V zajetí démonů 2

V zajatí démonov 2

The Conjuring 2

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2016, 134 min

Duchariny sú v hororovom žánri v popredí už príliš dlho, kvôli čomu je ich hlavne v posledných rokoch zbytočne moc a už mi to príde celé také ohrané, ale James Wan je predsa len už pár rokov tým najschopnejším hororovým režisérom, ktorý dokáže aj v tomto ohranom subžánri stále ponúkať vysokú kvalitu, čo predviedol aj v predchádzajúcom diele a našťastie sa mu to podarilo aj tentoraz. Síce o nejakej originalite sa tu hovoriť nedá, ale aj tak mi tu dej vyhovoval, dlhší čas ponúka dve línie, klasická z domu v ktorom straší a druhá so starými známymi manželmi Warrenovcami, pričom sú obe kvalitné, očakávane sa časom aj pretnú a v každom ohľade vytvoria kompaktný celok, na ktorý sa minimálne prvú polovicu filmu pozerá teda mimoriadne dobre, jednoducho prvotriedna žánrová kvalita. A veľkým plusom je rozhodne to veľkolepejšie prevedenie zahŕňajúce viac ľudí, keďže zatiaľ čo prakticky vo všetkých štandardných ducharinách sa duch prejavuje len minimu ľudí a preto im často nikto neverí, čo mi už príde ako také otravné klišé, tu sa za seba nehanbí a predvedie sa vlastne komukoľvek, kľudne aj polícii, takže to tomu dodá podstatne zaujímavejší náboj. Ale v druhej polovici už kvalita predsa len trochu upadne, už mi to príde také klasickejšie, no aj tak sa na to pozerá stále dobre. Hororová stránka je očakávane na veľmi vysokej úrovni, síce jednotlivé sekvencie sú obsahovo väčšinou dosť ohrané, niečo podobné sa dalo vidieť už nespočetnekrát, ale aj tu vidno, že James Wan je úplne iná liga, než konkurencia, perfektne budovanou atmosférou a vynikajúcou kamerou, ktorá zaberá vždy tie správne uhly sa mu stále darí, aby aj tá obsahovo najobyčajnejšia scéna, nad ktorou by som v iných filmoch len znudene mávol rukou pôsobila dostatočne nepríjemne. Len škoda, že v druhej polovici sa zase duch začne správať tak prehnanejšie a násilnejšie, takže pritom lieta nábytok a podobne a tento štýl ma už jednoducho nebaví. Menej je niekedy viac. Veľkým plusom sú aj postavy, opäť potešia Patrick Wilson a Vera Farmiga ako veľmi sympatický pár Warrenovcov, toto sú skvelé postavy, na ktoré sa vždy teším, ale ani samotnej postihnutej rodine nemám čo vytknúť a hlavne mladá Madison Wolfe hrá skvelo. A technicky je to to najkvalitnejšie, čo sa dá v tomto žánri momentálne nájsť, perfektný vizuál, atmosféra, kamera a vlastne aj vzhľad duchov, obzvlášť toho hlavného, tu nemám čo vytknúť. Takže síce ma mrzí, že v druhej polovici to už nie je také zaujímavé a nepríjemné, ako v tej prvej, ale aj tak som s výslednou kvalitnou nadmieru spokojný, James Wan je momentálne neprekonateľná špička a teším sa na každý jeho nový horor, aj ak to bude zase ducharina. 78%(2.9.2016)

Radši jsem se na to vůbec netěšil, jelikož jsem čekal na jistotu hraný vývar (podle mě výborné) jedničky. Ovšem nakonec se z toho vyklubalo jedno z nejfajnovějších pokračování za poslední dobu. Sice to víceméně opravdu je jen recyklát, ale nedá se svítit - James Wan umí lekačky jako málokdo (minimálně u třech z nich mi projel mráz snad celým tělem). A to lekačky jako takové čím dál tím víc nesnáším, protože je považuji za nejsnazší a nejlacinější způsob budování napětí a strašení... 70 - 80 %(8.9.2016)

Společně s prvním Saw se jedná už o 6. Wanův horor a 5. za posledních 10 let a řeknu vám že už je to docela i poznat. Druhý díl tímhle trošku trpí, protože paradoxně nejlepší scénou zůstává kytarový Elvis. Zbytek už začíná trošku splývat, abych to vysvětlil atmosféra tam pořád je a člověku není zrovna nejlíp. Hlavně tedy ve scénách kdy některá z postav musí být sama v místnosti, ve které je strašidlo. Film je zbytečně dlouhý a podruhé sledujeme vlastně úplně to samé. Insidious se snažil ve druhém díle děj rozvinout. Tady sledujeme vlastně jen druhý případ Warrenových. 75%(2.9.2016)

Zhruba stejně dobrý jako jednička. V prvním díle mi sice byla asi o trochu sympatičtější ta šikanovaná rodina, ale duo Patrick Wilson / Vera Farmiga si stejně krade film pro sebe. Atmosféra funguje, líbí se mi Wanovo použití dobový hudby v daný době a lekačky fungujou (akorát jsem čekal větší finále s Valakem). Kvalitni horor.(3.7.2016)

Jednotka mi prišla o chlp lepšia, ale ani toto nemohlo pod Jamesom Wanom dopadnúť zle. Lakačky sa opäť podarili, herci sú späť a pozmenilo sa akurát tak prostredie a samotný príbeh, ktorý ma znova silu a opäť dokáže pár ľudí pekne vystrašiť. James Wan je špička v tomto žánri, ale to už dávno všetci vieme. Týmto to len znova potvrdil. 80% - 4*(29.10.2016)