Star Trek: Nová generace

• Česko Star Trek: Příští generace (více)
USA, (1987–1994)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (více)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (více)

Série(7) / Epizody(176)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenze uživatele majo25 k tomuto seriálu (182)

Štvanec (1990) (S03E11)

Štvanec. Napriek nadpriemernej akcii, zaujímavému záporákovi, celkom originálnej zápletke, v ktorej je zainteresovaných viacero postáv, mám niekoľko výhrad, ktorými si tvorcovia upravili ST univerzum, aby vôbec niečo také vzniklo. Žeby si celá Enterprise nevedal dať rady s jediným človekom, aj keď geneticky či biochemicky upraveným? Výjsť z transportného lúča? Programovať cudziu loď, navyše dispoujúcou iným jazykom, inými zvyklosťami a vyspelejšou technológiou? Akože riadiace panely nie sú opatrené nejakým zámkom zabraňujúcim manipáciu cudzincami? Rovnako zrušenie energetickej prepážky jednoduchým ťuknutím na komunikátor člena posádky. Vraj mal byť štvanec extrémne rýchly, ale on sa kupodivu pohyboval relatívne pomaly. Zneškodňenie posádky bezpečnosti - to je kapitola sama o sebe, ako keby to boli iba figúrky...pýtam sa, načo sú tam? Či je to v NG alebo TOS-ke, členovia bezpečnosti sú zakaždým na smiech, sú použiteľní max. iba tak na doprovod. Jediným členom posádky schopným bojovať je zasa iba Worf? Nikto ďalší nie je schopný bojovať? Nemá výcvik? Dosť blbé. Všetko sa muselo upraviť, aby bola dráma. Pritom elegentne sa to dalo obísť jednoduchými sedatívami alebo aj paralyzovaním väzňa ešte v cele. Ale záver, keď Piccard odchádza bez pomoci spriatelenej planéte, je podarený. ()

Ušlechtilé důvody (1990) (S03E12)

Tri a pol série si trebalo počkať, kým v akčnom súboji uvidíme aj samotného kpt. Picarda. Síce je krátky, ale efektný, až ma to prekvapilo. Téma teroristického boja síce nie je z tých najzaujímavejších, čo v startrekovskom univerze môže divák vidieť, ale seriál si  s ňou veľmi dobre poradil, je tu akcia, je tu ohrozenie, cit a s spolu s technológiou presunu v priestore ide o nadpriemernú epizódu. Zaujímavo spracované, ako môže byť aj rasa s menším vývojom a slabšou technológiou ako je tá federačná dosť nebezpečná. Navyše je tu presah aj do súčasnosti. ()

Déjá Q (1990) (S03E13)

Som celkom prekvapený tunajším vysokým hodnotením. Pretože Q je už viacmenej obohraná platňa. Epizóda vsádza viac na humor a ten sa mu celkom darí, hlavne keď je na účet Kjú-a. Chýbala mi však silnejšia dramatická linka a aj to zakončenie v podobe návratu schopností bolo až príliš jednoduché a vágne. ()

Věc perspektivy (1990) (S03E14)

Síce menej originálna kriminálna zápletka, ale zato originálne spracovanie s pomocou rekrepaluby a zdvojovania či ztrojovania uhlu pohľadov. Naviac napínavé od začiatku do konca. Pár logických nedotiahnutí, napr. že hypotetickú simuláciu Jordieho berie inšpektor ako neodškriepiteľný dôkaz, ide preto odpustiť. ()

Enterprise včerejška (1990) (S03E15)

Veľmi zaujímavá téma alternatívneho sveta, v ktorom je previazaná história i rôzne paradoxy - v jednom svete proti Klingónom bojujú, v druhom ich obraňujú. Bolo tam pár technických nedomyslení - Klingóni sú schopní zničiť polovicu lodí Federácie? hlavne že, v každom boji proti Klingónom vyhráva federačná loď; prečo by sa mali uniformy meniť po 22 rokoch?; 22 rokov do budúcnosti a Federácia ešte neprišla na technológiu zneviditeľnenia romulánskych lodí, hlavne že sa tam spomenie, že by si súčasná Enterprise hravo poradila so 4 loďami vtedajších romulánskych lodí. Ale za tú vesmírnu bitku v závere (konečne!) a zdarilé vyriešenie re-odchodu Tashy Yarovej je to ospravedlnené. ()

Potomek (1990) (S03E16)

Aj keď nejde o žiadne ohrozenie, v závere sa až príliš tlačí na city a obaja androidi rozprávajú o emóciách, láske a pod. viac ako samotní ľudia, ide o zdarilú epizódu, ktorá je síce o objave a "dieťati", ale vo svojej podstate je o Datovi a jeho nahliadaniu na svet. Že nikoho nenapadlo, aby Data vytvoril hoc aj 1000 svojich kópií a mali by po probléme. ()

Hříchy otce (1990) (S03E17)

Hriechy otca. Worf nachádza svojho mladšieho bračeka, Piccard si druhýkrát skúsi súbojovú pasovačku (zachraňovať ho však musí klingónska starena) a prvýkrát sa pozrieme do domovskej planéty Klingónov. "Čadíč nech drží hubu"...aj takto sa rozpráva s vlastným kapitánom. Škoda ale spackaného záverečného riešenia, kde namiesto smrti čaká na zradcu iba jednoduché otočenie sa chrbtom. ()

Poslušnost (1990) (S03E18)

Začiatok vyzerá vynikajúco a počiatočná mysteriózna zápletka tiež. Zaujímavejšia bola rozhodne pasáž s uväzneným Piccardom. V tej druhej sme sa akurát dozvedeli, aký veľký zálusk si robí doktorka na kapitána. Zabrať určite dalo aj množstvo rôznorodých masiek. Záver a rozuzlenie zápletky bolo však také prostoduchejšie a čiastočne pokazilo celkový dojem. ()

Kapitánova dovolená (1990) (S03E19)

Dovolenkový názov prináša odychovú epizódu, v ktorej dostáva hlavný priestor Piccard a jeho bystrosť. Zápletka je síce jednoduchá a odľahčená, ale za tých emzáckych dôstojníkov z budúcnosti, pokus o dobrodružno a občas vtipným situáciám prižmurujem očko. ()

Plecháč (1990) (S03E20)

Rybí muž. Veľmi zaujímavá zápletka s inteligentnou "loďou", doplnená o ďalší konflikt s Romulánmi, všetko vydarene atmosferické. Zaujímavé je, ako sú postavy v ST oproti napr. Babylonu 5 benevoltné k telepatom a čítaniu cudzích myšlienok. Druhá paralela k spomínanému B5 je zasa mimozemská loď, ktorá pripomína živé lode Vorlónov. ()

Planá zábava (1990) (S03E21)

Viac komická epizóda, v ktorej sa väčšej drámy nedočkáme, lebo je zameraná na psychológiu jednej (neznámej) postavy. Také lážo-plážo. Už viackrát mi napadlo, a tu bola aj názorná úkažka, ako nelogicky fungujú rekrepaluby, keď nie sú nijako zamknuté a tak hocikto môže do nich vstúpiť a načapať kolegu na hruškách. ()

Co nejvíc hraček (1990) (S03E22)

Zberateľ. Zaujímavý nápad, ale nedotiahnutý a nedomyslený. V úvode sa spomína, že technika nedosahuje úrovne Federácie, napriek tomu majú vymoženosti, aké na Enterprise nie sú, pritom by mali byť samozrejmosťou. A pri takej forme "utajenia" svojho nového zberateľského prírastku, aké zlodej použil, by sa o tom dozvedel po istom čase každý v známom vesmíre. Hlavnou úlohou zajatca je utiecť a Data by mal mať chytrý mozog a oproti ľudom aj rýchlosť na to, aby sa aspoň utiecť minimálne snažil. Lenže on to nečiní a iba blbo prihliada prianiam nového "pána". Pritom bolo toľko možností. Prosto nedotiahnuté a nedomyslené. ()

Sarek (1990) (S03E23)

Asi len po druhýkrát v seriáli zápletka s Vulkáncami, dokonca so starým známym Sarekom a hneď sa rieši samotná podstata Vulkáncov. Spočiatku nič extra, ale potom sa to patrične rozbehne. Splynutie myslí sme tu nemali od čias TOS, Piccard dokonca pustil slzičku. Hádky na palube sú príjemným osviežením a o bitke v bare ani nehovorím - O'Brian aký drsňák. ()

Milostný trojúhelník paní Troi (1990) (S03E24)

Zprvu to vyzeralo ako zlý vtip, keď sa objavili nielen Ferengiovia, ale aj Troyovej matka a začalo laškovanie. Po únose ale nabrala epizóda dobrý dych a napriek celkovej odľahčenosti som sa bavil. Vydarili sa aj hlášky a prvýkrát sme sa pozreli do útrob ferengiovskej lode a viac spoznali ich technológiu. V bočnej a treba povedať, že aj nevýraznej linke sa z Wesleyho stáva riadny podporučík. ()

Přeměna (1990) (S03E25)

Epizódy s lekárskymi zápletkami mám rád a táto je doplnená o zaujímavý vývoj tajomného humanoida, ktorého je divák svetkom. Škoda trocha, že nová rasa arogantných mimozemšťanov nebola viac predstavená alebo aspoň nedala vyústiť v konflikt. Viem si pokojne predstaviť pokračovanie. ()

To nejlepší z obou světů 1/2 (1990) (S03E26)

Druhé stretnutie s Borgami. Aj keď je začiatok dosť vlažný a rieši sa v ňom pár blbostí (poker) a málo zaujímavé rozpory medzi dvoma komandérmi, druhá polovica stojí za to. Nielen, že vidíme vojnový stret s Enterprise, ale Borgovia udierajú rýchlo a priamo na najcitlivejšiu strunu lode Federácie - jej kapitána. Piccard v borgskom "úbore" a s laserovým lúčom na hlave nemá chybu. Udivilo ma, keď Borgovia spomenuli, že Enterprise je najsilnejšia loď Federácie a pritom ide len o prieskumnú loď, nie o bojový krížnik - ten by mal byť najsilnejší. ()

Série 4 (1990) (S04)

Štvrtá séria je o máličko slabšia ako skvelá tretia séria. Obsahuje veľa skvelých epizód, ale aj veľa nadpriemerných a dokonca jednu iba priemernú (Amorek). Nemá žiadny nosný príbeh, ku ktorému by sa nejako vracala, ale na konci poteší prítomnosťou Leonarda Nimoa alias Spocka. 5*-vých epizód je mnoho, najlepšie z nich sú To najlepšie z oboch svetov (2), Spomeň si na mňa, Prvý kontakt, Poľný súd a Oko mysle. ()

To nejlepší z obou světů 2/2 (1990) (S04E01)

Skvelé zakončenie dvojdielu o Borgoch, ešte lepšie ako prvý diel. Žiadny zbytočný humor, len akcia, napätie, vesmírne bitky a atmosféra. takto sa mi to páči. ()

Rodina (1990) (S04E02)

Po Borgoch prišla odychová epizóda bez akéhokoľvek ohrozenia. Pozrieme sa na Zem, ktorá aspoň v prípade Piccardových vyzerá silne retro, alebo s nadhľadom na Worfovcov. V podstate ok, ale netreba to s takýmtio epizódami preháňať. ()

Bratři (1990) (S04E03)

Začiatok je skvelá ukážka toho, čo sa može stať, keď sa robotovi prepne v obvodoch. Data je totiž dobrý sluha, ale aj zlý pán. Námet síce nebol dotiahnutý, ale atmosféru mal skvelú. Po prehupnutí sa na planétu a nástupe Datovho "otca" to už nemá také grády, nastupuje však Lor a naivnému Datovi opäť vystaví účet. Myslím, že Loreho ešte uvidíme. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (více)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)