Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

AdiegoA

Jsi Čech, Čech, Čech, tak si toho važ. Přelez, přeskoč, ale nepodlez ... ale jak Jára Cimrman říká:"Můžeš i podlézt, ale pak se zase narovnej." ()

Tiiso

Jakožto fanoušek cimrmana nemůže být mé hodnocení objektivní. Z hlediska zpracování je film podprůměrný, ale z hlediska pointy a celého fiktivního světa Járy Cimrmana je snímek naprosto vynikající. ()

merlik

Originálně vymyšlená postava převedená ze světa divadla. Náš génius! Vtipně vybrané životní historky ze světa velikána. ()

markyzgero

z laskavého humoru je mi na blití a nezachrání to ani maniakální čepek. celej ten cimrmanovskej koncept je po Panu werichovi druhý největší zlo český kultury a to mam v záloze ještě seiferta,čapka, menzela, hřebejka a spoustu dalších. ()

xenopus

"Tak se hejbej, dobytku, dyť to je věčnost!" Je pravda, že je to filmově trochu nezvládnuté - zejména závěr postrádá grády, ale pořád je to super zážitek. Groteska z dob Cimrmanových dívčích let nebo pražský panteon obrozenců na jedné ulici jsou nezapomenutelné, stejně jako spousta hlášek. Prostě tenhle Cimrman je majstrštyk. A to podepiš. Jestli to nepodepíšeš, tak tě uškrtim. ()

Elyv

Opravdu byla ta králičí jatka nutná? Místy velmi vtipné, místy poněkud zdlouhavé (epizoda s Habsburky), místy velmi nechutné (nepochopitelně dlouhá scéna zabíjení králíků). ()

HarqAlAda

Čo dodať. Američania majú Lincolna, Indovia majú Ghándího, my máme možno Jánošíka a Česi majú Cimrmana. Kašľať na to že je len obyčajná legenda. Svěrák so Smoljakom vedia písať históriu. Síce jeden z mnoha snímkov o géniovi Cimrmanovi, toto dielo je originálne a absurdne komické spracovanie s jasným podpisom oboch pánov a ich tímu. Pre všetkých ktorí potrebujú dostať poriadnu dávku inteligentne vtipnej reality :D ()

topi80

Asi nemůžeme považovat Ladislava Smoljaka za brilantního filmového režiséra. A to je dobře. Protože do tohoto filmu, který se v podstatě líně táhne, dokázal nacpat všechny typické rysy divalda Járy Cimrmana. Deklamující herce, kteří hrají, jako že hrají, typický cimrmanovský humor, naprosto ztřeštěné nápady (roztáhnutá eiffelovka), situační komiku (čeští velikáni na tabuli, arcivévoda pobroukávající si bezděky píseň o duchu slovanském, nekrolog konzultovaný na mši za uzdravení císaře pána, kočí pobízející arcivévodu, ať si konečně nastoupí). A jako bonus po zhlédnutí pocit, že jsme viděli dojemný životopisný film a při vzpomínce na toho skvělého, vřelého, talentovaného, ale hlavně nedoceněného velikána zamáčkneme slzu v oku. ()

Mahowny

Jsem fanoušek cimrmanů, takže naprosto neobjektivní. :) Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. ()

ŠpetaMarek

Chápu, že něco takového muselo vniknout. Ale všichni zúčastnění mají ve svém portfoliu mnohem lepší snímky i stejného žánru (například Rozpuštění a vypuštěný). Celý film nemá pevnou dramaturgickou ruku a rozpadá se na jednotlivé scénky, což by samo o sobě nevadilo, kdyby některé neměli pár sekund a některé čtvrt filmu. Pamatuji si, že při lince na Konopišti, jsem to většinou v TV už nedal a přepínal. Je to tím hůře stravitelné, čím méně člověk zná přesnou historii té doby a to asi platí pro celý film. ()

LuW

Možná tady nebudu nestranná, ale o to mě nikdo nežádal... Mluvím jako fanda Cimrmanů, takže si nedokážu představit, že by tenhle film někoho zklamal. Je to takový malý průřez přeplněného života Járy, který byl prakticky u všeho a jeho geniální mysl toho vynalezla tolik, že by to nestačilo na pět jiných géniů. Pokud se budeme bavit o tvůrcích, ve snímku je řada excelentních herců, kteří si své role užívají a baví je být součástí této ukázky "historie". Smoljak-Svěrák byli skvěle sehraná dvojka, škoda, že pan Smoljak už hraje divadlo jinde :( ()

RedRose

Když jsem to viděl poprvé, bylo mi něco kolem 13-ti a fakt jsem to vůbec nepochopil. Proto jsem se tomu vlastně i vyhýbal, ale cca o 13 let později jsem to viděl znovu celé a musím napsat, že je to naprosto geniální! Nic víc, nic míň, prostě geniální! Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. 95% ()

Spectacle

Některým lidem prý Jára Cimrman zamotal hlavy tak důkladně, že se začali v knihovnách pídit po jeho díle:-) Možná za to mohl i tenhle film! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám