Redswif

Celý film je dokonale prosycen potemnělou atmosférou heydrichiády. Ze začatku je snaha děj odlehčit, ale jak přituhuje děj tuhne i atmosféra a konec dojme i ty tvrdší. Němci jsou němci a když něco prohlásil tak v závěru své slovo nedodrží, nžto by musel zvednout telefon. Latinářova duše je zlomena protože zjistí, že vyšší princi není vždy vyšší! ()

Endyis

Filmový koncert žánru psychologické drama, jenž vychází z jedné povídky z němé barikády, kterou bych řekl, je pouze inspirován. Bravurní herecký výkon Františka Smolíka, příjemná Jana Brejchová i ostatní postavy studentů. Vyzdvihl bych také Václava Lohinského v roli pronacistického učitele němčiny, jelikož z jeho postavy šla husí kůže. Trošku jiná role než Hujer (i když v postatě podobná). Nu shrnu dvěma slovy: Skvělý Film 95% Silně doporučuji! ()

Micro41CZ

Doba po atentátu na Heydricha viděná skrze maturitní ročník gymnázia reflektuje dusnou, napjatou a nesmyslně krutou realitu tehdejší doby výborně. Všudypřitomný strach působí na různé lidi různě, jejich vypořádání s ním není lehké a ne vždy mu člověk dovede oponovat se vztyčenou hlavou. A stejné je to i s "vyšším principem mravním". Zvláště v podobných kritických situacích se nejlépe projeví negativní (a pozitivní) lidské vlastnosti, jež se vykrystalizují v protipóly, které nutně končí po vzájemném střetu katastrofou. Dobový, situační a společensko-politický kontext dočasnému (v mnoha případech totálnímu) vítězství zla nad dobrem - bohužel - absolutně nahrává. O to víc je důležité podobné filmy oprašovat i v současném světě a nezapomenout na charakter válečných let minulého století. Podobné vzory chování lidí, společnosti i státních aparátů (atd.) lze totiž aplikovat na libovolnou dobu a společnost, pokud se octne v podobné situaci (válce atp.). ()

asirtes

Napriek všetkým kladom je Vyšší princip pre mňa jeden z topky najpredvídateľnejších filmov. Zrejme subjektívne? ()

lennyd

Když jsou přímo od písemné maturitní práce odvedeni gestapem tři studenti, nikdo nechce myslet na nejhorší. Ale čas ubíhá a studenti se nevracejí, a tak se jejich profesor Málek (František Smolík) vydá přímo šéfovi místního gestapa poprosit o informace či shovívavost... O některých filmech se mi hrozně těžko něco píše - ty se musí vidět. Stejně tak je to i s Vyšším principem. U filmu jsem měl drobnou výhodu (nebo možná nevýhodu), že povídku Karla Drdy jsem četl kdysi dávno jako povinnou školní četbu, což znamená, že jsem ji pravděpodobně ani nečetl a jen referát někde opsal - rozhodně jsem si již nic nepamatoval. A tak jsem k filmu přišel čistý jak list papíru, a možná právě proto mne tak moc zasáhl. Skvělá režie Jiřího Krejčíka, a ještě lepší herecké výkony Františka Smolíka i Jany Brejchové. Rozhodně je to jeden z filmů, který by měl každý vidět.. ()

elanius

(115/2015) / Mrazivo natočený príbeh v precízne vykreslenej atmosfére strachu. Technicky, scenáristicky a herecky film o pár desaťročí predbehol svoju dobu. (8/10) ()

progression

Z hlediska vyššího principu mravního neshlédnutí tohoto geniálního filmu není zločinem, ale každopádně, pokud ještě existují tací, kteří mají u tohoto více než padesát let starého filmu "áčko", tak by to měli hodně rychle napravit. Díky vynikajícímu Františkovi Smolíkovi, ale zdaleka ne jen jemu, patří tento filmový klenot zcela oprávněně do Zlatého fondu československé kinematografie. Mohlo by se zdát, že po tolika letech toto filmové dílo zdánlivě zastaralo a ve valící se záplavě nejnovějších a atraktivních "velkofilmů" ztrácí na aktuálnosti i působivosti, ale myslím, že je tomu přesně naopak. Domnívám se, že právě v této době má toto nezapomenutelné dílo čím dál tím víc co říci, a že s "věkem" naopak jeho hodnota i působivost stále stoupá. Podle vinařského příměru - prostě hodně dobrý ročník ! ()

Dreaker.24

Před 80 lety býval svět fakt krutej, dnešní doba je oproti tomu naprostá pohoda. Když si představím, že vejdou do třídy a jen tak zatknou mé 3 spolužáky (nebo nedej bože mě) a den na to uslyším v rozhlase ohlašovat jejich smrt, kvůli takové naprosté maličkosti jako že pomalují jednu fotku. To je šílený. ()

Krysa SPK

"Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem." Dokonale zvládnutá filmařina po všech stránkách a nejsugestivnější český film všech dob. ()

Compadre

Z hlediska vyššího principu mravního si nemůžu pomoci...Franta Smolík absolutně bez výhrad rules. Klobouk dolu.. ()

nevermore

Film, mrazící až do morku kostí. Velice pečlivě vybráni herci a proto taky onen přesvdčivý výkon.. Může tu být stovky filmů, jako "Chlapec v pruhovaném pyžamu", ale kdo jiný může lépe natočit film z této doby, než země, které se to týkalo snad nejbezprostředněji. ()

lucascus

Vynikající...nemám žádné výhrady, myslím, že je to asi nejlepší český film, který zachycuje život v Protektorátu...rovněž můžeme vidět skvělé herecké výkony (hlavně Marie Vášová, kterou asi poprvé vidím v kladné roli). ()

Brain-D

Ja si říkal, co to bude za hrůzu, jelikož staré české filmy můžu jen jako komedie či veselohry. ALE TOHLE ! TOHLE ! Bylo velmi silné drama s výborným Františkem Smolíkem,který mi až brutálně připomínal nějakého Exorcistu, který by šel vymítat ďábla. No a nejsem daleko od pravdy zkusil to na gestapu. Celý film je velmi smutný a každému, kdo žil či pamatuje 2sv. válku bodne u srdce. Tenhle film jako jeden z několika ukazuje, co za hnus se všechno kdysy dělo a podle mě je to jeden z nejlepších českých filmů o válce vůbec. Výborné !!! ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček