Dobyvatelé ztracené archy

• Česko Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (více)

Profesora archeologie, Indiana Jonese, navštíví ve škole dva muži z armádní rozvědky. Informují ho, že nacisté zřejmě objevili místo, kde má být ukryta slavná archa úmluvy, schránka, do níž Židé uložili desky s deseti přikázáními, které dostal Mojžíš od Boha. Indiana dostává nabídku, aby archu našel a nacistům ji odvezl přímo před očima. Armáda zaplatí výdaje. Indiana na nabídku přistoupí a odlétá do Nepálu, kde se má nacházet u jeho známé Mary talisman, který může pomoci při hledání archy. Indiana sice Mary objeví, ale také zjistí, že jsou mu v patách nacisté. Ti Mary přepadnou a snaží se ji o talisman připravit. Naštěstí ji Indiana zachrání a s talismanem oba odletí do Káhiry. Tady se Indiana dozví od svého přítele Sallaha podrobnosti ohledně německého postupu vykopávek. Indy zjistí, že s Němci spolupracuje jeho dávný nepřítel, Francouz Belloq. To už ale i Němci vědí, že Indy s Mary dorazili do Káhiry, a pokusí se oba zabít. To se jim sice nepovede, nicméně podaří se jim unést Mary. Indy a Sallah se vetřou na německé archeologické naleziště a Indy se spustí do místnosti s modelem původního umístění archy. Tady díky amuletu objeví místo, kde má kopat. Indy a Sallah se na toto místo v noci vypraví a za pomoci několika dělníků skutečně najdou hrobku, ve které je archa uložena. Bohužel Němci je spatří a Indyho a Sallaha obklíčí. Počkají si, až Indy a jeho lidé archu z hrobky vyzvednou, a následně do hrobky za Indym shodí i Mary... (TV Prima)

Kryton

A tak začla cesta jednoho z nějvětších, nejsympatičtejších a hlavně nejzábavějších filmových hrdinů celé historie filmu. ()

Cimr

Vzpomínám si, jak jsme si jako kluci hráli na to, že bloudíme prastarou hrobkou a padají na nás hadi, střílí po nás šípy, valí se za námi obří koule... Indiana Jones je největší akční hrdina od dob Jamese Bonda, to bez debaty. Každému, v kom zůstal kus dítěte, musí při jeho dobrodružstvích zářit oči nadšením. Skvělá popcornová zábava! Ale krátce po skončení si znovu přemítám příběh a říkám si - je to dostatečný důvod pro to, abych to nazval opravdu dobrým filmem? ()

NinonL

Můj nejoblíbenější Indy to není, tím je Křížová výprava, ale přesto patří mezi nejlepší Spielbergova díla. ()

zdepapepa

Hromadný komentář: Pro Indiana Jonese mám slabost, dobrodružství objevování nových krajin, souboje mě nikdy tolik nebraly, ale je potřeba nějaký konflikt a nebezpečí. Je ale znát, že se na tom podepsal zub času - občas zastaralé efekty, často hraný title theme a i když červená trochu teče, je tam vidět ten PG rating na hony daleko v podobě příšerného míření nepřátel. Na jednu stranu by možná bylo lépe, kdyby se zůstalo jen u prvního filmu. Na druhou stranu bychom bez této ságy možná nikdy neviděli jednu z nejpopulárnějších fiktivních archeoložek a občas i lepšího akčně-dobrodružného hrdiny jménem Lara Croft. ()

maddy

Každý máme nejaké filmové resty. Napriek tomu, že sa považujem za dosť veľkého filmového fanúšika s takmer 11 000 hodnoteniami na CSFD, tak populárna filmová séria Indiana Jones mi akosi ušla. Videl som len Kingdom of the Crystal Skull, ale pôvodná Indiana trilógia ma napriek jej kultovému statusu minula. Jednoducho som ako dieťa fičal skôr na Star Wars, neskôr Votrelcoch a aj napriek tomu, že od Spielberga som videl takmer celú jeho fimografiu, tak Indiana Jones bol môj tajný filmový rest. Tým pádom však nie som zaslepený často až falošnou nostalgiou a spomienkami z detstva. A musím povedať, že 90% na CSFD a momentálne 23. najlepšie hodnotený film je neskutočne prestrelené hodnotenie. Nie je to síce zlý film, ale úprimne v roku 2023 som sa pri ňom už značnú časť stopáže pomerne nudil. Viac ako Harrison Ford ma bavila uletená Karen Allen, akcia je značna toporná (s výnimkou scény s lietadlom) a síce to má nejakú tú magickú atmosféru dobrodružných fimov, tak mňa viac bavia sci-fíčka z tohto obdobia, než tieto archeologické dobrodružstvá. Avšak rozumiem, že pokiaľ toto niekto videl v 80-tkách, prípadne u nás skôr v 90-tkách na VHSke, tak ho to urobilo tým filmovým fanúšikom akým je dnes. Mňa celý tento Indiana Jones ošiaľ bohužiaľ minul, takže cestu k moju filmovému srdcu si už v roku 2023 nenašiel, narozdiel od hororovejšej dvojky, ktorá mi prišla zábavnejšia, dobrodružnejšia, rovnako ako nacistická trojka. ()

SaNcHeZ_cz

Dobrodružná klasika odolávající zdatně zubu času. Harrison Ford coby hláškující profesor/dobrodruh funguje ve Spielbergově režii naprosto spolehlivě. ()

kobejn

Jeden z filmů mého mládí, který bylo možno vidět v kině už před rokem 89...dokonalá ukázka Spielbergova režijního rukopisu z jeho vrcholné formy - mix dobrodružství, patosu, humoru, akce...a navíc úžasného H. Forda. ()

Bajda

Každý fanda Indiho má svůj oblíbený díl. Pro mě jsou to Dobyvatelé ztracené archy. Film je nepochybně skvěle a nápaditě natočený, je výpravný, má krásně napsaný scénář i hudbu. To samotné by ale k úspěchu, jaký Indy dodnes má, nestačilo. Hlavním tahounem filmu a to, proč se film stal kultovní je Indiana sám. Charakter, který je neuvěřitelně uvěřitelný, vtipný a charismatický. Harrison Ford sice Oscara nikdy nedostal a přesto se jeho šibalský úsměv vryl do paměti miliónů lidí. Nemá nadpřirozené schopnosti, ba naopak - když mu něco vyjde tak jak chtěl, je to skoro důvod k oslavě. Právě to ho ale dostává blíž k divákům a činí ho sympatickým. Dobyvatelé ztracené archy - to je zrod legendy ve velkolepém stylu. ()

Dero

Výjimečný film. První díl celé tetralogie nasadil laťku tak vysoko, že ani žádné z výborných pokračování ji nedokázalo přeskočit. Ačkoliv mu Poslední křížová výprava místy funěla na paty. ()

Asgy

Parádná hudební téma, výborná akce a skvělý Harrison Ford. K tomu výborná režie a nová legenda je na světě. U mě to bohužel ale není srdcová záležitost. ()

Lamiczka

Úvodní díl celé série není v žádném připadě ostudou. Harrison Ford alias charismatický a šarmatní profesor archeologie Indiana Jones odvádí perfektní práci. Trošinku kostrbatý scénář (třebas jak se Indiana dostal celou cestu z Afriky až někam do Indonésie na německé ponorce) vynahrazuje parádní porce akce a dobrodružství, světoznámá hudba pana Williamse a krásná Karen Allen (Marion). ()

Laxik

Vždy, když slyším tu znělku, vždy, když se někde mluví o Desateru, vždy, když uvažuju, že se stanu archeologem... prostě vždy, když si třeba jen čistím zuby, vzpomenu si... ne, vyvstane mi před očima obraz největšího dobrodruha v historii filmu, klobouk na hlavě, revolver u pasu a ruka natahující se pro bič... A vždy mám blbej úšklebek ve ksichtě. Pro mě nejlepší díl série. ()

Jillen

Nejdokonalejší film o archeologovi, který překvapí převážně tím, že ho vymyslel právě George Lucas což by nikdo možná neřekl. Harrison Ford Indimu dodává takovou šťávu, že si ho prostě zamilovat musíte a budete dychtit po dalších dílech. Na svou dobu naprostý trhák, který si i dnes strčí v pohodičce Jamese Bonda či M: I: I,II do kapsy jakoby to byly jen nějaké laciné trailery. Na tomhle filmu oceňuji všechno počínaje režisérem a třeba balvanem konče... Vřele doporučuji a vězte, že u tohohle se nemáte šanci ani na okamžik nudit a Indy svým šarmem dostane snad každou :)). Dávám 100% ()

Džejkop

Lovec pokladů, který mi nabídl vtip, charisma, chladnokrevnost, nebojácnost, dobrodružství a hlavně skvělou zábavu. Nejvtipnější scéna celého filmu prý vznikla náhodou. Jedná se o to jak Indy narazí na chlápka se šavlí, jednoduše vytáhne pistoli a odstřelí ho. Původně měl mezi ním a šermířem proběhnout regulérní souboj, jenže v té době Harrison Ford trpěl úplavicí, a tak nebylo možné provádět nějaké bojové scény, proto se rozhodlo jinak a výsledek už všichni znají. ()

GodComplex

Legenda a pojem, ale k maximu mi narozdil od Last Crusade precijen kousicek chybi. Auto honicky jsou zde stejna otrava jako u noveho Indyho. Jinak ale vyborna hudba, Harrison i vypravnost. Mam diky tomu filmu nutkani jit do lesa a najit tajnou jeskyni se zlatym buzkem. 8/10 ()

MikO_NR_1909

Jeden z najzábavnejších dobrodružných filmov. Teda, ak to beriem čisto z hľadiska nefalšovanej odviazanosti, určite áno. Ale z tej "dokonalosti" (podobne ako Spievanie v daždi a pod.) mi niečo bráni tomu podľahnúť vo vyšších medziach. ()

Vojcl

Indiana Jones sice pro mě nikdy nebyl tak převratným dílem, abych ho na rozdíl od jiných řadil mezi nejlepší filmy historie, ale jako popcornová zábava pro širokou diváckou základnou prostě nemá chybu. Má to totiž vše co by podobný dobrodružný blockbuster měl mít - charismatického originálního hrdinu, poutavý příběh, velkou porci akčních scén navíc v exotickém prostředí, vydatné množství jednoduchého humoru a v né poslední řadě parádní hudební doprovod z dílny Johna Wiliamse. Jako nenáročná zábava na každý večer to funguje dokonale i po několikerém skouknutí a možná proto má Indy tolik fanoušků. Spielberg i Harrison Ford mají ve své rozsáhlé filmografii určitě hodnotnější díla, ale příběhy o neohroženém archeologovi jsou skutečně poctivý kus dobré filmařiny. ()

numi

Tohle je naprosto dokonalé "béčko", u kterého divákovi nezbývá nic jiného, než jen tupě zírat a zatraceně dobře se bavit. Byl stvořen kult charismatického archeologa, kterému vtiskl Harrison Ford nezapomenutelný úšklebek a navíc vznikly další dvě neméně kvalitní pokračování. Holt, George Lucas je na trilogie machr. Dobyvatelé ztracené archy mají skvělý rozjezd (hlavně Káhira) a na tempu nepoleví. Navíc na srdci zahřeje sympatická Karen Allen, která se umí skvěle bát a ještě lépe pít... ;o) Prostě tohle je film nacpaný kvalitní akcí a suchým humorem. Klasik všech klasik, není co dodat. [květen 2006] ()

fragre

Tak nádherná a ironická poklona předdruhoválečným dobrodružným příběhům bere dech a vhání slzu do oka. ()

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)

Remake Osobního strážce je na cestě

Remake Osobního strážce je na cestě

16.09.2021

Oceňovaný dramaturg Matthew Lopez dostal za úkol připravit scénář k nové verzi kultovního romantického dramatu Osobní strážce. Ve snímku z roku 1992 si hlavní role zahráli Kevin Costner a Whitney… (více)

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

Pátý Indiana Jones se blíží natáčení

15.02.2020

Herec Harrison Ford (Vysoká hra patriotů, Uprchlík) v čerstvém rozhovoru odhalil, že se už pomalu začíná připravovat na návrat do legendární role Indiana Jonese pro pátý snímek. Kamery by se prý… (více)

Uncharted opět bez režiséra

Uncharted opět bez režiséra

02.01.2020

Máme nový rok, začátek nové dekády, ne všichni ale začínají s čistým štítem. Řeč je o adaptaci herního Uncharted, takové moderní verze Indiana Jonese, která se na stříbrné plátno snaží dostat už… jo,… (více)