Sir-Filip

Vynikající, skutečně vynikající! Těžko snímku něco vytknout, pro mě doposud nejlepší nebarevný film. "12 angry men", "Spalovač mrtvol", "Paths of glory", všechny byly výborné, ale "Princip" je z nich opravdu nejlepší. Dokonale vyždímal vše z všeobecné atmosféry strachu, která po Heidrichově smrti v Čechách panovala, vyhnul se obrázku nebojácného národa bez kolaborantů a zrádců, ukázal strach v nejčistší podobě a nastolenou vysokou laťku si držel od začátku do konce. Vynikající byl Hanjo Hasse v roli velitele gestapa, jeho výkon snese srovnání snad jen s Waltzovým Hansem Landou z "Panchartů". "Vyšší princip" Vás prostě nudit nebude ani minutu a tíživý pocit si Vás najde i několik hodin poté! "ENJOY IT !!!" ()

solskjaer

Nesmírně poutavý a silný příběh, brilantní herecké obsazení a pekelně dusivá atmosféra dělá z Vyššího principu poklad české filmové pokladnice. Oceňuji hlavně samotnou práci režiséra Krejčíka, neboť něco tak působivého jako je samotný konec a herecký projev Jany Brejchové se jen tak nevidí. ()

Mr.Jackass

Výborně vykreslená doba heydrichiády, kdy se ukázal skutečný charakter určitých jedinců. Zrada, ale i čestnost se zde kloubí a vystihují atmosféru, kterou podtrhují svými výkony protagonisté s Františkem Smolíkem v čele. ()

slovan1

Nechápu, jak mi mohl tento skvost české filmové tvordy takhle uniknout. Viděl jsem ho nedávno a přes nízké očekávání mě absolutně dostal, nanejvýš nadchnul a potěšil. Na tomto snímku jde pěkně vidět, co ty nacistické s*ině za okupace dělaly, rozdělovaly rodiny, kamarády, oddělovaly od sebe zamilované dvojice. Kdo by si řekl, že fousy na Heydrichově obličeji nakonec vyustí v to, co se ve filmu stalo. Vynikající František Smolík v roli principa :-) a velice emotivní konec. Brilantní dilo, bravo... 5 a výš * ()

Maynard.

Tohle je opravdu sílá. Těžce depresivní a beznadějný film z nejhorších časů, ve kterých se kdy naše Země nacházela. Věřím, že nikdo, kdo nezažil tuto dobu "temna" si nedokáže představit, jaké to muselo být. Každodenní popravy, strach, udavačství, výhružky. Málokterý film ve mně dokáže probudit takto beznadějné myšlenky a pocity. Kvůli jedné malichernosti a jednomu práskači skončit v dřevěných bednách, to je nepopsatelný. Film je natočen docela obyčejně, bez nějakých výraznějších momentek, ale ten příběh, ten je neuvěřitelně silný. Narozdíl od "podobného" kousku Obchod na korze, mě tento strhnul od začátku do konce a já momentálně pociťuju nenávist ke všem náckům, kteří pořád "věří". Fuck you all bastards!!! ()

Germanotta

Strach. Strach bol cítiť z každého jedného záberu. Strach o vlastný život. Malý prestupok bol trestaný smrťou za čias ríše, tento film dáva skvelý náhlad na dobu keď sa ľuďia báli najviac. Psychológia postáv je vyobrazená dokonale, máme možnosť sledovať vývoj charakterov postáv, najmä vývoj tabuizovaného "princípa", ktorý na konci filmu protestuje proti zbytočným vraždám. Silný film, ale až na konci. ()

Sdoom

Silné téma, skvělí herci a výborná režie, to jsou ingredience pro pětihvězdičkový mix. A Vyšší princip všechny má, navíc chytře použitá hudba Zdeňka Lišky, která scénám dodává potřebnou naléhavost. Navíc má tento film jednu neocenitelnou vlastnost - vůbec nestárne. Ba naopak, téma je nadčasové a snímek tak je aktuální v kteroukoli dobu. (DVD) ()

herr_carter

"Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem", no fujtajxl, díky takovým filmům jsem pak opravdu vděčný za to, v jakém světě dnes žiji................... moje hodnocení = 10 z 10. ()

klúčik

Tak toto je paráda!! Nezabudnuteľná a krásna Jana Brejchová a fantastický František Smolík. Jiří Krejčík famózne vystihol dobu strachu a hrôzy. Nekonečné popravy a strach. Samozrejme, že je to jeden z najlepších výkonov Ivana Mistríka. 95%. ()

joora1

U málokterého filmu jsem byl tak napnutý jako u Vyššího principu.Skvělé herecké výkony a dokonale vytvořená atmosféra v období protektorátu.Vše zasazeno do školního prostředí.Skvěle je tu zobrazen strach z války a hrůza, která obklopila většinu tehdejších lidí.A navíc vše bez násilných scén.Další český klenot. ()

bari68

Asi sa budem opakovať s inými komentármi,ale je to vážne vynikajúce Vystihnutie atmosféry,herci,dobové tyranie v čase protektorátu .....atď za 1.Film o zášti ,odvahe, trestu ,láske, priateľstve a o princípu. ()

rozbris

Geniální herecké obsazení a perfektně provedena atmosféra tehdejší těžké doby v totalitě za 2. světové válce. Měli to chudáci studenti těžké.... ()

Tjaden

Bezesporu klenot české kinematografie, který na mě dolehl svou tíživou atmosférou. Je těsně po atentátu na Heydricha a obyvatelé Kostelce jsou vystaveni teroru, kde sebemenší známka odporu znamená smrt a amplióny denně ohlašují jména popravených. Se Spalovačem mrtvol asi nejnznepokojivější československý film. Ne třeba zmiňovat herecká esa, zvláště hvězdný profesorský sbor na čele se Smolíkem a s Lukavským. ()

SkyLukey

U velmi málo filmů se mi stává, že bych jej tak hltal jako právě Vyšší princip. Většinou v průběhu filmu film hodnotím a přemýšlím, kde má mezery a přemýšlím nad alternativami. Ale u tohoto filmu jsem seděl až do konce jako přikovaný v křesle a myšlenky ani jednou neodbočili jinam. Děj mě doslova vtáhl a nelze hodnotit jinak, než pěti hvězdami. Prostě parádní film, určitě jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

Mr.Floyd

Excelentný film! Nestáva sa mi to pri filmoch príliš často, ale podobný pocit dojatia ako pri tomto filme som naposledy zažil pri Gándhím. Zanechalo to vo mne skutočne hlbokú stopu. Vrelo odporúčam aj ako učebnú pomôcku. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček