Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Indy07

Z pohledu fotbalového fanouška nedokážu tento film ohodnotit jak by zasloužil. Pokud se jedná o autentičnost, herecké výkony a sociologické otázky - film nemá chybu. Na stranu druhou mi přijde "zmedializovaný". Samozřejmě je to dávno, spousta věcí je jinak, ale připomíná mi to sobotně-nedělní večerní zpravodajství v televizi: "Fanoušci toho a onoho týmu, zničili vybavení za milióny. Kdo zastaví výtržnictví na stadionech. Můžou dnes děti na fotbal? Bla bla bla bla." Kdo na ten fotbal chodí, ví jak se věci mají. Ví, že Ultras a Hooligans není jedno a to samý a ví, že to, co se pak objeví na obrazovkách, má s realitou málokdy něco společného. Ať "žijou" masmedia!!! Pravda je nám u prd***, my chceme milióny za prodejnost novin a sledovanost televize!!! ()

Blazis34

Film Proč? je opravdu docela drsným snímkem, bohužel podle skutečné události. Hooligans v ČR se i teď po 13letech moc nezlepšili. Stačí se podívat na fanoušky Baníku, Sparty a jiných klubů, kteří také vlastní "fans" svého klubu. Těmto lidem, kteří se jdou na fotbal jenom prát a udělat bordel nejde o to, jak svůj mančaft hraje, ale jen dělat nepořádek. Skvělou ukázkou je tento film. Stačí mít za bráchu jednoho z nich a hned to stáhne kohokoliv jen proto, aby se mohl ukázat v partě, jaký je to frajer a že taky umí být drsný. Je to velký problém poslední dekády let. Už by se proti tomu mělo začít ještě intenzivněji něco dělat a né jen přihlížet. Snímek Karla Smyczeka je ukázkou síly davu a frajerství před ostatními. Snaha někam zapadnout. Nejčastější věty filmu jsou: Já nevím, já spal. Opravdu jsem nikoho neviděl, byl jsem opilej... To svědčí o tom, že i před policií si mladíci vymýšleli a tak by to být nemělo. Na druhou stranu lhali, kvůli kamarádům a soudržnosti, ale to je neomlouvá. Za toto dílo dávám čtyři hvězdičky - tři za film jako takový a jednu navrh za důvěryhodné výkony herců jako Jiřího Langmajera, Martina Dejdara, Daniela Landy a mnoho jiných známých tváří, které mě opravdu překvapili - 75%. ()

kaaamiiii

Námět? Skvělý. Zápletka? Nedotažená. Některé pasáže opravdu nesmyslné - telefon otce? Proč?! Kdyby závěr nebyl tak nudný, možná bych dala ještě hvězdu navíc. Takhle jsem nejspíš nadhodnotila, ale to proto, že pánové Dejdar, Landa a Langmajer byli v té době vážně fešáci. ()

Majo87x

Zarážajúco aktuálne, nie je to len problém dneška. Páčilo sa mi spracovanie, kde to bolo podané ako rekonštrukcia, bolo to miestami naozaj podané tvrdo, ale výstižne. Čo mi však u filmu tohto typu chýbalo, a to je dôležité, to je vystihnutie, resp. podanie toho, čo vlastne vedie týchto "fanúšikov" na štadióne i mimo neho k agresivite a vyčíňaniu, kde futbal je len zámienkou, za ktorú sa schovávajú, inak by to boli 4* určite. ()

PamelaJJK

Kultovní snímek. Příběh vycházející ze skutečných událostí a z části se tvářící jako dokument. Jeden z těch, na které nedám dopustit. I po těch letech z tohoto snímku mrazí. A nejhorší je, že situace se ani příliš nezměnila. A herecké výkony? Netřeba komentovat. Landa, Dejdar, Langmajer, Suchánek, Kraus, Potměšil a všichni další si zaslouží 1*... ()

swinevenca

Dobře to Smyczek natočil. Jenom škoda, že ani tenhle syrovej film nepřispěl k tomu, aby se u nás s touhle částí fanoušků zákon vypořádal a byl klid jako v Anglii. Plejáda mlaďáckejch herců, kterým jsem věřil, že se v tom vyžívaj, strašná škoda Jana Potměšila pro budoucnost českýho filmu. Závěrem už jenom, že Sparťani jsou hadráříí:) ()

pimp

Perestrojkový pokus o kritickou sociální sondu do života fotbalových vlajkonošů (skvělý výraz, ale tenkrát se jim ještě neříkalo chuligáni), která v konečném důsledku spíše vyznívá jako tragikomedie. Většině z nás se zapsala do paměti nesmrtelnými hláškami. Komičnost filmu zřejmě nebude záměrem, ale spíše vedlejším produktem horlivosti páně Johna. Obsazení také není nejsilnější stránkou. Přesvědčivost hlavních postav i některých komparzistů, snad až na pana Landu (ten ani nemusel nic hrát) a pár výjimek, je diskutabilní. Ale i přes všechny nedostatky se vždy u tohoto filmu dobře pobavím. ()

megajalec

Po prečítaní väčšiny komentárov musím reagovať. Boli ste vy vôbec na futbale?? Alebo ste len stádo oviec, ktoré dostáva informácie z telky a s tým sa uspokojí? Potom sa nečudujem týmto názorom (chuligánstvo je tu aj dnes a ešte väčšie; vyhnať týchto ľudí z hľadiska). Ľudia, dvihnite zadky a choďte na futbal! Ja chodím priamo do kotla (FC ST) a nikdy sa mi nič nestalo! Veľakrát som bol aj s manželkou, so švagrom a každý z nich uznal, že to, čo píšu médiá, je jeden veľký blivajz. Hlášky typu rodiny s deťmi nechodia na futbal kvôli týmto chuligánom a podobné: inde sa dejú väčšie zverstvá ako na štadióne a nad tým sa nikto nepozastaví. Hold, fans sú momentálne obľúbená téma, na ktorej sa priživí každý blbeček novinár, ktorý chce ísť s davom. Otázkou je, že prečo na zápasy, ktoré hrá napríklad Spartak, Slovan, v Čechách Sparta (buzerantú parta:)), Baník (Baníčku my sme s tebou:)), chodí najviac ľudí...Treba rozlišovať medzi dvomi základnými pojmami - hooligans a ultras (supporter). Keby niet ultras, na tú našu ligu nechodí nikto (číslom 0) a atmosféra by bola jak v divadle. Toto chcete? Týmto neobhajujem chuligánstvo, samozrejme, je to neduh, ale pokiaľ sa chlapci stretnú niekde na lúke, pobijú sa, nech sa páči. Ja osobne nie som za chuligánstvo. A posledná vec, je to zopár jedincov, ktorí robia bordel a kvôli nim sú teraz všetci, ktorí chodia na futbal, burani, chuligáni a neviem čo všetko?? Kolektívna vina olé. Krásne vidieť, čo robí davová psychóza (nemyslím teraz len vo filme...) K filmu: dobre podané, na konci 80 rokov chuligánstvo prekvitalo (nielen u nás) a buďte si istí, že v oveľa väčšej miere ako dnes. Len mi nesedeli postavy, chuligána som neveril nikomu, okrem Landu, ten bol dokonalý. Ostatní akurát tak parodovali ozajstných chuligánov (najmä výzorom). ()

Diskantka

Ve zkratce- zmrdi se roděj z rozvrácenejch rodin,upínaj se na party kamarádů, žádnej respekt, žádná autorita a takhle to končí, proto děcka pilně studujte a pomáhejte doma, nebo skončíte ve vlaku. Dle dostupných zpráv utrpěla průvodčí vážné zranění s trvalými následky, poté již jako průvodčí NIKDY nepracovala. Landa je v tomhle filmu extrémně HOT HOT a co je co je coje coje coje!!! ()

SheldonShamy

Film zachycující skutečné události z druhé poloviny 80. let, kdy fanoušci Sparty, značně posilněni alkoholem a hlavně šťastní z vítězství oblíbeného fotbalového týmu, zdemolují celý vlak, pokouší se znásilnit mladou dívku a téměř vyhodí z okna průvodčí. Naprosto drsné, odhalené, syrové, ale také velmi autentické, chytlavé a velmi dobré na zamyšlení. Nejen skvělí herci a zkušený režisér, ale i výběr náročného tématu, zaručují nezapomenutelnou podívanou. Velmi mě pak zaujala druhá část filmu, kdy se tato akce vyšetřuje a jakým způsobem to probíhá, jak kdo reaguje a jak nakonec všechno dopadne. ()

VanBradley89

Konečně jsem viděl Proč? A myslím, že jsem si nemohl vybrat lepší místo na premiéru než autobus směr Londýn. Protože tlupa fanoušků znající tento film nazpaměť tomu dodala úžasnou atmosféru. Když skandovali herci, my taky a celkově to bylo parádní. Jinak film samotný nebyl špatný. Líbil se mi jen mi přišel malinko zkratkovitý. ()

Odpocivadlo

Výborne prepracovaný film s jedinečným pohľadom na problematiku. Ale predsa len, nechcem tomuto filmu krivdiť ale tak csfd.cz je stránka kde každý píše svoj názor na film a mne tam chýbal pohľad z druhej strany a niejake to riešenie problému prípadne represívny zákrok pretože toto sa deje aj teraz a trhá mi to žili. Film 90% no lepšia stránka iba 10% tak viac ako 3* tomu dať nemôžem. ()

gotham

Dost nechutnej film, bohužel stále aktuální. Je neuvěřitelný, čeho jsou schopní někteří jedinci. Nazývat je zvěří či dobytkem je urážka, ale těch zvířat. Je s podivem, když se dnes podíváme, kdo všechno hrál ty chuligány - Dejdar, Langmajer, ale také třeba Kraus nebo Suchánek, ale ty jsem teda nepoznal. Nejnechutnější mi přišel jednoznačně Landa, ale tak on to zas tak hrát nemusel no. Co se týká kvality snímku, bylo to vyjádřeno nejspíš velmi reálně, jen jsem se podivoval slečně průvodčí, že měla tolik odvahy a tvrdošíjně se dožadovala lístku, i když bylo jasné, že je to životu nebezpečné. Byl to spíš dokument než film, zajímavé bylo sbírání názorů od lidí z ulice, ale scénky z hospody a z rodinného života mi tu přišly jaksi navíc, nemluvě o těch pseudo vyslýchání u detektiva. 60% ()

Cverna

Právě jsem se na to podíval a musím změnit hodnocení... Tenhle film není o fanoušcích Sparty (já jsem Baníkovec), ani o fanoušcích jiného klubu. Dokonce není ani o nějakém sportovním fandění. Tento film je o společnosti, která se od roku 1987 vlastně vůbec nezměnila. Jen v tom obsazení hlavních (i vedlejších) rolí, jsme poněkud jinde... Škoda, že se něco podobného nenatočí i dnes. A že by bylo témat.... ()

Max Q.

Radek John měl zůstat u psaní scénářů a knih a ne se s*át do politiky. Proč? je skvělým nadčasovým filmem, marným pokusem dobrat se smyslu násilí, které je opravdu nesmyslné. ()

tsatsiki

Vyborne natoceny film, ktery krasne ukazuje, jaci jsou fotbalovi fanousci (ultras) kreteni a jake zverstva delaji. A nikdo s tim z prihlizejicich svedku nic neudela, protoze se vsichni boji. ()

honzic

Solidně vykreslený film na scénáří Johna slušně natočený Smyczek ve stylu Sněženek a Machrů, potěší i role Landy, Dejdara nebo Potměšila či Suchánka. Hodnocení: 70 % ()