Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Reyer

Takhle to přesně probíhá... fanoušci jsou úplně fanatický. Ve filmu hraje roztleskavace jeden můj zaměstnanec. Měl tak takový malý stek...A žije z toho celý život. Prostě Sparta na celý život... doporučuji nejen fanouškům ()

andydufrsn

Cesta do hlubin fanouškova myšlení (pokud teda tahle věta sama o sobě není nesmysl) . V davu je síla a anonymita a je jedno jestli fandíte těm nebo těm a ono vlastně nejde vůbec o ten sport! ()

Fuhman.Dajar

Jiří Langmajer prohlásil : když jsme tento film točili a pak se na něj dívali , tak jsem usoudil že bych se jako chuligán nezachoval. ()

horskejvlk

Kvalitní dílo plné hnusných kreatur kteří zmanipulovaly ty ostatní, proč? Protože za socialismu ty kreatury vypadaly jako cool borci. Pavel Zvarič dokonalá troska, reputaci že to není opravdový dezolát si spravil až rolí Váni v Konec starých časů. Jedno je jisté Karel Smyczek byl skvělý na casting výběr v tě době neznámých herců a točení dokumentárním stylem byl v uhlazené socialistické filmové tvorbě jak granát. Film mnou v roce 1987 otřásl, nejhorší bylo ze omladina která vlak zničila byla v morálním rozkladu, nechtěl bych být v tom vagóně. Vandalismus byl v 80 letech úplně běžný, pamatuji si jak i výtahy v panelácích byly počmáraný od vandalů, dnes kdy byty jsou za miliony korun najednou všude čisto, jak si najednou ta omladina která v 80 vše zničila si za peníze najednou váží. ()

APLSMLS

V životě mi byl obsahově tak moc protivnej asi už jen Mechanickej pomeranč, proto ani nezvládnu pořádně zhodnotit, nic pro mě. ()

GrooteLulu

90% ...veledílo!! ... nic lepšího u nás s tolika adolescentními rolemi nenajdete. Hned bych jel s nimi na výjezd. S Landou, Dejdarem, Langmajerem, Potměšilem, Suchánkem a dalšími... "Brusel, Brusel"!!!!! Spartáá!!!!! .... krásná vzpomínka na společnou federální ligu... ()

Sabre

Film "Proč?" režiséra Karla Smyczka je výjimečným pohledem na temné stránky fotbalového chuligánství v druhé polovině 80. let. Smyczek s úžasnou sugestivností ukazuje, jak vášeň spojená s primitivním sportovním fanděním může vyústit v tragédii. Inspirací pro film byl skutečný případ, kdy skupina mladistvých vlajkonošů způsobila ničení na vlakové soupravě a ohrožovala spolucestující i personál.   Příběh nejen odhaluje fyzické násilí, ale věnuje se i mravní devastaci, zdůrazňuje, jak rychle se lidé mohou ponořit do agresivních choutek pod vlivem kolektivní euforie. Film je dojemnou výpovědí o ztrátě kontroly a následných tragických činech, ke kterým dojde v důsledku nepřiměřené vášně.   Smyczekovy důmyslné režijní rozhodnutí a výkony herců, včetně Jiřího Langmajera a Jana Potměšila, představují hmatatelné postavy, které diváka vtahují do temného světa fotbalového násilí. Hudba od Michala Pavlíčka podporuje atmosféru filmu a posiluje emocionální náboj.   "Proč?" se nestává pouze dokumentem událostí, ale také introspektivním pohledem na společnost a lidské chování. Film zůstává působivý i v dnešní době a jeho kultovní status je zaslouženým uznáním za jeho schopnost proniknout do temných a kontroverzních témat s hloubkou a citlivostí. ()