Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

BuryGol

Když pominu, že to bylo podle skutečný události (takový "fans" bych nakopal do zadku), tak to bylo víc než povedený dílo. Super kamera, super hlášky, super obsazení. A vůbec-se Slávií jdi do pr*ele, dědku! ()

Philoun1

Aha tak vona to není taková sranda jak všichni vyprávěli. Ve skutečnosti opravdu nutí člověka k zamyšlení, ale dělo se to i před tim a děje se to pořád i když už o tom dnes není moc slyšet. ()

Specs

Hláška: Radek John: - "Pane doktore, psal jste znalecké posudky na obžalované, můžete mi říct, proč to podle vás udělali?" doktor: - "Každý člověk cítí potřebu podepsat se na tomto světě. I když se tváří, že ho to vůbec nezajímá. Dřív, když švec vyrobil botu, byl to jeho podpis na tomto světě. Dneska, když každý dělá jednu jedinou operaci v továrně, čí je potom ten výsledek, ten finální produkt? Kde má takový kluk brát zadostiučinění, pocit vlastní jedinečnosti, vlastní hodnoty? Pak dojde ke zkratu, rozbít telefonní budku, to je můj podpis na tomto světě. Víte, destrukce je vždycky snažší než něco vytvořit. A když poslední možnost, poslední možnost, když už nemám na nic jinýho, je někoho zranit, něco rozmlátit, toto je můj podpis, to jsem já!" ()

Jello Biafra

Sociologická sonda medzi stratené existencie a nýmandov, ktorých jedinou radosťou zo života je fandenie fotbalovému klubu Sparta. Film je natočený dokumentaristickým štýlom a je to v podstate rekonštrukcia udalostí zničenia vlakovej súpravy z roku 1985 sparťanskými vlajkonošmi. Pôsobivý a surový film, v ktorom je názorne ukázané, kde sa pohybuje myslenie hooligans a že v ich zbytočných a prázdnych životoch je vandalizmus asi to jediné čo dokážu. Téma filmu je stále aktuálna. ()

Georgex

Tento film by si měl pustit někdo na ministerstvu vnitra, který před nějakým časem vymyslel, že na stadiónech nebude asistovat policie. Věřte, že tento snímek není nikterak přikrášlen, ano některé scény jsou až neuvěřitelné, nicméně jako člověk, který chodil do kotle jednoho menšího klubu první ligy a jakožto člověk, který vždy vyznával slušné fandění, jsem zažil také spousty situací, které se až vymykají logice. Fotbalový chuligáni byli, jsou a bohužel asi budou problém pro společnost. Kolikrát jsme šli jako mladiství z fotbalu a napadli nás či nás zesměšnovali různý rádoby chuligáni posilnění alkoholem, pouze za to, že jsme měli na krku jiné šály a šli po ulici. Sice klub, kterému jsem dříve fandil, nepatřil mezi proslavené kluby chuligánstvím, ale vždy se našlo pár jedinců, kteří posilněni alkoholem dělali věci, které normálnímu člověku přišly naprosto šílené. Nechci ani mluvit o výjezdech na Spartu, Slávii, Baník, popřípadně Brno a Olomouc, kde to někdy bylo až o zdraví. Dnes už to sice je lepší, ale není se čemu divit, že stadióny zejí prázdnotou. Film mi přišel dost nadčasový, skvěle ukázal, co dokáže s mladíky a slabšími jedinci udělat alkohol a taková parta. Vsuvky reporáží, kde se redaktor ptá občanů na jejich názory jsou více než vystihující realitu. Celkově tedy film hodnotím jako povedené drama, které ukazuje surovou pravdu týkající se fotbalových výtržníků. Moje hodnocení 75% ()

venca163

Zahlídnul jsem to omylem v TV a nedoved jsem to nedokoukat. Podle mě je to téměř geniální rekonstrukce tý události. Před i po. Navzdory době vzniku nijak nedémonizuje ty chuligány, ale ukazuje je poměrně věrně ve všech jejich variantách (možná akorát archetyp "rapl" v podání Landy tu může působit pořád moc pohádkově, ale tak koukáš na to přecijen trochu skrz osmdesátkový brejle). Proč. (80%) ()

solskjaer

Rozhodně to lepší z předrevoluční éry českého filmu, na poměry tehdejší doby dost odvážný film i když příslušníci vše vyřešili na jedničku. Opravdu nechutné na tomto filmu je fakt, že se film skutečě stal což je nejen zarážející ale spíš varovné. Rozhodně bych v takovém vlaku cestovat nechtěl. Film byl ale super zvlášť Langmajer a Landa. ()

Smileface

Trochu moc drastické, málo uvěřitelné, zbytečně výchové a přehnaně šokující. Plejáda začínajících mladých herců ovšem potěší. ()

G.W.Bush

Smyczek mě dostal do vlaku, viděl jsem chování těch hovad (oni mě neviděli) a byl jsem i při výsleších na služebně VB. Bylo mi z toho zle, ale přitom jsem se bavil nadstandartně. ()

lskala

Suchánek velmi podnapilý na vlakovém nádráží - Policajt : "Občanský průkaz" Suchánek: "Spartááááááááá" ... :-D 65% - 3*** ()

birdie.

Hlučné, davové, neurvalé, zlé, nechutné, upřímné, pravdivé.. přesně takové pocity mi film Proč navodil a právě to bylo jeho účelem.. nemám ráda fotbal, nicméně jako film hodnotim velmi dobře.. ()

Maynard.

Coe, coe, coe, coe, coe! Bejvaly časy, kdy sem přesně takovýhle pokřiky s nadšením řval na domácích zápasech HK a Zbrojovky. Můžu říct, že to není vůbec špatnej pocit, když se zpíváš chorál společně s tisícovkou lidí, tohle mě na tom dycky bralo. Ale nikdy sem nebyl takovej "šilenec", abych se vydal někam vlakem, brr. Tenhle film je dokonalá ukázka a studie toho, co s jedincem dělá dav. Škoda,že podobných filmů je takle málo (v ČR snad jen jeden a v zahraničí stojí za prd). Snímku dodává na uvěřitelnosti to, že se z půlky jakoby odehrává děj a z druhý půlky výslech, rozhovory a navazující děj. Prostě je to dobře a chytlavě natočený. Nechtěl bych ani za nic bet v podobným vlaku, ani jako fanda, natož jako obyčený cestující, brr. A na tož ještě tak fanda bukvičáků sparŤanskejch :o). Pár známejch mám, kteří aktivně "holdují" chuligánství a podobným věcem a jsou to přesně podobní kucí jako v tomhle filmu - král Žito, Dejdar, Langmajer... Gaga a okolo nich se točí stejný množství ženskejch jako ve filmu :o)).Nezapomenu na hlášky ze základky : uděláme jí PROČ? :o). ()

netahlo

To je ta jejich muzika, diskoteka, decibely, k tomu pivo a pak maji takove pudy :-) Dneska uz to moc nefunguje, ale ve sve dobe bomba. To byla jeste Sparta Spartou, ne jak dneska - potetovana banda buziku! ()

Arkanoid

Tento film je zručne natočená výpoveď o hlúpych ľuďoch, ktorí nepomýšľajú na následky svojho konania. A ako bolo povedané vo filme, ich jediným spôsobom vyjadrenia môže byť práve vandalizmus. Neobjavili sa tu scény, z ktorých by divákovi padla dole sánka, ale aj tak tvorcovia dokázali zaujať. Nechápal som postavu mladíka Martina Sobotku, ktorý menil názory podľa toho, koho momentálne v danej situácii viac uznával. Spočiatku to mal byť nositeľ morálnych vlastností, no tvorcovia sa asi pokúšali o nejakú jeho charakterovú zmenu, tak vznikol hlúpy miš-maš, z ktorého táto postava vyšla ako bábka, ktorá sa nechá strhnúť každým silnejším vetrom. Nezmyselná agresivita je vo filme A Clockwork Orange v čírejšej aj komplexnejšej forme. Ale poteší, že sa aj v Československu dokázali k tejto téme vyjadriť. ()

masr

Film, s kterým úžasně zapracovala doba. Původně pochopitelně točený tak, aby se ukázalo, jací jsou ti zobrazení fandové lůza. Ironií dějin se dnes spíš na ten snímek dá dívat jako na dokument o tom, jakou lůzou byl právě celý zbytek zobrazované totálně posrané normalizované komunistické společnosti. Tváří v tvář ideologickým výchovným blábolům rodičů, policistů, spolupracovníků, prolezlým odporným vlezdoprdelstvím, arciposraností a svatouškovstvím, se nakonec snad kladnějším "hrdinou" tohoto filmu stává tahle hooliganská verbež, která alespoň v určitých momentech ožralosti není naprosto podělaná ze světa kolem. Je to nicméně film, v kterém není pozitivní postavy; je to film zobrazující celospolečenský humus - a to navíc nezáměrně, nechtěně. Jako by se normalizační svinstvo samo nechtěně zobrazilo v plné kráse hnusu. ()

bari68

Smyczkov pohľad na túto nešťastnú udalosť sa mi veľmi páčil , tak isto ako spracovanie deja a námetu príbehu od Radka Johna. Toto je povinnosť každého fanúšika Sparty .Z akej strany sa , ale pozrie na tento film je už ale iba ňom.... ()

Seti

Jeden z nejlepších českých filmů, který jsem za poslední dobu viděl. Skvěle obsazený tehdy neznámými herci a s přetrvávající výpovědní hodnotou. Krásný příklad toho, jak snadno lze podlehnout davovému šílenství. ()