Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

Rathalos

Jedna z najlepsich filmovych rozpravok v historii,myslim,ze len tazko najst konkurenciu,takmer dokonale dielo,klobuk dole...:-) ()

Denny

Perfektní pohádkové dílko, plné povedených triků,monologů,dialogů - životní role Petry Černocké.Už je to klasika!! ()

Joeey

Další článek v sérii českých filmů, které fungují již několik desetiletí a baví další a další diváky!! ()

pravo

Saxana r. 1971 prvá a zároveň posledná veľká filmová úloha pre Petru Černockú. Václav Vorlíček okrem obsadenie hlavnej postavy vtedy pomerne neznámou devou obsadil do ďalších úloh známejších hercov-napr. S. Zázvorková, H. Rúžičková, V. Menšík atď, ale najzaujímavejšiu postavu si zahral vtedy ešte dieťa Jan Kraus. Vo filme sa to len tak hemží rôznymi postavami a kúzlami a musíme oceniť tvorcov masiek a trikov, že i po takej dlhej dobe je film veľmi príjemne sledovateľný bez akýchkoľvek rušivých momentov. Zaujímavý trik bol napríklad použití v scéne hlava na stolíku, keď sa využil odraz zrkadlami. ()

Véronique

Ačkoli je komedia nabitá vtipem a svým tempem nenudí od začátku až do konce - přes to všechno mi film nikdy k srdci nepřirostl. Začátek s mi líbí - především záběry v čarodějnické škole. Je jen škoda, že toho tam nebylo více. Herecké obsazení v čele s neherečkou Petrou Černockou je také povedené - idol dívčích srdcí Jan Hrušínský, herečtí bardi jako Vladimír Menšík, Josef Bláha či František Filipovský - všechny ty herce mám moc ráda a nemohu říci, že by mě zde herecky nezklamali. Ta potíž asi tkví v ději, kdy především prostředek filmu je pro mě nezáživný. Začátek a konec je ale povedený - včetně závěrečné proměny čarodějky. ()

Biopler

Príjemná komediálna rozprávka, ktorá nenudí hlavne kvôli veľmi očarujúcej Petre Černockej v hlavnej úlohe. ()

Torgal

Tuzemský predchodca Harryho Pottera nie je vlastne žiadny veľký zázrak. Petre Černockej to v hlavnej role sluší, ale to je tak všetko dobré čo dá na jej adresu povedať. Vtipné to je, ale nie zas tak veľmi ako by mohlo byť. Spracovanie tiež nie je nijak úchvatné a tak nejak úplne nechápem, prečo má tento film tak veľkú popularitu. Isté čaro sa mu ale uprieť nedá. 6+/10 ()

mardun

Filmova Pohadka, ktera i po letech potesi a rozesmeje. Jako dite jsme nikdy nepropasl vysilani v televizi. Kazdopadne, film patri mezi klenoty Ceskoslovenskeho filmu. ()

Grimlok

Jo, tenkrát ještě český filmy za něco stály. Ne jak ty hovadiny, co točej Češi teďka (viz. Saxana a Lexikon kouzel). ()

chrispe

Škoda, že neobsadili (pro mě) trochu víc sympatické tváře - Černocká a zvláště Hrušínský nejsou zrovna můj šálek čaje. Možná by se mi pak Saxana líbila krapet víc. ()

odmocnina

Saxano, v knihách vázaných v kůži, zapsáno kouzel je víc než dost. Saxano, komu dech se z nich úží, Saxano, měl by si říct: už dost! ... - krásny film, strašne by som sa vrátila časom do 70 -tich a 80-tich rokov minulého storočia, a tento film je jedným z tých, vďaka ktorým by som sa tam aj kľudne vrátila. Všetko robené cez kamerové triky, žiadna umelina cez počítače, o ktorých sa v tej dobe ani nevedelo. Krásny film, a ako sa píše v komentároch o tomto filme - Stará klasika! Zaslúžene 5*. ()

Ozzy2

Kdyby Petra Černocká tuhle roli nedostala, tak ji dnes nikdo nezná.A kdyby se Jan Hrušínský nenarodil do rodiny Rudolfa Hrušínského, asi by se živil něčím jiným, než herectvím.Pohádka mého dětství, dodnes ji řadím na žebříčku českých filmů na nejvyšší příčky. ()

Kingjiri

Byl jsem zvědavej, jak na mě bude působit projekce po mnoha letech v dospěláckym věku. Ale musim uznat, že jde o příjemnou zábavu pro diváky všech věkovejch skupin a příběh i přes značnej zub času (téměř padesát let) funguje naplno. Navíc má Dívka na koštěti na svojí dobu skvělej vizuál nebo kulisy. ()

tranquill

"Vy jste moje sestra? To je Váš tatínek taky netopýr, že jo?" Parádní Vorlíčkova pohádková komedie, která si nezadá se současnými fantasy a hlavně je vtipnější! "My jedeme světit kostel do Švýcarska! Jeď, vole!" ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora