Mistickzz

Klenot československej kinematografie, ktorý kruto a drsne ukazuje dobu, ktorá naším predkom priniesla veľmi ťažké chvíle. O skvelých hereckých výkonoch sa netreba ani baviť. 84% ()

HiddenDragon

Ceske filmy moc rad nemam, ale tohle je proste sila. Cernobila tomuhle pribehu plnemu strachu, obav a nespravedlnosti proste slusi. Herci jsou vybrani skvele, ani mi zde nevadil "nesvar" podobnych filmu, kdy gymnazisty hraji o dost starsi lide. Tady mi to jednak nevadilo a ani to nebylo prilis poznat, Brejchove bylo napr. dvacet. Ale to je jen detail. Proti dnesnim CZ filmum jsou ty starsi proste lepsi jakousi nepojmenovatelnou schopnosti filmu jako celku, ze to tem hercum proste clovek veri. To neni jak dnes, kdy kazdy i sebelepsi herec se objevi v paskvilu alá Ordinace v Ruzovce, Ulice, Gympl aj. koko.iny....vysledkem cehoz uz jim pak ja osobne nebastim jedinou vaznejsi roli nebo kvalitni komedii. Jednou se prodas, navzdy ses trapnej....tak ja citim dnesni ceskou tvorbu. Tyhlety stare kusy jsou jine, cloveka pohlti a nepusti. Nemcina v kontrastu s latinou je zde proste odzbrojujici. Sam jsem mel latinu 7 let, na podobnem gymplu, takze mi je dobre znamo, jak moc se lisi vzletnost a motivy tehdejsich autoru od kakofonicke strohe nemciny. A jak moc jednoduche a nesmyslne jsou motivy, ktere vedou a drzi u moci vpodtstate kazdou tyranii... ()

YoZo8

Musím uznať, že Vyšší princíp je právom považovaný za najlepší československý film všetkých dôb. Dlho- predlho som sa chystal na tento snímok, a veru oplatilo sa počkať. Psychologický vojnový film plný nádeje a sklamania. Doba útlaku je tak dôveryhodne nasnímaná, že vás nekompromisne pohltí. Aká malá je hranica medzi životom a smrťou, keď celý národ je uväznený v strachu pod mocou tyranie. No tak ako v každej inej dobe aj v tej neľahkej by sa ľudia mali snažiť zachovávať vyššie princípy, ako napríklad morálne, humánne a kresťanské hodnoty. A aj keď sú okolnosti nepriaznivé, ľudia by v sebe mali niesť plamienky nádeje, tak ako pán profesor v tomto dramatickom príbehu. František Smolík ako čistota, pokoj a láska v jednej osobe ma totálne odrovnal. Jeho citácie rímskeho filozofa Senecu a záverečný príhovor študentom mi prehovorili až do hĺbky duše. ()

matolas

Aj ja sa pridávam ku fanúšikom Smolíkovho výkonu. Jediné, čo mi na tom všetkom vadilo, bolo mierne zidealizovanie Mistríkovej postavy a trochu mi vadilo, že dej len tak plynul, bez nejakého zásahu postáv. Každopádne, ďalší skvost českej kinematografie. ()

Balu...

Jedna z mála povídek, které mě uzemnily natolik svou ukázkou z čítanky ve škole, že sem si ji ve volném čase přečetl - a rok poté shlédl filmovou verzi, která nejen že dostála mým představám z Drdovy knihy, ale i překonala postavu profesora "Principa", kterou František Smolík dotáhl naprosto k beznadějné dokonalosti. ()

Peiper2

Jeden z nejlepších českých filmů všech dob. Myslím, že všechno důležité už asi bylo zmíněno v ostatních komentářích. Mě zaujal hlavně famózní výkon Františka Smolíka a také přítomnost celé řady velmi silných a napínavých scén. 100% ()

Slimak

"I když jsi sužován a ubíjen nepřátelskou mocí,přece by bylo hanebné ustoupiti,braň místo dané ti přírodou..ptáš se jaké je to místo?Místo muže!"...brilantní okupační drama...všudypřítomný strach je téměř hmatatelný....panuje zde vskutku podroušená nálada a dusivá atmosféra.Jednak tréma před maturitní zkouškou a do toho ještě neklid v žaludku kvůli nevyzpitatelným okupantům kteří popravují za sebemenší přestupek....tohoto filmu si velice vážím a měl by se promítat těm kdož berou válku a okupaci na lehkou váhu nebo si z ní dělají srandu...všem těm holejm kebulím co nosej na tričkách 18tky a co oslavují vrahy svých předků...ale ne jenom jim...tohle by měl vidět každý.Protože chtěl bych vidět takovýho cynika kterýmu při sledování nepřejel mráz po zádech nebo nezaslzeli oči.Vyšší princip je velký odkaz přirozené morálky člověka...morálky kterou by měl slušný člověk disponovat a která ho nutí zachovat si čest. ()

ElChe26

Heydrichyáda, českým národem zmítá strach před nacistickou odvetou za atentát na říšského protektora, nastává doba, v níž se začíná ukazovat pravý charakter člověka. Nejinak tomu bylo i na jednom maloměstském gymnáziu, kde jeden nepovedený žert vyústí v jednu velkou tragédii. Začíná se rozehrávat drama, ve kterém hlavní roli hrají zrádci, zbabělci, ale i čestní lidé v čele s klasickým filologem Františkem Smolíkem, jehož vyšší princip zůstává i od dob Nerona nadčasovým apelem. Film popisuje skutečné události z příbramského gymnázia. ()

Roman.Caesar

K tomuto filmu asi není, co dodat. Vynikající drama jak tehdy, tak i dnes. Pořád z něj lze cítit atmosféru protektorátu, možná dnes více než dříve smekáme nad hereckými výkony Františka Smolíka a dalších. ()

Roman Albach

Pro mě osobně český film číslo jedna. ... Žádný jiný český snímek nedokázal tak přesně vykreslit dusivou a tísnivou atmosféru heydrichiády. Od prvního okamžiku mám sevřený žaludek, mám obavy, co se bude dít, když všechny morální principy jsou pošlapány a vládne bezpráví. Bezmoc, všudepřítomný strach, nejistota... nikdo už nemusí vynalézat stroj času, protože tento film vás již s prvním záběrem vrátí do roku 1942 a vy jen doufáte, že vám u dveří nezazvoní muži v kožených kabátech... ()

xmozek

Kdyby někdo chtěl návod, jak udělat z kratičké povídky jeden z nejlepších filmů české kinematografie, měl by zajít za panem Krejčíkem. Film na diváka zaútočí všemi city. Chvíli vám bude úzko, za chvíli pocítíte hněv k lidem, kteří se chovali, tak jak se chovali, a za chvíli se ve vás objeví hrdost na lidi, kteří se zachovali tak, jak měli. ()

Milan25

Budu se opakovat, ale musím taky uznat, že František Smolík to zahrál skvěle. Příběh je syrový a poměrně stroze odvyprávěný. To celé dodává principu zajímavý nádech, který diváka vtáhne. Nečekal jsem, že to dopadne opravdu tak, jak to dopadlo. ()

showxman

Z mého pohledu velmi kvalitní a důstojné vyobrazení jedné z nejhorších etap českých dějin. Strach z nacistické okupace umocněný úspěšným atentátem na R. Heidricha je cítit v každém okamžiku a je nadmíru zajímavé sledovat jednotlivé charaktery - odhodlaná Jana Brejchová X její bojácný otec Otomar Krejča st., přitákávač Václav "Hujer" Lohniský X etik František Smolík aka Princip, ... Bravo. 85% ()

1860

"Rád bych viděl ten paragraf, podle kterého se můžou vraždit lidi.." Zobrazená nezaobalená surovost života v Protektorátu Čechy a Morava těsně po atentátu na Heydricha.. Velmi působící zbabělost, odvaha a krutost ve vás zanechá stopu, především nezapomenu na lhostejnost s jakou důstojník gestapa vynáší rozsudek smrti nad studenty.. velmi DOPORUČUJI.. ()

Paity

Ne, prostě a znovu ne. Ano je to film o vyšším principu, ale dnes v záplavě všech antinacistických filmů už by nijak nepřekvapil a nepřekročil svůj stín jako kdysi. Když snímek zasadíme do své doby, tak jistě šlo po počin hodný pozornosti každého diváka. Mne však chyběl ve filmu větší náboj, nebo napětí, které by diváka udržovalo v pozornosti. Co naplat, co se nezaujalo mne, může zaujmout někoho jiného. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček