28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

flanker.27

Za první 2/3 filmu bych dal klidně 5. Vylidněný Londýn, první setkání s nakaženými, Jimova návštěva doma, všechno velmi drsné, adrenalinové, psychicky reálné a celkově uvěřitelné. Ale přece jenom ten konec je tak za vlasy přitažený, že hodně kazí dojem z celého filmu. Skoro jsem váhal dát jenom 3, nakonec přece jen dávám 4, ale s odřenýma ušima, hlavně díky skvělé atmosféře v prvních dvou třetinách a dobrému nástinu motivů postav. ()

M.a.t.t.

Toto Danny Boyle úplne nezvládol. Lacno vyznievajúci pokus o post-apokalyptický film, v ktorom toho funguje veľmi málo - digitálna kamera, podivná hudba a scénar nepripomínajúci ani horor ani drámu - totiž za pozretie rozhodne nestojí. A len kvôli niekoľkým dychberúcim záberom na zdevastovaný Londýn sa 28 dňom potom neoplatí dávať šancu, na to existujú aj lepšie žánrové kúsky. ()

Morien

2008: Jeden z mála "novodobých" hororů, jež se mi líbí, a který mi paradoxně nepřijde jako horor. Ve 28 dnech vidím schématicky zobrazenou lidskou společnost se všemi jejími nedostatky. Cillian a Brendan svým civilním herectvím odpalují Dannyho hozený míček a to společně s fantastickým soundtrackem vytváří opravdu jedinečný filmový zážitek, který si ráda dopřávám znovu a znovu. Aneb film o tom, jak se lidé chovají, když všechno dosud samozřejmé přestává existovat. ♥♥♥ - Dodatek 2014: Ani s plynoucím časem se můj názor na film nemění, jenom si to sama pro sebe umím lépe představovat. Je to velmi krásná cesta hrdiny s působivými neoprimordiálními milníky - za vymyšlení tohoto slova jsem na sebe velmi pyšná. Vystihuje to můj názor, že film odpovídá současné moderní kultuře, ale zároveň se vyjadřuje k vnitřním základním stavebním kamenům lidskosti. Jeho promyšlenost a struktura film posouvá úplně někam jinam, než by člověk čekal od obvyklého survival/nákaza hororu. Ještě víc to vynikne při srovnání s "pokračováním" 28 týdnů poté, které představuje právě jenom žánrový produkt bez přidané hodnoty, kterou nalézám zde. Také se jedná o jeden z posledních filmů, kde jsem ochotna přiznat, že má Danny Boyle mozek v hlavě, a nejen to, dokonce vysoce funkční. Tady s poměrně nízkými náklady dosáhl něčeho, čemu se Marc Forster o jedenáct let později s mnohem vyšším rozpočtem, proslulou literární předlohou a Bradusem v roli herce i producenta ve Světové válce Z ani nepřiblížil. Například tu není ani jedno dítě s astmatem, zato je tu tak mocná anagnorize při pohledu na letadlo letící nahoře za větvemi stromů, že prostě nemůžu zůstat emocionálně neroztrhána. ()

gudaulin

Danny Boyle si získal obec fanoušků svým Mělkým hrobem a svou pověst talentovaného filmaře potvrdil kultovním Trainspottingem. Zákonitě se od něj tedy čekalo něco velkolepého a ono to bohužel tak úžasné není, i když to z mého pohledu na 4 hvězdičky stačí. Je to film, který k tématu přistupuje až příliš krotce a nerozhodně. Tempo filmu kolísá, scénář je rozpačitý, někdy ukecaný a především s trapně happy-endovým koncem. V rámci žánru je to přesto nadprůměr, ale od režiséra Trainspottingu jsem prostě očekával víc. Celkový dojem: 70 %. ()

choze

"TAK JSEM JIM SLÍBIL ŽENSKÝ." Atmosférický a (nejen) díky použité digitální kameře nepříjemně realistický film se silnou režií a obsazením (Murphy, Gleeson, Eccleston), plus se scénářem plným silných scén, ale také obrovských logických lapsů. Pokoušet se jen tak z prdele projet zablokovaným tunelem okupovaným zombíky, který můžu klidně objet nebo vypustit zombii na vojáky, kteří drží mé přátele jako rukojmí, přičemž zombie by mohla zabít i je, to si mohl Garland odpustit. ()

whack

Áno, mohol by niekto vypustiť z klietok zopár takých infikovaných opíc, veď tí zombíci sa niekedy správali lepšie ako ľudia. S čím kdo zachází, tím také schází. ()

Dudek

Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů. ()

Gilmour93

Že by zkratka britských jednotek SAS znamenala Spolek Armádních Sexuchtivců..? S roztěkaným vizuálem u mě Boyle shořel jak Manchester a navíc s blížícím se závěrem je studnice scénáristických nápadů podobna úvodním londýnským ulicím. I přes některé hutné scény (rodiče, oční kapky B.Gleesona) mě jeho film jako celek nenakazil a z hlavy se mi vykouřil do nějakých 28 minut.. ()

Psema

Scénáristická zhovadilost, která nemá v mnoha ohledech hlavu ani patu, postavy se chovají naprosto iracionálně, dějová linka se mění podle potřeb a ani ten konec za moc nestojí. Obzvlášť posledních 30 minut je úlet mimo naši soustavu, kdy jsem si říkal, jak mohl někdo provést, s tak nadějnou zápletkou, takový humus. Jenomže Boyle umí točit velice působivě, intenzivně a Cillian Murphy je jako vždy nezapomenutelný. Tak co s tím. 50% ()

Kryšpín

Rozhdoně lépe zpracovaný film na stejné téma než Doomsday (2008) a proto se stydím, že jsem tenhle snímek Dannyho Boyla neviděl dřív. Tohoto režiséra si budu muset zapsat za uši, protože jeho "klaustrofobické" filmy dokáží opravdu vyvolat ten stísněný pocit (Mělký hrob o člověku v hrobě, Trainspotting - uvěznění v drogách, Pláž - uzavřeni na ostrově, Sunshine - ve vesmírné raketě). Po scénáristické stránce se příběh drží daných pravidel a proto taky dobře funguje. Expozice je jasná během prvních pár minut, poznáme hlavního hrdinu, který ke konci projde změnou a úplně se obrátí na ruby. Jen ten konec mě trošku zklamal, nevím zda bych znova věřil armádě. Ale snad to dopadlo/dopadne dobře. ()

TheDarKnig

Takto má vypadat perfektní nervy drásající, beznadějný, psychiku zůčastněných výborně vykreslující, depresivní postapokalyptický film. Samozřejmě, jsou tam i prvky hororové, přece jen "zombie" se většinou v jiných filmech tohoto druhu nevyskytují (i když, co je horší, nerozmýšlející zombík, který vlastně zato, co dělá, nemůže, nebo vychytralý zvrátilý člověk či dokonce inteligentní téměř nezničitelný terminátor?). To je vlastně otázka, kterou film rozvíjí, hlavně v poslení půlhodině.. není všechno tak dobré, jak se zdá a někdy by člověk byl radši obklopen zrůdami než příslušníky vlastní rasy. Ti totiž mohou být zrůdama mnohem nebezpečnějšími. Celkově film ani chvilku nenudí, díky skvělé kameře, která je občas tak amaterská, že se divákovi může zdát, že je přímo v ději, uchvacující, samozřejmě vylidněné panorama Londýna je to, co jsem vždycky chtěl vidět (rozhodně mnohem lepší než prázdný New York), Cilian Murphy není nijak dokonalý, ale postačující.. Jen mně překvapil jeho náhlý přerod v závěru.. Samotný úplný závěr možná příliš optimistický, ale po té hrůze, co se děla celý film, nechává člověka aspoň trochu vydechnout.. Murphyho hudba jako vždycky naprosto dokonalá, hlavně ve finále, když začne hrát In the House, In the Heartbeat,.. Ten song je neuvěřitelně atmosférický. .. Uršitě jeden z těch lepších "hororů".. Aneb jak by civilizace vypadala po jejím kolapsu. ()

TeeAge

|| Scenár: Alex Garland | Hudba: John Murphy | Produkcia: Andrew Macdonald | Distribúcia: 20th Century Fox (UK), Fox Searchlight Pictures (US) | Štúdio: DNA Films, British Film Council | Rozpočet: 5 miliónov £ | Tržby: 82,719,885 $ || Nebyť výbornej kamery, celé to pôsobí ako pokusné domáce video s improvizovaným scenárom. Kto vie, ako ďaleko je to od pravdy. Cillian Murphy herecky prehráva kôli mizivej nutnosti niečo konať na plátne, a zuriví infikanti vedia presnejšie, než kedykoľvek predtým v akomkoľvek zombie filmu, že na koho je potreba zaútočiť, aby už neprekážal scenáru. Ako bonus to trvá skoro 2 hodiny, takže NEfanušíkom apokaliptických a zombie počinov zhliadnutie zakázané. Premňa však úžasné potrvdenie dojmu, že dobrá zombiárňa sa dá urobiť aj v skromnejších pomeroch - ale len za predpokladu, že príbeh aspoň sekunduje prevedeniu... --- Update: Po zhliadnutí dokumentu Side by Side, kde sa objavý aj Danny Boyle a ukážky z tohoto filmu, hovorí Boyle o výhodách lacných digitálnych kamier, na ktoré bol i tento počin (nie natočený, ale) nahraný. Predstavte si pod tým malé ručné Sony handycamy zpred 15 rokov, za 20 litrov. Otvorene priznáva, že obraz bol síce otrasný, ale takto mohli mať 20 kamier, a nie 2 :D Kôli nízkemu rozpočtu tak uzavreli kôli natáčaniu ulice centra Londýna len na pár minút, rozmiestnili oné handycamy po daných uliciach, a skoro všetky scény nahrali na prvú dobrú. --- I cez tieto fakty povrchnosti k pravde patrý, že Boyle bol prvým režisérom v histórií kinematografie, ktorý naHRAL oscarový film so skoro len digitálnou kamerou - Slumdog Millionaire. A to sa počíta. I keď u mňa bude ešte veľmi dlho obrazovou kvalitou dlno nenahraditeľný 35mm i 70mm film... ()

genetique

Boyle dokázal, že aj z klasickej horrorovej zápletky sa dá vyťažiť slušná pointa. Už od začiatku veľmi brutálne a chladné, film sa nebojí ukázať krv a to mu ozaj seklo. Scenár a nápad celkom dobrý, až na tú reálnosť v pár scénach. Ale ako horror dosť slušné, boylovsky tradične skvelý audio-vizuálny podmaz, pomohla aj zvláštna, ale dobre vsadená hudba. 80%. ()

sniper18

Je to vydarený zombie film z britskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o mladíkovi, ktorý sa prebudí do vyľudneného sveta, v ktorom silná nákaza spôsobila smrť takmer všetkým a z tých, čo prežili sa stali nemysliace vražedné tvory a tak sa mladík spojí s nenakazenými, ktorí zostali, aby vyhľadali vzdialenú pomoc. So spracovaním som dosť spokojný, po rýchlom úvode, ktorý oboznámi s pôvodom nákazy sa už film venuje preživším, ktorí sa len snažia prežiť v surovom a nehostinnom svete, časom sa prejde do road movie, ktorá prekvapí svojou uvoľnenou atmosfériou a ani záverečná fáza s vojakmi nesklame. Pár detailov by sa tu dalo vytknúť, ale nič výrazné, hlavne, že film dokáže zaujať po celú dobu a pôsobí celkom uveriteľne. Akcie je tu celkom dosť a je aj pomerne vydarená. Väčšina filmu je tvorená občasnou, prevažne kratšou akciou, ktorá nepôsobí samoúčelne, ale sú to uveriteľné situácie, ktoré sú aj reálne vyriešené, čo síce znamená, že akcia tu nie je tak zábavná, ako v podobných filmoch, ale zase pomáha dotvoriť realistickú atmosféru filmu. A navyše je aj správne surovo a drsne natočená a ani napätie jej nechýba. Najzaujímavejší je celý akčný záver. Herecké obsadenie je bez problémov, známy je len Cillian Murphy, ktorý úlohu zvládol a nesklamú ani ostatní. Réžia je výborná, Danny Boyle ukázal svoje schopnosti a vydarená je aj technická stránka. 28 dní potom je pre mňa kultový film, keďže to je prvý film, ktorý ma oboznámil s pravidlami zombie žánru a medzi najlepšími predstaviteľmi zostal aj po mnohých iných skúsenostiach. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 77%. ()

3DD!3

Woha. To je poprvé co píšu nějáký komentář podruhé. Havárie serveru se tady na ČSFD jen tak nevidí (musel jsem si to někam poznamenat :-). Nejpůsobivější scéna snímku 28 DNÍ POTÉ je bezpochyby pouť Cilliana Murphyho vylidněným Londýnem. Což je v podstatě hned druhá scéna filmu. Dál už se jedná o post-apokalyptický snímek o přežití a lidských vstazích, střihnutý ne-úplně normálním zombie hororem. Trochu problém je chatrnější scénář (nemůže se rozhodnout jakým filmem nakonec bude), který Danny Boyle zachraňuje vizuálními parádičkami (dokonce jednou i olejomalbou) a netradiční kamerou. ()

Le_Chuck

V 28 Days Later ma zombíci s Kipketerovým kinetickým syndrómom chytili oveľa menej ako u Snyderovho remaku, čo ale v zásade nemusí byť problém. Ten tkvie v absolútne hluchom strede, kedy po mrazivom úvode (vízia alone on the world, ma neustále fascinuje) sa skupinka na čele s ďáblom Murphym, veľmi vlažne prediera k výbornému záveru. Pre mňa veľmi nevyvážený film s dvoma-troma výnimočnými scénami. ()

kitano

Oproti Boylovmu Trainspottingu velmi nenapadny snimok, ktory si vsak za tie roky od kedy bol uvedeny na platna ziskal slusnu popularitu. Z osobnejsieho hladiska mozem povedat, ze pre mna je to kultovy zombie-horor. Skvely Cilian Murphy a Naomi Harris, skvely pribeh, skvela gradacia a paradne finale. Film vinika aj tym ,ze nieje tak uplne len o zombie....ale dost, uz to smrdi spoilerom. Plus domaci zombicek-mazlicek, uviazany vzadu na dvorku....(9/10) ()

Kaka

Film který objevil Cilliana Murphyho. Herce s vyjimečným tónem hlasu, charizmatem na rozdávání a bravurně zahranými dost často "alternativními" charaktery ve filmech různých žánrů - např. 28 Days Later, tedy zkratkovitá, syrová podívaná v neuvěřitelně zrnitém a autentickém provedení, která sedne jen vybrané hrstce fajnšmekrů. ()

akisha

Výborný úvod, dechberoucí scenérie vyprázdněné metropole a gradující hudba, bohužel později film zklouzává ke stokrát viděnému omšelému tématu. Hudba i akce je ale skvělá a herci taktéž (moje první setkání s Cilianem Murphym), navíc můj oblíbenec Brendan Gleeson. Úsvit mrtvých je ale pořád o třídu lepší. ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení