Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

soukyd33

Herecké výkony super. Já bohužel tento film nechápu, takže hodnotím pouze scény, vtipné scény, dobovou úpravu a kostýmy. Dokonalé scény v blázinci jsou povedené, ale na mši nebo co to bylo to prostě nemá. Hvězdiček 4**** ()

asdfasdf

Geniální komedie, která je další krásnou ukázkou československé filmografie, ze které by si určitě měli naši filmoví tvůrci vzít příklad. Je zde spousta kvalitního humoru, který nikdy neomrzí a spousta hlášek, které se nedají zapomenout. Knihu jsem nečetl, takže nemohu srovnávat její přenesení do filmu, ale mám určitě v plánu si tuto knihu přečíst. A Švejk v podání Rudolfa Hrušínského je doopravdy neskutečný. ()

evangelik

Ve svých erotických snech si často představuji, jak to asi v té koupelně po příchodu Švejka probíhalo. Odpusťme scénáři a režisérovi že v románu ho svedla ležíc na gauči a odhalujíc punčošky... Rovněž Dr. Grünstein nemohl tehdy říct "...zrovna když vypukne světová válka..." Až do vypuknutí druhé světové války to byla "Velká válka", nikoliv první světová válka... ()

Nataniel73

Dobrý voják Švejk je taká roztomilá komédia pre všedný ľud. Tak ma napadlo, že pri natáčaní tejto absurdnej komédie museli mať zúčastnení herci ohromnú zábavu. Tej neohrozene kraľuje Rudolf Hrušínský v roli dobrého vojáka Švejka a zdatne mu sekunduje Miloš Kopecký v roli večne ožratého farára. Pre mňa oddychovka s pár mimoriadne vtipnými scénkami. Za tú najlepšiu považujem Švejkovo plakanie v kostole počas bizarnej kázne pána Kopeckého. "Vyceřte zuby. Pořádně! Tak se prosím šklebí doga."...."Věříte v nesmrtelnost duše? Múže jít kúň do nebe?" Štyri hviezdy zaslúžené, ale Poslušně hlásim je predsa len o čosi lepšie. ()

rime

Švejk zůstane navždy geniální. Na rozdíl od dnešních intelektuálů ve filmu vidím ten "boj" proti mašinérii a systému, ovšem odsouzení díla jako další level nechápu už vůbec. Humor z filmu je nesmrtelný a jestli je tohle typický český humor, tak máme být na co pyšní a je mě smutno, když čtu některé komentáře lidí, kteří snad nepochopili ani zrnko toho v čem vlastně ten Švejkův humor vězí. No, už ho asi nikdy nenajdou. ()

Chaospunx

Plný počet! Jednoznačně skvost tehdá ještě kvalitní kinematografie. Herecký koncert všech možných i nemožných hereckých osobností té doby. ()

remotrumpet

"Dej mi černý." - "Vojna s turkem musí bejt." - "Záchod máme přímo pod hubou." - "Ja jsem ouředný blb." - "Dobro došli." - "Ja mám obchod se psy." - "Klystír na cestu dostanete..." - "Zaneřádil mi celej pekáč." - "Právě na vás přišlo malinké delírium." - "Ten je tak ošklivej, až je krásnej." ()

Hombre8

V mládí mi to typické české švejkovství bylo dosti proti srsti. Čím je člověk starší, tím je mi bližší. Asi už z toho píva blbnu jako Josef. Jasná je jedna věc. Po tandemu Steklý+Hrušínský už nikdy nebude mít smysl, aby se tuhle věc někdo pokusil natočit znovu. Taky se o to, pokud vím, nikdo ani za posledních bezmála sedmdesát let ani nepokusil. ()

Peky

Poslušně hlásím, že mi dalo pořádně zabrat dokoukat tuhle kokotinu až do konce. Snad ani jednou jsem se nezasmál, jako bych sledoval 105 minut táhlé nudy absolutně o ničem. ()

Hlas Boží

Uplně výborný film. Navenek hodně hloupý, ale uvnitř pěkně vychytralý proplopuvá Švejk nástrahami rakouské válečné mašinerie. Určitě patří mezi klenoty:-). Vždycky se u něj velmi bavím:-) ()

Giovanni

Je jen velmi málo filmů, které můžu vidět více jak desetkrát a pořád si je budu užívat a bavit se. Počkat, vlastně o žádném jiném ani nevím :) Nejlepší český film vůbec. ()

Andrew1987

Neviem, čím to je, ale tento film som už sledoval nespočetne veľa ráz a stále sa dokážem na ňom schuti zasmiať. Zrejme je to vďaka hereckým výkonom Rudolfa Hrušínskeho, ktorý sa úlohy vojaka Švejka zmocnil skutočne excelentne. A tá nezabudnuteľná veta: "Poslušne hlásim." Myslím si, že ide o jedno z najlepšie sfilmovaných knižných diel. ()

augustin43

prostě kniha je kniha. Film je také úžasný, ale dávám jednu hvězdu dolů proto, že hlavní postavu vidím jinak, než režisér, či pan Hrušínský. Vidím spíše člověka, který se zoufale snaží vyhnout válce. Kdyby nám to ovšem bylo v knize takto polopaticky sděleno, ztratila by se polovina humoru. A to si Hašek nemohl dovolit, protože humor byl jeho život. Myslím, že Hrušinský viděl více Ladu než Haška. Koukám, že si toho všiml i Marigold. Vynikající Miloš Kopecký. ()

axelson

Myslim ze kdyz se pred casem hodnotila komedie stoleti,ac nechci urazit pi Polednakovou tak Svejk mel byt jasnym favoritem.Rudla Hrusinsky st.je jako Svejk Josef neprekonatelny.Presne vse zapada do doby stareho mocnarstvi,hlavne ty oblyceje hercu i nehercu.A vubec nejvystiznejsi byl Pepek Vyskocil v druhem pokracovani Svejka na Belehrad. ()