V zajetí démonů 2

(neoficiální název)

V zajatí démonov 2

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2016, 134 min

Mám sice pocit, že Wilson a Farmiga spolu vymítají v za poslední roky už asi desátý duchařině a [SPOILER] velmi jsem si přál smrt alespoň jednoho dítěte, ale i tak to byl... zív, slušný horor.(10.7.2016)

Již podruhé jsem se ocitl V zajetí démonů, kde mistr nynější hororové scény James Wan roztrhl pytel s Caspery a já občas strachy drkotal zubní protézou hlídaje si jazyk před ukousnutím. Pár lekaček mi ukázalo, že strach je můj blízký rodinný přítel z druhého kolena, visí mi na zádech a čeká na správnou chvíli jak rozkmitat můj osrdečnicový růženec. První díl se mi zamlouval víc, ač jen o nějakou tu špetku soli hozené do krevního obrazce, ale i tak jsem byl nadmíru spokojen s exorcismem, který krom filmového vymítání uklízel i bordel v mé hlavě. Doufám, že se dočkám trilogického dílu, který by to mohl svým děsem dovršit k perfekcionalistické dokonalosti.(11.6.2016)

Takový normální průměr. Jednička byla žraso, dvojka jest kopií jedničky a vlastně ničím moc nepřekvapí.(8.7.2016)

• Jinny

70 % Wan nikam nespěchá a buduje si atmosféru a postavy. Hororové propriety, které používá, nejsou objevné, ale technicky skvělé zvládnuté. Tam, kde máte spoludiváka držet za ruku, ji zaručeně držet budete. Líbil se mi vztah ústřední manželské dvojice, na které mi na rozdíl od předchozího dílu upřímně záleželo. I na nějakou tu hravost došlo, jako třeba naznačovaný osud postavy Patricka Wilsona a falešné stopy. S čím film padá, tak to jsou plány a motivace hlavního démona, který některé věci mohl udělat kdykoliv a některé děla z hloupých důvodů.(9.6.2016)

Conjuring dv ... jedna?! I keď stále Wanov silný ducharský nadštandard, ktorý má solídne tempo, skvelú kameru, hudbu a aj výborných hercov (v pokračovaní exceluje obzvlášť Madison Wolfe), tak nemôžem si pomôcť, ale to všetko tu už v úplne rovnakom balení bolo minimálne tri krát (menovite, Insidious, Insidious 2 a prvý Conjuring). Wan stále vie ako efektne vystrašiť, vie perfektne načasovať ľakačky tak, aby nepôsobili akokoľvek samoúčelne, vie diváka výborne po celý čas napínať, aj vystihnúť zlovestnú atmosféru a v súčasnosti na poli mainstreamu jednoducho niet lepšieho hororového režiséra, akurát po štvrtý krát to je už trochu obohrané. Wan totiž aj v pokračovaní rozpráva o tom istom, čo v prípade prvého filmu. Takže tu opäť dostávame štandardnú ducharinu zmiešanú s Exorcistom v závere. Presne taký bol prvý film a presne také je aj pokračovanie. No keď vám niekto naservíruje to isté menu dva krát za sebou, ten druhý krát vám chutiť určite neprestane, no už to nebude taký pôžitok ako prvý krát. A presne také je pokračovanie Conjuringu. Remeselne opäť bezchybné, no po druhý (alebo keď počítam aj totožné Insidiousy, tak po štvrtý (!!) krát mierne obohrané ducharske klišé. Ktorého si je našťastie Wan vedomý a vie s nim pracovať tak, aby bolo rovnako pôsobivé aj v ďalšom filme, no už sa to začína mierne opozerávať. Conjuring 2 totiž neobsahuje čoby len jednu scénu, ktorá by akokoľvek vybočovala zo zabehnutého Wanovho štandardu, nič čoby vyslovene prekvapilo alebo pôsobilo aspoň trochu originálne. Prvý film mal aspoň niekoľko scén, ktoré vynikali (scéna s tlieskaním, so skriňou). V Conjuring 2 nič také nie je. Za vrchol Wanoveho strašenia tu považujem scénu s obrazom a jeptiškou, inak sa ide podľa žánrových pravidiel možno až priveľmi prísne na to, aby mal druhý Conjuring počas vyše dvoch hodín šancu prekvapiť. Prvý (opäť pokiaľ počítam aj Wanove Insidiousy tak aj druhý a tretí) krát som skákal nadšením, štvrtý krát štýl „still the same“ už pôsobí vo Wanovom podaní predsa len trochu rutinne. Po predošlých filmoch tak už je u Conjuringu zrejmé čo a kedy od Wana čakať a ono to aj príde. Pokračovanie má stále niekoľko skvelých pasáži (aj keď tentoraz sa to občas prepáli so CGI, napríklad crooked man mi prišiel dosť cez čiaru), ale štyri hviezdičky som dal prvému Conjuringu, dvojka mi predsa len prišla o málo slabšia, takže tentoraz skutočne nemôžem zaokrúhliť smerom na hor. CELKOVO: 3,5* (7/10)(15.6.2016)