Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

davidh76

Perfektni. Od zacatku do konce napinavy, velmi drsny a obcas i vtipny. Proste vse v pomeru, co si skvely film z valky zaslouzi. ()

VideneFilmy

Jedna z najväčších rozprávok v dejinách filmu. Hoci vo filme nájdeme viacero historických nepresností, dielo ako celok jednoznačne funguje. Scény idú plynulo za sebou, hudobný minimalizmus je pre dobro veci, réžia bez pochybenia odsýpa, kamera sa nerušivo kĺže po plátne, atmosféra i emócie sú vypäté, postavy sa uveriteľne vyvíjajú, na čiernobielom plátne sa v správny moment objaví červená farba,... Schindlerov zoznam som videl už viackrát, ale pri takomto diele je nezmyselné hľadať chyby, ktoré sa objavia všade. Stačí si vychutnávať a prežívať, čo nám chce povedať. I keď ide o jednu z najväčších rozprávok v dejinách kinematografie, prerozpráva jasne a zrozumiteľne odkaz, na ktorý sa nesmie zabudnúť. ()

gapa466

Téma holocaustu je zajímavé a taková protiváha komediím, které mám rád. Nesmí toho být moc, a když, tak dobře zpracované. Tady je to přesně ten případ. Super 5*. ()

yrwen

Kdo čeká akční válečný film bude zklamán. Film je spíše dokumentem, který je dokonalou sondou do života tehdejších židů, kteří ze dne na den přijdou o rodinu, zaměstnání, přátele, zázemí a o svou důstojnost a práva. Syrovost snímku, která je ještě umocněná černobílým zpracováním, je doplňována vděčností a nadějí. Film končí jen zdánlivě šťastně. Ve skutečnosti totiž končí tragicky, protože při pohledu do tváří přeživších vidíte jen bolest a bezmoc. ()

Enon

Je to dobrý, to bez debat, je to nadhodnocený… možná. Film je to fakt hodně dobrý a nadprůměrný ale přece jen sem čekal ještě něco trochu víc, myšleno tak, že sem chtěl vidět více surovosti a beznaděje, dodalo by to tomu hodně. A ke konci to možná až zbytečně moc nutí diváka brečet. Jasně, že to má spoustu neskutečných, bravurně zahraných a emočně vypjatých scén ale chyběla mi tam ještě jakási jiskra. Kvůli tomu dávám 8,5/10 ()

CSGoddess

Černobílý majštrštyk o válce a záchraně několika Židů. Viděla sem už lepší filmy o druhé světové válce takže i když to bude asi kvalitní film mě to moc za srdce nevzalo. ()

SLPHR

Nejlepší film Stevena Spielberga a jeden z nejlepších filmů vůbec. Příběh velmi dobře pracuje s emocemi a hudba nádherně podkresluje atmosféru. Vše je natočeno, tak aby divák měl co nejhorší pocit z hrůz co se dějí na obrazovce. Janus Kamiński předvedl velmi suveréni výkon a kamera k tomuto snímku patří k nejlepším, co jsem kdy viděl. Závěrečná scéna jen podtrhuje co jsem věděl již dřív. Lepší film na památku obětem války nemohl natočit nikdo jiný, než mistr svého oboru Steven Spielberg. ()

MichalZL

Od filmu som rozhodne čakal menej ako by som od jedného z najlepšie hodnotených diel všetkých čias mal. Ako mladý divák skoro tridsať rokov po natočení som už jednoducho zvyknutý na iné tempo a strih, bál som sa, že sa budem nudiť. No a chvíľ, keď moja zoomerská myseľ nebola schopná udržať pozornosť sa teda našlo celkom dosť. Ten zvyšok bol ale čisté majstrovstvo a pri konci som mal v očiach slzy. Môžem len dodať, že film v skúške časom obstál a som rád, že som mu tie tri hodiny venoval. ()

Radeck

Některé filmy by se neměly nabízet pro televizi, streamovací společnosti či kina  jen tak a ještě k tomu když se jedná o jeden s nejlepších skoro až záměrně dokumentární snímek kterým si určitě pan Spielberg vystavěl zaslouženě napořád pomník obětem pro jak ještě díkybohu přeživší tak pro ty kteří zemřeli v téhle bolestně nesmyslné válce. Děkujeme za váš film a za připomenutí že hrůznosti se stávaly a stávat bohužel ještě budou pokud se lidi nenaučí pokoře, citu, lásce k lidskému životu. ()

bernstein

Je konec roku 1939 a do Krakova přijíždí Oskar Schindler (Liam Neeson), člen nacistické strany a neúspěšný průmyslník, který si dělá zálusk na rychlé zbohatnutí v podobě továrny na smaltované nádobí. Tu umisťuje na kraj nově vzniklého krakovského ghetta. Chce v ní zaměstnávat Židy. S jejich hledáním mu pomáhá bývalý účetní Itzhak Stern (Ben Kingsley), který se snaží „dohazovat“ práci v nové továrně co možná největšímu počtu lidí. Podnik prosperuje a Schindler začíná slušně vydělávat. Novým správcem ghetta se stává Aman Goeth, který má odpor vůči k Židům, ale i vůči životu jako takovému. Ke konci války se správa Třetí říše rozhodne přesunout všechny krakovské Židy do Osvětimi. Schindler chce za každou cenu jejich deportaci zabránit a usiluje o vykoupení svých zaměstnanců pro novou továrnu na granáty v československém Brněnci u Svitav. Goeth však o tom nechce ani slyšet, protože si myslí, že Schindler chce Židy chránit. Proč byste měli vidět? Film představuje variace etických vůdců, od Amana Goetho ztělesňujícího čisté zlo, po Itzhaka Sterna –  poctivého lidumila. Mezi tyto dva extrémy je zasazen Oskar Schindler. On je příkladem evolučního přechodu od neetického válečného zbohatlíka k sebeobětujícímu se vůdci. Z popela hrůzy holocaustu Schindler povstal nakonec jako etický vůdce, který zachránil tisíce Židů. ()

Foltest

Neuvěřitelně silný film. Měl jsem obavy z více než 3hodinové stopáže, ale ty se ukázaly jako zcela liché. Spielbergovi se podařilo diváka ke snímku přilepit od 1. do poslední minuty.  Často zmiňovaným negativem je ahistoričnost postavy Oskara Spielberga. Mně osobně to ale nevadilo, protože film má takové morální poselství a takovou spoustu inspirativních myšlenek, že převážení formy nad obsahem je v tomto případě zcela v pořádku.  Z těch silných myšlenek bych rád zmínil například rozhovor mezi Schindlerem a Göthem o povaze moci, stejně tak jako závěrečnou myšlenku, že 1 život je jako celý svět. V neposlední řadě nesmím zapomenout zmínit neoddiskutovatelnou přesnost vyobrazení židovského utrpení v okupované Evropě. Z toho důvodu Schindlerův seznam má i edukační funkci, protože dnešnímu člověku celé to téma musí být jen těžko představitelné, v čemž obrazové médium jako film může rozhodně pomoct. Rád bych také vypíchl celou scénu s násilným vyklízením ghetta; společně s dívkou v červených šatech a použitým soundtrackem to bylo tak strašně děsivé, že je to svám způsobem nezapomenutelné. Jen málokterý film mě kdy dojal, Schindlerův seznam je ale rozhodně jedním z nich. Tento snímek mě ovlivnil, skutečně donutí člověka se hluboce zamyslet. Proto ho rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

Fakof

Schindlerov zoznam je úžasný príbeh o človeku, pre ktorého znamenal ľudský život oveľa viac než čokoľvek iné. Schindlerova ľudskosť bola spracovaná fakt na jednotku. Tvorcovia a herci odviedli skvelú úlohu. A to, že bola celá snímka čiernobiela dodalo len na atmosfére. Záverečná scéna bola určite jedna z tých najlepších akú som kedy videl. Proste úžasný film a určite jeden z najlepších filmov aký som kedy mal tú česť zhliadnuť. ()

Jimmy73

Jeden z nejlepších, ne-li nejlepší film. Komentáře o pohádce jdou sice pravdivé, ale nic to nemění na podstatě filmu. ()

Lukas.Hutter

Filmové drama, které zobrazuje krutost nacistického Německa, ale i naději, že i v té největší temnotě lze najít světlo. Realisticky podanné, herecký koncert. Škoda, že nebylo takových lidí jako byl Oskar Schindler více... ()

ezop1012

Scenár je miestami veľmi naivný a hlúpy, niektoré scény sú, ale až príliš surové, napríklad zastrelenie projektantky, chlapca, bezrukého ... a pod. Správanie Oskara po asi polovičke filmu je už pritiahnute za vlasy a s históriou to nemá nič spoločné. A to, že na začiatku sa takto spriatelí s nemeckými dôstojníkmi, a to len za jediný večer, tak to je hlúposť. Mimochodom, Fiennes mal dostať Oskara za rolu Amona, a ak by niekto argumentoval, že nemohol, lebo židia, tak to by sme ani v iných filmoch nemali aktéri dostávať Oskarov za podobne úlohy? Za mňa, film, ako celok je priemer až podpriemer, ale niektoré scény sú veľmi dobre urobené, je aj chybou, že film nebol farebný a viac realisticky a menej Hollywoodsky. ()

Renard1338

10/10 Najlepší Spielberg. Naj scéna: Likvidácia getta bola zdrvujúca, ale ja mám najradšej úvod v reštaurácií. Dokonalé vykreslenie Schindlerovho charakteru. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna