Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

darm

Promítáno v autobuse, v noci, na cestě do holandského Kerkrade na 3.kolo poháru Intertoto. Mě, jako velkého fotbalového fanouška (Slovan forever!), a odpůrce všech těch tzv. "fanoušků", kteří nemají na práci nic jiného než jezdit, ničit, bít se.. mrzí, že všechno to násilí a ničení, které předvedli sparťani na cestě do Bystrice se nazastavuje.. Naopak.. V poslední letech, potažmo i měsících je fotbalové chuligánství pořád aktuálním tématem a nejspíš bohužel ještě dlouho bude a jen tak lehce asi nevymizí.. K samotnému filmu: Spousta nezapomenutelných hlášek, realisticky natočené ničení celého vlaku, pro mě osobně hodně silná scéna s pokusem o vyhození průvodčí z okna.. Krutá realita, místy odlehčená kopou humorných hlášek.. ()

zette

Ve sve dobe velmi odvazny film, at uz tematem ci zpracovanim. Jako pubertak jsem tento film obdivoval, dnes uz ho vnimam jen z nostalgie. Smrt Sparte:-)! ()

forsythia

Nevím, co je na tomhle snímku vlastně nejpůsobivější. Viděla jsem ho potřetí a znovu jsem se na něj podívala s velkou chutí. Ta atmosféra osmdesátých let (proč si nevezmeš tesilky?), ten neradostný pohled do života mladých delikventů a jejich rodičů (a jedna z odpovědí na otázku Proč? je na světě), přesvědčivě vykreslené chování davu a jednání podmíněného čirým pudem sebezáchovy, nebo Pavlíčkova geniální hudba? Odpověď na otázku, která ve filmu přímo zazní, mi ale moc přesvědčivá nepřijde. Dotyční prý chtěli na tomto světě zanechat svůj podpis, ale neuměli nic vytvořit, a tak se podepisovali ničením. Tahle odpověď sice není úplně nepravdivá, ale z nějakého důvodu mi přijde nedostačující, zavání laciným moralizováním a zní jako otřepaná fráze. Proč? ()

Mol

BRUSEL! BRUSEL! Landa jako chuligán tu je ze všech herců nejvěrohodnější. Dejdar mi totiž přišel, že se do své role vůbec nehodil. Nejlepší na filmu je samozřejmě to násilí na lidech a demolice vlaku. ()

Gavin87

Film skvěle demonstrující demenci fotbalových fanoušků. Více netřeba dodávat, jedná se o velice nadčasový snímek. ()

Mylouch

Pod rouškou glasnosti odkazuje L.Suchařípa na reál-socialisticky aktuální Marxovu teorii odcizení ... Řepka rulez ()

fantoci

Film je natočen velice realisticky a dokumentární formou. Je jakousi sociální kritikou jedné sociální skupiny obyvatel. Síla kolektivu, alkohol a vliv vůdčích typů mohou často vést až k nepochopitelnému chování. Davová šílenství, to není nic neobvyklého. Od událostí, které film vykresluje už uplynulo mnoho let a od té doby k něčemu takovému došlo už mnohokrát. Vlastně s chováním fanoušků se moderní společnosti potýkají i dnes. Takřka každou fotbalovou sezónu dojde k obdobné události. Bohužel se mnohdy stávají běžné a mění se v normu. Už tolik nešokují, tak jako tehdejší zdemolování vlaku. Nedomnívám se, že tvůrci tento film natočili na objednávku režimu. Vznikala i další kritická díla s takřka stejnou sestavou tvůrců. Např. film Bony a klid či seriál Třetí patro. Našla by se další díla. Takže přátelé, fanděte fotbalu a zůstaňte lidmi. ()

baruss

Za všetkým hladaj rodinu... zase raz politicko-spoločenská propaganda rodiny... všetci výtržníci pochádzali z rozvrátených rodín... to je mi ale náhodička.. nenávidím, tieto scenáristické ťahy... ešte jedna dôležitá poznámka.. bonzovanie, výpoveď... človek si môže myslieť ja by som nikdy nikoho z kamarátov nebonzol.. hm ja som iný, mne sa to stalo a bonzol som kamaráta... a odvtedy viem, že to už nikdy neurobím... všetci sa pri výpovedi roztriasli a hanbili sa za to čo urobili... musím sa pozrieť pravde do očí a povedať: nasrali ma floydi čo vyhadzovali mojich priateľov z vlaku, ich brutálny zákrok tak som to tam poriadne zničil... ()

Sfinkter

O tom, že potomci si neváží autorit a hodnot žvaní každá předchozí generace. Násilí provází rozvrstvenou společnost také od nepaměti, pouze se mění jeho vizáž. Lidi se na základě svých názorů seskupují do nejrůznějších spolků, každý má svobodnou vůli rozhodnout se pro co chce. V komunitě chuligánů ale svobodná vůle nefunguje, vše je založeno na kolektivní vlně a davové psychóze, proto se nakonec sami přiblblí účastníci násilí ptají proč. ()