Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

LordMysti

Ano drak na začátku byl pro mě úchvatnej, Legolas vcelku zestárl a přibral, Kate z Lostů zahrála hezky, Gandalf nic nepředvedl, hodně nelogických bojových scén, ale je to prostě klasika která si u mě 80% zaslouží. ()

Veseldaa.!

Vše, co jsem Jacksonovi vyčítal u druhého dílu, tedy ten digitálně přestřelený závěr, si bohužel Péťa k srdci nevzal a v posledním díle to roztáhl na bezmála dvou a půl hodinové digitální omalovánky. A celkem mě i překvapilo, kolik chyb ve filmu je a to nemluvím o těch logických. Potěšil mě Shore, který oprášil typické tóny z Pána prstenů, takže ten si zaslouží chválu. Jak by tedy znělo závěrečné hodnocení? Celá trilogie ušla za tři roky obrovský kus cesty, bohužel ale ne tím správným směrem. A paradoxně nejlepším dílem se stává ten první, u kterého jsem to vůbec, ale vůbec nečekal. ()

Oonika

Okouzlení z prvního dílu překonáno nebylo.... Ale jako finále dobré, některé efekty byly až trochu moc. Trochu mě mrzí, že už je hotovo a další díl už není... Ale asi si dám opakování Pána prstenů. ;) ()

Hoolit

Ach Petere, co si to provedl. Mám pocit, že by se tento poslední díl dal natočit úplně jinak. Kde jsou ty epické bitvy, které chce divák vidět. Proč Legolas přehnaně skáče po kamenech a věžích jako Spiderman a proč sakra mají rybáři řezat skřety vycvičené k boji jako by to bylo řezání hlav rybám. Tři hvězdičky nechávám kvůli respektu k Peterově tvorbě a kvůli skvělým záběrům a scénám z Dol Guldur (ikdyž jich bylo málo). Bitva na začátek pěkně rozjetá, ale potom se začíná měnit v něco, co už je spíše předvádění Legolase a ukázka, že hrstka rybářů dokáže seřezat nespočet skřetů. Třeba až uvidim prodlouženou verzi, tak možná trochu změním názor, ale pochybuji. ()

1985lula

Nemá zmysel hodnotiť každý film zvlášť, pretože Hobita beriem ako celok a stal sa mojou srdcovou záležitosťou. Určite by sa tu našli nejaké momenty, ktoré nedávali moc logiku, ale aj tak si myslím, že si tento film zaslúži lepšie hodnotenie pretože sa nejedná o nejaký paškvil. Peter Jackson vniesol do môjho srdca kúsok dobrodružstva a vrátil ma do detských čias. Mám k nemu preto obrovský rešpekt a veľmi si prajem aby toto nebol posledný príbeh zo Stredozeme. Boli chvíle, keď som ľutovala, že som nemala po ruke nejakú vreckovku, pretože párkrát som fakt mala namále (Killi, Filli a rozhovor medzi Thranduilom a Tauriel). Legolas opäť láme fyzikálne zákony, ale to bude zrejme tými špeciálnymi schopnosťami, ktorými sú elfovia obdarení. Najlepšie sa mi pozeralo na Thranduila, ten jediný mal v poslednom diele poriadne gule. ()

Jacques-ds

Série trpí několika neduhy. Prvním neduhem je spousta zbytečné vaty, která umožňuje natažení Hobita na tři filmy. Bohatě by stačil jeden, max dva filmy. Především jsou zbytečné scény, které si autoři celé vymysleli, ty jsou zároveň i ze všech nejslabší. Druhý neduhem jsou špatně provedené digitální efekty připomínající spíše počítačovou hru nežli film. V tomhle směru je o deset let starší Pán prstenů mnohem vyspělejší a koukatelnější. Třetím neduhem je přílišný patos, který se ale kvůli vyprázdněnosti postav vyznačuje naprostou nefunkčností. Mrazení v zádech se ani jednou nedostavilo, o dojetí nemluvě. Čtvrtým neduhem je opětovné dodání staronových postav, např. postava Legolase je naprosto zbytečná a kazí celý dojem. Konečně posledním neduhem je neschopnost využít silné momenty (přílet orlů atd), což souvisí už s předchozími výtkami. Pochválit se dá snad jenom to, že si to pořád drží řemeslnou kvalitu a atmosféru Středozemě. ()

Hellierer

Jako fantasy obstojné, jako pouťová CGI atrakce taktéž, ale jako velkolepý film, z kterého se bude skákat radostí do vzduchu podobně jako u LOTRa, rozhodně ne. Jacksonova láska k CGI ho jednou potopí ke dnu. Takhle ohyzdně vypadající velkofilm jsem dlouho neviděl a ještě o to víc mě mrzí, když se kouknu na Pána prstenů, který je dělaný s láskou. U Hobita je vidět, že je dělán jen a jen pro peníze a nic víc. Takže pokud bude ještě nějaký film ze Středozemí prosím Petere předej otěže někomu jinému. EDIT: Po shlédnutí bonusů na Blu-ray, byl můj pohled na Jacksonovu práci opět změněn a přeci jen to srdíčko tam pořád je. ()

Jan.Mlynar

Pýtr se vzhlédl v kámošovi Cameronovi a tak nám místo Hobitka naservíroval sedm endoskeletonů T800 natřených na trpaslíky. Komu by to bylo málo, přihodil trošku mezidruhový erotiky aka Pandora XXX parody. Hra o trů... prsteny byla pytlíkrvoucí, tohle je ovšem digipytlovina. Pár hvězd za objasnění vzniku parkůru patronem Legolasem. ()

alienemo

Zatiaľ to nebudem nejako hodnotiť. Akurát som sa vratil z kina a ťažko utriedim pocity. Hlavnou chybou bol česky dabing, ktorý nútil do plaču ak človek počul hovoriť Smauga, Bilba, Tauriel ci Gandalfa. Nehovoriac o tom, že aj scény, ktorí mali byť emocialne vypäte sa menili vďaka nerečovému prejavu na frašku. Vizuál je nádherny, bitky krásne spracované, záverečný súboj skvelý. Ale celkové hodnotenie až po pozretí v originali. ()

criticson

Závěrečný hobití opus zcela vykrystalizoval v plochou digimalbu, silně evokující počítačovou hru, s nulovou dramaturgickou inovací. Tvůrci bezostyšně kopírují své nejlepší nápady z předešlé trilogie, např. totožné kamerové přelety nad bitevním polem, a nebýt skvělého Martina Freemana a ke konci dobře rozehraného Richarda Armitageho, nemá Hobit čím zaujmout, neboť třeskuté akční efekty se rychle omrzí. Způsob vyprávění se od prvního dílu též nikam neposunul. Hobit by se rád tvářil vážně jako předchozí trilogie, nicméně tíha osudovosti se v Pánovi prstenů odvíjela od jednotlivých rozhodování silně motivovaných postav. V případě Hobita šla práce s charaktery do pozadí před přemrštěnou stylizací, čímž forma výrazně převážila nad obsahem. Až Torovo jméno v závěrečných titulkách mi bolestně připomnělo, jak moc jsem si přál Hobita coby hravou pohádku a la Pytlíkovy patálie. Ona niterná cesta malého človíčka k velkým věcem však zůstala skryta pod nánosem digitálního balastu a naprosto zbytečných vyprávěcích odboček. ()

lakart

Mám obrovské dilema, kolik si tento poslední výlet od Středozemě zaslouží. První díl byl fantastický, ale nechal jsem si zadní vrátka, druhý skvěle navázal svojí akčností a svižností, ale vrátka zůstala. Teď vím, že to bylo zbytečné. Ty vrátka jsem měl zavřít a nechat je zavřené. Třetí díl dopadl nejhůře z celé trilogie. Nemyslím, že to byl vyloženě průšvih, ale nemohu odpustit některé zásadní věci. První plovina filmu je vskutku dechberoucí, zážitek s drakem a jeho utokem na Jezerní město, mě doslova uzemnilo. Navázání na Pána Prstenů bylo fenomenální a myslím, že ani lépe to udělat nešlo. Tady ovšem pozitiva končí. Druhá plovina filmu je věnována bitvě, která dle dějin Středozemě patří mezi ty vůbec největší, nejdůležitější a nekrvavější. Samozřejmě do doby Války o Prsten. Takový pocit jsem z toho určitě neměl. Jackson krásně rozdá karty. Přijoud elfové, Jezerní lidé, trpaslíci a dva druhy skřetů před Erebor. Všechno vypadá fantasticky, ale skutek utek. Potom už sledujete jenom hromadu záběru, které vůbec nedávají smysl, v některých scénách se vyloženě nacházejí chyby, hodně cítíte, že chybí záběry (viz. elfové nabíjejí luky a v dalším záběru mají v ruce meče...co to jako má znamenat?) a spousta dalších věcí. Konec celé bitvy se odehraje v rámci třech osobních soubojů, které nejsou nijak záživné, bez emocí a patřičně podaných důsledků. Vůbec jsem nepochopil, v čem byla ta bitva tak důležitá a jaké důsledky z bitvy o Erebor vypylnuly pro budoucnost všech zúčastněných národů. Škoda toho všeho. Těšil jsem se na úžasnou epickou bitvu plnou zvratů a dechberoucích momentů hodné Petera Jacksona, ale dostal jsem špatně sestříhanou verzi něčeho, co nedávalo smysl. Doufám, že slibovaná rozšířená verze o celých 30 minut doplní chybné mezery ve filmu a dočkáme se plnohodnotného dílu. Takhle je to pro mě veliké zklamání. Myslím, že lepší zážitek má divák z traileru, který obsahuje záběry neviděné ve filmu...trochu podvod na diváka. Za souboj z drakem, epický příchod elfů a trpaslíků před Erebor a návaznost na Pána prstenů dávám 65% ()

amim

"I will not part with a single piece of the treasure, not a single cent of it!" Po dvojce, u které jsem už koketovat s tím, že se bude jednat o první výpravu do Středozemě bez plného hodnocení, musím říct, že rozhodně zlepšení. Přiznám se, že jsem neměl velké očekávání, a předpokládal jsem, že trojka bude nejhorší z Hobitovské trilogie. Možná díky tomu jsem si dokázal finále opravdu užít. Ano, vyskytuje se v něm snad nejvíc zbytečných a tak trochu idiockých scén, které by si mohli klidně odpustit, nicméně žádná nebyla tak do očí bijící jako např. barely z dvojky a u některých jsem se i dobře zasmál. Asi mě v kině úplně neměli rádi, když jsem po každé, co se Legolas objevil na plátně, vyprskl smíchy, neb jsem věděl, že přijde nějaká scéna ve stylu Legolas the god amongs everyone. Dost mi vadila postava hamižného zmrda, který sloužil asi jen k tomu, aby si člověk pořád říkal, proč už ho k sakru nezabijou. Z linka Tauriel Kíli jsem taky neměl zrovna dvakrát radost ale budiž no. Finální souboje armád byli fajn (tedy až na scénu, kdy elfové, kteří jen tak mimochodem nevypustili ani šíp, naskákali před trpasličí falangu v plné polní a umřeli), ale duely už na tom byli hůř. Do teď jsem nějak nepochopil, proč je Bolg tak trochu nesmrtelnej. Potěšila odbočka na Saurona a hlavně Elronda v plné polní. Ve finále dobře odvedená práce, kterou sráží zbytečné hloupé scény, u nichž jsem se ale dokázal zasmát. Nikdy jsem nečekal, že by se podařilo natočit něco ve stylu Pána prstenů nebo Hobita. Nemám nutnou potřebu tyto tituly srovnávat a tak budu asi patřit mezi lidi, kteří jsou vděční, že nás Peter Jackson vzal do světa Středozemě ještě jednou. ()

Blondpipi

Nemohu být v hodnocení tohoto filmu jaksepatřákuje nezaujatá a kritická, a to hned z několika důvodů. Bylo to ve 3D, takže nechat se vtáhnout do děje bylo ještě snazší než obvykle, byl to první společný film s mým přítelem, takže mi jalovější místa vyplnoval různými příjemnými způsoby /tady se doporučuji zastavit, zasnít a představit si jak vysoký elf líbá z výšky malou hobitku, trošku paralela s elf-trpasličí láskou na plátně/ No, tak dost závisti a slintání, zpět k filmu, je třeba se řádně věnovat popsání jednotlivých povedených pasáží, chce to popsat konkrétní zdařilé herecké výkony a vyjádřit se k výpravě, režiji atd. Takže ted to přijde...BYLO TO SQĚLÉ. ()

Case_f

Bohužel/bohudík si poměrně dobře vybavuji svoje pocity, když jsem v roce 2001 viděl v kině poprvé Společenstvo prstenu. Šel jsem na něj pak ještě několikrát. Takže ze skutečnosti, že jsme po těch třinácti letech dospěli k něčemu tak strašlivému, jako je Hobit: Bitva pěti armád, kdy hodinu a půl filmu tvoří stupidní, otravné a zhola nerealistické (ve smyslu nerealistické i v rámci toho fantasy světa) videoherní CGI cutscény, půl hodiny příšerná nudná vata a asi patnáct minut solidní film, je mi upřímně řečeno celkem smutno. S každým dalším Jacksonovým filmem ze Středozemě to od toho Společenstva bylo v tomhle ohledu horší a horší (přičemž hlavní zlom nastal s prvním Hobitem) a společně s Markem Kermodem upřímně doufám, že teď už žádný další film ze Středozemě Jackson nenatočí, ani že se nikdo nebude pokoušet vydávat v jeho šlépějích. Naštěstí jsou pro to s ohledem na filmová práva možnosti relativně omezené. Třetí Hobit je až na pár výjimek fakt peklo. ()

waska

Samozřejmě, že je to výborný film, po technické stránce se mu nedá absolutně nic vytknout. Ale.. Jaksi nedosahuje kvality Pána Prstenů a tady srovnávat bohužel musíme. Nevím jestli je to tím, že některé scény jsou už ale opravdu přehnané ( Legolasův běh po padajícím kameni, terénní kozy, které vyskáčou na prakticky kolmou horu za 10 sekund nebo že 12 trpaslíků změní v debakl se vyvíjející bitvu ve vítězství? ) Budiž, dá se přimhouřit oko a za tu perfektní podívanou, kterou nám Peter Jackson připravil za těch 13 let dát 4* ()

Psichi

Ano není to vůbec podle knížky, ale s tím se počítalo. Ano je tu několik nelogičnosti a zbytečných dialogu o ničem. Ano je to přehnaně EPIC :-( Ale trpaslíci jsou pořad stejně cool, nástup a začátek boje pod horou je prostě DOKONALEJ! Osvobozeni Gandalfa a boj s devítkou SKVĚLEJ. Můžu tu vypisovat spousty chyb, ale pokud bych neměl rád a nečetl předlohu tak bych dal tak 90% takle jenom 70% ()

kikikrikri

Odcházím z kina pobouřená. Prostě se mi nedaří nesrovnávat s původínm lotrem. Myslím že to vůbec nepůsobilo reálně, snad kromě závěrečné scény, kdy si Gandalf čistí dýmku. Přemíra pc efektů, ztrapňování hlavních postav pomocí prasat a jiné podivné havěti, ono i zpětně těmi účesy (kdy si trpaslíci zašli k holiči?!)....Ok, kozy. Objevily se zničehonic, to umím pochopit, ale jak proboha můžou skákat do pravého úhlu po skalách s jezdcem na zádech? Gravitace zero jak u koz tak u Legolase. U toho mi to ale ani tolik nevadilo....ALE! to hlavní proč to působí jako pohádka pro pětileté děcko - bez krve, bez špíny, všechno působí nereálně. "The filth" to se mi na lotru líbilo...tady? Tady to působí jako čerstvě vypulírovaná dětská prdelka...A skřeti? dekádu po původním filmu a skřeti padají po hodu kamenem od Bilba na záda, jakoby je zasáhlo to tajemné (mizící) kyvadlo co rozrazilo bránu Ereboru!! A proč nejsou vidět jejich odporný ksichty?! To mě na tom dřív bavilo, byli tak nechutný že se člověk při pohledu na ně i bál! Bitva "o Gandalfa" a následné zahrání Sarumana čpělo až béčkem...kde jsou děsiví černí jezdci a jejich reálné kápě? Ta reálnost tam fakt chybí skoro ve všem... Kdyby aspoň přes to všechno vynechali vtipné scény....ty mě tam po absenci krve vadily asi nejvíc...nešla jsem na komedii která vypadá jako The Hobbit: komedy PC game... Bez předchozích referencí na lotr bych zde mohla samozřejmě vypíchnout nějaké ty plusy, ale nechce se mi. Za 3hvězdy, protože to před ostatními fantasy stále vypadá dost dobře. Všem fandum sorry, píšu to vážně rozhořčená... ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin