Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

URBAN

Zprvu jsem si myslel že se koukám na úplně jiný film . Zprvu myslím první hodinu , ale moc to nevadilo . Navodilo to tu správnou atmosféru a jelo to . Nebylo to sice strašidelné , ale celé mě to zavedlo do příběhu . A když vemu fakt že to je staré víc než třicet let . Tak na svoji domu je to opravdu senzační snímek . ( 1.9.13/MAC ) ()

COF_666

I dnes ,v době všech těch nejrůznějších digitálních "strašáků", je hodně nepříjmné se na tenhle mistrovský horor dívat - co teprve tehdy v kině. Docela chápu že je tento film v některých zemích zakázán dodnes a že tuhle podívanou mnoho lidí nevydrželo. Ellen Burstynová je vynikající herečka která měla za tuhle roli dostat oscara. Všechny emoce, všechen zmar a deš je v jejím podání velmi uvěřitelný. Zdatně jí sekunduje Jason Miller v roli kněze, který ztrácí svou víru i Linda Blair, která občas dokáže vyloudit výraz při kterém zamrazí. Zkrátka - ani po 36 letech neztrácí tenhle film svou mrazivou a obscénní atmosféru plnou zmaru. ()

Decker

Dusiva temna atmosfera, realisticka kamera a jeden z nejlepsich hororu sedmdesatych let. Opravdu zasadni pocin, ktery nema obdob. Holcicka Regan me bude zrejme strasit asi hodne dlouho. ()

Idego

Tak tohle že je ta hororová klasika? Ve své době určitě nesmírně úspěšné, ale já měl nepříjemný pocit asi tak dvakrát a to ještě jenom díky dramatické hudbě. Prvních 40 minut je docela nudných, tempo snímek nabírá velice pomalu a vyvrcholení taky dost slabé. Párkrát jsem se dokonce zasmál... ()

hans500

Naprostá klasika žánru, které nechybý ni, od vynikajících hereckých výkonů, přes skvělou režii, brilantní atmosféru, výborný scénář až po bezchybnou kameru a hudbu. ()

Doudis19

Po úvodních 50 minutách jsem měl chuť, tenhle legendární film vypnout, a už se k němu nevracet. Pomalé tempo představování postav a přibližování vztahu syna s matkou mě dost rozčilovalo. Jenže pak přišla na řadu posedlá holčička, která mě nenechala vztát z pohovky a dojít k přehrávači. I dnes téměř po čtyřiceti letech, působila hrůzostrašně a stejně jako miliony diváků řadu let předemnou, i mě přesvědčila, že si svoje výsadní postavení, v dějinách hororu zaslouží, nejen svou pověstí ale i kvalitami. Perfektní závěr jen potvrzuje vyjímečnost díla, a jeho po právu celosvětově vysoké renomé. ()

LeoH

Už se mi léta nestalo, abych si nějaký film dával během dvou týdnů čtyřikrát. Vymítače jsem sice kdysi dávno viděl, ale teprve teď mě zarudlá kopie z roku 79 na 70mm přehlídce ve zlínském Velkém kině chytla natolik, že jsem vzápětí sjel doma pro srovnání verzi 2000, pak totéž s režisérským komentářem a nakonec ještě jednou verzi původní. Závěry z vymítacího maratónu zhruba tyto: Jestli vás lákají slogany typu Nejděsivější horor všech dob!, dejte si radši novější sestřih, ale stejně budete nejspíš zklamaní. Síla toho filmu je jinde než ve strašení – viděl bych ji nejspíš v tom, jak atmosféricky a poutavě odvyprávěné i odehrané jsou všechny děje, kterých tu máme místo jednoho hned několik: otce Merrina a jeho osobní vyřizování účtů s démony; otce Karrase (pro leckoho skutečnou hlavní postavu filmu) a jeho víc lidský než odtažitě duchovní boj; malou Regan na prahu puberty, jejíž posedlost lze určitě částečně číst jako hodně bouřlivé hledání sebe sama a opravdovějšího vztahu k mámě, která sama vede dost zoufalou osobní existenci a vytváření idylické vnější stafáže ji stojí spoustu sil (drama moderního civilizovaného člověka v kostce) už předtím, než se její svět zhroutí vpádem čehosi cizího a neznámého, nebo možná podvědomě známého, ale usilovně popíraného; a navrch ještě nádherně columbovsky laskavý inspektor Kinderman, který to celé usazuje na starou dobrou skeptickou zem, živoucí postavy doktorů, duchovenstva, služebnictva, sekretářky, režiséra „mám ve víně pubický chlup z mimozemšťana“ Burkeho… Z kterého filmu jste si naposledy zapamatovali dobrou dvacítku postav, z nichž každá vás nějakým způsobem oslovila, zaujala, pohnula? Dost mě překvapilo, že u takhle mnohovrstevnatého filmu samotný Friedkin v komentáři mluví prakticky jen o té nábožensko-mytologické rovině, v jejíž reálnost sám hluboce věří (když ho tak člověk poslouchá, má pocit, že kouká v podstatě na dokument), stejně jako to, že navzdory ofrňování intelektuálů nad „producenty vynuceným novým pseudorežisérským sestřihem“ sám zřejmě považuje novější verzi za lepší. Přesto, co se mě týče, přidávám se k remcajícím intelektuálům: většina nových scén víceméně zbytečně rozmělňuje a po lopatě vyslovuje věci, které si šlo bez větší námahy domyslet už z verze původní, narušuje rovnováhu příběhových rovin ve prospěch ústřední vymítačské historky a těch pár několikaokénkových lekaček navíc je mi osobně spíš k smíchu, snad s výjimkou slavného spiderwalku, u kterého člověku vážně zatrne, jenže pro tenhle druh trnutí holt na filmy nekoukám, to spíš pro ten, který nastoupí o pár desítek minut později při opakovaném naléhání: „The power of Christ compels you!“ Pět hvězdiček je tedy pro verzi původní, zatímco verze, kterou jste ještě neviděli, by to u mě měla nejvýš tak za slabé čtyři. ()

Mr.Ripley

Legenda, jež po tolika letech ztratila na děsu, za to ale získala na autenticitě díky civilnímu vyšetřování kolem "roztomiloučké" Regan, jejíž lásku ke krucifixům lze nemilovat jen těžko. ()

filmmovier

Nakonec je to na plný počet hvězd, ale jen tak tak. Po shlédnutí jsem si položil jednu otázku, která zněla: Co na tom každého tolik děsí? Tím samozřejmě nechci horor nijak hanit a uvědomuji si i jeho stáří a jak to mohlo ve své době působit, ale prostě mě to nedostalo tolik, jak jsem čekal. Předností filmu je jistě legendární hudba, jeden z nejsilnějších hororových soundtracků a herecké výkony, Linda Blair byla skutečně skvělá, posedlost byla zahraná skvěle. Jistě, napětí tam bylo, atmosféru to mělo, příběh byl strhující a scény posedlosti (obzvlášť hlava a scházení ze schodů) byly fantastické a rozhodně si je budete hodně dlouho pamatovat. Znovu jsem si uvědomil, jak moc horory ze sedmdesátých a osmdesátých let miluju a že jsou vážně báječné. Jinak je to skutečně asi nejlepší posedlý film, jaký byl kdy natočen, Satanovy kousky se mi opravdu moc líbily. Ovšem - jak jen to říct - Přichází Satan je lepší! Klasika, klenot, kult, šperk. Za 90%, památný kus. ()

tatanapope

Film o vymítání ďábla z malé holčičky. Na svou dobu to mělo dobré efekty a v podstatě to ušlo, ale nic závratného od toho nečekejte. Viděno v rámci !!! Horor Challenge Tour !!! 2016 /leden - únor ()

David.Darco

Aj po 45tich rokoch strhujúci film, s perfektnou hudbou. Friedkin najskôr dôkladne buduje vzťahy medzi postavami a ich charakteristické črty, aby ich potom pomaly ako kyselina rozleptával až takmer do poslednej chvíle. Kvitujem aj pekelne odvážny scenár vzhľadom na dobu vzniku. ()

BROKEN_

Klasika. Co jinak říci, každý fanoušek hororových snímku musí tento film velice dobře znát. Mně samotnému poměrně dlouho unikal. Vymítač ďábla patří mezi filmy, na které se koukat dá, i po těch letech, jež nás dělí od jeho vzniku. Režie, herecké výkony a hlavně ta ATMOSFÉRA, nikdy nezestárne, podobně jako u filmů Lesní duch ( originál), Vetřelec, Věc. Není to sice snímek, u kterého se budete ještě rok bát strachy když uslyšíte nějaký neidentifikovatelný zvuk (třeba souseda na vaší zahradě), ale hrůzu vám jistě nažene. Navíc vás neustále drží v napětí a já jsem se silně přistihl u toho, že knězům ve filmu držím palce a prožívám s nimi každý „amen“, kterým vyhánějí odporného démona z těla slečinky s roztomiloučky miloučkou tvářičkou, která se hezky usmívá, prostě radost pohledět. Je to neskutečná pecka, kdo neviděl, můžu jen doporučit. Takové horory v současnosti nenajdete. :( ()

Cedr

Čistá hororová dokonalost. Poctivá atmosféra bez jump scares, dokumentárně syrová režie a velmi pozvolné, ale přesto působivě úderné tempo nemají ani po 46 letech konkurenci. ()

Lachtaan

Údajně největší velikán hororového žánru musel v době svého uvedení svrhnout ohromnou lavinu emocí, zub času mu zkrátka ale nedovolí působit po skoro 50 letech naprosto totožně. S pověstí, kterou k sobě Exorcist váže, jsem čekal, že se budu bát jít na záchod ještě ráno. Sice se asi jen tak nedočkáme tak zdařilého aktu vymítání ďábla, zároveň ale stále čekám na horor, z něhož budu sedět na zadku ještě následující týden. [viděno na Netflixu 2.2.2022] ()

inspektorsvihak

progresivní posloupnosti si dávaj na čas, ale občas se zdá, že buší do prázdných. není jasný odkud se vzal zahradník a kam má krucinál namířeno ()

senor

Dnes už to není tak děsivé jako kdysi, přesto ale ponurá atmosféra je velkou devizou snímku. A nesmíme také zapomínat na to, že to není tak úplně horor, ale spíše pokus o psychologickou studii. A neznám nikoho, kdo by se na roli otce Merrina hodil lépe než Max von Sydow. ()

capák

Horor, který od dob svého vzniku neztratil nic ze své působivosti. Hudba či kontroverzní scény tu působí stejně dobře, jako před lety. Herecké výkony jsou rovněž skvělé a scéna s vymítáním se vám zapíše hluboko do paměti. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že Exorcista je film, který se snaží především šokovat, než donutit diváky, aby se báli, nebo dokonce aby o filmu přemýšleli. ()

Belbo

Zlo v civilním prostředí, všude a zároveň nikde. Výtečný psychologický horror bez typicky horrorových atributů(dům u hřbitova apod.) ()

Sfinkter

Herectví mladé Lindy Blair je neuvěřitelné, tak sympatický dospělý výkon (před posedlostí) jsem dlouho neviděl. Ve filmu je možná zbytečně moc make-upu, ale to je asi jediná vada na kráse. Ellen Burstyn mi opět vyrazila dech. ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)