Pořád jsem to já

• USA Still Alice (více)

Alice Howlandová, šťastně vdaná matka tří dospělých dětí, je uznávanou profesorkou lingvistiky, která začíná zapomínat slova. Když je jí diagnostikována raná forma Alzheimerovy choroby, zjišťuje Alice společně se svou rodinou, že jejich vzájemné vztahy projdou tou nejnáročnější myslitelnou zkouškou. Její úsilí zůstat stále tím, kým kdysi byla, je děsivé, dojemné i inspirující. (Falcon)

Stíba

Nepřitalčit u takového tématu na pilu je takřka nemožné ale tvůrci přesto zvládli lacině nevynucovat emoce jak to jen šlo a drželi se snahy o to podat co nejlepší výpovědní hodnotu, což se jim podařilo. ()

Jakubik

Vysoce ambiciózní film ale úplná pecka to fakt není. Pár světlých momentů kde to hrálo na emoce ale bez většího „drajvu“ a konec tomu taky zrovna nepřidal. Chválím, že se povedlo zachytit ty všechny spojené problémy… ()

Hpatrik

Silné téma, a jsem jenom rád, že se to tvůrci rozhodli pojmout trochu víc snesitelnější formou. Spoustu "nepříjemných" situací, které tato nemoc přináší, si jsem schopný domyslet. S citem natočené, nádherně zahrané. ()

Kingjiri

Standardní podívaná pro turné po různejch filmovejch festivalech, kterou do nadprůměru vytáhla Julianne Moore (zlatej plešoun naprosto zaslouženej). Líbilo se mi, že se šlo bez okolků rovnou "na věc", příběh se obešel bez zbytečně patetickejch momentů a film působil docela realisticky. Trochu mi však chybělo bližší časový určení zásadnějších scén (kolik měsíců uplynulo apod.), zápletku s problémovější dcerou bych vypustil a naopak bych přidal jednoznačnější závěr (pilulky se přímo nabízely). Za Julianne Moore a "civilnější" atmosféru čtvrtá slabší hvězda. PS: Podobná a mnohem působivější podivaná je ale třeba tahle. ()

Biopler

Divák si užije fajn výkon Julianne Moore, podobne i jej chápavého manžela v podaní Aleca Baldwina. Epizódy zo zmeny jej života sú však občas na seba akosi nenadväzujúce keďže sledujeme chronologický vývoj choroby. Filmík na jedno pozretie čo vyfučí z hlavy. Keď chytím v starobe Alzheimera, tak si naň iste nespomeniem. ()

HenryIvan

Ako je to za 4* a to hlavne kvôli hereckému umeniu Julianne Moore a tomu, že sa vás film miestami dotkne, hlavne keď si predstavíte, že sa to môže stať hocikomu z vašich blízkych alebo aj vám. Je to teda za 4*, ale nedostávame sa z noriem nejakej bežnosti. Film je dobrý, ale je to v podstate príbeh o žene, ktorá zabúda. Nie je to až také originálne. Film skôr poukazuje na iróniu, že svetovo uznávaná jazykovedkyňa, zvyknutá na konferencie, výučbu a lexikón slov, ktorý nemá každý, sa z dňa na deň stane obeťou Alzheimera. Záver mi rovnako prišiel trocha nevyvážený, až by som povedal slopy. Sám viem, akým je jazykoveda ťažkým odborom a aj napriek tomu, že sa divím ľuďom, ktorí si jej štúdium a následné vyučovanie užívajú, tak by som tento osud neprial žiadnemu svojmu pedagógovi. Neželal by som to nikomu. ()

Vabr

No, hodlal jsem si pustit film s Kristen Stewart, a tak jsem sáhl po tomto tolik oceňovaném dramatu o Alzheimeru. Už od první minuty jsem zjistil, že je to točené ve stylu, který moc nevyhledávám, ale neházel jsem flintu do žita. Přesto jsem to ale po 80 minutách vypnul, neboť jsem se nemýlil. Pořád jsem to já se nás snaží zasadit do příběhu po boku nemocné Alice, ale není možné, aby to fungovalo, když je celý příběh vleklý, pomalý, ale především nenabízí zajímavé scény nebo momenty, u kterých byste měli na krajíčku nebo vás jiným způsobem dojaly. Julianne Moore za mě hraje postavu nemocné hrdinky tak nějak povrchně. Pořád se usmívá a je taková divně nad věcí, a dokonce řeknu, že jsem jí nevěřil ani nos mezi očima. Celá ta postava na mě působila, jako by jí celý problém docházel jenom z půlky. Její rodina není moc prokreslená, takže se z nich stávají pouze panáčci, kteří se kolem ní pohybují, takže ani jejich dějové linie není možné moc prožívat. Ano, Alzheimer je zde znázorněn dobře a jeho neústupné zhoršování taky, ale je to na obrazovku převedeno natolik odcizeným dojmem, že nepřišla ani jedna scéna, u které by se mi Alice zželelo. Vyhodnocení: Někteří tady píšou, že se jim líbí, že je to soft drama, nikoliv žádné emoční týrání diváka, ale podle mě by film mnohem víc zapůsobil, kdyby jeho dramatická nota byla silnější a nemilosrdnější (viz Velryba, Žena, Černá Labuť atd.) ()

prasokote

Na tomhle je skvělý, že se až tak netlačí na pilu a tím pádem to není tak hnáno do extrému a citového vydírání. A i přesto, nebo spíše právě proto, je to o to silnější. Julianne je zde úžasná, a Kristen velmi potěšila. ()

bono22vox

Nejsilnější a nejlepší drama film J. Moore. Pokud za tohle nezíská letos Oscara, bude to velice podivné... Na toto téma u mě vítězí snímek Nae meori sogui jiugae. Mnozí kdo ho znají si mohou myslet že Still Alice ho vykrádá, ale není to tak. Je to v podstatě úplně jiný film a příběh. Velice silný. Klobouk dolů... ()

mira.l

Pod tíhou argumentu právě uděleného Oscara pro Julianne Moore jsem pohledal, našel, viděl a hodnotím takto: je to sice velmi pěkně natočený, i když neveselý příběh o totálním duševním pádu člověka trpícího Alzheimerem, ve věku, který tomu zrovna moc neodpovídá, navíc člověka velmi vzdělaného, pro kterého to musí být asi ještě o to horší, když pozoruje sám sebe, jaká se z něj stává troska. Juliannne Moore roli ztvárnila velmi věrohodně, o tom žádná. Jestli si tu sošku opravdu zasloužila právě ona, to já posuzovat nebudu, ze zbylých nominací v této kategorii se chystám na Divočinu, o ostatních zatím neuvažuju. Nicméně musím konstatovat, že to zase nebylo nic, z čeho by mi poklesla čelist nebo mě to totálně vykolejilo, rozebralo... Vpodstatě od chvíle, kdy se ta diagnóza potvrdila, se víceméně dalo předpokládat, kam ten příběh asi bude směřovat a byla to spíš jen otázka toho, jak moc věrohodně se toho hlavní představitelka zhostí. Spíš jsem čekal, že to nějak ukončí sama, dokud toho ještě bude schopná. S hodnocením váhám mezi poctivými třemi a takovými lehce s odřenýma ušima čtyřmi hvězdičkami. No a vzhledem k tomu, že čtyři dávám povětšinou filmům, které mě zaujmou teda víc než tenhle a u kterých vím, že je určitě někdy chci vidět znova, tak tady je to za poctivé tři, takových 60 - 65%. Tenhle film mi myslím jednou stačil. ()

Chip89

Myšlenka celého filmu byla neuvěřitelně děsivá, může se to stát každému z nás....Co se týče filmového zpracování, moc hezký film. Před paní Moore smekám, byla perfektní. ()

anemoon

Tohle potěší někoho, kdo má rád něco tak jednoduchého jako je obyčejný příběh a něco tak nejednoduchého jako je mistrné herectví Julianne Moore. Bez ní by to myslím nešlo a možná by si toho málokdo všiml. ()

West

Silné drama s precizním výkonem Julianne Moore. Still Alice je o matce, která učí na univerzitě, má skvělou rodinu, a žijí si celkem na úrovni, ale začíná mít problémy s pamětí, a po výsledcích testů zjišťují, že má vzácného Alzheimera, který se projevuje geneticky už ve střední věku. Její zneklidňující pocit prázdnoty, kdy se její nemoc začne horšit, a nepamatuje si, kde byla, nebo kde se zrovna nachází, musí být opravdu děsivé. A film je tak hodně smutný, až depresivní. PS: Přesto, že jsem toho oscara přál Rosamund Pike za Zmizelou, Julianne si ho právem zasloužila. 80% ()

onlavu

Velmi dobrý snímek, který lidu na konkrétním případu úspěšné a relativně mladé profesorky ukazuje, jak zákeřná může Alzheimerova choroba být a co dokáže s takovým člověkem udělat. A nebyly opomenuty ani sociální aspekty, jako třeba co to udělá s rodinou. Silný filmový zážitek. ()

markotter

Měkká kresba kamery, pastelové tóny, čisté a elegantní interiéry, všichni příjmení a chápaví a do toho Julianne More řešící Alzheimera. Trochu prvoplánové a plující po povrchu, takže výborný herecký výkon J. Moore vyšel nazmar a film je jen průměrnou podívanou. ()

Gardenboy

Silné 4*. Pracoval som , aj keď len krátko, v ústave na oddelení alzhaimer/parkinson, takže mám predstavu, ako to je s takýmito ľuďmi. Film je skvelý a Mooreová to zahrala dôveryhodne. Oscar zaslúžený. ()

Petula009

Strhujici koncert Julian Moore. Ostatni postavy vsak zustavaji v pozadi a krome Baldwina tady neni sebemensi ukazka toho, jak to.prozivaji ostatni, coz je celkem skoda a myslim si, ze by to filmu mohlo prospet. Vzhledem k tomu, ze ale samotny tvurce trpel zavaznou chorobou je nutno smeknout nad dilem, ktere muzeme pri nejmensim povazovat za celozivotni. ()

E lan

Smutné, skutečné, zbytečně nehrající na city a s výbornými hereckými výkony. Jen toho smutku se nelze jen tak rychle zbavit. Poučný zážitek... ()

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu