Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Eluin

Mrazivá, sugestivní výpověď, která je založena na skutečné události. Líbilo se mi, že Smyczek s Johnem zde pátrají i po skutečných příčinách tohoto asociálního chování a nalézají je...kde jinde než v nedostatečné (či absentující) rodinné výchově. ()

Rami

Nemám rád fotbalové výtržníky - nebo spíš výtržníky, kteří chodí na fotbal, protože s nimi fotbal moc společného nemá. To, že jsou majitelé klubů, mnozí hráči a zastupitelé ČMFS totální pokritci strkající před problémy hlavu do písku, je všem jasné. Je také jasné, že jsou fotbalové zápasy pouhé soukromé vystoupení nebo představení (jako třeba v divadle), a tam prostě kordony policistů nepatří (pokuď se situace nezvrhne). O ochranku, případně zabránění vstupu chuligánů na stadion, by seměly postarat kluby a majitelé stadionů. Ale zpět k filmu. Tomu nemůžu dát více jak 1 hvězdičku. Je v něm totiž něco navíc. Nejsou zde jenom fotbaloví chuligáni a asociálové. Je zde cítit socialismus a normalizační propaganda. A takové věci fakt nemám rád. Navíc mě film nikterak nenadchl svým zpracováním a hereckými výkony. ()

Colleague

Co mi na tom fascinovalo nejvíc, byly výpovědi rodičů, kteří vůbec nechápou a podle mě za to můžou nejvíc. Krásné byly také protichůdné výpovědi. Občas některé herecké výkony a sem tam i scénář mi moc nesedly, ale hlavní myšlenku to nenarušilo. ()

Mafián

Jóó, moc dobře si vzpomínám na školní projekci tohoto filmu s panem učitelem Hornekem. Poměrně depresivní zážitek. Zanechalo to ve mě hluboký pocit něčeho, co nejsem schopen popsat. Jednoznačně jeden z těch lepších českých filmů... ()

Andronikos

Je to natočené dobre a je to nejakým záhadným spôsobom pútavé, v zásade som ochotný veriť BoredSealovi, že ide o jeden z najlepších československých filmov. Taktiež mám pocit, že to bolo výborne zahrané, hoci sa domnievam, že práve tu vystupujúce postavy nie je príliš ťažké zahrať a že by som to zvládol aj ja sám. :-) - Problém mám trochu s obsahom, pretože kritizovať futbalové výtržníctvo či skôr výtržníctvo pod vplyvom alkoholu všeobecne je jednoduché a možno sa tým zavďačiť každému (okrem samotných výtržníkov, ktorí ale asi nesedia na ČSFD :-) ). V okamihu, keď sa film začína púšťať do nejakej hlbšej analýzy problému a ľudskej psychológie, miestami mu to ide ("podpis na tomto svete"), miestami je ale plochý: na tom, že deti z nefunkčných a rozpadnutých rodín ap. upadnú do "príživníckeho" a deštruktívneho spôsobu života, môže niečo byť - ale niekedy, ba väčšinou to pravda asi nebude. Dala by sa v týchto súvislostiach parafrázovať jedna postava filmu: tí "poriadni" sú väčšinou omnoho väčší grázlovia. - Takže: posolstvo film príliš významné neprináša, ale dá sa vnímať ako zaujímavý produkt svojej doby (v tomto smere sú výživné najmä tie vyjadrenia "náhodne zastavených ľudí" k problematike a procesu, ktoré v podstate kopírujú to, čo by sa asi dalo počuť aj dnes). "Proč?" v jadre napínavé nie je, pretože už na začiatku sa dozvedáme, že bude súd - a o jeho približnom konci už nie je pochýb, ale mňa osobne tá necelá hodina a pol naplnená výčinmi fiktívnych a trochu príliš modelových postáv a ich následnými obavami a zaháňaním týchto obáv bavila. ()

sadlokan

V létě´88 jsem byl na vojně střílet rakety v CCCP.A byl tam na stepi i kinosál.A pustili nám tam Proč?Hej,sovětský vojácí stáli tajně ve dvéřích a měli voči asi půl věrchůšky před ušíma.Začínali tušit,že perestrojka od západu lehce pokročílas!! ()

Olík

Kontroverzně nadčasová výpověď inspirovaná skutečnou událostí (cesta fanoušků fotbalové Sparty vlakem z Prahy do Banské Bystrice), kombinující příběh s fiktivním dokumentem, sugestivně vykresluje davové podlehnutí k agresivním choutkám, kterých by se jedinec sám nikdy nedopustil. Ačkoliv Smyczkovo syrové drama, může především v dokumentaristické rovině působit až úsměvně, jako celek by mohlo působivost rozdávat a vzhledem k datu jeho vzniku ho můžeme bez problémů označit termínem průlomové. Ps: věčná škoda, že Daniel Landa, ještě před svým pomátnutím se na duši, nedostal více podobných příležitostí, protože pro polohu, kterou vystřihnul v tomto snímku nebo například v Černých baronech, se nejspíše narodil. ()

gombarix

Škoda té často přílišné doslovnosti (což se dá Johnovu scénáři v menší míře vytknout i ve Sněženkách). I autenticita "veřejnosti" mohla být přesvědčivější. Jinak solidní, suverénně a nápaditě natočené, až na výjimky dobře zahrané (kraluje Landa, ten se pro role agresivních vymatlanců narodil). Pěkně vystižený všeobecný marast sklonku normalizace. ()

Akana

Ten film zestárl míň, než jsem čekal. Apokalyptická atmosféra ve vlaku je docela dobře zprostředkovaná a pořád mám - jako kdysi - dost nepříjemný pocit při představě, že bych se uprostřed toho šílenství někdy ocitl. To Smyczkovi s Johnem chválím, stejně jako zdrženlivost a nejednoznačnost při vynášení morálních soudů. Horší je to s hereckým obsazením. Výkvět tehdejších hereckých talentů (Langmajer, Dejdar, Potměšil) prostě nedokázal být dostatečně syrový a surový. Výjimkou je Daniel Landa, který asi jako jediný skutečně věděl, o čem hraje. Přesvědčivá, aspoň v těch mimovlakových pasážích, je i Pavlína Mourková. Možná by tenkrát nebylo od věci zapojit i J.A. Duchoslava, tehdejšího experta na role pořádných sígrů. Pavlíčkova hudba je zvukově podmíněná dobou, ale originální a citlivě zakomponovaná. Celkově silné tři hvězdy. ()

Ombak▼Penari

Mezapomenutelný snímek, to bezesporu. Ovšem, ironií je, že je tak dobře natočený a zahraný, že pro mnohé mladé se namísto varování stal inspirací. Ale to se asi dalo čekat a jinak to snad ani být nemohlo. Jinak pokud jde o herecké výkony, tak pro některé herce to asi nebyla moc těžká úloha, protože zrovna procházeli svými telecími lety. Docela by mě zajímalo, jak se na to všechno dnes dívá třeba Daniel Landa a jaká pro něj tehdy byla práce na tomto filmu. ()

Ydrosten

PROTO ! A navíc ta průvodčí co jí chtěly vyhodit z vlaku, byla naše sousedka, takže vím že to bylo kapku ( nebo 5 kapek ) jinak. Ale je úsměvné podívat se na ty mladý ucha, jako jsou Landa, Suchánek, Dejdar ...... ()

rybicka11

Jsem rád, že dnes se tohle tolik neděje. A to v každém sportu. Ve fotbalu je to horší, ale tam se demence pohybuje jen u klubů Sparty a Baníku. Tyhle dva kluby mají tu nižší inteligenčnost fanoušků prostě v krvi. ()

Čaroděj.Ponny

Film sledující řádění fanoušků Sparty během jedné cesty vlakem a následky. Výborně vystavené postavy, postupné odkrývání jejich života a rodinného zázemí, což nám postupně skládá odpovědi na dané PROČ. Příčiny jsou z mého pohledu uvěřitelné, reálné a dodnes aktuální. Je poměrně zábavné dnes sledovat mladého Langmajera, Dejdara, Potměšila, Krause, atd. Co se herectví týče, tak bych vyzdvihl hlavně protagonistu Petra. Film asi není pro slabší povahy, ale jeho surovost (či děsivost) je určena už jen pouhým faktem, že je nám jako divákům jasné, že situace zobrazované ve filmu se mohly a stále můžou stát. Výstižný název. ()