První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Pimburger

Musím se přiznat, že velice nerad kritizuji cizí tvorbu už jen z toho důvodu, že jsem nic lepšího nevytvořil a na poli filmovém asi ani nevytvořím. Nicméně když mi po shlédnutí rozmazaných pohledů do minulosti, buclatém budoucím generálu Aloisi Eliášovi (Proč jste mu to proboha udělali - copak už tento národní hrdina netrpěl dost?), splachovací kadibudce a výhružce, že jestli příště nezdárný syn zase požádá o ruku snoubenku svého bratra (který se za to na něj také pěkně zle zamračil), tak ho s sebou otec už nikdy nikam nevezme, moje drahá čtvrtina řekla, že ta postava, co jí hraje Jiří Vyorálek, je nový J. R. Júing, pochopil jsem, že nemohu mlčet. A taky to, že Dallas z časů 1. republiky vidět nepotřebuji. To se jdu raději podívat po okolí, jestli se tu někde neválí nějaké šlupky od brambor, o které bych se mohl podělit s pochůzkářem... ()

Mrs.Christie

Slabá 3, na další díly se podívám a snad se dojem zlepší, námět dobrý, zápletka zajímavá, výkony zatím průměr až na lepší výjimky (Jana Štěpánková), kostýmy ujdou (moc mi neladil kostým, co měla paní Štěpánková v kostele - barva a vzor sukně a kabátku byl úplně jiný a nehodilo se to k sobě). Markéta Plánková mě úplně nepřesvědčila a Jiří Vyorálek má tu smůlu, že nedávno stvárnil "Klému", a já si prostě nemůžu pomoct, ale toho Klementa v něm vidím pořád :( Tak po druhém dílu snižuji na 2, strhující dílo to fakt není, hlavně mě začínají lízt na nervy všudypřítomné reklamy na úžasný český seriál... ()

liBOREC564

Po prvním dílu to vidím celkem nadějně. Pokud přidají spád, omezí připravený konflikt mezi bratry a nespadnou k černo-bílému pohledu na svět bude to snad slušný seriál vhodný jako kulisa při práci. První díl tuto funkci bez problémů zastal. ()

pleva odpad!

Neuvěřitelné reálie, nedůvěryhodné dialogy, směšnost, kožené herectví, pomalý rozjezd a určitě extrémně vysoké náklady... Na další díly se dívat nebudu, pilot rozhoduje a tenhle byl průšvih. Špatně je scénář i režie. Herci asi hrát umí, ale pod jiným vedením. ()

petra_79

Musím přiznat, že po druhém dílu se těším na další vývoj. Tento seriál mě zatím velmi baví. Jsou tam i určité historické zajímavosti. Zkrátka PROČ NE?! ()

Elles

Dávám 5, protože mě znovu štve snobismus zdejší komunity. Jinak druhej díl zabodoval lépe než první. Chce to vidět víc než pilota. ()

havlicekzz

Seriál, o kterém se hodně psalo a hodně jsme si od něj slibovali. Musím říci, že mě nezklamal. Po dlouhé době kvalita po všech stránkách. Vtáhl mě do děje během pár minut, žádné zbytečné prology, tvůrci jdou ihned na věc a během chvíle jsem měl pocit, že nesleduji první díl, ale alespoň pátý, kde teprve u jiných seriálů začínáte vnímat charaktery postav. Skvělé exteriéry, perfektní dobové kostýmy a rekvizity. Celé dílo je nasnímáno s jakousi patinou, je potlačena zbytečná barevnost a každý záběr by mohl tvořit zarámovaný obraz od prvorepublikového malíře. Seriál se opravdu povedl a tvůrcům patří dík, že stvořili skutečně kvalitní české dílo. Pět hvězd hned po prvním díle. ()

elery

Po poměrně nepovedeném Českém století a celkem velmi povedeném seriálu Případy 1. oddělení, jsem s napětím očekával, s čím se vytasí První republika. Po prvních třech dílech jsem s radostí udělil skoro plný počet bodů. A nayní, kdy se seriál pomalu chýlí ku knci, mám nutkání dát pět hvězdiček. Ale ještě vydržím. Jistěže různí chytráci, kteří sami nikdy nic nenatočili, budou porovnávat neporovnatelné, budou vyzdvihovat zahraniční projekty podobného ražení, na které ovšem byly plánovány daleko jiné rozpočty. První republika je po dlouhé době seriál, který se dá řadit k nejpovedenějším v historii Československé televize a prvním opravdu velmi dobrým v historii České televize. Napínavý příběh, běžící "nenápadně" v podkresu historických událostí, není na škodu, naopak seriál mile posiluje. Je znát, že na Vyprávěj se všichni tvůrci hodně naučili. A konečně zmoudřelo vedení výroby i vrcholové vedení ČT a nesmyslně nešetřilo na kostýmech, rekvizitách i dekoracích. Co se zvlášť vymyká běžnému českému průměru, jsou herecké výkony, včetně vedlejších rolí, jaké se v české televizní tvorbě objevují snad úplně poprvé. Gratulace, jakkoli mě deptal ten "duchařský" díl... ()

Wurf odpad!

Tento seriál má úplně všechno, už mi jen chybí UFO přistávající na polích v Břežanech. ()

Filmslover14

Tak strašně jsem se na tenhle seriál těšila, a o to víc jsem teď zklamaná.. Holt jsem druhé Vyprávěj čekat neměla... Přijde mi to hrozně nudné, jako by jeden dil netrval padesát, ale sto dvacet minut. Absolutně protivná mi přijde postava Vladimíra, který mi je nesympatický každým dílem čím dál tím více. Nejenom, že je strašně podstivý, hodný a přející, ale dokonce léčí lépe než doktor. A já tak nemám rada škatulkování postav na hodné a zlé. Lidé přeci také nejsou jen černobílí. Přijde mi, že dobře napsané jsou snad jen postavy Jiřího Vyorálka a Jany Štěpankové. Ale budu moc ráda, když budu po zhlédnutí dalších dílů, své hodnoceni moci změnit. ()

Jirik95

Po dlouhé době se objevil seriál, který mě opravdu potěšil. Podnikavá rodina Valentů, rivalita mezi bratry, tajemná vražda a spoustu dalších zápletek, které se v seriálu objeví Vám dokážou, že je opravdu těžké, dočkat se (u českého seriálu) dalšího dílu. O napínavé, dojemné, ale i vtipné scény není v tomto seriálu opravdu nouze. Herecké obsazení jako například Jan Vlasák, Jana Štěpánková, Taťjana Medvecká a spousty dalších osobností Vás dokážou dokonale přenést do prostředí Prahy v období od roku 1918 do roku 1945. Hodnotím jako jeden z nejlepších českých seriálů, co kdy vznikl. Všem, kteří ještě neztratili naději v českých seriálech tento vřele doporučuji. Uvidíte, že nebudete litovat! ()

mivael

Nemusím být znalec historie-což tedy trochu jsem:-) abych věděla že slova brácha a ségra se určitě v roce 1914 neříkaly.Mluvu si mohli scénáristé-diletanti nastudovat.Děj předvídatelný-vydržela jsem tři díly a vzdala to....škoda času Dívám se na Panství Downtown a to je pastva pro uši a děj má krásný spád a roztomilé zápletky.Scénáristé se na jeden díl měli podívat a něco se naučit. ()

Necrophobic

Když tady vidím ty odpady ,napadá mě jaké hodnocení by pak měli dostat Růžová ordinace,Rodinné pouta a všechny tyhle megasračky. Nebo tady chceme pranýřovat cokoli co u nás kdo natočí? Po prvních pár dílech s klidným srdcem můžu říct je to koukatelný a zatím mě to táhne nenechat si utéct další díl. A jsou tam i duchové . :-D ()

Varoglam

No "Vyprávěj" bylo chytlavé a zábavné ihned od začátku, tímto se prozatím prokousávám u utvářim si názor a to jsem u 5 - ho dílu. Trošku mi to připomíná Dallas xD)) Dávám 3 hvězdy, protože se stále těším na další a další dil. Uvidím do budoucna zda-li přehodnotím. ()

Major776

První Rejpublika kdy se zcela jistě mluvilo "PRAŽSKY" - Tejdle Mejdle takovej zelenej a modrej, a to je samý dobrý a skvělý.....jděte do prdele s tím kurvením jazyka - TO JE VÁŽNĚ TAKOVÝ PROBLÉM MLUVIT ČESKY ? A pak taky slovenské hérečky nemluví prostě dobře česky - jazykově nezvládnuto ABSOLUTNĚ !!! ()

jubesaja

Prvoplánové, více než prvoplánové. Též mě pobavily nápisy na náhrobcích včetně fotek hodinu po pohřbu. Mohli bychom uzavírat sázky, kdo je vrah. Ale ta propagovaná výprava je opravdu na koukání, obzvláště kalhotové sukně slečny Škvorové. Proboha co dělá gynekolog v bordelu večer v největším provozu (díl Rudi)? Vše předvídatelné a, odpusťte mi ten pleonasmus, predikovatelné, bez poent. A tu kalhotovou sukni má budoucí paní Valentová zjevně jen jednu... Epizoda Piknik: Magdaléna umře na otravu krve. Léblovi zabil Jaroslav Valenta, bude za to viset a Vladimír s Klárou budou žít "happily ever after". Čeho se ještě dočkáme? ()

legenda2

Umelecký prínos První republiky je prakticky nulový. Rodinný seriál s nádychom telenovely občas nudí a občas príjemne prekvapí. Pozitívom je výborné herecké obsadenie, napínavý príbeh, výprava a obdobie, do ktorého je príbeh zasadený. Negatívom je až 22 dielov, počas ktorých kvalita jednotlivých dielov kolíše. Najviac mi však prekáža "ducharina" do inak reálneho príbehu, ktorý sa mohol v danom období odohrať. Seriál je príjemná oddychovka na dlhé zimné večery, nič náročné od neho nečakajte. ()

trollfjord

Vlastně ani nevím proč jsem dal dvě hvězdičky. Jedna je za Tomáše Topfera. O tu druhou ať se podělí Pavel Kříz a Martin Sitta. Jinak ten seriál je docela ubohost. Jediným důvodem proč se na něj koukám je zvědavost, jak si autoři poradí s tou duchařinou malé Valentové. Na to jsem vážně zvědavý. ()