Aniki

Je úplně jedno kolikrát jsem už snímek viděl, anebo jestli jsem mezi tím zhlédl dalších asi dvacet válečných filmů - tenhle vojnový epos zkrátka nejde po technické stránce překonat ani náhodou a to i přesto, že je přeci jen už trochu fousatý, má přesně 23 roků. Vlastně mne neuchvátila jen technická stránka jednotlivých bitev, ale i ta vata okolo. Zdánlivě nedůležité vzpomínky jednotlivých vojáků, vypjaté scény s německými nepřáteli a určitě i herecké výkony hlavních představitelů, to je prostě špica. Spielberg nezklamal ani omylem a i po natočení Ryana se vytáhl ještě nejednou...třeba Mnichov, že? Hodnocení bylo jasné už od začátku a kdyby tady bylo těch hvězd deset, dal bych je bez váhání!!! ()

Cringy_Tommy

Pro spoustu lidí i (včetně mě) jeden z nejlepších válečných filmů. Prvních 30 minut filmu je určitě legendární záležitostí kinematografie a v téhle recenzi si nemohu dovolit ji nezmínit. Atmosféra Normandie a celkově válečného prostředí pan Spielberg udělal tak výborně že pokaždé když se na film dívám znovu a znovu pořád mi někdy naskočí  husina. Bez pochyb určitě nejvíc realistický film na motivy druhé světové války a ve filmu je několik malých detailů kterých by jste si na první pohled nevšimli. Herci zahráli role skvěle a postavy působí dobře a reálně. Audiovizuál úžasný 9,5/10 ()

Tom.Kejik

9/10 Tahle má vypadat správný vojenský film a díky Bohu v hlavní roli s vynikajícím Tomem Hanksem. Jeden z těch nejlepších filmů. ()

pollstro

Redefinice válečného žánru, která svým dějstvím a realistickým vyobrazením bojových sekvencí patří dodnes mezi absolutní vrchol akčních válečných filmů. Svým obrovským vlivem nesmazatelný milník nejen svého žánru, ale taktéž pro širokou veřejnost, ve které Spielberg oživil zájem a téma druhé světové války. Realistické, dynamické, uvěřitelné a přesto příběhově stále humanistické a lidské. Použití desaturovaných barev a odstínů, jedinečné ruční kamery nabízející nezapomenutelné kamerové momenty, stejně tak jako realistických tvůrčích a filmařských přístupů, které doslova oživují veškeré válečné momenty tehdejší doby. Spielberg úvodní sekvencí vylodění rozehrává s diváky rovnocennou a upřímnou hru, na základě které se stávají skutečnými účastníky válečného boje a zároveň jeho neoddělitelnou součástí, jehož spojení trvá až do strategického závěrečného promyšleného konfliktu. Mezi tyto nezapomenutelné, dodnes těžko překonatelné akční válečné sekvence, vytvářející pomyslnou hranici příběhového dění celého filmu, vkládá Spielberg nespočet dalších momentů a scén, které dodnes představují poctivou a syrovou filmařinu v celé své kráse, a zároveň dohromady utváří nezapomenutelný milník světové kinematografie. Válečný velkofilm, který není pouhou onou scénou vylodění, jak si mnozí myslí. Přesto ale její vykreslení dosahuje tak obrovských kvalit a superlativů, že se dodnes jedná o jednu z nejlepších úvodních scén v historii. Existuje upřímně snad větší projev úcty, než když mnoho veteránů druhé světové války pronese fakt, že realističtější zobrazení válečného boje nikdy v životě neviděli? Poslední film svého druhu. ()

patbat

Nejlepší válečný film, co byl kdy (zatím) natočen. O tom se asi nedá moc diskutovat... Kamera, herecké výkony i hudba na té nejlepší úrovni. Úvodní scéna z vylodění, která je dle veteránů až neuvěřitelně autentická, to jen podtrhuje. ()

cimrman2.

Tom Hanks je mužem velkých filmů. Spielberg umí zabrnkat pěkně na city, nervy, detaily a vyprávět děj. Kvalitní válečný kousek o vůli a naději. Matt Damon se na roli Ryana neskutečně hodil. Nervy mi nepracovali celou dobu a proto nemohu dát 5☆. Úvodní masakr i ten na konci jsou skutečnými masakry. ()

papuchalk

K tomuto filmu se v různých odkazech, i v analýzách jiných filmů, neustále vracím jako k zásadním referenčnímu vzorku. Po dlouhé době musím upravit hodnocení na 5, a uznat, že ten film zásadně změnil celý jeden žánr kinematografie. Od tohoto filmu se dělí válečné filmy na Před Ryanem, a po Ryanovi. Skutečnost, že měním hodnocení filmu po 25ti letech jeho existence jen dokazuje, že ten film odolal zubu času a dodnes stojí nade všemi. Kromě realistických bitev, přestřelek a drastického umírání, je dodnes jedním z mála filmů, které dokázaly jednotlivé charaktery z čety vojáků přenést tak blízko k divákovi, že je zná jako svý kámoše. Prostě už to nejsou anonymní vojáci, kteří umírají v houfu, ani to nejsou postavy, které pronášejí formální armádní dialogy. Už před Ryanem to téměř vyšlo ve filmu Stalingrad, ale tam jsme sledovali partičku němců, kterým prostě nelze přát úspěch.. třebaže z nich byla sejmuta odpovědnost za válku a byli zobrazeni jen jako její oběti. Další film před Ryanem, který dosáhl slávy je ČEta, který měl však další rozměr a to souboj dobra a zla uvnitř jednotky americké armády a měl spíše zobrazit nejednotnost přístupu jednotlivých vojáků v bezvýznamném konfliktu. Naopak po Ryanovi je stále celá řada filmů, které se z Ryana nepoučily a nedokázaly tam tu blízkost postav k divákovi přenést, například Černý jestřáb sestřelen je ukázka novodobých válečných filmů, kde naopak dochází k odosobnění a odlidštění vojáků. Profesionální voják nemá projevovat city, vzpomínky, ani názory, má prostě dělat svůj džob a moc u toho nemyslet  ////////////////// původní hodnocení zde: Spielberga moc nemusím. Ale uvodní půlhodina Ryana mne natolik zasáhla, že jsem to rozdejchával nejen po celý zbytek filmu, ale ještě hodně dlouho potom. Tím pádem jsem si napoprvé moc nevšímal té proamerické proarmádní agitky plné heroizmu, patriotizmu a patosu. Mno, přesto musím hodnotit to první shlédnutí> jeden z nejsilnějších zážitků v kině. Ještě že tenkrát nebylo 3D, to bych se asi vážně v tom kině posral hned po pěti minutách.. A ještě jedna věc. Děkuji, že jsem nemusel nikdy v životě projít něčím tak hnusným, jako ti lidi při dnu D. ()

Stifmeister

///   Vynikající válečný film, který se naprosto nebojí ukázat krutost a tvrdou realitu světové války. Vylodění v Normandii bylo natočeno tak realisticky, že si člověk ani nedokáže téměř představit, jak strašné to muselo být pro padlé, a jak příšerné to musí či muselo být pro vojáky, kteří událost přežili. Premisa příběhu je sice jednodušší, ale celkové provedení napravuje tento menší nedostatek. Parádní herecké obsazení, včetně Toma Hanksa, Matta Damona, Toma Sizemorea, Giovanniho Ribisiho a dalších. Skvělá kamera se nebojí být místy až moc "neupravená", přímo uprostřed válečného konfliktu, dechberoucí hudba dokresluje šílenou realitu války, a především bezchybná režie od Stevena Spielberga. Kéž by se moderní válečné filmy poučily a vzaly si příklad z tohoto díla. |8/10| ()

Salus

Spielberg zase posunul laťku někam vysoko. Od této chvíle se budou všechny bojové scény poměřovat s Ryanem. Všichni hovoří o počáteční bitvě při vyloďování, na mě však silněji působila i scéna závěrečné obrany mostu. Klobouky dolů. ()

chucky

Hodně dobře režirně zvládnuté válečné drama, vynikající především individuálními hereckými výkony. Po Schindlerovém seznamu další z filmů za které se nemusí Steven stydět ()

AVP

To co zažijete v prvních 15 minutách je strhující, ale na to nepotřebujete vidět tenhle filmy. Bratrstvo neohrožených vám atmosféru tohodle filmu naservíruje ve všech deseti dílech. ()

marason

S Ryanem je to těžký...Na jednu stranu to je nejzajímavější, trikově nejzvládnutější a komerčně nejúspěšnější válečný film, který jsem kdy viděl, ale na druhou stranu tady přece jenom trochu toho patosu je a závěr je taky mírně přitažený za vlasy.Celkovým poselstvím co se týče války na mě působil Full Metal Jacket nebo Četa víc... ()

LarryW

Tak tohle je válka! Takhle vypadá válka, takhle si ji představuji. To co jsem měl možnost v téhle strhující 170minutové podívané vidět ve mne zanechalo hluboké dojmy a zážitky. Naprosto se neztotožňuji s názory téměř všech recenzntů z ČSFD. První dvacetiminuovka je naprosto strhující, slouží ale jen k tomu, aby diváka vtáhla do filmu, navodila u něj atmosféru války, krveprolití, strašlivého utrpení ve válečné vřavě. Úvodní masakr však zdaleka není tím hlavním a jediným vyjímečným. Jaká je cena, byť jen jednoho lidského života? Má cenu nasazovat životy druhých za záchranu jediného člověka? Jak by se člověk zachoval v mezních situacích? Nevím zda bych se choval hrdinně nebo někde čupěl v koutku, film samotný nemoralizuje a nedehonestuje nikoho kdo musel na vlastní kůži pocítit VÁLKU, ani „zbabělého“ vojína, který se počůraný strachy krčí v koutě. Opravdu lidé, kteří dali tomuto filmu jednu hvězdičku ,jsou naprosto neobjektivní k sobě i k filmu samotnému. Vůbec nepochopili o co ve filmu šlo, nešlo ani o přesnou rekonstrukci vylodění v Normandii, ani o to ukázat lidskost amerických vojáků. Šlo o to vzkázat hold lidem, kteří položili své životy za naši svobodu. Ano každý by si měl opravdu zasloužit to co pro něj padlí vojáci udělali, jedno jestli Američané, Rusové... Scény s dítětem, německým vojákem, mají za účel ukázat, že jsme pořád ještě lidé (ne američtí vojáci TURIECU)...O vlastenectví to není ani trochu, jen o tom jací jsme mi lidé...Proč by Američané nemohli točit filmy o Američanech, navíc válečné, myslím že vzhledem k Vietnamu, mohou rozjímat nad tím jakou cenu má lidský život, co je to boj za opravdovou svobodu ve 2SV a co jsou zbytečně promarněné životy lidí...ať natočí skělý válečný film třeba Němci nebo Francouzi o Evropanech, když Spielberg je tak slabý a tenhle film se tak nepovedl...Příběh si vůbec nehraje na to, že je pravdivý, proč by měl být, nechápu... ()

Sekel

Vynikajici realisticky videoklip, z pohledu americkych odvedencu, na WWII. Bojove a veskere nasilne sceny jsou natoceny-jak je Spielbergovym dobrym zvykem-s naturalnosti takrka autentickou. Herci dokazali dobre ztvarnit strach i odhodlani a scena vylodeni samozrejme vstoupi do historie. ()

Nerajohn

Když si film pustíte v originále, uslyšíte češtinu. Víte kde ? Přesně tam, kde při vylodění dosáhnou Američané vrcholu skály při výstupu z pláže. Dva němečtí vojáci se vzdávají a říkají česky: Nestřílejte, já jsem Čech, já jsem nikoho nezabil. Dokonce si myslím, že je hrají i čeští kaskadéři. V dabované verzi to je ale myslím jinak, v každém případě to tak nevyzní jako v anglickém originále. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018