28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

Dever

Soundtrack John Murphy: 1. The Beginning [2:56] ,2. Rage [1:22] ,3. The Church [1:17] ,4. Jim's Parents (Abide With Me) [2:29] ,5. Then There Were 2 [0:42] ,6. Tower Block [1:26] ,7. Taxi (Ave Maria) [2:09] ,8. The Tunnel [1:40] ,9. AM 180 - Grandaddy [3:20] ,10. An Ending (Acent) - Brian Eno [4:18] ,11. No More Films [0:48] ,12. Jim's Dream [0:40] ,13. In Paradisum [2:12] ,14. Frank's Death-Soldiers [2:39] ,15. 'I Promised Them Women' [1:24] ,16. The Search For Jim [2:42] ,17. Red Dresses [0:48] ,18. In The House-In A Heartbeat [4:17] ,19. The End [1:55] ,20. Season Song - Blue States [4:12] ,21. End Credits [1:45] ,22. Season Song [7:39] ,23. Taxi (Ave Maria) [6:16], ()

tron

Strhujúci film spoliehajúci sa na disciplinované herecké výkony Brendana Gleesona, Cilliana Murphyho a Naomie Harris, na brutálne dravé akčné scény a vynikajúcu atmosféru mrazivo vyľudneného Londýna (i daždivých lesov - silná scéna s koňmi). A to by nebol Danny Boyle (Pláž), aby do „obyčajného“ hororu nevopchal myšlienku o tom, či je horší živý mŕtvy, alebo zdravý, kvázi civilizovaný človek, ktorý pri najbližšej príležitosti opúšťa etiku a ľudskosť a stáva sa beštiou. ()

JFL

Snímek "28 dní poté" by sice striktně řečeno neměl být řazen mezi zombie filmy, protože z povahy původu zdejší apokalypsy by měl spadat spíše mezi nákazové filmy, jenže jednak na mnoha úrovních přímo čerpá z tradice filmů o zombie apokalypse, ale navíc měl jeho mezinárodní kasovní úspěch zásadní vliv na revitalizaci zombie filmů v novém tisíciletí. Zcela evidentní je zde dědictví romerovské tradice zombie filmů, kde monstra a apokalypsa s nimi spojená slouží coby katalyzátory pro drama hrstky přeživších i coby zrcadlo soudobé společnosti a jejích neduhů. Danny Boyle a Alex Garland se konkrétně zaměřili na celosvětový fenomén hněvu, který přinejmenším v Anglii vidí jako výsledek frustrace z nenaplněných ideálů o hodnotě a významu jednotlivce v demokratické společnosti. Užití digitálních kamer pak zpřítomňuje jednak bezprostřední napětí postav, ale také asociuje dnes už nejen britský fenomén masivního rozšíření bezpečnostních kamer, které sice mají občany chránit, ale při tom jen přispívají k úzkosti, pocitu ztráty soukromí, ale také zveřejňováním zachycených kriminálních činů stupňují strach obyvatel. ()

B!shop

No jako horor film moc nefunguje, ale jinak to je parada. Vyobrazeni sveta po nakaze se totiz povedlo na vybornou, taky diky zvlastni kamere, kdy celej film pusobi jako dokument, ale kamera nastesti neni rozklepana. Vetsinu casu sice hlavni hrdinove jen jedou za zachranou, ale film nenudi a obcas tu je nakej utok nakazenejch, ktery jsou udelany slusne a cely to je docela krvavy a napinavy. Z hercu me nejvic potesila pritomnost Christophera Ecclestona, nicmene i Murphy v hlavni roli je slusnej. Film je sice na stokrat omlety tema, ale presto pusobi jinak, originalne a zajimave a 4* si zaslouzi. ()

Gimli

Prvni polovina je vyborna, zameruje se na dusledky epidemie, na to, co dela s nenakazenymi lidmi, na jejich psychiku, ktera je podle me prokreslena velmi dobre. K tomu jeste spise sentinemtalni hudba a mame zadelano na vyborne psychologicke drama s prvky hororu. Bohuzel se tvurcum asi nezdala temer nulova akce, tak si to museli vynahradit druhou polovinou, jez je uplne o necem jinem, a s jedinym zajimavym objevem, ktery se v ni uskutecni, slo divaka seznamit uplne jinak. Takze druha pulka je nesmyslna akcni slatanina borici vse, co prvni pule pracne vybudovala. Tohle me vazne mrzi :-( ()

movie

Z počátku velmi dobrý zombie horror, který se ke konci zvrhne v celkem nechutnou hovadinu. Ke všemu si scénárista Garland dovoluje nějak nad danným tématem moralizovat, což se nejen do žánru nehodí, ale i to snižuje moje hodnocení o hvězdičku. ()

Flipnic

Zdlouhavá vykrádačka jak Romera, tak začínajícího Cronenberga, která má akorát zajímavé výtvarné zpracování. Film opravdu přímo vykrádá co se dá, konkrétní nápady z filmů již od dob "Shivers" a "Night of the Living Dead". Navíc příliš zdlouhavé, nevýrazné. Netvrdím, že je to špatný film (viz moje hodnocení), ale podle mne se o nic převratného ani příliš zábavného nejedná. Boyle měl přijít s něčím novým, nejen s novým a nezvyklým zpracováním obrazu a střihu... ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Dosti krvavý film Dannyho Boyla, virová sci-fi apokalypsa. Po úvodní scéně s průšvihem s osvobozenými opicemi film vtipně přeskočí katastrofu zhroucení civilizace nápisem 28 dní poté - a teprve pak začíná akce. Živí proti nakaženým, všichni proti všem, soucit se nenosí. Vůbec to není špatné sci-fi , ale já tam pořád cítil ten béčkový horor někde v podkresu scén a docela mi to vadilo, stejně jako do filmu nepadnoucí scény se zvrhlými vojáky. Prostě ne můj šálek čaje. A protože jsme v Anglii, dávám jen tři hvězdy. Trailery: http://www.csfd.cz/film/895-28-dni-pote-28-days-later/videa/ ()

Zeck

Skvělý horor, v kterém se dá napětí krájet. Opuštěný Londýn navodí pocit zoufalství. Tomuto pocitu může konkurovat snad jen opuštěný New York z Já, legenda. Celý film se nakonec pošoupne do zcela jiné roviny, než jsem ze začátku předpokládal. Což bylo velice přijemné překvapení. Až na pár nelogičností je to užasný horor o kterém se vám možná bude i zdát. Osobně se těším, až se podívám na pokračování. ()

Jossie

Pro mne je tenhle zombie-film dost milé překvapení, protože na to si fakt nepotrpím. Líbila se mi psychologická stránka filmu, kdy lidstvo v podstatě vymřelo a pár přeživších se s tím musí vyrovnat. Za velký klad považuji i to, že se tam zombie vyskytují poměrně málo a dá se s nimi dobře nějakým způsobem zatočit. Můžu dokonce uznat, že jsem se jednou i lekla. Velmi dobře je zvolená hudba. Ale co mě nejvíc dostalo, bylo oznámení: 28 dní poté... ()

pan Hnědý

28 Days Later... Danny Boyle se na stoličce režiséra odklonil od své dosavadní srdeční záležitosti - tvrdých drog (Trainspotting, Beach) a vytvořil poctivý, nekompromisní přírůstek do skupiny filmů o zombie/nakažených apokalypse. Po XZ zhlédnutí musím v hodnocení přidat. Geniální soundtrack ! ()

Jara.Cimrman.jr

"Ty máš nějaký plány? Máme najít lék a zachránit svět nebo si jen zašukat?" Vědec nejsem, takže asi to druhý. Mám teda drobnej problém s míšením ras, ale kdyby mi Selena láskyplně přiložila mačetu ke krku, tak bych patrně s pářením souhlasil. Samozřejmě pouze v rámci zachování života na planetě. Ale abych se vrátil k filmu, tak ten přede mě postavil dilema, zda je nebezpečnější nakaženej soused nebo nadrženej voják. To jsem nějak nevyřešil, takže jsem se věnoval tomu, jak se to tam vzájemně pozabíjí. No jo, kousalo se, zabíjelo se i znásilňovat se chtělo, ale originality to zase tak moc nepobralo. ()

EdaS

28 Days Later jsem před léty odzíval jako nenápaditý mix Dne trifidů a Romerových zombíků. Po nadšeném zhlédnutí Sunshine jsem se k Boyleovu staršímu dílku vrátil, abych zjistil, že rozhodně není špatné, a co mu chybí v originalitě dohání působivou prací s digitální kamerou, herci (Cillian Murphy má oči šílence, to mi nikdo nevymluví) a hudbou. Jinak řečeno na pokračování 28 Weeks Later se začínám docela těšit. ()

xxmartinxx

Danny Bole má rozsah. Vybere si žánr, vycucne z něj to nejlepší a dokonale to zkloubí. Tady ale přestřelil. Několik dobrých nápadů, ale neschopný tupý a tuctový scénář, který film stahuje dolů. Několik skvělých momentů a nenudění se je jediné, co film nabízí. Obyčejně by to stačilo, ale od Boyla chci víc. 50% ()

Zíza

Vylidněný Londýn, jít takhle prázdným městem, no nevim, asi by mi to pocuchalo nervy... Jo, tahle atmosféra byla výtečná! Fuj, teď mé představy neutichnou aneb konec se blíží... ()

Mr.Apache

Stejně je to trochu zvláštní, přiznat si natvrdo, že celý žánr moderních zombie filmů (Romerovým Night Of The Living Dead počínaje) je vlastně odvozen od slavného sci-fi románu Johna Wyndhama Den trifidů. Ve 28 dnech poté najdeme zjevnou citaci prakticky celé první kapitoly této knihy. A tím odkazy zdaleka nekončí. Troufám si říct, že upozornění na fakt, že Wyndhamův postkatastrofický majstrštyk inicioval vznik celého subžánru filmového horroru, bylo jedním z hlavních cílů, které si tímto snímkem Danny Boyle určil. ()

Skejpr

Maximálně nadupaná apokaliptická vize, veilce realistická a maximálně strhující, s fantastickým Cillianem Murphym, podle mého nejlepší hroror, jaký sem zatím viděl, už jen proto, že sem měl špatné spaní celý tejden, což se žádnému jinému hororu nepodařilo. ()

Shit

je to určitě výborný film, ale přece jenom mě se víc líbil film Úsvit mrtvých, který je daleko víc akčnější a je ve větším tempu, tohle se trošku moc táhne a je málo akční i když někdy jsou tam slušný akce a děj určitě taky neni k zahození, ale něco tomu schází. Herecký výkony nejsou nic extra, ale čtyři hvězdičky si to zaslouží ()

Dragoni

Dvacet osmička je pro mnoho příznivců post-apokalyptických a zombie filmů něco jako kult, který se musí uctívat, a také se jedná o základní pilíř nového žánru produkce 21. století z hnízdečka britských gémiů. Nejedná se ani tak o šílenou zombie akci, ale spíše o vyvolání sklíčenosti a to díky prázdným vylidněným ulicím a deprimující hudbě z produkce Johna Murphyho(soundtrack, který se opravdu povedl). Oba tyto hlavní faktory ovlivňují divákovy pocity po zbytek celého filmu, a i když se nejedná o akci jako tomu bylo v "Úsvitu Mrtvých", tak přesto je vytvořen dokonalý pocit prázdnoty a akční temné atmosféry. Je pravda, že o klasické zombie se nejedná a hovoří se zde o nakažených, avšak je na každém, jak si to odůvodní. Každopádně setkání s nakaženým na zámečku, který obývá vojenská jednotka, a následný útok nakažených je něco neuvěřitelného a deprimujícího. Některým důchodcům by nestačil ani kardiostimulátor, aby to rozdejchali. 90% ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení