Bylo nás pět (TV seriál)

Komedie

Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 6x60 min)

Karel Smyczek

Předloha:

Karel Poláček (kniha)

Ondřej Vogeltanz

Martin Šec

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach, Barbora Srncová, Gabriela Wilhelmová, Valentina Thielová, Lenka Termerová, Ljuba Krbová, Naďa Konvalinková, Jiřina Jirásková, Jana Kimlová, Marie Durnová, Nela Boudová, Jana Altmannová, Pavel Zedníček, Oldřich Vízner, Bohumil Vávra, Václav Vydra nejml., Ondřej Vetchý, Michal Suchánek, Karel Smyczek, Josef Šebek, Raoul Schránil, Václav Postránecký, Jiří Pecha, Petr Nárožný, Jiří Datel Novotný, Miroslav Moravec, Jiří Langmajer, Otto Lackovič, Rostislav Kuba, Lubomír Kostelka, Vladimír Javorský, Ladislav Gerendáš, Petr Brukner, Michal Pospíšil, Stanislav Zindulka, Jan Hraběta, Jan Bonaventura, Jiří Kodeš, Jiří Němeček, Josef Žluťák Hrubý, Bořík Procházka, Bořivoj Penc, Josef Kubíček, Otto Rošetzký, Zdeněk Wronský, Antonín Bubeník, Petr Hanus, Roman Hemala, Ludmila Zábršová-Molínová, Peter Kršák, Kateřina Daňková, Alexander Hemala, Jaroslav Satoranský, Lukáš Rumlena, Michal Kozelka, Vojtěch Oulický, Jiří Nový, Pavel Hejný, Karel Čáslavský, Petr Smyczek, Jana Radojčičová

Musím říct, že seriál je o hodně lepší, jak knížka. U knížky jsem přeskakoval i odstavce a vůbec mě to nezaujalo (a to jsem velkej čtenář s minimálně dvěma tisíci knížek na kontě). U knížky mě hodně štvaly ty dětinskosti hlavního hrdiny a zároveň vypravěče Péti Bajzy. Což naštěstí v seriálu tak moc viditelný nebylo. A ten jeho sen v deliriu jsem přeskočil celej, protože to bylo něco srašnýho. Tady naštěstí stačilo přeskočit jeden díl a ne polovinu knížky. I kostýmy byly dobrý a atmosféru to mělo, bych řekl, dobovou. Není to nejlepší seriál, který kdy Čt vytvořila, ale na porevoluční laťku nadprůměrnej. Plus výborný herecký obsazení, který se už dnes tak často nevidí, hlavně kvůli větším honorářům.(18.2.2006)

ČESKÝ SERIÁLOVÝ SKVOST!(25.5.2008)

Velmi povedená seriálová adaptace jazykově hravé knihy Karla Poláčka. Jazykovou složku, která humoristickému románu vévodí, se dokonce podařilo obstojně přenést do televizního zpracování, navíc ten hřejivý milý duch knihy je také zachován, Karla Smyczeka skutečně osvítila šťastná hvězda... Jeho ruku vedla i při výběru a práci s dětskými herci, na kterých úspěch televizní adaptace stojí (zvláště představitele Petra Bajzy, který tu šťastně alternuje i Poláčkova nepřekonatelného glosujícího vypravěče) i herců dospělých (především impulsivní herecký výkon Oldřicha Navrátila v roli cholerického otce Bajzy, ale i jiní...). Pokud bych měl k něčemu výhrady, pak leda k zvolené scénické hudbě Petra Hapky, použitý dominující saxofon mi k duchu Poláčkovy předlohy příliš nesedí, ústřední (hvízdací) melodie je ale vícenež povedená a celkový dojem vyvažuje... Bylo nás pět zkrátka navazuje na to nejlepší z československé seriálové školy reprezentované takovými jmény, jako byli František Filip, Václav Vorlíček či Jindřich Polák. A nyní k nim patří tedy i Karel Smyczek... ,,My hoši, co spolu chodíme, ..."(14.12.2007)

My hoši, co spolu chodíme... tak tahle věta mě pronásledovala pěkně dlouho. Ale jen proto, že můj mladší bratr tenhle seriál omílal na videokazetě tak dlouho, až jsem z toho málem zcvoknul. (No dobře, přestal s tím trochu pozdě...) Zpracování je to jistě hezké a srozumitelné, nicméně největším kladem nejsou hlavní postavy pěti kamarádů, ale vedlejší postavy jako pan Fajst nebo strejda Vařecha (nezapomenutelný Petr Nárožný).(19.4.2003)

Asi nejlepší český televizní seriál vůbec. Drží si ducha Poláčkovy předlohy, ale zároveň je dost svůj na to, aby nepůsobil nuceně a aranžovaně. Lepší než většina českých filmů.(9.9.2008)

• - Petrovu maminku měla původně hrát Libuše Šafránková, ta se ale omluvila s tím, že v poslední době hrála roli maminky několikrát a nechce se opakovat. (Stocki)

• - Seriál se odehrává ve městě jménem Poláčkov nad Karlovem. (Kulmon)

• - Veškeré výprasky se natáčely s kalhotami vycpanými polštáři. Jedna scéna se ale opakovala několikrát a Oldřich Navrátil trefil Adama Nováka několikrát vedle. Ten pak druhý den statečně ukazoval "nechtěná" jelita. (Stocki)