zette

Vyssi princip je pravem vysoce ohodnocen, urcite je to jeden z nasich nejlepsich filmu. Atmosfera filmu a napeti se da krajet a clovek po celou dobu nechce uverit, k cemu se schyluje... Herecke vykony profesoru ( Smolik, Lukavsky, Lohnisky ) a Rudolfa Hrusinskeho zastinuji herecke vykony studentu ( trochu jsem mel problem s Janou Brejchovou, sice roztomila divenka, o jejim herectvi vsak trochu pochybuji ). Sice jednoduchy dej, ale velice precizne natocen. Davam za pravdu komentari od Igi B., postavy a chovani predem urcene, v tomto pripade to ale neni na skodu. Vyssi princip jen potvrzuje nase nejlepsi filmove obdobi, 60. leta... ()

Matrinx

"Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranovi není zločinem... Souhlasím s atentátem na Heinricha." Jak už tu jistě každý uživatel poznamenal, bylo to velmi podařené převedení tehdejší doby na filmové plátno, mělo to silné herecké výkony, a všem inteligentním lidem přitom běhal mráz po zádech, někteří taky dostali chut toho Heinricha(nebo jak se ten zasraný kretén píše) zabít znovu - třeba jako já. A jak se po tom všem můžou najít zvířata(narozeni jako lidé), kteří kráčí po Hitlerových stopách ? Jak si to můžou dovolit, přes to všechno, co Hitler našim lidem i celému světu udělal ? To nejsou prostě už lidi, ale zvířata postižená debilitou určená na obzvlášť brutální porážku... a to si někteří říkají "vlastenci" :D Chcípnete náckové! ()

sulimo

Na tohle je pět hvězd sakra málo. Obžaloba národa, jeho s prominutím vlezdoprdelství, kolaborantsví, ziskuchtivosti v kontrastu s mravními principy pramála jedinců, kteří tohle pochopit prostě nemohou a nechtějí. Obsahově mě to smetlo a formou pak i rozdrtilo a do toho všeho jsem to probrečela snad jako žádný filmový zážitek. Mimořádně důležitý film. ()

necisty

Neuvěřitelné, jak moc dokáže tento film zasáhnou! Filmařské umění není v moderních technologiích, ale je především o lidech - jak o hercích, tak i o těch co stojí za kamerou a i kdyby to měl být třeba jen týpek, co drží světlo. Zde kromě tohoto umu vyniká i úžasný a na druhou stranu děsivý příběh. Byl jsem napnutý jak dlouho ne a závěr nezklamal. ()

fars

Ucil jsem se zrovna na maturu, a ve volne chvili jsem prepinal TV kanaly, kdyz jsem nahodne narazil na Vyssi princip. Rikal jsem si parada, se na tu juknu v ramci matury :-) Teda ja povidku cetl (svym osobitym zpusobem), ale film me presto maximalnim zpusobem dostal, vynikajici. ()

campix

Opravdový skvost české kinematografie. Jedna z nejzajímavějších a nejsilnějších povídek Jana Drdy ve filmové zpracování. Spousta známých hereckých tváří let budoucích (Brejchová,Hrušínský, Kodet) a velmi silný příběh. Po skončení jsem měl velmi nepříjemný pocit srovnatelný snad téměř s Fuksovým Spalovačem mrtvol. Další z bolavých míst našich událostmi nabitých dějin. ()

Hans.

Smolík zde předvádí jeden z nejlepších výkonů, jaký jsme kdy mohli v naší kinematografii spatřit. ()

KajusaK

Film jsme shlédli ve škole,takže na mě působil trošku jinak než by tomu bylo doma. Ovšem vyvrcholení příběhu působilo opravdu na většinu lidí ve třídě. Z příběhu jsem překvapena a celkem unešena. Na rok 1960 jsem čekala úplně něco jiného. ()

majo25

Škoda, že som nemecky hovoriacej časti filmu nerozumel ani slovo. Tiež tam mohli dat české titulky, alebo to nahovorit lámanou češtinou. Som rád, že záver bol vygradovaný. 75% ()

TomPrusik1

I když je film starý 55 let, v dnešní době pořád boduje. Má skvělou protektorátní atmosféru, že vám z toho běhá mráz po zádech a naskakuje husí kůže. Nechápete, jak někdo (z hlediska principu mravního) mohl za takovou ptákovinu někoho zabít? Ani nechci vědět, jak by dopadl Roman Smetana, kdyby byl v té době. Je to opravdu perfektní podívaná, se skvělými hereckými výkony (hlavně F. Smolík a Lohnický) dobrou hudbou. Jediné co bych vytkl, je to, že se málo odkrylo to, kdo je udal. Byla to jako detektivka všimnou si té scény. Takové filmy by Češi potřebovali jako sůl. 80% ()

MJMilan

vyšší princip vidělo jen na čsfd přes 6000 lidí a já se ptám, kdo z dnešních obyvatel České republiky si ještě chce stěžovat na dnešní situaci?! Doba to byla inu nelehká, doufejme že tyto časy jsou navěky za námi. Čeho si ale nemůžu nevšimnout je, jakou kvalitu měli alespoň v tomto snímku pedagogové. Bohužel jsem za svoje školní léta nepotkal ani jednoho, který by se "Vyššímu principu" alespoň vzdáleně přiblížil a to je si myslím veliký problém dneška. Bohužel až jde do tuhého, tak se vykrystalizují ti pravý lidé a nechutná parazitující zvěř. Závěrem ale k filmu. Vyšší princip se dá nazvat opravdu pokladem českého filmu a jsem rád, že to byli především čeští herci, co dali tomuto snímku velkou kvalitu. Od války uplynulo mnoho let, ale i mě, člověka narozeného téměř 40 let po ní stále mrazí při uvědomění si, jaká to byla doba. ()

czejny

V předvečer Československé nové vlny byl Vyšší princip téměř revolučním dílem, které posunulo hranici filmového vyprávění zase o něco dál. Ohlídnul se do minulosti na nacistickou bezohlednost a krutost. Avšak při porovnání s tvůrci nové vlny, kteří začali zhruba o tři roky později točit své nejlepší kousky, působí tento film trochu jako hodně smutná pohádka...ale zato hodně kvalitní. ()

wendelin9

Jeden z nejlepších českých filmů, opravdu. Zdánlivě obyčejný přéběh se nakonec stává velice emocionálním a zoufalým bojem o život. Ale proti tak veliké, nelidské a ničím neomezené síle se bojovat nedá....... ()

Bouzy

Film, ze kterého mi jde mráz po zádech. Lidská hloupost je tak velká, že lidé jsou schopni za pár drobných ostatní udat k ortelu smrti. Musela to být divná doba. Závěrečný emotivní projev Pana Smolíka by měl být vytesán do kamene a ukazován všem pokryteckým lidem... ()

E=mc2

Klenot svetovej kinematografie! Skvelí Mistrík, Brejchová, Smolík a ostatný. Vyšší princip musí byť zachovaný! ()

Mylouch

Seneca a Tacitus v časech Neronových. S jistotou rozpracovaný formát povídky, setkání hereckých 2 generací profesorů + generace studentské ve filmu, který atmosférou naznačuje budoucí Obchod na korze. Silný přínos Liškovy hudby ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček