Šerif Will Kane si právě vzal za manželku mladou a krásnou Amy, a jelikož šerifovi právě končí smlouva, chystají se z městečka odjet. Jejich štěstí je však zmařeno telegrafní zprávou, že se do města vrací propuštěný násilník a vrah Frank Miller. Přednosta místní stanice informuje představené města, že na stanici už na Millera čekají jeho tři kumpáni. Miller v minulosti městečko doslova terorizoval a byl to právě Kane, který dokázal Millera zatknout a předat spravedlnosti. Soud však Millerovi prominul zbytek trestu a teď se Miller vrací. Všem je jasné, že městečko čekají zlé chvíle a že se Miller bude chtít Kaneovi pomstít. Řada představených města začne Kanea přemlouvat, ať urychleně z města odjede. Kane skutečně v první chvíli nasedne na vůz se svou ženou a z městečka odjíždějí. Jenže Kane si cestou uvědomí, že nechce utíkat, otočí vůz a do města se i přes nesouhlas Amy vrátí. Kane se začne připravovat na střetnutí s Millerem a jeho lidmi. Snaží se mezi místními najít dobrovolníky, kteří by mu pomohli banditům se postavit. Snaha je to však marná, lidé se nechtějí nechat do budoucího boje zatáhnout a Kane zjišťuje, že jeho blízcí přátelé až tak přáteli nebyli. Ke všemu Amy oznámí Kaneovi, že pokud on v městečku zůstane, ona odjede tím samým vlakem, kterým má Miller přijet. Kane však nehodlá utíkat a stále zoufale hledá pomoc. Tu mu odmítne i jeho předchůdce ve funkci šerifa. Jedinými lidmi, kdo se nebojí Kaneovi pomoci, jsou čtrnáctiletý chlapec a poloslepý muž. Tuto pomoc však Kane odmítne. V místním hotelu, kde Amy čeká na příjezd vlaku, bydlí i Helen Ramírezová. Tato mexická žena byla kdysi Millerovou milenkou a poté, co Kane Millera zatknul, se stala na krátkou dobou i Kaneovou přítelkyní. Nakonec se však rozešli. Dnes se tedy v hotelu Helen potkává s Amy a dohodnou se, že společně z města odjedou. Helen však Amy tvrdí, že být ona na jejím místě, Kanea by neopustila. Ve chvíli, kdy vlak dorazí, jednou stranou z vlaku vystupuje Frank Miller a druhou do vlaku nastupují Helen s Amy. Když se však v dáli ozvou výstřely, Amy z vlaku vyběhne. To už Kane bojuje s Millerem a jeho lidmi... (TV Prima)

Lopic

Zvolna plynoucí western, jehož zavěrečná čtvrthodina byla skutečným vrcholem filmu. Gary Cooper zvládl roli na jedničku, Fred Zinnermann mě potěšil hlavně rozumnou stopáží, zbytečně nenatahoval film na 2 hodiny. Zatím sem se nesetkal s westernem podobného typu. Je zde zajímavý nápad děje plynoucího stejným časem jako ve skutečnosti a hlavně mě překvapilo, že Will Kane byl sice hrdina, který odmítl opustit město, ale místo aby odmítal pomoc a chtěl vše zvládnout sám, sháněl pomocníky všude okolo, ať už mezi svými přáteli nebo mezi prostými občany městečka. P.S. Jo skoro sem zapomněl zmínit Grace Kelly, kterou jako fakt žeru :) ()

Wormboy

Nechapem, co robi tento western taky vynimocny...Gary Cooper a a Grace Kellyova? Hm...no neviem, ale ja som bol v podstate sklamany, pretoze som ocakaval nieco fakt huste, ked sa to radi medzi klasiku zanru. Ved sa to neda absolutne porovnavat napr. so Siedmimi statocnymi, niecim s "trojdolarovky", no a vobec nie s Vtedy na zapade.... ()

danecek24

10. Zlatý Glóbus za rok 1952 - cena (4) - *Nejlepší herec (drama) - Gary Cooper, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Katy Jurado, *Nejlepší hudba - Dimitri Tiomkin, *Nejlepší černobílá kamera - Floyd Crosby + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší scénář - Carl Foreman, Objev roku (herečka) - Katy Jurado ()

zette

Sice jasne "nalajnovany" pribeh, i tak zaver dokaze zaujmout. Na western trochu netradicne, hlavni hrdina serif Will Kane zada obyvatele mesta o pomoc a z pocatku nechce vzit veskerou zodpovednost na sva bedra. Zelbohu mu nic jineho nezbyde. Od tohoto znameho filmu jsem cekal urcite vice. Ma to vsak dobrou atmosferu, slusne herce, krasnou pisnicku a hlavne, podle me jednu z nejkrasnejsich herecek vsech dob - Grace Kelly. ()

pakobylka

Klasika stále aktuální: Westernové drama pojednávající o muži, který nikdy před ničím neutíkal ... a o nás ostatních. Neboť ON patří k těm, které potkáte jen zřídka, zatímco okolní svět je přecpaný přímo k prasknutí množinou všech průměrných, nadprůměrných i podprůměrných, kteří si pálí prsty jen velice neradi ... ani jim přitom nemusí jít o život. Taky k nim patřím - vždycky jsem patřila ... není divu, že rozličné cesty vedoucí k trvale udržitelným světlým zítřkům jsou jen chimérami, které nemají šanci se naplnit - kterým jsme jakožto mlčící většina nikdy NEDALI ŠANCI, aby se naplnily. Pokaždé se někde cosi zvrtne - a s odstupem času se nestačíme divit, kde jsme se to ocitli ... a čeho jsme to vlastně dosáhli. ()

c.tucker

Natahovanost před závěrečnými deseti minutami, kdy šerif všechny postříli, je bravurní, ale jinak to shledávam za nijak geniální. A je zde moje oblíbenkyně Grace Kelly. ()

mortak

Jeden z prvních filmových vhledů do psychologie maloměsta, kde hladce vyholený Cooper marně hledá podporu u usedlých a pohodlných spoluobčanů. Právě vystižení atmosféry a přirozená charakterizace každé postavy ve městě dělá z tohoto westernu zážitek. Jen ti zarostlí zločinci jsou poněkud jednostrunní. ()

majo25

Klasický western s jednoduchou ale údernou zápletkou, v ktorej hraje prím pomsta. Cooper nie je vyslovene zlý, ale vekovo je na takú rolu už out. Potešia hviezdičky vo vedľajších roliach - Lloyd Bridges, Chaney, Van Cleef. Je fajn, že príbeh začína hneď od začiatku bez zbytočných úvodných predstavovačiek a aj kvôli príjemnej stopáži rýchle odsýpa. ()

Doldus

Trochu se stydím, že jsem tuhle westernovou pecku "objevil" až teď. Neskutečným způsobem mě totiž překvapila svěžest a originalita snímku, tak jako propracovanost scénáře a postav. Tohle doopravdy není western (ve smyslu trochu s prominutím pokleslého a šablonovitého žánru), ale docela tuhé drama ve westernovém zasazení. Nápad komunity, která ze strachu a zbabělosti zavrhne svého šerifa, je parádní a postupně stupňuje napětí úměrně se zoufalstvím hlavního hrdiny, který postupně přichází o všechny spojence. Jeho postava není jednostranná, jeho statečnost prochází těžkou zkouškou, zná strach a zoufalství, přesto (a možná právě proto) je hrdinou, jelikož u něj zvítězí čest a volání povinnosti. Gary Cooper, kterého nemám ani zdaleka nakoukaného, je absolutně špičkový ve své roli, a je tak docela reálnější a přesto důstojným protipólem přestřelených drsňáků Johna Waynea. Co se jednotlivin týče, jedna z nejgeniálnějších scén je pro mě ta v kostele, kdy jsem stejně jako hlavní hrdina nestačil zírat s otevřenou hubou. Titulní píseň božská. ()

Radiq

Povedenej zápaďák, kterej sice moc nehýří akcí, ale všechno to spěje ke zdárnému vyvrcholení. Gary Cooper si nehraje na žádnýho super nehoroženýho extra hrdinu a to se mi líbí. Lloyd Bridges je tam ejhle ještě ucho a vypadá jak trotl, chch. Je tam celkem pěkná (myšleno zajímavá od pohledu) mexikánka paní Ramirezová, ale ta běloška (Grace Kelly) je hezčí, doslova k sežrání, když pomyslím na rok výroby. Lee van Cleef v roli padoucha si tam sice moc nezahrál, ale už tenkrát vypadal dobře drsně. Je super, že je to černobíle a kdo to chce kolorovat, je blázen. ()

Mylouch

"Frank Miller dostal milost !" Nadčasová metafora role jedince v prosazení nutných (ale - netopolánkovsky - nepopulárních :) ) kroků, kterou ve vlastní aktivitu může podle svého založení proměnit Gándhí i Breivik. Řemeslně mistrovské dílo, kterému vévodí ♫ Tiomkinova schopnost emocionální i rytmizující charakterizace a gradace v hodně konzervativním duchu. Ústřední oskarová melodie je pak i v české verzii připomínkou hvězdné úrovně tehdejších textařů (sud). ()

sator

Přesto že se písnička stala legendární její melodie je ve filmu často nevhodně použita... Frej v dabingu... Hodnocení dětskýma očima před 40 lety...jo a hraje v tom plukovník Potter😎 ()

hans500

Jedna z největších westernových klasik a zcela právem. Fred Zinnemann film bravurně zrežíroval a film tak výborně plyne i v pomalém tempu. Výtečné herecké obsazení v čele s perfektním Gary Cooperem a krásnou Grace Kelly, ve vedlejších rolích se dále objeví charismatická horrorová legenda Lon Chaney Jr. a plukovník Potter z M*A*S*H*e Harry Morgan. Velmi kvalitní scénář, výborná hudba a vynikající píseň, dobrý střih. Tomuto westernu skutečně nic nechybí. ()

Skuby47

Klasický psychologický western s jednoduchou zápletkou a pomalým tempem mne okouzlil už při prvním promítání. Tento příběh o chlapské odvaze i zbabělosti, morálce a strachu, se skvělou ústřední hereckou dvojicí neztratil ani 60 let od svého natočení svoji aktuálnost. Tikající hodiny, prašná ulice vylidněného městečka, osamělý šerif Gary Cooper a výborná ústřední píseň dokreslují napjatou i když zvláštní komorní atmosféru tohoto filmu. Později byla natočena řada skvělých mnohem akčnějších westernů, ale tento je pro mne nezapomenutelný. ()

LeoH

Občasné nutkání kontrolovat krom hodin na plátně i hodiny v reálném světě mi čirou radost z toho, jak chytře, drze a neotřele je tenhle film vystavěnej, nijak zásadně nezkazilo: Odložit si na začátku bandu padouchů na nádraží, nechat ji tam výhružně smrdět až do kratičkého finále a celou dobu úspěšně budovat napětí jenom na tom, jak na osamělého hrdinu (který proti všem tradicím osamělých celuloidových hrdinů potřebuje a hledá pomoc) všichni ctihodní spoluobčané čím dál víc kašlou, jak se kolem něj vybarvují povahy a vyostřují vztahy a čas se krátí (a na záběrech na ciferníky, hudebně stylizovaném a rytmicky zužitkovaném zvuku kyvadla, zdálky se vynořujícím a zase mizejícím ústředním songu etc.), to by byla strašná frajeřina i dneska, kdyby si na něco takového v komerčním filmu vůbec někdo troufl. ()

senor

Klasické drama. Vynikající vykreslení postavy newesternově zbabělého šerifa. O to je nám bližší. A hlavně celá struktura děje odehrávajícího se v reálném čase je výtečná. ()

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake

17.09.2016

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Tak co dál, Arnolde?

Tak co dál, Arnolde?

12.04.2011

Z „velkého překvapení“, které Schwarzenegger koncem března sliboval, se nakonec vyklubala blbůstka The Governator, která se kromě kresleného seriálu dočká i komiksového cyklu (za vším stojí Stan Lee)… (více)