Série(2) / Epizody(3)

Docent Stehlík (I. Trojan) se téměř administrativním omylem dostává z policejní akademie na oddělení vražd. Padne do týmu hned poté, co kriminalisté začínají vyšetřovat brutální vraždu mladé dívky v lese u Prahy. Snaží se být užitečný jako specialista na psychologické profilování vrahů, ale na oddělení ho mají všichni za blázna, a tak ho neúprosný šéf tvrďák Šera (O. Vetchý) posadí do kanceláře s extrémně problematickou Fousovou (T. Ramba). Věří, že si navzájem znechutí práci natolik, že z oddělení odejdou. Netuší, že stejně jako jeho áčkový tým přezdívaný „Dvojčata“ (M. Taclík a M. Hádek) budou nakonec tito dva notoričtí potížisté velmi cenní nejen v kanceláři, ale i v terénu a možná, že nejen u jedné vraždy. (Česká televize)

Olafsson

Zajímavej počin. Výbornej Trojan. Vetchý mě trochu sral, protože ta jeho postava byl šíleně plochá a jednodimenzionální, prostě jen uřvanej cholerik. Rambo jsem do teď neznal a nijak závažně mě neuchvátila.  Myslím, že by tahle minisérie zasloužila pokračování. Téměř se monu ztotožnit s recenzí od verbala (viz recky k prvnímu dílu). . ()

bubu25

Seriál výborný, ale herečka v hlavnej úlohe by mala zvážiť povolanie a venovať sa inej profesii. Naproti tomu Ivan Trojan - excelentný. ()

j.sorensen

Marešovi s Malindou už dochází šťáva, tohle by se klidně vešlo do dvouhodinovýho filmu, né to natahovat jak vyžvejkanou žvejkačku Ramby. Žádná akce, neschopnost Vetchýho a "dvojčat", nuda, nuda, šeď, šeď... ()

rysafi

Trojan a Vetchý nejsou mými oblíbenými herci, protože vždy představují Trojana a Vetchého ať už hrají cokoli. Tady se ale pod direkcí pana Stracha stali docentem a kapitánem a oba jsou prostě skvělí. Jo a Trojan připomíná spíš Jana Mrázka než jakéhosi Svěráka ()

Gig

Problém této série je, že každý čeká Případy 1. oddělení. Nejen, že se to očekává už díky dua scénáristů, ale i díky roli Kozáka, tedy Vetchého, který hraje jiného šéfa pražského oddělení. Ale vlastně i trochu Kozáka, jelikož to hraje obdobně. Jenže na křesle režiséra nejsou ani původní režiséři oddělení, ani nový Blažko. Navíc příběh je rozdělen do tří dílů, a tím se může zdát rozvleklý. Taky hudba není ta dynamická jako u Případů. Navíc příběh je fiktivní a to může trošku zavánět nechtěným zanesením chyb, které scénáristé mohou opomenout. Všechny tyto atributy mohou srážet tento seriál nebo ho naopak povznést. Za mně tento seriál nepůsobí jako Případy, právě díky tomu konceptu a jiným uchopením režiséra. Ani mi to bohužel nepřipomíná mysteriózní detektivní příběhy od Stracha. Spíš mi to připomíná svou stavbou jako detektivky od svaté trojice. Ale mistrně zpracované. Jen se bojím, ať tento seriál časem nezapadne dějišti času. Uvidíme. Jsem zvědav, co bude docent vyšetřovat v další řadě, o které se šušká. ()

jfaba

Jen dvě věci. Proč řvali. Jak to, že mělo auto po nárazu do patníku v lese rozbité levý světlomet, když jezdíme vpravo? Jinak nic moc... ()

natalanka

Tak nám u téhle minisérie čas utekl jako voda. Trojan v roli klidného, trpělivého člověka a Tereza jako zástupkyně dnešních třicátníků v roli namachrované ředitelky zeměkoule, která si hledá své místo a uznání v kolektivu a dělá to tak protivným způsobem, že leze na nervy všem dokola. Prostě dva protipóly a nám se to doma opravdu líbilo. A Švehlík úžasný.  A to řvaní???? Probůh... kdo kdy dělal ve firmě s vícero lidmi, se střídáním šichet , s nadřízenými a podřízenými, s chybami za které někdo nese zodpovědnost... TAK SE DYCKY ŘVE. ŘVE a UDOBŘUJE, ŘVE a MAKÁ. Řve a adrenalin Vás posouvá. To jen, že mě nadzvedla recenze na seznamu. Za nás děkujeme :-) ()

hrumsrt

Vypadalo to lákavě.. Kriminální série, kde hlavní postavy tvoří dva z nejlepších českých herců posledního čtvrtstoletí - Trojan a Vetchý. Současně scénáristé zůstali stejní jako v případě veleúspěšných Případů prvního oddělení (PPO). A tohle všechno navíc režíruje Jirka Strach, který už dvakrát ukázal, že tyhle trojdílné minisérie pro ČT dělat dovede.. Takže jsou očekávání naplněna? Bohužel vůbec a ČT to nezvládla.. Seriál o dvou rozdílných lidech, kteří dělají, co nechtějí ale protože musí, tak přes všechnu negativitu se podřizují.. Koncept kdy se střetne kriminalistická teorie, kterou zde symbolizuje postava Docenta coby Ivan Trojan, a ta druhá strana tedy kriminální (profesní) praxe, jež zase ztělesňuje postava Terezy Ramba jako neurvalá policistka Fousová, je docela zajímavý nápad, který by v jiném podání mohl vypadat o hodně lépe.. Z čistě arogantních důvodů se Docent dostane na oddělení vražd a "řeší je od stolu" pomocí psychologických profilů. A aby to mělo nějakou dynamiku, tak ho právě spárují s malinko problematickou policistkou Fousovou.. Negativita čišící z její postavy je tak velká, že mě vyloženě otravuje a říkám si, že by ji měl jednou někdo pořádně srovnat, takový lidi musí být na pracovišti peklo. Vrcholem pak budiž postava jejího šéfa Šery, který působí, že Ondra Vetchý prakticky hraje stejnou postavu jako v PPO, ale ne, zde kromě neustálého křiku a buzeraci nepřidává žádné vyšetřovatelské koření. Všechno by ale nějak šlo pokud by postavy, a vůbec epizody, dostaly zajímavý kriminální případ, který působí natolik atraktivně, že budete mít chuť dojít jeho rozuzlení a při cestě k němu vás dokáže nejednou překvapit, ale to se zde zase nekoná. Tohle považuji za největší neduhu projektu. Dostali jsme tři epizody, kdy ani jedná nemá parametry obstát jako povedená kriminálka. Jednoduchý případ nějakého zavražděného chlapíka, který by třeba hoši z PPO vyřešili za jednu televizní půlhodinku a i tak bychom asi remcali, jak banální to nakonec byl zločin.. Trojnásobná délka tak znamená větší zabrouzdání do všedních životů hlavních aktérů, ale ani tam nejde o nic hlubšího a k nějakým mini příběhům to má daleko.. Samotné vyšetřování mi nepřijde moc napínavé a několikrát poněkud nepřehledné a navíc v samotném rozuzlení nepřijde s ničím poutavějším. Divák u toho nemá pocit, že by něco nečekal, a to přesto že přehlednost vyšetřování není zrovna největší.. Závěrem dodám, že hláška "pracky vzhůru" už tomu navždy dá razítko.. Průměrná kriminálka, nabitá nejlepším možným castingem, která od začátku do konce drží podobné tempo a nepřílišný zájem diváka.. Ale pořád si to pustím radši než kdejaký žánrový pokus u konkurence. 60% ()

madam.art

Byla jsem napjatá, řekla bych, že první dva díly Docenta mě chytly hodně. Dvě rozdílné cesty k nalezení pachatele se dobře prolínaly a nechyběla důmyslnost. Jen třetí byl zklamáním, byla jsem natěšená asi na ještě více gradace. Rozhodně nelituji času. Ovšem měla bych pár dotazů - který nepříčetný jedinec by sahal na žvýkačky nalapené na různých místech po Praze? Proč trpí Vetchý stále tou vzteklinou (už od Případů 1. oddělení)? Proč působí Ramba jako lehce rozdvojená bytost - v jednu chvíli zhrzená a ve druhé zase dychtivě naslouchající? Čtyři hvězdy jsou až dost na tu rozkolísanost v náturách a náladách postav a také předvídatelnost děje. ()

elpin

Musím říct, že poslední epizoda to celé fakt zachránila. Už dlouho jsem neviděl něco tak napínavého. A taky se mi v ní líbilo, že jsem se nemusel dívat na hubatou Voříškovou :-D Ne že bych proti herečce něco měl, ale poslední dobou hraje ty nejprotivnější role uvřískaných ženských bez rozumu a tahle její postava Fousové je něco strašného... Jinak to ale byla detektivka jak se patří. ()

ZHODNOTITEL

Úplně nevím, kde to sbírá tak vysoké hodnocení. Nejspíš to bude obsazením. Nicméně Česká televize realizovala výrazně lepší kriminálky, než tohle. Za mě to bylo tentokrát zbytečné. ()

Muf911

Začátek slibný, ale od druhého dílu se to porazilo. Rozvláčné, špatně napsané a zrežírované. Divák musí odkoukat všechno, co už tuší, a jen trpí. Spousta nelogických momentů, zbytečně agresivní Vetchý, nepravděpodobné chování postav mezi sebou. Kdyby vynechali tu vsuvku s docentem a rámečky okolo, mohl z toho být jeden díl Případů 1. oddělení. Ale natahovat to na tři díly nebyl dobrý nápad. ()

Germanicvs

Anděl páně 3, který se nestane tradiční vánoční opakovačkou, ale jen dalším nudným detektivním těstem k upečení koláčů sledovanosti. ()

jirka.maso

Sekáček vs lžíce na boty. Co je to? Nejdebilnější konec detektivky, jakej znám. To jsme se opravdu tři neděle prohrabovali takovou haldou ZBYTEČNÝCH informací, kvůli takový parodii ve sklepě? Vždyť ten pachatel byl totální idiot, blbě napsanej a ještě hůř zahranej. Co to jako bylo? Už minule ta blbost, že se rozbijete kávovar, za 10 minut přijede servis a on to pachatel. Jujky! A co ta scéna s flaškou? Dejte Rambě napít! Vůbec nechápu, proč jsme celej díl s dvojčatama počítali nějaký ZKURVENÝ vesty, když přeci stačí po deseti letech vlízt do hospody, kam prostě jen tak přijde pan pachatel pro cigára a odjede před nosem v nějakým SUV. "Oh wait, nebyl to Taclíku pachtel? Nevim, tyjo hele koukej, lékárna." A nebo vám paní ředitelka zavolá, že pachatel měl opravdu léky na kapavku, zrovna když už stojíte u jeho branky a saháte na žvejku od Ramby. Nejvíc nejdebilnější byl moment, kdy se jde Trojan zeptat Švehlíka na smrtelný posteli, jestli někdo z jeho devadesátiletejch kámošů by si nevzpomněl, kde bydlí ministr. Díky táto, jsem sice docent u policie, ale na tohle bych bez tebe nepřišel! WTF? Švehlík, Hrušínský naprosto zbytečný postavy. A nesmí chybět naprosto debilní polopatická vysvětlovačka na závěr, aby to pochopil i největší retard u televize, jak to ten scenárista krásně vymyslel. A rovnou u pachatele doma, sice ho ještě ani pořádně nešoupli do pytle, ale Trojan už je pěkně obklopen šanony, dokumenty, techničákem od auta, fotkama z dětství a celoživotním CVčkem rodičů. NAJS! Jinak je hustý, že čtyři dny byla Ramba ve sklepě v čistejch kalhotech co? Mrk, mrk. Tohle je totální fail přátelé. ()

JindraLne

Rozporuplné pocity. Malinda s Marešem dostali prostor si vytvořit zcela fiktivní detektivku se Strachem jako režisérem, co má se žánrem zkušenosti, k ruce. A výsledek? No, reálné případy jim šly líp. Respektive jim šly skvěle! Neberte mě zle, Docent jako takový není špatné dílo, zároveň nabízí odpověď na otázku, jak by mohly vypadat Případy, kdyby nebyly limitovány skutečnými případy, nebo jak by k tomu pasovala klišé ze Strachovy tvorby. Přesto si nemůžu odpustit pár výtek: a) Některé scény byly spíše do počtu, některé neúměrně natahované. Druhý díl na tohle trpěl zejména. b) Šablonovitost postav. Ano, chápu, že pánové scénáristé jeli ve volnějším duchu a neodpustili si jistou dávku sebeparodie. Problém je v míře, v jaké k tomu takto přistoupili - jednou je nerudný Vetchý zajímavý. Podruhé zábavný. Potřetí nudný. Počtvrté by si člověk vypnul zvuk. Popáté by řval sám. To samé platí pro Rambu. A pro Dvojčata. Co by jako sebeparodie skvěle fungovalo, je zcela důsledně popraveno repetitivností. c) Dějové linky. Opět - v druhém díle se člověk začne pomalu sám ztrácet, aniž by ve třetím pro část z nich následovalo nějaké výraznější rozuzlení. Platí zvlášť pro osobní život protagonistů. Abych to tedy shrnul - kdyby tvůrci ubrali na repetitivnosti a prosekali stopáž, bylo by to i na 5 hvězd. Fakt se mi líbí, že se tu ani Mareš, ani Malinda, ani Strach nebrali vážně a každý z nich přispěl stereotypem ze své tvorby, který pojal poněkud volněji. Bohužel v tomto výsledném provedení to nefunguje tak dobře, jak by mohlo. Hodnocení berte tak, že 3 hvězdy jsou za celkový dojem. Čtvrtou dávám navíc za to, že se tvůrci nebáli pojmout své dosavadní dílo trošku volněji, až na hranu sebeparodie obvyklých klišé ve vlastních tvorbách. ()

tchempi

Scénář Mareš-Malinda, a přesto to nefunguje. Režie Jirka Strach, a přesto to nefunguje. Hrají Vetchý, Trojan, a přesto to nefunguje.... Njn, občas se i hezkým rodičům narodí škaredé dítě. Tady se narodil špatný scénář, špatná režie a špatné herecké výkony... suma sumárum 30 %. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy