Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

Rilian

Lituju Hašku nemůžu jinak. Pro mě Švejk nikdy nebyl tou skvělou národní knihou jako pro většinu lidí. Neříkám, že je to vysloveně špatné, Rudolf Hrušínský je prostě Rudolf Hrušínský, ale mě to bohužel neoslovilo. ()

Pawlisman

Vybráno skutečně best of z knihy. Navíc Hrušínský je prostě přesnej. I tak kniha je kniha - několikanásobně lepší a sem tam jsem se při filmu přesto nudil. Kvalita, ale s literaturou těžko srovnatelná. 7,5/10 ()

waits

Mistrné dílko. Steklý nejen že výtečnou Haškovu předlohu nepokazil, ale naopak ji pro film skvěle scénaristicky a režijně zpracoval, což mu při jeho pobytu ve filmařském pekle snad zachrání nějaké to odpolední povévání horkou smolou. Málokdy se také vidí tak podařené obsazení, každá vedlejší postava sedí jak prdel na hrnec. Za zmínku stojí zejména Filipovského Brettschneider (Filipovský si střihne ještě roli lajtnanta Duba v pokračování Poslušně hlásím) a hlavně Kopeckého polní kurát Katz. Jeho přiskákání na židli mezi rejdící lehké děvy nebo poznámka u snídaně před věřitelem "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" mě úplně porazily. Pokud jde o Švejka samotného, tak lepší volba než Hrušínský asi těžko připadal v úvahu, přesto je jeho Švejk trochu jiný než ten z předlohy, u kterého je hrana mezi blbostí a vychytralostí více rozostřená a proto zajímavější. ()

arcticsky

Bezvadné zpracování provařeného Haškova majstrštyku. V nezapomenutelných rolích zde vystoupili především Hrušínský, Kopecký a také Bedřich Vrbský v roli doktora Grünsteina. Ale i ostatní známí herci zde mají své malé, ale výrazné party. ()

Barbuchas

Tak já nevím... Tento film je úžasnou adaptací románu! Ale kniha je o 100% lepší. Hrušínksý je sice výborný, ale zbytek tak nějak pokulhává, asi jsem si to představovala jinak ()

xtraper

Ke Švejkovi se nedá již nic dodat. Je to klasika, zejména s takovým hereckým obsazením, jako byl pan Hrušínský, nebo pánové Kopecký, Hlinomaz atd. Švejk je české národní zlato, jako třeba Prodaná nevěsta. ()

Vesecký

Švejk byl zfilmován několikrát, ale Steklého zpracování se stalo klasikou a kultovním filmem, jak se dnes říká. Steklý se přidržel velmi věrně nejen Haškova originálu, ale i Ladových tradičních kreseb, které ke Švejkovi stejně neodmyslitelně patří. Vše ovšem korunují skvělé výkony herecké. Hrušínský, Kopecký, Beneš, Hlinomaz, Filipovský a mnoho dalších - bez nich si Švejka nedovedu představit. - Steklému se navíc podařil vytvořit Švejka takového, jakého si představoval sám Hašek; tahle postava se otevřeně vysmívala všemu zapšklému ve starém mocnářství, ale tí, že ze sebe Švejk udělal takového prosťáčka, byl prakticky nepostižitelný. Hrušínskému se podařilo na několik místech svou tváří znázornit skutečné Švejkovo protirakouské, protiválečné a vlastenecké smýšlení. Bohužel, mnoho lidí si dodneška myslí, že Švejk byl skutečně blb a že román o něm je jen velká sranda. Není. ()

WinstonS

Naprostá klasika, na kterou se dá dívat pokaždé, když na ni v TV programu narazím. Nespočet skvělých hlášek, pan Hrušínský se jako Švejk už narodil (pozor, to je pochvala) a Miloš Kopecký v nejlepší vedlejší roli v dějinách tuzemské kinematografie :-) Jasně, film sice nemá onen pověstný rozměr Haškova románu týkající se absurdity a zvrácenosti války, ale jako lidová komedie zkrátka nemá chybu. ()

Hepy13

I kdybych četl a viděl všechny Švejky na všechny způsoby od Aše až po třinec. Žádný jiný nemůže z mojí hlavy vymazat to jak si budu Švejka alis Rudu Hrušínského na vždy pamatovat. Tohle je prostě tak skvěle zahraná postava, že na ní nejde zapomenout! ()

Petrus1

K tomuto snímku se dá těžko napsat něco, co už nebylo řečeno. Je to prostě herecký koncert! Hlášek je tady tolik, že by šlo v podstatě o přepis celého filmu. Přes klasické „Na Bělehrad“, „Klystýr, vypláchnou žaludek a chinin!“ přes méně provařené: „Jenom mě jednou málem zachvátil automobil na Karlovým náměstí.“ „Choděj tam pouliční holky a jiná dobrá společnost.“ Jako Švejk je Švejk, ale já si přece jenom nemůžu odpustit vyzdvihnout naprosto úžasnýho Miloše Kopeckého a jeho geniální delirium: „Milostivá paní, vy máte rozkošnýho chlapečka!“. No, nechtěli byste se mít na vojně jako on? Chlastání, děvky, karban a o peníze se vždycky někdo postará za vás! A mám to sem vůbec psát? Tak jo, Haškův román jsem samozřejmě nečetla. To je ostuda! ()

Jeremiah

Proč je Jaroslav Hašek tak vysoce ceněn? Protože ukázal jednu z možných cest jak přežít v tomto utrpení na Zemi. Šašky měli přece i králové, a né vždy to museli být "hlupáci" - ba právě naopak. Souhlasím z uživateli, kteří píší, že se jedná o nejzdařilejší zfilmování tohoto díla. ()

Chundys

Výkon pana Hrušinského a pana Kopeckého jsou jedinečné :-)! Scéna s točícím stolem je vynikající a když má feldkurát přeludy no jeje :D.... ()