Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Joski

Po filmárskej stránke nie je čo vytknúť, len prehnaný sentiment na záver nemusel byť tak "presladený". Na svetoznámeho hollywoodského režiséra som nečakal európsku striedmosť v štýle "surového realizmu". K dokonalému výsledku prispeli autentické miesta getta i táborov, výber poľských hercov i zachovanie jazyka... A v poslednom rade geniálna čb kamera Janusza Kaminského zjednotila celý film a podtrhla hrôzu holokaustu. Rozhodne Schindlerov zoznam patrí medzi najlepšie "hrané dokumenty" a ikony udalostí II. svetovej vojny. Povinnosť pre všetky generácie a potomkov planéty, pretože ľudská pamäť je krátka a sila násilia voči iným rasám stále pretrváva . 100% ()

matt85

Tenhle film ve vás vyvolá všechno! Konečně další film který má jakýsi význam, poslání a není jen prostoduchou jízdou za penězi(né, že bych něco takového neměl rád). Liam Neeson měl dostat Oscara, ve scéně kdy odjížděl předvedl nesemtimentální a přirozený herecký koncert a i v ostatních scénách mně naprosto oslnil. Co ještě víc zaujme a ohromí je fakt, že každá, ale každá scéna má své místo a každá je silná a přinese ten pocit, co má přinést. Taky bychom měli děkovat Spielbergovi, že se celému světu otevřel a natočil tento film velice... "osobně". Tohle je snad nejlepší historický epos, po Braveheart, co jsem kdy viděl. PS: Williamsova hudba je jemná a přitom strašně silná, v málo filmech hudba pomáhá tolik k emocím..... ()

vincchuppo

Schindlerův seznam... Jedinečná ukázka toho, jak dokáže film vzít realitu a zpracovat ji do filmové řeči. Jistě, je to jenom film. Další film o skutečnosti. A je opravdu skvěle zpracován. To nejdůležitější je, že působí niterně na diváka a vyvolává u něj silné emoce. Samozřejmě má spád, a i přes jeho velikou délku (3 hodiny) se na něj člověk kouká nepřetržitě a s napětím. Poprvé, předtím než jsem se na tento film podíval, jsem se ho doslova bál. Věděl jsem, že je dlouhý (což ne všem filmům sluší), věděl jsem, že je inspirován autentickými událostmi (realita bývá často ve filmech překrucována až příliš) a věděl jsem, že je to film černobílý (a já mám barvy rád). Ale když jsem se k tomu dostal a konečně si Schindlerův seznam pustil, sedl jsem si, otevřel pusu, mlčel, nasával data, chvíli se zlobil, chvíli brečel, chvíli se smál a na konci jsem smekl klobouk a uznale pokyvoval hlavou. Jednoznačně zasloužený oscarový snímek. ()

Varney

Jedno z najlepších Spielbergových diel, zobrazujúci jednu z najtragickejších a najsmutnejších kapitol z dejín ľudstva. Film plný krutosti, beznádeje, tyranie, nezmyselného vraždenia ale aj neočakávaného šťastia. V dvoch hlavných postavách vidíme ich dokonalé protiklady. Ralpg Fiennes zobrazil chladné a bezcitného tyrana Goethe a na druhej strane Liam Neeson sa predviedol v úlohe bohatého, ale napriek tomu ľudského Oskara Schindlera. Jeden z najlepších filmov všetkých čias. ()

Doski

Mistrovské dílo. Silný citově psychologický film, který výborně vyobrazuje a čerpá z bohužel skutečné události, která nadlouho poznamenala lidstvo. Myslím, že to byl hodně odvážný krok zfilmovat tenhle snímek, který trvá 3 hodiny, které opravdu stojí za to, protože je to citlivé téma a pro lidi jej lehce zkritizují. Rozhodně životní role Liama Neesona a vrchol Stevena Spielberga. Doporučit tohle je samozřejmost. Pokud jste film ještě neviděli, rozhodně nepochybujte a při první dobré příležitosti pusťte. Já udělal tu chybu a dlouho se mu tak trochu bránil a ani nevím proč, když tenhle žánr mám velmi rád. Skutek, který O. Schindler udělal je obdivu i úcty hodný. Rozhodně ne každý by tohle udělal. 94% ()

Matt007

Po shlédnutí tohoto veledíla jsem ještě dlouho přemýšlel a promítal si v hlavě scény z filmu. Ještě se mi nestalo, abych měl z nějakého filmů tak silný zážitek. Steven Spielberg je génius, který lidem ukázal hrůzy nacizmu a donutil zapřemýšlet i ty, kteří se tímto tématem nikdy nezabývali. ()

MELODY

Schindlerovy židovky poslané omylem do Osvětimi, nahé, ostříhané, čekající ve sprše na spuštění smrtelného plynu jsou jednou z nejsilnějších scén filmu. ()

Moiraine

Pro mě Spielbergovo nejlepší dílo. Všechno už tu bylo vlastně řečeno. Za sebe bych jenom dodala, že na konci nebylo nutno tolik tlačit na pilu. Příběh sám o sobě je dostatečně silný. Ale to by potom asi nebyl americký film. Na hodnocení to ale nic nemění - pokaždé, když ho vidím, mě tenhle film dostane. ()

Parm1

Původně jsem chtěl jít s hodnocením níž, ale nakonec se to na těch poctivých 60% vyšplhalo, protože ve filmu nejsou šílené srdcervoucí scény, což je u takovýchto filmů běžné. A taky bylo fajn vidět Bena Kingsleyho prozměnu v kladné roli. A Liam Neeson? Kapitola sama pro sebe. Skvěle zahrál zajímavou postavu, kde se snažil zakrýt hrabivostí lásku k bližním. Akorát by to klidně mohlo být o hodinu kratší, nezlobil bych se. 60% ()

Hezzy

Tento film POVINNĚ promítat ve školách jako odstrašující případ, čeho jsou lidé schopni. Při sledování se mě zmocnila nepopsatelně skličující atmosféra. Skvělé výkony herců (hlavně Ralph Fiennes), hudba a naprosto vynikající artové zpracování z tohoto dělají jeden z nejlepších a emočně nejsilnějších zážitků kinematografie. Možná pozdě, ale až po tomtto snímku jsem začal pana Spielberga více sledovat a hlavně už jsem nepochyboval o jeho režisérském umu. ()

Pathrose

Jak Schindlerův seznam ohodnotit? Přes hrůzu, kterou znázorňuje se jedná o famózní snímek. Jeden z nejlepších, co kdy byl natočen. Tohle je Spielbergovo vrcholné dílo, které už nikdy nepřekoná. Málo filmů tento film překoná. Fiennes svým výkonem na plátně znázornil čisté zlo. ()

danny_21

Strhující podívaná s obrovskou výpovědní hodnotou a u mě je vrchol Spielbergovy tvorby společně s Ryanem. Černobílá forma společně s kameramanovým kumštem výrazně přispívá k dramatičnosti veškerých scén, kterých je ve snímku přehršel - jednomu místy nezbývalo jen šokovaně přihlížet a někdy i odvracet pohled nad tím, jaká zvířata dokáží lidské bytosti být a nakonec cítit lítost nad tím, jak málo Oskarů Schindlerů je kolem nás. Vše ostatní řekli ostatní, takže já se jen klaním Stevenovi za tuhle výpověď - smutných, ale bez debat jasných 100 % ()

Pilník

Hodně dlouho přemýšlím co napsat a vlastně pořád to nevím, ale stejně něco napíšu.... Myslím, že zde nemusím vytahovat jak tento film působí na lidi a jelikož předloha je skutečná a vše se stalo, tak Spielberg z toho udělal obdivuhodnou 3,5 h podívanou přičemž se to někomu může zdát hodně, ale pro mě to bylo ještě málo.... Byl jsme překvapen, jak skvěle svou roli zahrál Ralph Finnes a Liam Neeson... Do toho neskutečná muzika od génia Johna Williamse... Je to dílo se vším všudy, člověka dojme, přímo ukazuje na hrůzy, které se děli za války...!! Nádhera ! ()

Likan7

Jsou filmy, u kterých hvězdičky schází. Pro mne osobně se to týká Matrixu, TDK...a Schindleru. Spielberga jsem nikdy neměl rád. Je až moc rodinný optimistický. Pamatuji si ale, jak jsem Seznam viděl poprvé. Přítelkyně mne přemluvila, ať se na něj podívám, protože to stojí za to. 3 hodiny na to jsem měl husí kůži a navždy změnil můj pohled na kinematografii. Naprosto fantastická režie, úžasná hudba a skvělý scénář posazený do temného období lidských dějin. Je neuvěřitelné, jak Stevie dokáže vycucat z každého záběru emoce do poslední kapky. Fiennes je v roli "padoucha" geniální! A na dívku v červeném kabátu asi nikdy nezapomeneme. Brilantní dílo. Velké dík Spielbergovi za odvahu natočit Film. ()

0L0V0

Silný neopísateľný pocit ktorý nedokážem okomentovať. Málokto si vie predstaviť z mladšej generácie aké to asi bolo a vďaka práve takýmto filmom sa vieme vcítiť do podstáv, i keď prežili toľko bolesti, stále tam bola akási nádej. Sledovať tak silný príbeh tri hodiny bolo dosť veľký problém, keď si človek uvedomí čo vlastne má, za čo všetko môžeme ďakovať, tak nezostáva nič iné len byť šťastný v akom obdoby momentálne vyrastáme. Taký to film by sa mal púšťať deťom na základných školách aby si vážili hodnoty dnešnej doby!! ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna