény. (Bontonfilm)

Hrabka

Hunger Games si stále drží svoji dobrou kvalitu a zajímavost. I když vlastně druhý díl není koncepčně příliš odlišný, tak stylově je to něco jiného. Změna režiséra je znát a není to v tomto případě vůbec na škodu. Sice jsem čekal, že se to dějově posune o něco dál a bude to o něčem jiném, ale nakonec jsem byl s vývojem spokojen. Nicméně za sebe musím říct, že jednička se mi líbila o fous víc. Konec dvojky byl dobrý, takže se těším na závěrečný díl, který bude, jak už to v posledních letech bývá, rozdělen na dvě části, a já jen doufám, že se minimálně podaří udržet kvalitu jedničky a dvojky. Je jasné, že Hunger Games nesedne každému, ale já si tento nový svět, jakožto i jeho příběh a postavy značně oblíbil. 75% ()

juta

Dlooouho jsem váhal nad hodnocením, kolik hvězdiček udělit. Není to stoprocentní a zase dát jen čtyři hvězdičky za slušnej biják by byl hřích. Z HGčka se stává opravdu dobrá série, která toho má tolik co nabídnout. Byl jsem zvědav, jaké bude pokračování, no a když bylo to "výročí", tak bylo jasné, že se do arény navrátí ti nejlepší. Bylo to už jasné, když si člověk přečte zdejší obsah, ten by chtěl poněkud zaspoilerovat. :-) ()

Fiftis

Hunger Games: The Catching Fire je skôr trocha slabším filmom, ale našťastie s výborne napísaným scenárom. Napätie sa správne stupňuje a život hrdinov aj obyvateľov chudobných štvrtí sa stáva bezútešnejší. Východisko zatiaľ nie je. Nič nie je bez chyby, aj keď v probléme tohto filmu sa skrýva veľký prísľub. Na konci premietania vám môže vadiť azda len to, že sú Hry o život: Skúška ohňom len prípravou na ďalšie diely, a tak nemajú také vyvrcholenie, aké by si vďaka predchádzajúcim hodinám zaslúžili. Jennifer Lawrence je však cez to všetko najväčším lákadlom filmu a táto postava sa jej veľmi hodí. ()

Shakers

Mňa tie ženské autorky nejak neberú. Recenzie mal tento film ešte lepšie ako ten prvý, no mne sa práve že ten prvý páčil o trochu viac. Tu sa len polku filmu kecalo o tom čo bude a čo bolo. V tej druhej už prišla na rad akcia, ktorá je prekvapivo nevýrazná. Francis Lawrence je dobrý režisér, no mám pocit akoby mu štúdio pricviklo gule. Rovnako nevýrazne a nezáživné je aj herecké obsadenie a príbeh. Herci vyzerajú ako keby ani nevedeli čo hrať a každý ma tak dva tri vyrazy, aby sa nepovedalo, že jeden je málo. A čo sa týka príbehu a jeho záveru, tak je snáď ešte nevhodnejšie strihnuté ako druhý Hobit. Najväčšie plus je teda hudba James Newtona Howarda, ktorý bol tuším tiež zmätený a sám nevedel čo k tomuto bordelu zložiť. Nakoniec zložil prekvapivo dobrý soundtrack a zaradil sa medzi to najlepšie v tomto filme. Oblúbené soundtracky: I Had To Do That, The Tour, Arena Crumbles. 60% - 3* ()

DJ_bart

"Any last advice?" "Stay alive." ___________ Paradoxně mě to bavilo víc než audioknížka. Asi budu v menšině, ale mě to fakt bavilo. ()

lamps

Bohužel, průměr nastavený prvním dílem charakterizuje i dvojku, přestože příběh mohl a také měl být zajímavější a jména všech herců jsou stále uchu více než lahodící. Formálně takřka na úrovni jedničky, stále bez větších emocí a věrohodnosti načrtnuté společnosti- vše vyznívá chladně a strojeně, v některých pasážích zase přespříliš efektně a hlavně zbytečně zdlouhavě. Scény z arény, které měly být vrcholem filmu, působí spíše jako nezbytný prvek k naplnění očekávání a k vytvoření dostatečně silného odrazového můstku vstříc dalším pokráčování. A jestliže v jedničce velmi dobře zafungovala romantická chemie mezi ústřední dvojicí, zde byl jejich vztah rušen jednak neustálou přítomností třetí osoby a jednak do zblbnutí omílanými frázemi o "hrozbě pro stát" a "ztělesnění nezávislosti". Naštěstí obrazové a zvukové zpracování je téměř bezchybné a finální zvrat dostatečně uspokojivý a nadějný na to, abych Vražednou pomstu raspektoval jako pouhou předehru a těšil se na příchod velké revoluce. Tam už to ale bude chtít trochu víc zabrat :) 60% ()

Pepinec

Když film nemá koule v IMAXU, kde jinde už by k nim asi tak chtěl přijít? Hodinu a půl se všichni tvářili důležitě jako anténa na Žižkově, majestátně chodili kolem horké kaše, pak mě do ní teda laskavě na dvacet minut hodili, ale sotva jsem stačil polknout první sousto, už se ode dveří ozývalo "východ je tady dole, ne nahoře!" Můžu pochválit vizuál, můžu ocenit hudbu, můžu poblahopřát maskérům, že z Jennifer opět udělali roztomilou dvanáctiletou holčičku, ale k čemu mi to všechno je, když se ve filmu vůbec nic nestalo...? P.S: Zajímalo by mě, co by na tuhle sérii Kdo přežije řekl Jeff Probst. ()

Big Bear

Tak já tak nadšený nebudu. Dvojka jako kterákoliv jiná recykluje nápady z jedničky, snad jen ty efekty možná stály o pár desítek milionů Doláčů víc. Pokud mi minule Tucci i Sutherland připadali super, teď už jsem je měl okoukané a tak jediným velkým překvapením pro mne byla účast pana herce Philipa - Seymoura, který mne dokonale zmátl. V něčem takovém, bych jej nečekal. No a ke všemu tomu zlému se nám copánkatá Jeniffer nějak zakulatila a to i na místech kde to nebylo třeba... :-). Z celého toho všeho mne tak nejvíc zaujalo stádečko milých opiček jdoucích si nikoliv pro banán, ale pro ledvinu. Na další pokračování už asi koukat nebudu a že jistě bude. Minule jsem dal za 3, nyní dávám jen za dva šípy. * * ()

playboxguest

Své chvilky to má, ale čekat na začátek filmu skoro hodinu a půl a pak se místo slibovaného kydlení zkušenějších zabijáků dočkat jen Kostky v jungli, tak to tentokrát tyhle hry nechaly poměrně hladovou i mě. Oproti slušné jedničce fakt jen solidní průměr. ()

Boogeyman

Strašně tomu chybí krev a brutalita, jakkoliv úchylně to zní. Když už chci točit bezcitnou budoucnost, mělo by to tak vypadat, jako u Battle Royale, ne jako dětská hra na schovku. A Jennifer od minulého dílu mějak zošklivěla. Ale jinak mě to baví. ()

sheen

Za rok se toho dá udělat spousta, kdo by to řekl, že hlavní hrdinové za rok tak dospějí. Výměna režiséra prospěla a přibylo daleko více scén kde se hraje na city. ()

Beckett51

Mnohem lepší, než první díl. Temnější, drsnější, režijně lépe zvládnuté a stejně tak i herecky (Jennifer neskutečně potěšila). Zajímavá je v tomto případě jedna věc, že druhá část knižní série byla dle mně ta nejslabší, ale v případě filmového zpracování dvojka jednoznačně kraluje. Už se těším na Mockingay. ()

Pilda17

Očekávání vůbec žádné, jelikož Hunger Games první díl mi neřekl nic a dostal se jen do lehkého nadprůměru. No a jak to u většiny pokračování bývá, tak druhý díl by měl mít ještě pokles nebo stejnou úroveň. Jsem překvapený, že je to naopak a já nadšením tleskám. Od dobré akce, po nápady, které chyběly jedničce se zapracovalo více i na emocích a samostatných postavách, tudíž se do nich divák vžije a postupně si ho získávají. Příběh je daleko lepší než v jedničce, dokonce jsem byl párkrát i dost překvapen. Hunger Games je daleko temnější, což chválím, protože přesně taková změna tomu jen prospěla. Jsem rád, že jsem pokračování neignoroval a pustil se do něj, protože minimálně o dva stupně lepší je a já nemohu jinak než dát plný počet .. 9/10 = 95% ()

Rosaviva

"Tick, Tock." Finnick, Finnick, FINNICK!!! Ok, takže popořadě. Příjde mi až neskutečný, že už je ten film za mnou. Už jsem se za život těšila na hodně filmů, ale na tenhle teda ze všeho nejvíc. Ještě pořád si pamatuju, že to bylo rok a půl daleko a najednou jsem mrkla a je po něm. Musím říct, že jsem teda naprosto zahlcená v (pozitivních) emocích. Trailery vypadaly velmy dobře a film mě ani trochu nezklamal. Hned od začátku nasadil vražedné tempo, takže to šlo všechno strašně rychle turné-vyhlášení čtvrtoher-tréninkové centrum-aréna-konec. Vůbec mi nepřišlo, že by to trvalo přes dvě hodiny, já bych rozhodně vydržela ještě pár hodin na místě. Co musím rozhodně vyzdvihnout, že tam byly hlášky přímo vytržené z knížky (a někdy mě to vyloženě těšilo, protože to byly moje oblíbené hlášky :)), bylo to opravdu natočené přesně podle knihy s pár vynechanými scénami, což je pochopitelné, ale zrovna mě naštvalo, že vynechaly scény, které bych já nevynechala nebo na které jsem byla zvědavá. Rozhodně chválím arénu, protože byla víceméně přesně jak jsem si jí představovala, to samé platí o Snowově sídle. Tak a teď se konečně dostávám k novým postavám. Jena Malone mi přišla, podle promo fotek, jako Johanna perfektní, to se ale nedá srovnat s tím, co si o ní myslím po filmu. Není perfektní, ale je přímo dokonale přesná a lepší Johannu bych si opravdu nemohla přát (ta výtahová scéna byla jedna z nejlepších, nedokážu říct jestli byl vtipnější výraz Haymitche nebo Katniss, i když myslim, že Katniss to opravdu vyhrává), čímž se dostávám k Finnickovi, aneb k postavě mě ze všech nejmilejších. Sam pro mě nebyl ten perfektní Finnick, kterého jsem si představovala, ale ve chvíli, kdy se objevil na plátně a nabízel nám kostku cukru, tak jsem na všechny svoje starosti a obavy zapomněla, protože přede mnou, prostě a jednoduše, stál Finnick. Co se týče ostatních splátců, tak asi vytknu jen toho Dioda, na toho jsem si prostě nezvykla :D Každopádně, abych se něják dostala ke konci svého komentáře, protože bych tady asi mohla vypsat hned několik odstavců. Scenérie, kostýmy, hudba i celkové zpracování se mi nesmírně líbilo a ani trošku mě ten film nezklamal. Narozdíl od ostatních si myslím, že první díl byl taky dobře natočený, takže pro mě jsou tak na stejné úrovni, i když tenhle u mě prostě vyhrává, protože přeci jen je to můj nejoblíbenější díl. Co považuju za svůj největší výkon bylo, že jsem se nerozbrečela, protože jsem skutečně měla dost často na mále, ano, hlavně v druhé části filmu, což navíc byla zcela moje vina, protože jsem si vzpomněla třeba co se těm postavám stane dál, a podobně, což mi rozhodně neudělalo dobře. Ať tak či tak, kdybych měla milion hvězdiček, Catching Fire by je ode mě dostane, takhle se ale budu muset bohužel spokojit jen s 5* ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 4/10 Akce 7/10/// PLUS: Jennifer Lawrence je opravdu herecký talent, navíc jí to sluší, obsazení celkově potěší, herci hrají výborně, jakmile se dostaneme k akci, tak je na co koukat, film doprovází pěkné plakáty MÍNUS: délka filmu, na to že se jedná o prostřední část je děj hodně rozvleklý a zdlouhavý, než se dostane na pořádnou akci uběhne dobrá hodina, navíc výborně zpracovanou akční stránku opět kazí kamera, která snad kvůli přístupnosti kouká jinam než by měla, jatka se tedy moc nekonají, děj v nejlepším končí a jestli mi minimum hudebního obsahu minule přišlo jako vhodné, tentokrát mi už její absence skoro v každé scéně vadila, chování mužských postav, hlavně Liama Hemeswortha mi přišlo poněkud zvláštní a nelogické./// Shrnutí: Tak jsem této sérii v kině dal šanci i podruhé. Nalákali mě hlavně pěkné trailery, silná hrdinka a zvědavost kam se příběh posune dál. Je tu dost zajímavých pasáží aby vám to stálo za zhlédnutí, hlavně ty emočně dramatické. Nicméně něčeho je tu až příliš (zoufalství a deprese) a něčeho pro změnu málo (krve, pořádné hudební kulisy), takže pocity mám spíš smíšené. Myslím si že poslední díl bude stát za to, bojím se však že se opět bude přešlapovat na místě a skončí to cliffhangerem k závěrečné části./// Celkem 62%/// ()

Brygmi

Pro mě paradoxně o dost slabší než první film. Z poměrně drsné Hunger Games All Stars předlohy se stala soft romance, která už nevíc nemá ani perverzní kostýmy. Je to celé příliš učesané, uhlazené, ničím neprovokující. Na druhou stranu pořád musím pochválit, že z genderového hlediska je to stále progresivní a Peeta ztělesňuje milostný protějšek, který je třeba zachraňovat, aniž by se ovšem z Katniss stal chlap. Obrácené role pořád fungují. ()

S.Quentin QUALE

Tak jo, pro začátek - předlohu neznám, knihy jsem nečetl, nemůžu srovnávat, nevím jak to skončí, do filmu jsem šel s totálně čistou hlavou bez očekávání. Zamiloval jsem se! Po chabé jedničce, ze které jsem pořádně nevěděl, jak mám k celému konceptu přistoupit, jsem si hned v úvodu druhého dílu ujasnil, že HG nebudou dobrodružnou podívanou pro teenagery. Francis Lawrence si dal setsakramentsky záležet na prezicním vykreslení fiktivního světa rozděleného do okresů a zachycení poměrů lidí v nich žijících. Nechutná totalita natočená tak, že se z ní musí normálnímu člověku převracet kufr, což je ostatně normální po kopačkách okovanou botou do báchora. Nechci film srovnávat s jiným totalitními snímky, ale určitě bych mohl, protože už jen díky samotnými HG je lze zařadit do humusu vysokého kalibru. Stejně jako u prvního dílu mě víc bavila první část filmu než potom samotné HG, i když musím uznat, že i hry jsou tady mnohem lepší, nicméně obsahují více chybek než část úvodní. K hercům nemám výtky, D.Sutherland si dává Prezidenta tou nejkrutější a nejchladnější formou, PSH je již tradičně výbornej v jak jinak než záporné roli konstruktéra Arény, no a Jennifer Lawrence, ta to musí mít šité na míru, protože jí role Katniss Everdeen sedí stejně jako všecky rekvizity. Já tomuhle filmu dávám plnou, protože jsem v něm objevil genialitu paní Collinsové, navíc si nejsem úplně jistý, jestli závěrečné dva díly tenhle předčí, protože je velkou otázkou, kam se příběh ubere, za to je velmi pravděpodobné, že tohle byly poslední Hunger Games. Třeba se budu divit, uvidíme. Paráda, překvapení, doporučuju! Hlavně pak mladým komunistům, dělníkům a podobnému výkvětu blbosti. 90% ()

Foox

Hezký posun od zoufalé jedničky, která táhla pouze svou vražednou nekompromistností oproti ostatním teen filmům. Ve všech směrech výrazné zlepšení, kde už konečně funguje nějaké ztělesnění z postavami či atmosféra. 70% ()

Chlupis

Vzhledem k slušné režii to nikdy není vyloženě katastrofa, bavit začne film ale až v poslední, místy správně dobrodružné třetině. Té ale nepomáhá zvláštní technické rozhodnutí kombinovat perfektní IMAX footage s blow-upem klasické pětatřicítky, kdy je nejistota ve framingu druhé zmíněné varianty, obzvláště v akčních scénách, znát až příliš. Ve výsledku je mi paradoxně mnohem sympatičtější méně uhlazený a trochu naivnější první díl. ()

Allien.9

O něco dospělejší a depresivnější než první díl, stále mi ale něco podstatného schází. Uvidíme, zda to "něco" najdu za rok v "Mockingjay - Part 1". Nové postavy nicméně naprosto super a srovnávání se "Stmíváním" i nadále razantně odmítám. Edit: Po druhém zhlédnutí zvedám na trošku špinavější 4*, protože zatímco první "Hunger Games" mě napodruhé neskutečně nudily, u "Vražedné pomsty" je to přesně naopak. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

13.11.2022

Battlestar Galactica míří na velké plátno

Battlestar Galactica míří na velké plátno

11.06.2016

Sci-fi teď docela frčí, není proto divu, že tak slavná značka jako „BSGčko" nemůže spát navždy. Po klasickém seriálu ze 70. let a rebootu z roku 2004, který se dočkal několika spin-offů, se tak válka… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky