Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Xmilden

Kdo tomuhle filmu, podobně jako já kdysi, nedal 5 hvězd, tak rozhodně stále ještě nedospěl. Nejlepší Spielberg všech dob. O tom nemůže být prostě sporu. První dvě hodiny jsem se nemohl odlepit ze sedačky, což se mě už prakticky vůbec nestává. 100% PS: Nedávno jsem se při psaní ohledně dokumentu Spielberg kasal, že Steven dal světu Čelisti, Indiana Jonese a Jurský park. Jenže on mu dal hlavně tento monument, kterým svou pozici definitivně zacementoval. ()

Phobia

"Schindlerův seznam" aneb kterak bezohledný oportunista ke svatozáři přišel. Nemám námitky k řemeslné stránce filmu, všechno pečlivě naleštěné do posledního detailu, lahůdkové herecké obsazení, dobová atmosféra na jedničku (aspoň myslím - zas tak stará nejsem, abych mohla srovnávat). Zpočátku mě sice iritovala ta černobílost, tím víc však vyniklo občasné zjevení krvavě rudé barvy. Že je "Schindlerův seznam" vykalkulovaná citová ždímačka, na to sere celá psí smečka, vždyť kdy jindy by měl člověk brečet, než u nepochopitelných zločinů proti lidskosti? Co odpustit nemůžu a film to stojí hvězdičku, to je manipulace s fakty. Oscar Schindler nebyl žádný filantrop, byl to fízl, bonzák, člen NSDAP a jediný důvod k ochraně Židů byl ten zištný: konečně měl k podnikání levnou pracovní sílu, se kterou mohl podle libosti orat a bohatnout. Přerod v charakterního lidumila a zachránce slabých prostě nežeru. Být film pouze na podkladě skutečných událostí a místo Schindlera tam vyrábět hrnce nebo prdelaté pokladničky třeba smyšlený továrník Sváťa Gott, budiž, s dojatým smrkáním bych sem jebla i tu pátou hvězdici... takhle na patře zůstala pachuť glorifikace chlapa, který byl přinejlepším rozporuplnou osobností. ()

sepp

Syrovy, neskutecne pusobivy film. Jeho sledovani je silne emotivni a zapusobi na kazdeho cloveka. Scena se snezenim popela na Varsavu z hranice z lidskych je asi ta nejstraslivejsi, jaka kdy byla natocena. Ale je dobre, ze natocena byla, smekam pred panem Spielbergem. ()

-bad-mad-wolf-

Schindlerův seznam byl očividně od začátku zamýšlen jako filmový pomník obětem holocaustu a musím přiznat, že jeho výpověď na mě v rámci podobné kinematografie zapůsobila zatím nejvíce. Totéž ale nemohu říci o filmu jako celku, křivdil bych Polanskiho Pianistovi (Polanski oproti Spielbergovi dokonce ghetto na vlastní kůži okusil) nebo třeba Georgeově Hotelu Rwanda. Spielbergův opus se do diváka zakousne nejpozději ve scéně likvidace Krakovského ghetta, což je těžce sugestivní, nemilosrdně dlouhá momentka a taky nejsilnější zbraň filmu. Spielberg se nedopouští žádné exhibice ohledně brutality, přesto toho kamera ukáže dost a slabší povahy budou mít namále už v polovině tříhodinové stopáže. Všichni hlavní herečtí představitelé hrají výborně, škoda, že jim scénář nedopřál bohatší charakterové základy. Tedy, u Fiennessova nácka to příliš nevadí, u Kingsleyho Itzhaka Sterna také ne, ale u Schindlera samotného bych prokreslenější profil uvítal. Bez něj působí závěrečná slova o životech, jež mohly být ještě spaseny, bezmála jako vykonstruovaný tah na branku průměrného Hollywoodského dojáku. Totéž by se dalo říci o závěrečném pokládání kamenů na Schindlerův hrob, ale to by bylo tentokrát poněkud nevhodné... ()

lesumir

Spielberguv opus magnum, jednoznacne! Poprve jsem to videl na prime s ceskym dabingem, po kterem jsem byl docela rozhorcen. Ted po dlouhe dobe v originale s ponekud nekvalitnimi titulky, takze jsem se snazil stihat prekladat a jeste k tomu sledovat kazdou vterinku filmu! Dialogy byly naprosto perfektne vytvoreny, takze mi to nedelalo zadny problem. Liam Neeson, Ben Kingsley i Ralph Fieinnes byli naprosto fascinujici! Nechapu, proc ani jeden nedostal sosku nejvyssi, tohle mi opravdu unika. Prvni jmenovany byl po cely film uplne chladny a slo videt,m ze v dusi to je jinak, jen ta posledni scena s prstenem byla trosicku prestrelena, to nezvladl, aspon z meho pohledu. Fiennes a jeho Aman Goeth byl naprostym ztelesnenim nacisticke svine, ktere v te dobe vladly svetu. Z toho pohledu mam i pocit, ze Spielberg to bral trosku i s lehkou ironii, nektere zabery mi tak pripadaly. AZ moc poukazoval na ty hruzostrasne veci, ktere se v tu dobu dely. Prvni dve hodiny to bylo napinave, vzrusujici a dost tvrde. Uz na zacatku jsem musel zamacknout slzu! Poslednich 50 minut uz neslo v tom lepsim duchu, lepsim svetle a Oscar Schindler vysel jako nejvetsi zachrance zidu, nejvetsi hrdina. At to byla risska svine nebo ne, zachranil pres tisic zidu a to je myslim hlavni. Tady mi nestaci stupnice ani radky, ktere jsem napsal. Pocity z tohohle filmu se nedaji moc jednoduse vyjadrit a slovy uz vubec ne. 12/10!!!!!!! ()

darkrobyk

Působivý film, který mi ovšem stačilo vidět jednou v kině. Vadí mi, že to vypadá, jako by ve válce trpěli jen Židé. Jasně, Hitler se na ně zaměřil, ovšem to neznamená, že ostatní národy trpěly méně. Jinak proti Židům nic nemám, naopak židovské malíře, básníky či spisovatele rád mám. Je však smutné, že režisér S.Spielberg se snížil k tomu, aby vykradl film J.Herze Zastihla mě noc. Pravda, scéna ve sprchách je přímo děsivá, ale to ani velkého režiséra k doslovnému kopírování neopravňuje. A že se český režisér domáhal marně spravedlnosti na americkém...nu, dalo se to čekat. ()

kinej

Spielberg zde mohutně zúročil veškeré své schopnosti a natočil neuvěřitelně silný film, to i přes závěrečnou melodramaticou scénku. Fiennes v každé své scéně opravdu působil děsivě a krutě. Nemám co dodat. ()

Hrabka

Jo, parádní film se skvělou autentickou atmosférou, drsným dějem a vynikajícími herci. Ale já tomu prostě nevěřím. Podle mě až příliš zidealizované. I když je to pecka s mnoha realistickými prvky, tak prostě se nedokážu zbavit pocitu, že je to natočeno, aby to diváka zaujalo za jakoukoli cenu. Když už historický film, tak fakta a ne pohádky. 85% ()

cheyene

Pokusím se o stručnost. Schindlerův seznam je film o dvou velkých kontrastech - zvrhlé krutosti X síle lidskosti. Nejsem si jistý, zda ve skutečnosti byl Oskar Schindler takový lidumil, jak je tu vylíčen (narážím nejvíce na poslední scénu s ním), avšak v tomhle má Spielbergův snímek onu hloubku. První půl hodina mě mírně nudila, ale poté jsem již hltal každý snímek na obrazovce. V porovnání s kultovní záležitostí Jdi a dívej se je Schindlerův seznam méně drsný, ale zato dojemnější. Tohle je snímek, který by měl povinně každý vidět. ()

paascha

Nadprůměrného a vyjímečného není na tomto filmu nic, jde o běžnou romanci o hodném mezi zlými, spravedlivém mezi nespravedlivými atd. Spielberg mě baví mnohem víc jako akční režisér. Ale z piety a kvůli kvalitním výkonům herců dám 4. ()

juta

Nechci nikomu brát, že jde o mistrovské dílo, ale 7 Oskarů za tohle? No nevím. Plno zbytečných scén, které mohly být nahrazeny takovými, které alespoň dotvářejí dějovou linii. Tři hodiny je opravdu moc i na tento film. Očekával jsem víc, doufal jsem, že si na konci popláču a nic. Doufal jsem v nějaké záběry z Osvětimi, kterou jsem měl tu možnost navštívit. Nakonec se poštěstilo, bohužel moc záběrů tam nebylo. Jedna z nejlepších scén tady byla ta, když přijížděl vlak pod branou do Osvětimi. Bohužel ani záběry na popravy ve mě nevyvolaly mráz po zádech, nemělo to takovou atmosféru, kterou bych žádal. ()

MISSha

Dokonale vybroušený filmový diamant, tak bych popsala Schindlerův seznam. Něco málo jsem si toho přečetla o koncentračních táborech, utrpení Židů a podobně... a se třídou byla na exkurzi v Osvětimi. Jsem zkrátka úplně ohromena tímhle veledílem z dílny Stevena Spielberga, jeho velice citlivou režií, která byla více než právem oceněná cenou Akademie. Výborní herci jako Liam Neeson, Ben Kingsley a hlavně Ralph Fiennes který tu předvádí snad největšího hajzla jakého jsem na filmovém plátně měla možnost spatřit, bych označila za bezpochyby životní výkony v jejich kariérách. Schindlerův seznam je monumentální, dojemný, krásný, krutý a bohužel pravdivý snímek, o zrůdnosti člověka a hlavně o cennosti lidského života. ()

Fiftis odpad!

Blbá zlátanina, ktorá sa hrá, že je podľa skutočnej udalosti. Keby sa na ňu nehrala, tak môžem hodnotiť o niečo vyššie, ale nie, keď má za úlohu oblbovať ľudí. Oskar Schindler je rovnako vymyslená postava ako Robin Hood. Ak by sa na mňa zhrnula spŕška hejtov, chcel by som sa opýtať, ako by ľudia hodnotili snímku, ktorú by urobil Spielberg o Hitlerovi, ako o kladnej postave. Tiež by to všetci hodnotili negatívne, keby tam bolo - "podľa skutočnej udalosti". Alebo ako by ľudia hodnotili dokument The Greatest Story Never Told. A čo tak natočiť film o Jozefovi Tisovi, ktorý keď zistil, že pracovné tábory nie sú až tak pracovné, tak zachránil židovské deti tým, že sa pred ne postavil a povedal nacistom, že ich odvedú len cez jeho mŕtvolu? Nie nie, to už by nebolo korektné. https://www.youtube.com/watch?v=iGGEdTc5S_Y ()

Kass

"This list... is an absolute good." Vzhledem k mimořádné závažnosti tématu, a s přihlédnutím k řemeslné kvalitě zpracování, se odvažuju směle tvrdit, že při Oscarovém klání by v kategorii Film roku "Schindlerův seznam" v konfrontaci s jakýmkoliv dílem světové kinematografie vždy odešel jako vítěz. Ovšem další polemizování nad tím, do jaké míry "Seznam" jen těží z hrůzných událostí 2. sv. války mi v jeho případě příjde liché a nemístné. Nepochybně totiž patří k těm nejzdařilejším dílům, která se kdy alespoň částečně pokusila zachytit tuhle zrůdnou kapitolu lidských dějin. K sugestivnímu zážitku, jenž "Seznam" zprostředkovává, výrazně napomohlo (vedle toho, že se jednalo o Spielbergovu výsostně osobní látku) také použití černobílého materiálu a téměř dokumentární aranžmá většiny scén, čímž snímek výrazně získal na své autentičnosti. "Schindlerův seznam" ale není jenom film. Je to především SVĚDECTVÍ. A v jeho případě se jedná o SVĚDECTVÍ o to důležitější, když si uvědomíte, jak významnou roli sebou FILM, jakožto vlajková loď lidové zábavy, nese. ()

Hunt

Pro mne jedno z největších filmových zklamání. Skvělá kamera, výprava...ale ten scénář jako celek, v mnoha aspektech neosobní a často prvoplánový. Zaveň některé scény zpracovány parádně (např. vyklízení ghetta) 70% ()

filmfanouch

Bude to asi právě Schindlerův seznam, který se většině lidí vybaví když se řekne jméno Steven Spielberg- Někoho napadne Jurský park, Indiana Jones, E. T. nebo Čelisti, pak je tu ale většina, které jako první napadne právě Schindlerův seznam. Pro Stevena Spielberga se přitom jedná o osobní téma, jelikož on sám je židovského původu a právě kniha Thomase Keneallyho, který sepsal vzpomínky přeživších pamětníků ho inspirovala k natočení filmu. Schindlerův seznam si rozhodně nehraje dokument a tudíž je výsledku spoustu pasáží oproti reálné historii překrouceno. Přesto ovšem tento uměleckou kvalitu a výsledný dojem z filmu vůbec nesnižuje. Až teprve po osmém shlédnutí zvedám na plný počet, upřímně jsem si ale dávno říkal, že je 4 z 5 příliš málo, až na ta kino projekce mě ale definitivně přesvědčila. Je Schindlerův seznam film bez jediné vady? To ne. Je to kvalitní film? Rozhodně!. Je to naprostá pecka? Sakra rozhodně.! Právě Steven Spielberg stojí za tím jaký Schindlerův seznam je. Díky němu jde ve výsledku o filmový monument, který už navždy každého zamrazí a nenechá nikoho v klidu. Schindlerův seznam je do velké míry jeden z nejvíce fyzicky nepříjemných filmů v dějinách, ale to především proto, že ukazuje odporné věci, které byli opravdu spáchány. Schindlerův seznam má parádní vyprávění a především obrovskou výpovědní hodnotu. Až takovou, že bude těžké aby byl ve svém žánru někdy překonán. Spielberg pochopitelně dává ze sebe jakožto režisér co nejvíc to jde a především právě kvůli tomu, že jde o jeho příběh, o příběh jeho předků, jeho lidu..... právě Schindlerův seznam byl film, který dal tomuto parádnímu režisérovi Oscara. A ten pravý důvod je právě ten, že pro Spielberga nejde o film, ale o život. 7 vyhraných Oscarů: Nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší kamera, nejlepší stříh, nejlepší hudba (John Williams zase jede!) a nejlepší výprava. Dalších 5 nominací: Nejlepší herec v hlavní roli- Liam Neeson jako Oscar Schindler, Nejlepší herec ve vedlejší roli- Ralph Fiennes jako důstojník SS Amon Göth, nejlepší kostýmy, nejlepší make-up a nejlepší mix zvuku. A stojí za to zamyslet se... je nějaký vyhraný Oscar nebo alespoň ta nominace úplně mimo? Ne! Film je to perfektní především se Spielbergovou bravurní režií, scénář nádherně plynoucí a nenudící ani po 195 minutách, kamera Januscze Kaminskiho je prostě nádherná, střih je také velice povedená záležitost, hudba Johna Williamse samosebou parádní a výprava bezpochyby odvedená dobře. Kostýmy, make-up a mix zvuku taky parádní věci... A pak tu ještě máme toho Neesona s Fiennesem! Ne, Liam Neeson pro mně vždycky bude spíš Qui-Gon Jinn a a Ralph Fiennes pro mně vždycky bude spíš Voldemort. I tak se ale v obou případech pravděpodobně jedná o 2. nejikoničtější role v jejich kariéře a především jsou role v Schindlerově seznamu asi pro oba pány životní.. Liam Neeson je jako hlavní hrdina parádní a zvládá podat Schindlera jako rozporuplnou osobu. Fiennes poté tenkrát v roce 1993 ještě nehrál nejtemnějšího černokněžníka všech dob, ztvárnil tu ale brutálního důstojníka SS. Jeho Göth je sadistický, nemilosrdný a šílený.Vidí Židy jako havěť, bytosti nehodné vlastnit základní lidská práva. Göth je ale stejně tak složitý a konfliktní člověk a i když by bylo snadné ho nenávidět, ve výsledku se jedná o jeden z nejlépe napsaných záporných charakterů v dějinách kinematografie. Filmu také do jisté míry prospívá fakt, že je téměř celý černobílý a občas si parádně hraje s barvami- kultovní holčička s červenými šaty, lesky očí, svíčky..... ta audiovizuální forma je prostě parádní. Mohl jsem jich zachránit víc..... Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět. Bravurně natočený film, jehož zrod uskutečnil sám život.Dodnes parádní řemeslo, s parádní finální sekvenci, která je velice skvělým nápadem. Spielberg i tady dokázal ukotvit svojí skvělou fantazii a vyprávěcí schopnosti a opět si tak zasloužil titul jednoho z nejlepších filmových vypravěčů v dějinách. Schindlerův seznam je prostě parádní práce u které je vidět, že se každý člen štábu snažil a dřel na plnou obrátku. ,, Amerika, Rusko i Anglie věděli všechno o holokaustu a co se tam děje, přesto neudělali nic. Neudělali jsme nic, abychom zabránili proti pochodům smrti, neúprosným pochodům, které vedly pouze ke smrti. Byla to velká krvavá skvrna, červená skvrna, ale každý o tom mlčel. A to je to, proč jsem tam chtěl přidat červenou barvu´´ - Steven Spielberg () (méně) (více)

DJ_bart

"Moc symbolizuje pocit, když máme veškeré ospravedlnění k tomu, abychom zabili. Jenže my tuhle pravomoc nemáme." "Doopravdy?" ___________ Formalistický opus magnum Štefana Špilberga. Dechberoucí tříhodinová epopej bez jakýhokoliv kazu – naturalisticky nepřikrášlená, nesmírně autentická a nejvíce působivá kritika antisemitismu a rasismu, co jsem kdy viděl, takže zcela bez debat jde o nejlepší snímek zabývající se tématem židovského holocaustu. Definice audiovizuálního majstrštyku. Víc k tomuhle komplexnímu veledílu nelze dodat. Snad jen to, že Amon Goethe je největších záporáků/velezmrdů v dějinách kinematografie. ()

ajuska

Na základce nám tenhle film pouštěli, abysme pochopili, jaký byla válka svinstvo. To se podařilo stoprocentně, několik spolužáků se ani nevydrželo dívat do konce.. Zkrátka neskutečně působivý film, jehož silné téma ještě více umocňuje černobílé provedení. Rozhodně pětihvězdičkový zážitek. A co se týče herců, tak lepšího sviňáckýho nacistu než byl ten Fiennesův si nedokážu představit. ()

Shakers

Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Myslím, že to hovorí za všetko. Majstrovské dielo Stevna Spielberga a Johna Williamsa s famóznymi hercami na čele. Obľúbený soundtrack: Main Theme, Inmolation. 95% -5* ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna