Hunger Games: Vražedná pomsta

• USA The Hunger Games: Catching Fire (více)
Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2013, 146 min

Katniss Everdeen a Peeta Mellark se po šokujícím vítězství v 74. ročníku Hunger Games vrací domů. Jako vítězové musí ale brzy domov a své rodiny znovu opustit a vydat se na okružní jízdu po všech krajích Panemu. Jejich úkolem je bavit lidi, oproti očekávání Kapitolu ale Katniss a její příběh inspiruje ke vzpouře. Během turné po krajích Panemu Katniss vycítí, že se neodvratně schyluje k revoluci. Hlavní město ale stále drží moc pevně ve svých rukou a prezident Snow není člověk, se kterým je dobré si zahrávat. Ve vhodný čas, ve vhodný moment, Katniss Everdeen musí být zlikvidována. Sílu Kapitolu mají symbolizovat přípravy na 75. Hry, které skrývají překvapení a rozhodnou o budoucnosti celého Panemu. Katniss a Peeta musí zpět do arény. (Bontonfilm)

Jinny

Milá jednohubka, kde jsou postavy daleko životaschopnější a rozdělení týmů účastníků her tentokrát není tak primitivní (už to nejsou ti hodní, co jen chtějí přežít, versus asasíni s naočkovanou vzteklinou). Někteří účastníci her jsou, podržte se, dokonce zajímaví. Lawrence má předepsáno v první polovině filmu znovu (a celkem důkladně) projít přípravou na hry, ale zvládá při tom nenudit. Autorce předlohy bych na druhou stranu doporučila lekce z politologie. ()

TheEvilTwin

V detailech to trochu hapruje a působí místy až na sílu vtipně a “rozjezd” než se film přesune do arény je taky nekonečný, ale postavami a hlavně závěrečným zvratem si mě film i po letech získal na 100%. Dobrá teenager podívaná z mladých let, která baví. ()

Deschain

Absolútna spokojnosť s adaptáciou. Veľká radosť z pozerania a z obsadenia nových postáv. Naozaj krásna výprava a veľmi dobre zvládnutá vizuálna stránka filmu, pôsobilo to naozaj veľkolepo. Neviem sa dočkať pokračovania. (predpremiéra, Cinema City Aupark - 20.11.2013) ()

Kailo

Jediný rozdíl mezi tímto dílem a předchozím, je jakási vyspělost hl. postav a výměna hl. kameramana (to je jak boží zázrak). Nicméně, to jsou všechny rozdíly. Film je v podstatě stejný, jen více ukňučený, stopáž je roztahaná a konec (there is no spoiler) je opravdu klasický cliffhanger s otevřeným koncem. Celým film je posilněn hudbou J.N. Howarda - masterpiece, ale to otřepaný koncept a neuvěřitelně předvídatelnou dějovou linku (nečetl jsem knihu) to stejně nezachrání. ()

HellFire

Takhle pomůže výměna za opravdu dobrého režiséra. První díl byl pro mě bídná podívaná, ale tady se zlepšovalo na všech frontách. Knižní předlohu jsem nečetl, ale druhý díl je rozhodně dospělejší podívaná ve všech ohledech. Trvá sice hodně dlouho, než se vůbec dostane na nějakou akci, ale ta je tentokrát distribuována v uvěřitelnějších dávkách. Co se týče akčních scén, tak Lawrence si je jistý v kramfecích a zvládl i výplň, která směřuje k revoluci. Fandové prvního filmu si určitě cvrkli do kalhot. Opravdu jsem zvědavý na další díly. Jen z nich cítím nastavovanou kaši, jak je tomu u Hollywoodu zvykem, viz Harry Potter a Stmívání. ()

Othello

Catching Fire se dle očekávání nijak zvlášť nevymyká většinovému vysokorozpočtovému balastu posledního roku, zejména tím, jak strašně neambiciozně je celý zrežírován a jeho zásadní problém tkví v dělení na dvě různé, žánrově naprosto odlišné části, přičemž ten převod nikoho nepřekvapí, protože je celou dobu očekáván. Plochá revoluční linie asi nejvíce pobaví v tom, jak svých největších úspěchů dosáhne utlačovaná dělnická třída tím, že dostane prostor v reality show a využije jejích výrazových prostředků. Jinak ovšem prvotřídní casting, zejména vedlejších rolí, Jenu Malone si chci vzít nebo unést. Přes to všechno se nějakou záhadou chci o tom světě asi dozvědět něco víc a další vývoj mě poměrně zajímá. ()

Havenohome

Čo sa niekomu môže javiť ako posun v podobe prehľadnejšieho snímania, sa mne javí ako skonzervatívnenie štýlu. Práve dynamická a útržkovitá kamera z jednotky mi prišla omnoho príťažlivejšia a opojnejšia. Čo je v dvojke lepšie je scenár, ale aj to je otázne, pretože druhá polovica výrazne stráca z myšlienkovej bohatosti rozohranej v prvej polovici, takže dielo s ambíciou podvratne niečo dostať do hláv cieľového publika o mediálnej realite sa splošťuje na rozprávku o "Veľkom ľavicovom pochode". Oblúk s výmenou frajera je primerane rozfázovaný a funguje, čo mi však vadilo je opäť celkové tempo. V tomto smere ide jednotka aj dvojka HG proti súčasnému prúdu, keď je všetko naratívne nabité, informácie sa neopakujú a dôležité indície sú často náročne postrehnuteľné, čo vyžaduje vysokú sústredenosť, respektíve cvik zo strany diváka. HG si ide v pokľudnom tempe a niektoré scény zbytočne naťahuje. To je asi najväčší nedostatok a asi také nepriame dedičstvo Twilightu. Takže keď sa ďalšie diely zbavia týchto neduhov, môže to byť parádna dobrodružno-akčná podívaná s nejakým tým pekným posolstvo do čitateľského denníka. ()

Ilicka

Dospělejší, přehlednější, naboostované větším rozpočtem. První část z dvanáctky a vítězné tour výborná, vražedná aréna trochu slabší. ()

SLOTH

Za nazev vražedná pomsta bych se vražedně pomstil českému distributorovi ale zpět k filmu. Povedl se . Schéma se opakuje ale porad bavi! ()

Ištván87

Tak to je velké překvapení. Po bezkrevné jedničce (s její bezkrevnou režií) se dvojka hodně povedla. V první půlce sice naštve tradiční milostný trojúhelník, ale druhá půlka to dost slušně zvedla. Ač tu samotná aréna zabírá méně času než v jedničce, díky lepší akci a alespoň nějakým sympatickým postavám, si jí užijete mnohem víc. Dost netradiční pokračování, které jedničce sesekalo prdel jak malýmu harantovi. ()

Necrotongue

Po včerejší zkušenosti s reprízou prvního ze čtveřice Hladových filmů jsem měl dnes jen minimální očekávání, takže jsem byl nakonec vcelku mile překvapen tím, že mi příběh dával přece jen větší smysl. Mezi další klady bych započítal i herecký projev Philipa Seymoura Hoffmana i přesvědčivého Donalda Sutherlanda v roli největšího zlouna. Tak, důvody pro druhou hvězdičku máme za sebou, a teď už jen to ostatní. Už jsem si toho všiml v předchozím snímku této série, ale tentokrát to bylo ještě patrnější. Pokaždé, co Jennifer Lawrence nalíčili do jakési variace na Kleopatru, přestala vykazovat známky života, protože ta nehybná záležitost, kterou nosí tam, kde mají jiní lidé obličej, dostala konečnou (a tedy umělohmotnou) podobu. Ani tentokrát nechyběla přehnaná gesta, proslovy, z nichž by si jeden ublinknul, třívrcholová romantika, ani kiksy v logice, na které jsem už zvyklý. Přesto mi vrtá hlavou, proč se ve dvanáctém kraji těžilo uhlí, když nebylo nikomu k užitku. Pokud někomu k užitku bylo, jak mohl být dvanáctý kraj zničen? Toť zapeklitý problém. Jo, já vím, jsem příliš velký hnidopich a řeším nesmysly, když šlo hlavně o lásku. No jo, to jsem celý já. Katniss Everdeen alias Ta, která tančí s blesky, si mě ani tentokrát nezískala, ale zaujala mě ta voda, která by téměř nahradila plastickou chirurgii. Říkám téměř, protože kolagen a silikon by asi nezastoupila. / Poučení: Pokud se chceš věnovat lukostřelbě, pořiď si magnetický toulec; jedině tak nepoztrácíš šípy ani při nejkrkolomnějších pádech. ()

Earl_23

Hlavním problémem druhých Hunger Games je stopáž a pomalý rozjezd. Jinak ale režisérská obměna stála za to. Lawrence napravil to, co jeho předchůdce nezvládl. I tak to ale upřímně na čisté čtyři hvězdičky není, ale první díl jsem trošku kritizoval, tak nyní to musím napravit. Jako první část závěru trilogie ale Vražedná pomsta zafungovala uspokojivě. ()

JASON_X

Zatímco jednička mě celkově jakž takž průměrně bavila, tedy aspoň do té míry, do jaké mě může bavit hloupoučká oddechovka pro mládež, u dvojky jsem přes hodinu klel jako pohan. Byl jsem znechucený a otrávený její rozvláčností, polopatičností, hnusnou hudbou, dlouhými pohledy z očí do očí a tunou patetických žvástů. A pak ještě přišla úmorná porce nudy ze zákulisí Hry a z dementní televizní estrády. Prostě první hodinu můžete s klidným svědomím přeskočit (pokud tedy nejste fanoušky knižní předlohy). Ale Hra samotná mě už bavila a hlavně celý film je po filmařské stránce o třídu lepší než první díl, i ta ruční kamera se dá vydržet. (Zajímavý komentář: JFL) ()

luka4615

Oproti prvním dílu z roku 2012 je znatelný kvalitativní posun vpřed co se profilování postav a konceptu fungování dystopického světa týče. The Hunger Games: Catching Fire rovněž zaujmou i stylem Arény a některými akčními scénami, což po zdlouhavém úvodu působí jako řádný doušek živé vody. Je tedy vážně velká škoda, že celkový dojem opět sráží přepálená stopáž a absence hlubší atmosféry. (Netflix) „Now, Katniss, you have been our mission from the beginning. The plan was always to get you out. Half the tributes were in on it. This is the revolution, and you are the mockingjay.“ ()

prome

Necelou první polovinu filmu jsem se místy vysloveně nudil a říkal jsem si, kde je to pokrok, který měl přijít s výměnou režiséra a přidáním kvalitních herců. Bylo to stejné jako první díl, jenže pak to přišlo a film se naprosto změnil. Nudný a nezáživný první díl zapomenut a jsem zvědavý s čím Francis Lawrence přijde příště. Měl jsem mu za zlé, že se upsal této sérii, protože jeho předchozí filmy jsou výborné. První díl byl za hodně slabé 3* a tady mohu s klidným svědomím říci, že na ty 4* dosáhl. ()

Morholt

První díl už se mi celkem úspěšně vypařil z hlavy, ale pamatuji si, že to nebylo nějak náročné a že mě to bavilo. A u dvojky se dá říct v podstatě to samé. Jennifer Lawrence trošku povyrostla, ale pořád je divná, Hutcherson je pořád patnáctkový hezoun, Elizabeth Banks pořád nosí příšerné modely, Hemsworth je pořád slizoun a Harrelson si zase spletl film. No a znovu se tu dvojice lidí naháněj po zemi i vodě. Jen to teď má vést k revoluci či co. Takže je to zase stejně přiblblý. Vlastně jen přibyli P.S. Hoffman a celkem zapamatovatelná Jena Malone. Ale mě se to opětovně líbilo, takže dám znovu 80%. ()

MonaSax

Než mě tohle velice rozporuplné pokračování vtáhlo do sebe, trvalo to bezmála pěknou hodinku. Hunger Games - Catching Fire hrajou dost na velkolepost, ohromit diváky, takže otevřou pusu a budou ji schopni zavřít až po závěrečných titulkách. Pak také hrajou na city, knihy jsem nečetla, takže jsem byla příjemně překvapená a prožívala jsem to o to více. Ostrov a hry na hrdiny bavily více, zajímavě udělané a promyšlené. Těším se na trojku a prosím ať to režíruje opět Lawrence. ()

Lucasion

Podle průměrných hodnocení i podle všech mých uživatelů je dvojka Hladových her o stupínek lepší. A i já se musím k tomuto hodnocení přiklonit. I když to je asi nejslabší tříhvězdičkové hodnocení, co jsem kdy dal. Zcela totožný problém jako u jedničky. Délka. Tenhle film je tak neuvěřitelně nudný a natahovaný, že k první zajímavé věci dojde až po padesáti minutých od začátku. Do té doby jsem si několikrát řekl, že to asi nedokoukám, že tohle opravdu není film dělaný pro mně. A že jeden takovýhle film mi stačil. No po těch padesáti minutách mě Catching Fire docela chytl. I když to co následuje je jednička verze 2.0. Show, nácvik, rozhovory a puštění do arény. Vše stejné jako předtím, jen trošku jiné aby se neřeklo. Samotná aréna a Hra v ní mě ale kupodivu bavila na celém filmu nejvíc. Měl jsem konečně pocit, že se někam posouváme. Jen Lawrence mi přišla nesympatičtější zas o kus více než předtím. Ale kromě délky, natahování a nulových emocí si vlastně nemohu stěžovat na nic. Opravdu to na mě působí místy jak jednička přes kopírák. Jako by si tvůrci řekli: "Hej poprvé jsme neuspěli, zkusíme to znovu." Lepší pochvalu ode mě tento film a potažmo tato série dostat asi nemůže. (50 %) ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

13.11.2022

Battlestar Galactica míří na velké plátno

Battlestar Galactica míří na velké plátno

11.06.2016

Sci-fi teď docela frčí, není proto divu, že tak slavná značka jako „BSGčko" nemůže spát navždy. Po klasickém seriálu ze 70. let a rebootu z roku 2004, který se dočkal několika spin-offů, se tak válka… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky