Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

A_Shearer

Obstojně udělanej kýč. Pár scén silných (střílení vězňů pro zábavu), pár co serou propracovanou prvoplánovou pompézností a působivostí. Prostě typickej Spielberg. ()

Jardinnn

27.1.2019 - dostal jsem šanci užít si tento film na plátně. Spielberg a jeho úvodní řeč k filmu naznačuje, že tenhle svět se řítí do stejné prdele jako tenkrát, kdy Áda svým charismatickým knírkem a projevem oplodnil hlavu mnoha lidem. Je smutné, že se jako lidstvo ubíráme stále stejným směrem. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: Itzhak Stern: "Pane, ze zákona vám musím říct, že jsem Žid." Oskar Schindler: "Já jsem zase Němec... Takže to bychom měli." Nejhorší dobu, jaká kdy byla a Spielberg jí tady realisticky vyobrazuje. Itzhak Stern: "Plat židovských dělníků odevzdáte přímo SS. Dělníci nedostanou nic." Oskar Schindler: "Ale je to méně, než bych platil Polákům." Itzhak Stern: "To ano." Oskar Schindler: "To se vám snažím naznačit. Poláci stojí víc. Proč tu tedy mám mít Poláky?" Obchodník z nacistické strany, kterému šlo zprvu jen o peníze. Nakonec se stal zachráncem. Itzhak Stern: "Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět." Oskar Schindler: "Mohl jsem jich zachránit víc..." Černobílý obraz tomu seděl. Herci: Liam Neeson prostě úžasnej... Ralph Fiennes jako nacistická stvůra, která střílí židi z balkonu své vily taky. Vyobrazuje tady zlo. Tento film o záchraně 1100 židů před smrtí v koncentračním nebo vyhlazovacím táboře, je mistrovské dílo. - 1100%. ()

Iczena

Tak tento filmový počin mě nikdy neomrzí. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. Upřednostňuji (kromě komedií) snímky podle skutečných událostí a i tak, ne každý se podaří. Tenhle je podle mě na 1*! ()

andydufrsn

Silné, brutální. Ale natočit film na tohle téma bez brutality by bylo jako točit film o formuli bez řevu motorů. Zlom člověka, který pochopí, že bohatství není vše a že nad lidský život ničeho není je skvěla zahráno. Černobílost snímek suprově podtrhuje, ale co bych vypíchl je Ralph Fiennes, je Goth je jeden z nejlepších hereckých výkonů vůbec ()

ivcicak

Neskutečně silný filmový zážitek, vůbec se nedá pochopit, jak se něco takového mohlo dít. Víc k tomu opravdu nelze dodat, domnívám se, že by film měl shlédnout úplně každý. ()

Markusak

Tohoto filmu jsem se dlouho velmi obloukem vyhýbal. Na tyhle filmy prostě příliš nejsem. No udělal jsem dobře, že jsem se nakonec rozhodl se na film podívat. Nemám rád moc dlouhé filmy, no kvalita to dokáže zcela přebít. Co mého názoru umí Spielberg famózně je atmosféra filmu. To jak dokáže diváka pohltit do dění mu jde excelentně. Dělá různě kamerové efekty, aby diváka dostal více do samotného filmu. Zajímavá ukázka je například u Ryana, kde úmyslně kýval kamerou, aby si divák připadal, že je jeden z vojáku. Nebo u Čelistech, kde použil pohled samotného žraloka, i když z nutnosti, tak nakonec učinil. A tady zase vybral efekt - černobílý. Tenhle nápad tomu nádherně dopomohl. Scénáři není snad, co vytknout a hereckého umění nevyjímaje. Spielberg dost dlouho čekal na Oskara. No u tohoto filmu potvrdil, že si zaslouží míti tuhle cenu. Zobecněno: Nejlepší film z prostředí 2. světové války. ()

degarme

Môj favorit numero one. Takmer dokonalé. Kamera, strih, výprava, životné výkony/ Neeson, Kingsley, Fiennes/. Film s posolstvom, brutálny, autentický, bez zbytočného pátosu. ()

im8

Strašně dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal. To téma tady již bylo 100krát a nevěřil jsme, že by to Hollywood svým uslzeným patosem nezkazil. Naštěstí jsem se dost zmýlil. Od začátku do konce to byla velmi nepříjemná jízda bez prvoplánového sentimentu. Všichni tři pánové v hlavních rolích byli excelentní, ale kdybych měl zmínit jednu postavu, byl by to jednoznačně vyšinutý esesák Amon Göth ve skvělém podání Ralpha Fiennese. Tohle zahrál dokonale! ()

corleone4113

Co více říct nejkrásnější film co jsem do posud viděl herecké výkony Liama Neesona a Ralpha Fiennese mi vyrazily dech atmosféra tohoto filmu je nepřekonatelná velmi nádherná hudba Johna Williamse Spielberg sám sebe překonal tímto snímkem nejlepší snímek kinematografické historie. ()

J1R1K04

Po filmařské stránce geniální, po emocionální stránce opravdu neuvěřitelně silné… Pamatuji si, jak jsem při první projekci měl problémy tento snímek vůbec dokoukat. Ne, nebylo to kvůli tomu, že by to byl nekvalitní film, ale zapůsobil na mě opravdu neuvěřitelně silně. Po skončení první projekce jsem byl v psychicky totálně v hajzlu a prohlásil jsem, že se na tento snímek už nikdy v životě nepodívám… Toto prohlášení jsem samozřejmě nedodržel a po cca půl roce jsem se podíval znovu. S druhou projekcí zmizela veškerá intenzita (každý výstřel už nebyl tak šokující, každý vyfouknutý dým už nebyl tak mrazivý), ale snímek se mi líbil o něco víc než prvně. Ne, nelíbil se mi obsah a popisované události, ale zaujalo mě celkové zpracování. Naprosto geniální a neuvěřitelně působivá obrazová kompozice, výborná Spielbergova režie, mrazivý soundtrack Johna Williamse, skvělý scénář který udrží pozornost celých 195 minut a hlavně naprosto parádně a přesně vybraná hlavní trojice – úžasný Liam Neeson, velmi dobrý Ben Kingsley a naprosto geniální Ralph Fiennes, který svým hereckým výkonem strhne veškerou pozornost na sebe… Po třetí projekci jsem si uvědomil, že ačkoliv od Spielberga osobně preferuji jiné filmy (E.T., Jurský Park), Schindlerův seznam i tak zůstává po filmařské stránce jeho nejkvalitnějším filmem. ()

topol999

Bezpochyby skvělý a tragický příběh z druhé světové války a holokaustu. Kolik takových filmů bylo, je a bude? I kdyby se jich točilo 100 denně, měly by něco do sebe.... Tentokrát mě Schindler nezaujal toliko, jako Pianista nebo Habermann.... Proto tedy "jen" 4*. Ale i přesto je to kvalitní film s velkou hodnotou. 85% ()

Marcel25

Dvadsiate storočie ostane navždy poznačené druhou svetovou vojnou, ktorá znamenala tragédiu mnohých životov, najmä tých nevinných. Tragédia koncentračných táborov nesie byť nikdy zabudnutá a Spielberg to dobre vie. Aj pre to, myslím si, natočil tento, pre mňa, skvost filmového žánru a vrchol filmového umenia. Čierno-biely vizuál len dopĺňa  silne emócie a pachuť ktorá vám ostane po pozretí tohto filmu. Skvost ktorý sa ťažko komentuje. ()

andy60

Film je vyjímečný už jenom tím, že díky své délce je děj rozdělen na 2 dvd. Rozhodně se jedná o velmi působivý snímek, plný emocí, které nutí člověka o všem přemýšlet ještě dlouho potom, kdy film skončí. Výhrady bych měl snad jen k postavě samotného Oskara Schindlera, který byl podle mnoha pramenů postavou rozporuplnou, na rozdíl od Spielberga, který ho vykresluje jako stělesněné dobro. ()

MrdDoHrnce

extrémní patriarchát dementní CH homofobií ve společnosti ve vánoce. absolutní špička vrcholu. Pátou hvězdičku dávám nakonec preč , uvítal bych více Gore scent a nebo taky více erotika ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna