Největší nebezpečí pro newyorské ochránce zákona - neúplatný policista... Kriminální drama Serpico vzniklo podle stejnojmenné knížky newyorského novináře Petera Maase, jenž v ní vylíčil skutečné osudy policisty Franka Serpica, který byl dlouholetým členem newyorského policejního sboru a v roce 1971 svědčil v rozsáhlém případu korupce proti svým kolegům. Režisér Sidney Lumet (nar. 1924) začínal v padesátých letech v televizi a patří k předním hollywoodským tvůrcům druhé poloviny minulého století (Dvanáct rozhněvaných mužů, Zastavárník, Pahorek, Televizní společnost, Rozsudek a další tituly). V době tzv. Nového Hollywoodu na počátku sedmdesátých let režíroval dva kriminální příběhy na motivy skutečných událostí, Serpico (1973) a Psí odpoledne (1975), jejichž dalším společným jmenovatelem byl hlavní představitel Al Pacino (nar. 1940). Policejní důstojník Serpico, který neváhá ani na okamžik a postaví se vlastním druhům, i když velmi dobře ví, že bude terčem jejich pomsty, patří k nejlepším Pacinovým hereckým kreacím (znamenal pro něho druhou v dlouhé řadě osmi oscarových nominací). Jeho neokázalé herectví, založené na hlubokém vnitřním prožitku v souladu se Stanislavského hereckou metodou, působí přirozeně v souboru vesměs málo známých představitelů podobného založení (mezi nimi se např. mihne i budoucí hvězda F. Murray Abraham) a rovněž souzní s realistickým režijním pojetím... Lumet ve filmu využil více než stovku newyorských lokací a ukázal s výjimkou Staten Islandu prakticky všechny newyorské městské části. Kladný divácký ohlas filmu měl za následek vznik stejnojmenného televizního seriálu (1976-77), na němž se však nikdo z původních tvůrců nepodílel. (Česká televize)

Stíba

Někdy zkrátka není atmosféra na to dělat správně věci,naopak to může být docela dost komplikované a jak víme, jít proti proudu se často nevyplácí. Tohle je skvělě realisticky zpracovaný snímek o korupci v New Yorském policejním sboru, který ještě o třídu povyšuje Al Pacino. Ta pátá hvězda je z velké části právě za něho. 4,5* ()

foundation

Jeden proti všetkým, Al Pacino vs. systém. Mrzí ma že nemôžem povedať, že tentokrát ale celý film neutiahol a chcelo to okrem výborného herectva aj trochu silnejšie pritlačiť na réžiu. Nie že by film niečo podstatné po tých 40 tich rokoch stratil, to nie. Hlavný problém bude asi v tom že to celé tak nejak nie je zrovna môj šálok kávy. ()

Jajar

Námět o neúplatném policistovi Serpicovi, Al Pacino, Sidney Lumet. Na první pohled skvělá kombinace. Jenže ve filmu to funguje tak nějak napůl. Sami o sobě jsou jednotlivé scény se Serpicem super, struktura vyprávění ale selhává a jako celek směřující k určitému cíli se snímek rozpadá. Velká škoda, potenciál tam rozhodně nechybí. ()

Killingjoke

Naprosto zbožňuji "sedmdesátkové" kriminálky. A také pro Al Pacina byla 70. léta 20. století velmi skvělými časy, kdy podle mně vytvořil své nejlepší role. Role Franca Serpica rozhodně patří k nim. Příběh idealistického policisty, který se prostě nedokáže smířit se starou pravdou, že "kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti" a všemožnými způsoby se snaží bojovat proti zkorumpovanému systému. Ale jedinec toho nikdy moc nezmůže a tak se Serpico brzy setká s velkou nenávistí kolegů a často je přeložen na jiný okrsek. Zde se však situace opakuje, je to prostě začarovaný kruh a když se Serpico rozhodne svědčit před velkou porotou, začíná mu jít i o holý život... Al Pacino se zcela oddal své roli a s bravurou sobě vlastní mu vtiskl nezapomenutelnou tvář. Režisér Sidney Lumet vytvořil ve filmu výbornou, pachem strachu a smrti nasáklou atmosféru a nebál se poukázat na nešváry velkoměsta, které v širším kontextu a pohledu dnešní doby působí velmi nadčasově. Rád bych rovněž vzpomenul knižní předlohu Petera Maase, kterou jsem měl možnost číst a stejně jako film je dech beroucí. Příběh Franka Serpica je perfektní ukázkou řemesla jak režijního, tak hereckého a já osobně jej řadím na nejvyšší pozice svých oblíbených krimi filmů... ()

dakarin

... volačo mi tu nesedí ... a to přitom chápu, že si spravedlivej schopnej a inteligentní polda zaslouží spíše podporu a uznání ... ()

Razzor_82

"Všichni jsou prohnilí!" Neúplatný polda s vizáží hipíka bojuje proti všem zkorumpovaným. Opět výtečný Al Pacino ve své nejlepší formě. Silně dobová, komorní kriminálka 70.let s politickým tématem. Nicméně mi tam chybělo větší napětí a akce. Podstatně velkou část filmu táhne "Paco" sám na svých bedrech a někdy je vážně nesnesitelný. 7/10 ()

tranquill

"A jak ti mám říkat já? Frank nebo Pako? ... Pako..." Stál si za svým, i když mu šlo o život. Kvalitní policejní drama. "Kdo by věřil policajtovi, kterej nebere?" ()

Theker

03.01.10 - nes som tento film videl po druhý krát a z hodnotenia ani z pocitov nič neubralo. Proste Serpico - rovný medzi krivákmi, stratený tam, kde chcel pomáhať.... ja neviem, toto treba vidieť, nie o tom písať. ()

Primavera

Ak chceš, aby bolo na svete o jedného lotra menej, staň sa čestným človekom. :-) Úžasný príbeh boja čestného policajta proti skorumpovaným kolegom, v ktorom Al Pacino podáva skutočne skvelý herecký výkon. Tých 5 hviezdičiek je predovšetkým pre neho. ()

waska

Skvělý Al Pacino v hodně nadprůměrném krimi filmu podle skutečné události. K úplné dokonalosti chybí filmu trochu víc akce, občas se film přiklání k vleklému tempu, což ale vůbec neznamená, že nudí. ()

Joski

Al Pacino v úlohe neuveriteľne nepodplatiteľného policajta. Az sa nechce verit, že je to natočene podla skutočnej postavy. Velmi dobrá ukážka herectva mladého Al Pacina:-) Presvedčivé a niečim neopísateľne podmanivé 90% ()

ondrejmagic

U tohoto snímku je víc než u všech ostatních s Al Pacinem v hlavním roli jasné, že na něm film stojí a padá. Naštěstí je to ta první varianta, protože stojí velice pevně. Al Pacino v roli policisty Serpica, který za žádných okolností nebere úplatky, funguje skutečně excelentně stejně jako ve Scarface i Kmotrovi. Kmotr je můj nejolbíbenější film, druhý i třetí díl a Scarface jsou také výborné filmy, které považuji za jedny ze svých nejoblíbenějších, přesto Serpico mám ze zmíněných nejradši zřejmě pro sílu osobnosti a odhodlanost přes samotu, ve které Serpico uvíznul. ()

RajAthen

Až budete mít někdy pocit, že se vám v práci nedaří, nemáte se na koho obrátit a svět se vůbec tak nějak proti vám spikl, pak je Serpico film pro vás. Policie je obvykle zobrazována jako alespoň trochu nahnilé jablko, zde ovšem nezbylo ani to jabklo a mladý, idealistický policista padá stále hlouběji do králičí nory korupce. ()

lakart

"Jak se dát věřit poldovi, který nebere?" Základní otázka snímku, kde exceluje Al Pacino. Film je řemeslně velmi dobře natočený, ale místy jsem měl pocit, že by mu prospělo malé zkrácení stopáže. Určitě zajímavější je druhá polovina filmu, kde vše skvěle graduje. Nejlépe propracovaná postava je samozřejmě Serpico a to také filmu někdy ubírá na kráse, jelikož ostatní postavy jsou pouze jména někoho, o kom ani nevíte, kdo jsou a co dělají. Chvílemi jsem se ztrácel v ději, ale pro pochopení samotné dějové linky a skvělého závěru, to nevadilo. Pro mě kvalitních 85% ()

forkys

Serpico by měl být vzorem každého - novodobý hrdina, který vystoupil proti konformitě a který kvůli svým mravním hodnotám málem přišel o život! ()

GTS_PUNK

Filmová adaptácia príbehu podľa skutočných udalostí zasadená do nekompromisného prostredia mesta, ktoré nikdy nespí, a hlavne sa s nikým nemazná. Divákovi neponúka len obraz doby, ale hlavnej obraz ľudskej nátury, jej chamtivosti a snahu jedného muža celej tejto mašinérii zabrániť. Frank Serpico (Al Pacino) však stojí pred neľahkou úlohou. Sám proti korupcii v policajných kruhoch riskuje všetko, len aby dostal na prvé miesto spravodlivosť a poctivosť namiesto peňazí korupcie. Film, ktorého dej a konanie hlavnej postavy sa javí ako boj s veternými mlynmi, je výrazným spôsobom stále aktuálny aj po mnohých rokoch od svojho vzniku. A pravdepodobne aj dlho bude, pretože korupcia, obzvlášť na tých vysokých miestach, bola, je a stále bude. Smutné, ale veľmi pravdivé. Ak by sa však objavovali ľudia ako Frank Serpico, možno by sa však raz zmenilo. Kto vie? Keď sa však na ich počesť budú neskôr natáčať filmy, ich budúci tvorcovia by sa mohli z tohto snímku trochu poučiť. Poučiť na tom, čo tento film nerobí dobre. Jeho najväčším problémom je pomerne suchý a najmä málo dynamický dej ťahajúci sa naprieč celým filmom. Samozrejme treba pochopiť, že veci sa v skutočnosti pravdepodobne diali tak, ako má divák možnosť vo filme vidieť. Rozhodne by však neuškodilo, ak by tvorcovia skutočnosť aspoň trošku prikrášlili a zakomponovali čo i len malé množstvo výraznejších scén, ktoré by diváka naplno upútali. Veď práve v tom tkvie filmové umenie. Takto sú to len vyše dve hodiny zdanlivo nekonečných dialógov z policajného prostredia, ktoré síce sú zo začiatku zaujímavé, ale postupne o ne divák stratí záujem, pretože sa stanú repetitívnymi. Príbehu chýba akcia a to je jeho najväčší problém. Menší problém už predstavuje herecké obsadenie. Al Pacino svoju rolu zvláda pomerne solídne, celú dobu vyzerá, že si od niekoho bude pýtať drobné a bojuje proti korupcii, ale jeho skupina hereckých kolegov diváka priveľmi nezaujme. Jedná sa totižto o výber v podstate neznámych hereckých tvárí, ktoré navyše nepodávajú taký výkon, že by sa o ne divák začal po zhliadnutí tohto filmu výraznejším spôsobom zaujímať. Nakoniec je tou najpríjemnejšou a najlepšou časťou celého filmu jeho výprava. Špinavý a odpudivý New York sedemdesiatych rokov ponúka perfektnú lokáciu, do ktorej zasadiť obdobný príbeh. Pri všetkej tej nechutnosti a bordeli, ktoré New York tej doby ponúka, si však treba priznať, že zároveň má aj niečo do seba a ponúka isté kúzlo. Tak to dokáže zrejme len "Big Apple". Serpico neponúka akciu, neponúka výraznejšie napätie, neponúka toho veľa. Je to skôr biografický snímok o živote jedného čestného policajta a jeho boji za spravodlivosť. Dráma, ktorá neurazí, no nenabáda k tomu, aby si ju človek pozrel viackrát. Príbeh je pomerne dlhou, bohužiaľ, suchou záležitosťou. Podobne sa možno vyjadriť aj na adresu hereckého obsadenia, ktoré síce je pestré a početné, ale výrazne diváka nebaví. Už skôr spomínané, najväčší dojem z celého filmu zanecháva mesto - ten večne špinavý New York, kde sa zbiehajú kroky celého sveta. () (méně) (více)

junxi91

Tak tento film se určitě nelíbil spoustě newyorským policajtům v 70. letech, obzvláště těm zkorumpovaným, což podle tohoto filmu byli snad všichni. Frank Serpico, čerstvý absolvent policejní akademie, který hned první den ve službě zatkne jednoho ze třech černých násilníků, kteří se pokoušejí znásilnit černošku. Jeho kolegové se ze zatčeného snaží vymlátit informace o jeho kumpánech, Serpico však zvolí příjemnější přístup a získá potřebné informace, násilníky zatkne, ale porušil při tom předpiss. Je to celkově milý chlapík, pořídí si psa, chová spoustu zvířat a když ho opustí jedna ženská, tak si hned najde další - sousedku. V práci jej však mají za podivína, protože nebere úplatky. Nejprve se tomu smějí, ale postupně zjišťují, že je nejen "hloupý", ale také nebezpečný. Obrátí se na kapitána McClaina a nechá se převelet z klasického pochůzkáře na detektiva, a díky svému zanedbanému vzhledu může operovat na ulici a sbírat informace. Také se skamarádí s Bobem Blairem, který pracuje ve starostově kanceláři, a informuje ho o všech úplatcích, které jeho kolegové berou. A že měl dost o čem informovat. McClain mu neustále slibuje dodat potřebný kontakt, ale toho se nedostává a Frank začíná být dost frustrovaný. Kvůli tomu se na něj vykašle jeho druhá přítelkyně Laurie. A vrcholem jeho nasranosti je zatčení jednoho Taliánského lichváře, kterého na stanici prohledá, zmlátí a šoupne do cely, a jeho kolegové nestačí zírat i přes fakt, že ten Talián kdysi zabil policistu. Celé se mi to pak zdálo docela zamotané a zdálo se mi, že se stejně vlastně nic nevyšetřovalo. Až do hořkého konce, kdy je Serpico postřelen do obličeje a nakonec na nemocničním lůžku přece jen získá zlatý odznak, ačkoliv o něj nestojí. Kdo se má taky ve všech těch hodnostech, odděleních, kancelářích a porotách v New Yorku orientovat? Nehledě na to, že se děj postupně odehrával v různých městských částech. Líbily se mi autentické záběry z těchto různých lokalit, především ta všudypřítomná špína a bordel ulic a starých bytovek s dětským řevem v pozadí. A také ta plejáda různých, vesměs drobných a platících kriminálníků. Nebylo to špatné, ale vzhledem k mým horečkám jsem nebyl schopen to plně pobrat. ()

burnfly

vynikajici kriminalka z NY, vynikajici Pacino, vynikajici atmosfera, vynikajici dej, proste jeden z best krimifilmu vsech dob ()

papri

Pro mne nejlepší Pacina role ( kam se hrabe Kmotr),jeho herecký výkon v podstatě táhne celý film, ten se nemihne z plátna,takže jestli ho máte rádi tak si budete libovat jako já.Takže příběh tři hvězdičky a Serpicova proměna dvě. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh