Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Nix

Tohle je můj nejméně oblíbený díl. Prvně, když jsem to viděl v kině tak jsem to hodnotil opravdu nízko, jelikož jsem u toho usínal a hrozně mne tam štvali určité momenty a celkové podání. Ale dal jsem tomu šanci a po x letech nejsem zas úplně zklamaný. Čekal jsem daleko víc, ale prostě jo, je to důstojné zakončení a člověk je i rád, že vše bylo ukončeno protože další díl bych už nechtěl. Mohlo by to být samozřejmě lepší, ale vzhledem k poctě celé série tomu dám patřičné hodnocení a taky, že na poli fantasy prostě Hobit a Jackson má své místo po právu. ()

rublik05

Mělo se jednat o velkolepé finále, o monstrózní zakončení celé trilogie, co z toho ale nakonec vyšlo, je ohromné zklamání. Jestli jsem předchozím dvěma filmům vyčítal vlažnost tempa, tak tady je všechno tak strašně moc rychlé a zkratkovité, až díky tomu hodně scén buď moc nedává smysl, nebo vyzní zcela do ztracena, a to i v případě prodloužené verze, což je vcelku průšvih. S klidným svědomím tady lze pochválit snad jen tu hudbu. Souboje jsou strašně nepřehledné, ne moc dobře provedené, vizuál je vyloženě otřesný, veškeré dění je nepříjemně umělé, efekty zrovna tak, není zde téměř nic hmatatelného. Skřeti a různé potvory nejsou žádná hitparáda, přitom potenciál velké bitvy je ohromný, tady se tvůrci mohli fakt vyřádit. Snesitelný je ještě závěr, tam alespoň fungují emoce a najde se i pár dobrých soubojů, jinak ale bída. Tohle se opravdu moc nepovedlo. Bitva pěti armád je jednoznačně nejhorším dílem trilogie, přitom se mělo jednat o jasné vyvrcholení předchozích událostí. 6/10. ()

fallanga odpad!

Přemýšlel jsem nad hodnocením odpad, ale nakonec jsem nechal jednu hvězdu, protože 2 scény byly vcelku dobré. Záběr na vybíhající trpaslíky z hory a záběr na trpasličí formaci falanga. Zbytek byl hnus. Kdybych měl vyjmenovávat všechny zápory, tak tady budu psát hodně dlouho, ale napíšu co mě nejvíce bilo do očí. Za prvé, stejně jako u minulých dílů to nemá s knihou nic společného. Dále naprosté faily a mezery ve scénáři. Aragorn je ve svých deseti letech znám jako Chodec? Těžko. Bilbův meč občas svítí, občas nesvítí. Legolasův matrix skok po padajícím mostě (proč tam vůbec byl Legolas?). Bitva pěti armád je spíše bitva pěti lidí. Navíc pátá armáda se tam ukázala asi tak na 30 vteřin, Všichni skřeti vypadají jako Uruci. To je naprostý bullshit, který nehodlám trpět. Elfský král přijel na sobovi. Opravdu? Sob? A tak bych mohl pokračovat. Dále co se týká hereckých výkonů, tak bída. Při sebemenším zranění chytaly postavy orgasmus, ale ten byl tak trapný, že by se nehodil ani do Béčkového porna. Dojemné scénky, u kterých jsem si přál aby hned skončily se tam objevovaly znova a znova. Ne, není smutné, když umře postava, ke které nemáte žádný vztah. A "vtipné" scénky? Zasmál jsem se možná u trolla, který nahradil beranidlo, ale to je tak vše. A jako třešnička na dortu jsou tu 2 věci. Příliš uspěchaný konec a to nejhorší. Monstra zvaná "Zeměžrouti". Kde? Jak? Proč? To je věc, která tomu nasadila korunu. No, pane Jacksone, doporučuji si přečíst knihu předtím než začnete natáčet film. A také bych příště doporučoval to vše narvat do jednoho filmu, aspoň by tam nebyly zbytečné sračky jako souboj s devítkou (jestli se tomu dá říkat devítka). ()

Jacccob

Pokud jste fanoušky předchozích filmů, tento jistě oceníte také. Mé pocity jsou ale velice smíšené. U některých scén jsem skoro nedýchal, u některých si zase přál, aby už skončily, a především scénář je velmi křečovitý díky množství účastníků. Jako kdyby se sešlo pět skvělých režisérů u jednoho filmu a každý se snažil do něj nacpat svůj styl a své nápady, takže by byli spokojeni všichni, ale přitom nikdo. Těžká látka na natočení a velká očekávání k tomu se však Peterovi počítají k dobru, že byl tak odvážný se do toho pustit, a v porovnání s předešlými díly se tento povedl dle mého názoru nejvíce. Triky perfektní, bitva až na pár klišé skvělá. Takže ano, za ty dva nenaučené testy to stálo. Důstojné zakončení nejkrásnějšího dobrodružství historie, a kdo ví, možná rozšířená verze tu jednu hvězdičku přidá. :) ()

Shaqual

SPOILER ALERT - Tenhle film podle mého nikdy neměl spatřit světlo světa. Proč? Hobit je tenká knížka, sice plná úžasných dobrodružství, nicméně rozdělení na tři filmy je fakt moc. Ve dvou by se to odvyprávělo krásně, všechno by krásně navazovalo a vypadalo by to k světu a hlavně by se nemusely přidávat docela vymyšlené kaitoly nebo postavy. Pár upomínek na původní trilogii jsem samozřejmě uvítal (mluvím o všech třech Hobitech), například Galadriel nebo Sarumana v prvním díle, a ani Legolas by mi tolik nevadil, kdyby se tam jen mihl. Ale celá pasáž v Dol Guldur, Sauron, Tauriel, Azog a ten další CGI skřet, jehož jméno jsem zapomněl hned, co jsem ho uslyšel, to všechno a řada dalších věcí "navíc" sem prostě nepatří. Zvláště v tomto závěrečném filmu je vyloženě cítit, že se Jackson jen snaží vyplnit časové mezery. Všemi těmi narážkami a připomínkami na původní filmy působí Hobit strašně nesamostatně, což mě fakt mrzí. Já chápu, že to Peter myslel dobře, chtěl všechno souvisle spojit a vysvětlit, ale to se pak docela vytrácí kouzlo nějakého toho dohadování se a mizí jakýkoliv prostor pro fantazii... Ale k filmu. Je to totální sra*ka. Fakt. Efekty, kostýmy, hudba, prostředí a všechno kolem (tedy to méně podstatné) jsou samozřejmě skvělé, ale ten zbytek. Už samotná úvodní scéna, kde Šmak devastuje Jezerní město, kde Bard hrdinně sám porazí draka a město zachrání. Ale počkat, on to sám nedokáže, neobejde se totiž bez pomoci jeho syna a celá ta scéna působí naprosto nezajímavě a film se opět vyhýbá nějakému širšímu vyobrazení důležitých scén (ve druhém filmu Temný hvozd) a skáče tak k naprosto (co se týče příběhu) nepodstatným věcem, jako je jedna z nejhorších lovestory vůbec, nebo k vykreslování naprosto debilní postavy chamtivého poradce starosty. Abych ale nezůstal jen u negativní stránky filmu, tak za zmínku stojí scény s Bilbem (kterých je naštěstí více) nebo s Thorinem. Do toho ale naprosto nepochopitelná záchranná mise Gandalfa elitou Středozemě, která se ale nadcházející velké bitvy z nějakého důvodu rozhodnou nezúčastnit, a to i přestože je zde Gandalf, kterého se jali zachránit opět v ohrožení života. Když už je řeč o samotné bitvě, na které by měl stát ostatně celý film, když už se tak blbě jmenuje, tak se mi dostalo opět jen a pouze zklamání. Bitva je nepřehledná a zmatená, což ještě tak úplně nevadí, ale divák ani neví komu v ní má fandit, jestli trpaslíkům, kteří se tam jen tak objevili a začali se rvát, nebo elfům, kterým velí ten nejarogantnější s*áč v celé Středozemi. Nebo snad lidem, ke kterým člověk necítí žádnou empatii, když jediní lidé ve filmu podrobněji vyobrazené jsou dva chamtiví blbci a Bard, který je závislý a omezovaný svými dětmi. Dalším trnem v oku jsou noví přeanimovaní skřeti/obři, kteří jsou naprosto tupí a slabí k tomu. Z bitvy se navíc každou chvíli na souběžně probíhající duely, které jsou sice pro oko poutavé, ale už okoukané z minulých dílů. Zvlášť souboj mezi Legolasem a tím druhým skřetem (že by to byl Bolg? Fakt nevim), což jsou dvě postavy do příběhu vsazené dost nudí. A to je asi všechno. Mohl bych tady samozřejmě ten "film" shazovat dál, ale co. Aspoň ten konec mohl být trochu dojemnější a možná i delší. Jak ale může někoho dojmout srdceryvné loučení Bilba s trpaslky, z nichž jich většina za všechny tři filmy neřekla více jak pět vět? Tohle Jackson fakt podělal. Možná je to proto, že jsem od tohohle filmu čekal víc, nebo něco docela jiného. Tenhle film mě nebavil, nedojal mě, a ni mě nerozesmál, akorát mě strašně nas*al a zklamal. () (méně) (více)

Jack333

Osobně musím říci, že pro mě byla tato třetí část nejlepší snad po všech stránkách. Především se neustále něco dělo a člověk se ani na chvilku nenudil. Skvěle vymyšlené propojení s Pánem prstenů s odkazy na něj. Určitě by se našlo i něco negativního, ale to bych nechal stranou. Zakončení a možná poslední cesta do Středozemě stojí určitě za to! ;) ()

mravec

Jackson je zkrátka retardované dítě, které si uvědomilo, že má možná poslední příležitost, aby převedlo svoje vlhké sny na plátno. Napětí nevystavěl. Smát se dá jen "at him, not with him". Bitva přehledná rozhodně nebyla. Jediné štěstí, že je tam Freeman (i když zdaleka ne dost), a že mě předchozí dva díly relativně připravily na to, co od toho můžu čekat. ()

Zombiepod

Tak, a je koniec. Battle of Five Armies je citeľne najslabší diel trilógie, no názov hovorí za všetko. Takmer dve a pol hodiny ultimátneho vojnového besnenia v tej najväčšej možnej veľkoleposti, akú tak dobre poznáme z Pána Prsteňov, je síce na rozšírenie príbehu málo, no Jacksonova fantázia, zmysel pre city a srdce, ktoré vložil do Stredozeme, to všetko je tu na mieste. Tentoraz neprichádza žiadny postranný príbeh (všetky knižné i rozšírené boli žiaľ vyčerpané v predošlých dieloch), čo dáva priestor čistej akcii, ktorá sa začne v prvých minútach a trvá neustále, doplnená dokončeným predstavením príbehov postáv priamo počas bitky. Zvukovo ohromujúcejšie ako LotR, vizuálne stále dokonalé, kde Jackson stavia svoje Red Effect HFR 3D na najvyššiu možnú priečku vizuálnych orgií. Film samostatne za 4*, no piatu dávam za finále, ktoré si zaslúži osobitú pozornosť. Najdlhší a najnapínavejší súboj dvoch úhlavných nepriateľov v histórii fantasy filmov vyvrcholené záverom, pri ktorom som sa neubránil slzám. Mudrlanti budú zasa kritizovať hĺbku deja, "zbytočnú dĺžku", či slabo vykreslované postavy, no to je pre fanúšikov Stredozeme bezpredmetné. Peter Jackson je kráľ filmovej fantázie, ktorý znova dokázal, že návrat do Tolkiehovho univerza ustál s chuťou, radosťou, a výborným hereckým zoskúpením, ktoré to všetko držalo na povrchu. Poklona a potlesk, no zároveň prázdno, že druhý výlet do Stredozeme, žiaľ, skončíl. ()

speedy7929

Sedím v Blave v Auparku, v najväčšej sále v kine. Film začína. Zbadám draka a môj dych sa zatajil. Perfektné ladné, plávajúce pohyby, chrliaci oheň a zrazu drak rozpráva a môj záujem o film klesol ako Šmak na dno jazera. Kecy, kecy, kecy. Viac som sa zasmial na hláškach kamaráta (uživ. KORKI). Celkovo zábery a krajina okolo to bola fakt pecka. Aj záber z boja sa mi páčil no potom znovu prišiel dosť nezmyselný MATRIX od Legolasa a pokazilo to aj tú bitku. Inak z bitky bol najlepší ten TROL čo si švacol hlavu o múr. Určite ho na to školili celý život :D. Zhodnotenie: Bolo to lepšie a zaujímavejšie ako dvojka, ale mohlo to byť aj lepšie. PS: Piata armáda boli orly a medvede? ()

J.e.r.e.c

Poslední bitva vzplála, armády se dávají na pochod; okamžik, na který jsem se těšil a zároveň k němu vzhlížel s nemalými obavami celý rok. Zůstalo posledních 50 stránek a ještě k tomu samá řež, jak si s tímhle chce Jackson poradit? No, jak asi, vymyslel si pár historek navíc a narval národy Středozemě do mlýnku na maso. Sauron, Galadriel, Bolg, Thranduil, Gundabad, to jsou všechno jen položky, plánovaný položky, který použil, aby udělal svoji práci. Holduji epicky roztaženým příběhům a u kompletního Pána Hobitů platilo, čím delší, tím lepší. Tady je to obráceně. Bitva pěti armád by se dala sfouknout za hodinku a půl a Bilbův odkaz by byl naplněn měrou vrchovatou. Jenže, ono to má skoro o hodinu víc! Neknižní linie jsou s výjimkou boje o Dol Guldur zbytečné, až dementní (rádobyvtipný poskok), a film pouze ředí, aniž by mu přidávaly na zajímavosti, neřku-li hloubce. Prodloužené verze se tentokrát děsím. Jediné, co je tu k řešení, je Thorinova „kletba“, všechno ostatní se točí kolem válčení. A koukat se dvacet, třicet, padesát minut na permanentní masakr, je příliš. Peter se snaží a ždíme každičkou linii příběhu do poslední kapky krve, ale filmu tím dělá meddědí službu. Je to přeci ten magor, co stvořil Braindead a Vesmírné kanibaly, který si zabíjení užívá a s dětskou radostí a neomezeným rozpočtem vrší mrtvoly na hromady vyšší, než Železné hory. Jenže, všechno to mordování je příliš nerealistické a samozřejmé, přičemž Legolasovy digitální vylomeniny ulétly až někam k Matrixu. Herectví nasáklo (návrato)královským patosem a taková Evangeline Lilly... Ech, děvče, mám tě moc rád, ale za podobné výkony lítají Zlaté maliny jako skřetí hlavy. Přitom stačí málo, jen se v klidu posadit a vyčistit si fajfku nebo si popovídat o zasazení stromu... proč jen tu není takových scén víc? Bilbův znamenitý hrdina by si je zasloužil. Přese všechnu kritiku mě to stejně dostalo, protože... je to prostě velký! Jediná fantasy hodná toho jména, stále neohrožená a bez konkurence. O té se můžeme bavit, až se ostatní vůbec naučí něco podobného točit. 80 % ()

RAFT

A když už něco začalo ,tak i jednou musí i celá trilogie hobita , jednou skončit a to ve velkém stylu.Myslím si ,že tohle je nejlepší díl a parádní zakončení celé trilogie.Bitva pěti armád mi tak,trochu připomínala ala film pán prstenou 3 ,akorát s trochou míně všeho i když pána prstenů nic nepřekoná.Legolas sice nevím co ,většina lidí ,proti němu má ,prostor ve filmu měl docela slušný.Ostatní herci co měli jak se to nazývá ,ta malá camea rolí se ve filmu parádně hodily.Vše bylo skvěle natočené a dokonale zakončení trilogie.Ještě na co bych nesměl zapomenout ,tak na soundtrack.Těším se až vyjde film v hd + prodloužený díl .Za mě 80% ()

maruli

Půlhodinové váhání nad udělením 3 nebo 4 hodnotících hvězd nakonec vyhrál ten větší počet. A tu je proč: je jasné, že od filmu s podtitulem Bitva pěti armád bych neměla očekávat nic moc jiného než onu bitvu pěti armád, to připouštím. Ale stejně mi to celé přišlo jako jedna celá velká bitva bez ničeho - což ostatně zřejmě přišlo i Peteru Jacksonovi a tak si tam přidal jisté dějové linie, které si Tolkien asi jen myslel, ale do knihy je zapomněl napsat. Nicméně - a tím myslím jedno důležité nicméně - jsem nemohla dát nižší hodnocení, protože jsem stejně brečela ('Why does it hurt so much?' 'Because it was real.', 'He was my....friend.'), všechny ty vydíračský scény na mě prostě fungovaly a já nechtěla odtrhnout oči od plátna, tak jsem bulela bez kapesníku a musela jsem pak sušit tričko :-) a taky protože jít na Hobita je vánoční tradice a že jsem se vrátila domů a mohla se na něj koukat tady. A protože hobití trilogie ze zásady a už navždycky bude těžit z mega úžasnýho Pána prstenů a člověku už pak jen stačí, že se to dá, o kvalitě obrazového zpracování absolutně není pochyb - a je to ze Středozemě. A na to jsme všichni čekali, protože se se Středozemí ještě nechceme rozloučit. Třeba nám Jackson na příští Vánoce zase něco vyštrachá :-) /jo, a nejlepší komentář za mě má Enšpígl. V pěti armádách se rozcházíme, ale PJ a Středozemí mi mluví z duše...) ()

Tomizilek

Dílo Tolkiena je pro mne srdcová záležitost, takže jsem viděl všechny díly Hobita v kině. Hobit rozhodně není tak kvalitní jako trilogie Pán Prstenů, ale i tak se na příběhy ze Středozemě příjemně kouká. Jackson má evidentně rád speciální efekty, protože těch je ve filmu někdy až moc - např. Legolas už dělá takový věci, že je jen otázkou času, než dostane pozvánku do Avengers. ()

Lord.Speedr

POZOR SPOILERI: Co se filmu týče, byl jsem prijemně překvapen ( i jako čtenář a fanoušek Tolkienovych děl ), především scénou s Lady Galadriel a její promluvou k Sauronovi a patrnymi narazkami na Morghotha, také byla velmi příjemná zmínka Angmaru. Bilbo bodoval jako nikdy předtím (stanova scéna je nezapomenutelna) Bohužel, čím mě po celém parádním filmu nastvali, a to se Jacksonovi opravdu nepovedlo, to že místo dokonalého knižního zakončení bitvy s epickym vymlacenim vřavy střetů pomocí zbraně jménem Medděd, se zde objevuje na pouhých pár sekund a Bolga nechají zlikvidovat Legolasem, který se v knížce, ne knižní sérii, pozor nato, ani trochu neohřál. Věc druhá, zrychlení celého konce( neprobehlo rozdělení pokladu, navsteva Meddědova domu a nakonec Balinova návštěva). To byli jediné momenty, které vytykam filmu. PS: Ty scény s Legolasem, že matrix existuje , mě dostaly. :-D ()

-henry-

Pro mě nejslabší díl. Jednička mě nejvíc bavila Glumem, dvojka Šmakem (a celkovým spádem a rozmanitostí), ale ve trojce mě nechytlo v podstatě nic - působí to hrozně rutinně a stereotypně (jako kdysi Pán prstenů a jeho "nekonečně stejné souboje" :). Až v poslední třetině to dostane trošičku grády, jakoby se Jackson probral. Jinak 48fps při studiových scénách dokonale ničí výpravnost a je legrační, jak dvouset milionovej špektákl vypadá jak televizní pohádka z Brna nebo z Rakouska - plošně se tato technologie u hraného filmu těžko chytne - přijde mi vhodnější používat různé fps pro různé záběry a scény. ()

Anopheles89

Docela zklamání. Ať už z jakéhokoliv důvodu to Peter na několika úrovních přepískl. Nemám nic proti vizuálním a trikovým orgiím, dokud nepřerostou v absurdní, fyzikální zákony popírající fantasmagorie. Možná trochu silné vyjádření, zvlášť u fantasy, jenomže tohle slovo mě při projekci napadlo několikrát. Pro příklad: Legolasův výstup po vzdušných eskalátorech z rozpadajícího se věžomostu, téměř vertikální jízda na (náhle odkudsi zhmotnělých) beranech, Azogův raketový výstřel dva metry do vzduchu zpod ledu zamrzlého jezera, Bardova vozíková eskapáda, nezranitelnost většiny hlavních postav, atd. Chvíli, hlavně ke konci, jsem měl pocit, že sleduji nějakou parodii, a to nikoliv z důvodu hradbořiče se žulovou rádiovkou nebo vepřového opancéřovaného Dáinova vehyklu. Druhou věcí je pak naprosto zbytečná a hrozně unylá emocionální gradace na konci. Možná bych byl schopen překousnout i Legolasův spektakulární výkon, který by s přehledem stačil na mistrovský titul v běhu do schodů, ale nekonečné natahování postbitevních emočních interakcí "všichni se všemi," i s těmi, kteří tam neměli co dělat (Robinová Hoodová s rezavým hárem a špičatými boltci), přičemž slzičky a nudle tekly proudem, mi závěr znechutily. Toto si rejža fakt mohl odpustit a určitě by mu to nikdo nevyčítal. Jistě to tu bylo řečeno na milion a jeden způsob, ale kdyby vznikly dva filmy namísto třech, mohl být výsledek o třídu lepší. Ale abych jen nepouštěl Šmakovy ohnivé, nenávistné pšouky - člověk se při sledování povětšinou nenudí a pro někoho, kdo je ochotnější přehryznout výše zmíněná negativa, to může být super zážitek. Vizuální stránka úchvatná, herci povětšinou dobří (hlavně Freeman), úžasná hudba a, co si budu nalhávat, kouzlo Středozemě, i když tady okleštěné hlavně na okolí Ereboru, pořád funguje. Peter ví, jak vyprávět veliké a epické příběhy a já, hlavně kvůli Pánovi prstenů (a Braindeadu), ho budu do smrti (jeho nebo mojí) velebit a ctít. Jen mě trochu mrzí, že rozloučení se Středozemí neproběhlo o něco decentněji. ()

Kinpr

Jestli jsem se těšil na začátek třetího dílu, věděl jsem proč. Tomu říkám úvod. Být celý film jen o Šmakovi a jeho ničení, vůbec bych se nezlobil. Ale i když na plátně moc nepobyl, stálo to za to. A pokud se u druhého dílu Peter ničím nezdržoval, tak tady to platí dvojnásob. Celý film je fakticky jedna velká bitva, ostatně jak jinak, jak už název sám napovídá. A opět i tady platí, že poslední díl je ten nejlepší. Takže sbohem Středozemě, budeš mi chybět. ()

joelly01

Zminovat skutecnost ze Hobit byl rozkouskovany na tri filmy za ucelem "dojeni" by myslim bylo noseni drivi do lesa, ne? Film vizualne moc pekny (i kdyz na me uz tam tech digitalnich "vychytavek" bylo az moc), ale jinak nic moc. Hobit si zaslouzil namakane filmy dva, ne tri rrozlezle, kde se hlucha mista (ktera tam byt nemusela) zaplacavaji jakousi prapodivnou love story mezi elfkou a prtajzlikem..... Ale pohled na draka byl pekny, jen na nej bych vydrzela zirat dvakrat tolik nez co tam byl. Za normalnich okolnosti bych dala hvezdy tri, ale nemuzu byt objektivni nebot............................................................... (za a) Hobbit jest srdcovka za be) je to prece jen konec ery = po panovi prstenu). Mno, a nyni zamackavam slzu nostalgie v oku a asi si ted dam cely kompletek knizne. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin